Αν μετά το τέλος το τίποτα ? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Θέλω να πιστεύω πως υπάρχει Θεός αφού σε Αυτόν καταφθάνω και τον παρακαλάω να με συγχωρήσει για τις αμαρτίες μου και να με βοηθήσει με τα προβλήματα μου.
    Η αλήθεια είναι πως κάποιες στιγμές έχω έρθει με τον τρόπο ζωης μου πιο κοντα σε Αυτόν απο οτι ειμαι τωρα.
    Αλλά αυτο που αναρωτιέμαι είναι το εξής.
    Ο πατέρας μου σαν άνθρωπος είχε κάνει αμαρτίες στη ζωή του .... Αλλά όσες και αν είχε κάνει , αφού ο Θεός μας αγαπάει και μας συγχωρεί και ειναι δίκαιως γιατι τον έκανε να βασανιστεί τόσο πολύ... ?? Γιατί του επιφύλασε τα τελευταία χρόνια της ζωής του να τα περάσει μέσα στις αρρώστιες??? Εδω εγω που ειμαι ανθρωπος δεν θα μπορύσα να βάλω άλλον άνθρωπο να υποφέρει τόσο πολύ...

    Σίγουρα εγω είμαι συνέχεια του πατέρα και της μάνας μου αφού βγήκα μέσα απο αυτούς .... Αλλά αυτό σημαινει πολλά για εμένα αλλά οχι και για τον πατερα μου αφου δεν ειναι πια εδω.

    Αν ζει αιώνια η ψυχη του πατέρα μου τότε υπο πια μορφή υπάρχει...?
    Μας βλέπει ? Μας αισθάνετε ? Υποφέρει ? Εάν υπάρχει Θεός γιατί να υπάρχει η κόλαση ?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,654
    εαν πιστευεις στον θεο, τοσο το καλυτερο για σενα...
    νομιζω οτι περα απο την μοιρολατρεια που απλοχερα μοιραζει η θρησκεια, ειναι μια ΜΕΓΑΛΗ ανακουφιση για οσους καταφευγουν εκει....
    εφοσον λοιπον εσυ, εχεις κανει αυτη την σεβαστη προσωπικη επιλογη και πιστευεις, σου προτεινω να βρεις καποιο σοβαρο εκπροσωπο της εκκλησιας που εισαι μελος και να λυσεις τις αποριες σου. υπαρχουν απαντησεις για ολα αυτα που ρωτας..

  3. #33
    Quote Originally Posted by gios_new View Post
    Εάν υπάρχει Θεός γιατί να υπάρχει η κόλαση ?
    Ο Θεος εφτιαξε την κολαση για τον διαβολο ο οποιος επαναστατησε κατα του Θεου και επεσε σαν αστραπη οπως περιγραφεται στην Αγια Γραφη απο τον Παραδεισο μαζι με το ταγμα του.Εαν ο πατερας σου περασε μεσα απο αρρωστιες ισως και να αγιασε ή να ηταν παιδαγωγιαΣυνεπως μπορει να βασανιστηκε λιγο σε αυτη την ζωη αλλα να ειναι για παντα στην αιωνια ζωη ευτηχισμενος.Επισης για να μας συγχωρησει ο Θεος για τις αμαρτιες μας πρεπει να συμμετεχουμε στο μυστηριο της εξομολογησης και της θειας κοινωνιας.Δεν μπορουμε να καταλαβουμε γιατι επιτρεπει ο Θεος καποια πραγματα και εαν καποιος λεει γιατι το ενα γιατι το αλλο υπαρχει εγωισμος μεσα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Πολύ ωραίο θέμα αν και δραματικό ταυτόχρονα



    Είναι σίγουρο ότι ψυχή είναι η λειτουργία του εγκεφάλου δεν χωράει αμφιβολία γι αυτό. Κάθε διαφορετική βλάβη η εκφυλισμός "εξαφανίζει" επιλεκτικά και ένα "μέρος της ψυχής"-αισθήσεις-αντιλήψεις (π.χ. η αγνωσία-η αδυναμία αναγνώρισης ενώς αντικειμένου/ανθρώπου), μνήμες (π.χ. η αμνησία στο alzheimer κλπ.), συναισθήματα (π.χ. η έλλειψη φόβου μετά την καταστροφή μιας δομής του εγκεφάλου) ακόμα και την ίδια την συνείδηση (στην επιληψία η στο κώμα. Ρωτάς κάποιον «που ήσουν?»¨μετά από μια επιληπτική κρίση/αφού ξυπνήσει από κώμα/αφού ξυπνήσει από βαθύ ύπνο/αφού ξυπνήσει από ολική αναισθησία κλπ. Και σου απαντάει «πουθενά» "ήταν σαν να μην πέρασε ούτε δευτερόλεπτο από το περιστατικό"). Αν η βλάβη είναι στον προμετωπιαίο φλοιό μάλιστα η προσωπικότητα η ίδια του ατόμου αλλάζει και γίνεται στην κυριολεξία ένας άλλος άνθρωπος (π.χ. μετωποκροταφική άνοια).


