ΖΩΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ….
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719

    ΖΩΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ….

    Πολλά έχουν δημοσιευτεί διεθνώς χρόνια τώρα από αναγνωρισμένες επιστημονικές ομάδες, για την ευεργετική συνδρομή των κατοικίδιων στην αντιμετώπιση δημοφιλών προβλημάτων όπως κατάθλιψη, αγοραφοβία κτλ , σε άτομα που είτε ακολουθούν φαρμακοθεραπεία, είτε ψυχοθεραπεία (είτε συνδιασμό των δύο) και πολλά θετικά αποτελέσματα κυριολεκτικά δικαιώνουν τα όσα έχουν ειπωθεί……

    Πόσοι από εσάς που ήδη έχετε κατοικίδια νιώθετε ότι πραγματικά βοηθούν με τον τρόπο τους στο πρόβλημά σας?
    Όσοι έχετε συγκεντρώσει πηγές στο internet σχετικά με το θέμα θα ήταν καλό να τις αναφέρετε…….
    Εγώ συνυπάρχω χρόνια με έναν γατούλη , ο οποίος με βοήθησε θεαματικά με την κατάθλιψή μου, ενώ τα άλλα μου ζώα ….κουνέλι, νεροχελώνα, ψάρια μου δίνουν καθημερινά μια ξεχωριστή χαλάρωση στο άγχος μου!!!

    Εκτός των άλλων τα κατοικίδια (ιδιαίτερα σκύλοι, γάτες…) σε μοναχικά ηλικιωμένα άτομα αποτρέπουν την δημιουργία εκτεταμένης κατάθλιψης που έτσι και αλλιώς παρουσιάζεται ως ψυχολογική κατάσταση στην τρίτη και τέταρτη ηλικία……

    Ειλικρινά περιμένω τα σχόλιά σας, τις πηγές πληροφόρησης που έχετε και μπορεί να αγνοώ…και τις εμπειρίες σας στην συνύπαρξη με τα κατοικίδια ως βοηθητικό παράγοντα στα ψυχολογικά σας προβλήματα………

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Γεια σου \'Ολγα!
    Πολύ καλό το topic σου.Δυστυχώς,δεν συγκατοίκησα ποτέ με κατοικίδιο.Θυμάμαι όμως οτι η σπιτονοικοκυρά μας,η οποία ήταν μόνη και ηλικιωμένη και έμενε πάνω από μας,είχε 1 πανέμορφο σκύλο,τον Teddy,τον οποίο φρόντιζε σαν να \'ταν άνθρωπος.Τον έβαζε μεσ\' την μπανιέρα και τον έπλενε,κοιμόταν μαζί του στο κρεβάτι,τον τάιζε,τον έβγαζε βόλτα,του μιλούσε...Είχε μια παρέα και έναν προστάτη.Μόλις μ\' έβλεπε,έκανε σαν τρελλός!Και \'γω τον αγαπούσα πολύ αλλά δεν κατάφερα να πείσω τους γονείς μου να μου πάρουν έναν.
    Θα παραθέσω κάποιες έρευνες που έγιναν για την ευεργετικότητα των κατοικίδιων ζώων στην υγεία και την ψυχολογία των ανθρώπων.

    Έρευνες έδειξαν ότι η στήριξη που είναι σε θέση να προσφέρουν τα αγαπημένα μας οικιακά ζώα σε περιόδους στρες, μπορεί να είναι ισοδύναμη ή ακόμη ισχυρότερη από τη στήριξη που μας προσφέρουν οι φίλοι ή οι σύζυγοι μας.
    Συγκεκριμένα σε έρευνα με παντρεμένα ζευγάρια, βρέθηκε ότι αυτοί που δεν είχαν κατοικίδια ζώα, παρουσίαζαν περισσότερο στρες, ψηλότερη πίεση και μεγαλύτερη καρδιακή συχνότητα από ότι οι παντρεμένοι που διατηρούσαν κατοικίδια ζώα.
    Εκείνο που είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον στην εν λόγω έρευνα που έγινε στη Νέα Υόρκη σε 240 παντρεμένα ζευγάρια, μεταξύ αυτών που είχαν αγαπημένα οικιακά ζώα, το στρες, η πίεση και η ταχύτητα της καρδίας, μειώνονταν περισσότερο από την παρουσία του αγαπημένου ζώου παρά από την παρουσία του συζύγου ή του φίλου.

    Το ερώτημα είναι γιατί ένα αγαπημένο ζώο, μπορεί να έχει καλύτερες επιδράσεις εναντίον του στρες, της ψηλής πίεσης και της ταχυκαρδίας από τους φίλους ή συζύγους;

    Οι ερευνητές πιστεύουν ότι ένας καθοριστικός παράγοντας που επιδεινώνει το στρες και κατά συνέπεια ψηλώνει την πίεση και τον καρδιακό ρυθμό, είναι η κριτική και οι γνώμες των άλλων για το άτομο μας. Είναι βέβαιο ότι μόνο λίγοι φίλοι ή σύζυγοι μπορούν να δίνουν υποστήριξη στις δύσκολες στιγμές, χωρίς οποιαδήποτε σχόλια ή κριτικές τόσο καλά όσο τα αγαπημένα μας οικιακά ζώα.

    Ακόμη και στα παιδιά, τα κατοικίδια ζώα έχουν αξιόλογες θετικές επιδράσεις στον ψυχολογικό τους κόσμο. Η παρουσία ενός οικιακού ζώου, έστω και εάν αυτό είναι ένα ψάρι στο ενυδρείο του, είναι δυνατόν να μειώνει την πίεση σε παιδιά και ενήλικες.

    Το χάιδεμα ενός σκύλου βοηθά στη μείωση της αρτηριακής πίεσης και του ρυθμού της καρδίας στον άνθρωπο αλλά βοηθά επίσης ανάλογα και το ζώο.

    Επίσης ασθενείς που έχουν υποστεί καρδιακή προσβολή και οι οποίοι έχουν κατοικίδια ζώα, δέχονται ευεργετικές επιδράσεις από αυτά.

    Σε έρευνα με ασθενείς που υπέστησαν έμφραγμα μυοκαρδίου, αυτοί που κατείχαν σκύλους παρουσίαζαν καλύτερη πρόγνωση, με 6 φορές περισσότερες πιθανότητες για επιβίωση που ξεπερνούσε κατά 1 χρόνο την επιβίωση ανάλογων ασθενών χωρίς σκύλο.

    Τα κατοικίδια ζώα βοηθούν όχι μόνο κατά του στρες αλλά και εναντίον των συνεπειών της καθιστικής ζωής. Οι τακτικοί περίπατοι που χρειάζονται για παράδειγμα για τους σκύλους, βοηθούν στην απώλεια περιττών κιλών.

    Μάλιστα ο τακτικός περίπατος με το σκύλο μπορεί να έχει καλύτερα αποτελέσματα από ότι πολλές από διαφημιζόμενες μορφές δίαιτας.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Επίσης,
    Μείωση της πίεσης

    Μείωση της χοληστερόλης

    Μείωση των τριγλυκεριδίων

    Οι ηλικιωμένοι που έχουν κατοικίδια ζώα, έχουν λιγότερο στρες, επισκέπτονται λιγότερο το γιατρό τους και γενικά έχουν περισσότερες δραστηριότητες με λιγότερο εκφυλισμό των δεξιοτήτων τους σε σύγκριση με αυτούς που δεν έχουν αγαπημένο κατοικίδιο ζώο

    Παιδιά που έχασαν ένα από τους γονείς τους, αντεπεξέρχονται καλύτερα στον πόνο της απώλειας όταν έχουν ένα αγαπημένο κατοικίδιο ζώο

    Αυτοί που έχουν ζώα, υποφέρουν λιγότερο από ήπια προβλήματα υγείας

    ʼτομα που έχουν κατοικίδια ζώα έχουν καλύτερη ψυχολογική κατάσταση και παρουσιάζουν λιγότερο στρες σε σύγκριση με αυτούς που δεν έχουν ζώα. Το χαΐδεμα ενός σκύλου για παράδειγμα μειώνει το στρες και χαμηλώνει την πίεση

    Παιδιά που εκτίθενται σε ζώα κατά το πρώτο έτος της ζωής τους έχουν λιγότερα προβλήματα αλλεργικής ρινίτιδας και άσθματος

    Παιδιά που έχουν αγαπημένα κατοικίδια ζώα, έχουν περισσότερες αθλητικές δραστηριότητες και άλλα χόμπι, με περισσότερη κοινωνικοποίηση και αυτοπεποίθηση. Παράλληλα οι γνωστικές τους ικανότητες αυξάνονται

    Σε ασθενείς με AIDS, τα κατοικίδια ζώα μειώνουν το στρες και την κατάθλιψη. Είναι για αυτούς πηγή υποστήριξης και άντλησης δύναμης για να αντέξουν στην ασθένεια τους.

    Περίπου 70% των οικογενειών δηλώνουν πιο ευτυχισμένες μετά την απόκτηση ενός κατοικίδιου ζώου.

    Ακόμα,στα άτομα με αναπηρία,τα ζώα μπορεί να είναι όχι μόνο σύντροφοι αλλά και να παρέχουν ουσιαστική βοήθεια. Για παράδειγμα οι σκύλοι για τους τυφλούς ή για τους κωφούς μπορούν να προσφέρουν πολλές υπηρεσίες.