    Όμως αυτό δεν πρέπει να πτοεί κάποιον από καμία άποψη. Ο πατέρας σου ζει μέσα σε σένα, έχει τις εικόνες του και τις αναμνήσεις του και κάθε φορά που τον θυμάσαι θα σε γεμίζει χαρά και ελπίδα. Σίγουρα ίσως και κάποια πικρία γιατί ταυτόχρονα δεν είναι πλέον μαζί σου, αλλά το γεγονός και μόνο ότι μπορείς να τον "αισθανθείς" έστω και έτσι είναι μεγάλη ανακούφιση. Κουβαλάς ένα μέρος του πατέρα σου μέσα σου, μέσα από τις αναμνήσεις σου και την ίδια την συμπεριφορά σου. Έτσι είναι τα πράγματα και η ζωή. Όλα ζουν και πεθαίνουν. Κάποτε θα φύγουμε και εμείς και κάποιοι άλλοι ίσως να κουβαλάνε κάτι από εμάς μέσα τους.


    Άλλωστε καμία από τις μεγάλες θρησκείες δεν λέει ότι επιβιώνει "κάποια ψυχή" μετά από το σώμα σαν κάτι το αιθέριο και άυλο. Οι 3 μεγάλες μονοθειστικές θρησκείες (χριστιανισμός-ιουδαϊσμός-μουσουλμανισμός που ιστορικά έχουν την ίδια πηγή- τον αρχαίο ιουδαϊσμό) λένε ότι πεθαίνεις και μετά αυτό που συμβαίνει είναι ότι στο "τέλος του κόσμου" (όταν έρθει το "πλήρωμα του χρόνου") θα ξαναγεννηθείς (η "ανάσταση") με ένα νέο άφθαρτο σώμα, θα κριθείς και αν κριθείς ότι είσαι καλό παιδί θα παραμείνεις με το νέο σουπερ-σώμα σε μια νέα σουπερ-γη (ο παράδεισος). Αν όχι θα πας σε μια "κακή" ρέπλικα της γης (κόλαση) Πολλοί συγχέουν τον πλατωνισμό (που λέει ότι κάποια αιθέρια "ψυχή" φεύγει και γυρνάει στον "τέλειο" κόσμο των ιδεών) με την χριστιανική θρησκεία αλλά αυτό είναι λάθος.


    Τι συμβαίνει στην "ψυχή" μεταξύ του θανάτου και της μελλοντικής αναγέννησης? Ο καθολικισμός λέει ότι πάει στο "καθαρτήριο" (μια κατάσταση περεταίρω εξαγνισμού) η ορθοδοξία λέει ότι μένει σε μια στάσιμη κατάσταση (αν και είναι αδιευκρίνιστο αν υπάρχει κάποιου είδους εμπειρίας η ταυτότητας κατά την διάρκεια αυτής) και ο προτεσταντισμός λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα μεταξύ αυτών των δύο σημείων (θανάτου-ανάστασης) κάτι το αρκετά ρεαλιστικό αν λάβουμε υπόψη όλες τις νευρολογικές καταστάσεις που επηρεάζουν την "ψυχή" (δηλαδή την λειτουργία του εγκεφάλου). 'Ότι και αν γίνεται, ο χριστιανισμός υποστηρίζει ότι δεν γίνονται πολλά μετά τον θάνατο (μέχρι να αναστηθείς) πράγμα που κατά κάποιο τρόπο είναι πιο ρεαλιστικό και πιο κοντά στην σύγχρονη επιστήμη (που θεωρεί απαραίτητο για την εμπειρία ένα νευρικό σύστημα μέσα σε εάν σώμα για να επεξεργάζεται τις πληροφορίες του περιβάλλοντος και τις πληροφορίες που δημιουργεί το ίδιο το νευρικό σύστημα).


    Προσωπικά νομίζω ότι αυτό το σενάριο είναι καθαρά ένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας που δημιουργήθηκε σε μια εποχή που η "επιστημονική φαντασία" ήταν ταυτόχρονα και η πραγματικότητα. Μεσσίες και θαυματοποιοί γεννιόντουσαν καθημερινά, οι φήμες γινόντουσαν θρύλοι και μύθοι, ενώ οι θεοί περπατούσαν ανάμεσα στους ανθρώπους. Σε μια εποχή που η επιστήμη και η κριτική φιλοσοφία δεν ήταν σε καμία περίπτωση το "στάνταρ", το μεταφυσικό αποτελούσε μέρος της ζωής των ανθρώπων (κάτι που αποδεικνύει και νεότερες έρευνες που θέλει την "μεταφυσική εμπειρία" και τον "πνευματισμό" να είναι έμφυτα γονιδιακά στον άνθρωπο). Κάτι που δημιουργούσε γονιμότατο έδαφος για την εξάπλωση θρησκειών. Σήμερα που η σαιντελογία αποτελεί αίρεση που κηρύττει ένα σωρό αντι-επιστημονικές μπούρδες τότε ήταν πιθανό να εξαπλωθεί σε full-