    Φοβερή η δύναμη των ζώων,ε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Πω πω Χρύσα μου με συγκλόνησες βρε!!!! Μόλις το διάβασα πήρα τον γατούλη μου αγκαλιά και άρχισα να του μιλάω ακόμα μια φορά για το πόσο με στηρίζει καθημερινά στον ψυχολογικό μου αγώνα!!!!


    Με δύο νιαρ...νιαρ..μου απάντησε λες και καταλάβαινε για ακόμα μια φορά τί του έλεγα σαν να ήταν άνθρωπος!!! Είναι φανταστικές οι εντυπώσεις που σου μένουν από τέτοιες στιγμές......ειλικρινά!!!!!!!!
    Τον φίλησα στο τριχωτό μουτράκι του και μου έφυγε όλο το άγχος της ημέρας..

    Λυπάμαι που δεν είχες τη δυνατότητα να συμβιώσεις με ένα κατοικίδιο. Εγώ ακόμα θυμάμαι όταν τον είχα φέρει στο σπίτι 15 ημερών και από την ανασφάλεια που είχε τυλίγονταν σαν κασκόλ στο λαιμό μου το βράδυ για να κοιμηθεί νιώθοντας σιγουριά.........
    Αξέχαστες στιγμές.........
    Από την άλλη όταν έχω ένταση στη δουλειά και γυρνάω στο σπίτι αρκετά τεντωμένη, χαζεύοντας στο ενυδρείο τις αρμονικές κινήσεις των ψαριών μου χαλαρώνω και ηρεμώ απότομα!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    ʼλλος που έχει κατοικίδιο σπίτι? Τί μόνο εγώ έχω? Σίγουρα αρνούμαι να το πιστέψω..........
    Περιμένω εντυπώσεις σας στην ψυχολογία σας από τη συμβίωσή σας με τα κατοικίδια.....:)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    20
    Έχω και εγώ ένα κατοικίο... τον άντρα μου :) :)

    Δυστηχώς δεν έχω ένα κατοικίδιο αλλά πραγματικά θα το ήθελα πολύ. Δουλεύω όμως απίστευτες ώρες και δεν θα είχα το χρόνο να το φροντίσω.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Όλγα,πριν από λίγες μέρες ήμουν σ\' έναν χώρο όπου τα παράθυρα ήταν κλειστά και απ\' έξω ήταν 3 μικρά γατάκια τα οποία μόλις είδαν κόσμο,άρχισαν να νιαουρίζουν και να κλαίνε,χτυπώντας το παράθυρο με τα πόδια τους και <<κολλώντας>> το προσωπάκι τους στο τζάμι για να τ\' ακούσουμε εμείς οι άνθρωποι που βρισκόμασταν εκεί και να τα πάρουμε μέσα :( Οι άλλοι που ήταν εκεί δεν έδωσαν σημασία.Εγώ στεναχωρήθηκα τόσο που δεν μπορούσα να μείνω άλλο εκεί παρότι έπρεπε να μείνω γιατί περίμενα κάτι.Προσπαθούσα να μην κοιτάξω προς το μέρος τους μέχρι που τελείωσα τη δουλειά μου και έφυγα.Ήθελα τόοοοσο πολύ να τα πάρω από \'κει!Η εικόνα αυτή μου χάλασε την υπόλοιπη μέρα...Τα καημένα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αχ τα μωρά μου!!!!!!!!!! Ναι ρε συ Χρύσα....ήθελαν ένα σπιτάκι......
    Ο δικός μου γατούλης σχεδόν μου μιλάει!!!
    Του έκανα δε γενικές εξετάσεις αίματος πριν 1 εβδομάδα και λόγο ηλικίας 6 χρόνων παρουσίασε σάκχαρο όπως πολλά γατιά της ηλικίας του... Σε ανθρώπινα χρόνια τώρα είναι ένας 40άρης παίδαρος!!:)
    Του άρχισα αγωγή και περιμένει το καημένο τα χαπάκια του χωρίς να παραπονιέται...ένα το πρωί και ένα το βράδυ....Καταλαβαίνει ότι κάτι έχει και δείχνει ακόμα περισσότερη αγάπη που κατανοούμε το πρόβλημά του προσπαθώντας να τον θεραπεύσουμε....
    Μέχρι γιατρό στο σπίτι έφερα για το μπουμπούκι μου!! Μας μιλάει λες και είναι άνθρωπος!!! Είναι ο πιο κατάλληλος γατοάντρας της ζωής μου!!!...χι...χι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Γιατί Πάνο μου? Ειλικρινά θέλω να μου πεις που νομίζεις ότι οφείλεται αυτό.........
    ʼμα τριφτεί δηλαδή μια τριχωτή γουνίτσα επάνω σου δεν θα νιώσεις στοργή?
    :)

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    Είναι απίστευτο το πόσο σε βοήθάνε τα ζώα να ξεχαστείς και να καταλάβεις πόσο απλη τελικά είνα η ζωή, ένα χάδι σου τα κάνει ευτυχισμένα, ενα πίατο φαι και σε κοιτάνε στα μάτια, μια βόλτα και δεν ξεκολάνε απο δίπλα σου. Δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να ζώ χωρίς αυτά, συγκατοικώ με ένα πανέξυπνο και πανέμορφο σκυλάκι ( την ιστορία με την μαμά κουκουβάγια μου θυμίζω) τον Μορφέα και με εννία γατούλες. Οι γάτες μου μένουν στο κήπο ένω ο Μορφέας μπαινοβγαίνει στο σπίτι και στον κήπο και έτσι είμαι λίγο περισσότερο δεμένη με αυτόν, τώρα που πέρασα κάποιες δύσκολες στιγμες (και ακόμα δηλαδή τις περναω) ήταν έκει καταλάβαινε οτι κάτι τρέχει και προσπάθουσε να με κάνει να ξεχαστώ, είναι φοβερό το ενστικτό τους. Πάντως εμένα με βοηθάνε απίστευτα, πραγματικά τους λατρεύω τους μικρούς μου φίλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Πω πω gm!!! Τόσο γούνινο πληθυσμό έχεις καθημερινά στα πόδια σου???:):)

    Ειλικρινά κάπου σε ζηλεύω, μιας και αν είχα και εγώ αυλή με έβλεπα να συμβιώνω με ένα ανάλογο αριθμητικό <<κοπάδι>>;)

    Για να μη σου πω ότι έπρεπε ήδη να είχες κάνει αίτηση για επίδομα πολυτέκνων!!!:P:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Α, ρε όλγα με τα ωραία σου...:P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    lol rap........:D

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    38
    Η αλήθεια είναι οτι ένα επιδοματάκι θα μου ήταν χρήσιμο, ιδιαίτερα για την ιατροφαρμακευτίκη περιθαλψή τους. Να φανταστείς έκανα στείρωση στην Ζουζούνα, μια απο τις γατούλες που έχω γιατί το θεωρώ αρκετά ανεύθυνο να τις αφήνω να πολλαπλασιάζονται αν και αργά το αποφάσισα, και μου έφυγε ένα αρκετά σεβαστό ποσό γιατι τελικά επρεπε να κάνει και μια άλλη επέμβαση (αφαίρεση μαστού). Κανονικά πέρα απο την πλάκα τώρα θα έπρεπε να υπήρχε μια βοήθεια σε αυτούς που περιθάλπτουν αδέσποτα ζωάκια και δεν εννοώ χρηματική απλά καλύτερες τιμές ίσως. Και πραγματικά χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω νιώθω πολύ περήφανη που όλα τα ζωάκια που έχω,τα μάζεψα απο τον δρόμο. Απο την άλλη, έχω πάρει τόση αγάπη απο αυτά που δεν μετανοιώνω ούτε για τα χρήματα ούτε για τον χρόνο που τους έχω διαθέσει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    gm σίγουρα η πολιτεία θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να επιδοτεί προσπάθειες περίθαλψης και σίτισης αδέσποτων ζώων. ʼλλωστε αυτά τα γούνινα πλασματάκια μας δίνουν τόση χαρά!!!!:)

    Εμένα ο γατούλης μου είναι 6 χρονών (δηλ. σε ανθρώπινη ηλικία 40 ετών) και όσο τον έχω ανάγκη εγώ άλλο τόσο με έχει και εκείνος τώρα. Του έχει βγει σάκχαρο και τον έχω σε αγωγή. Οργανισμός είναι και αυτός! Τον έτρεξα, του έχω αλλάξει διατροφή, του δίνω χάπια, του μετράω το σάκχαρο με ειδικό μηχανάκι σαν να είναι άνθρωπος και με κοιτά ίσα στα μάτια , σαν να καταλαβαίνει απόλυτα ότι όλα αυτά τα κάνω για το καλό του!

    Το αστείο δε είναι ότι του δίνω το χάπι 2 φορές την ημέρα , αλλά περιμένει και την επιβράβευσή του μέσω της λαιμαργίας του..........του δίνω κάθε φορά να γλύψει λίγα δρακουλίνια ή πιτσίνια που τόσο του αρέσουν.....

    Έχει πολύ πλάκα!!:P:P

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •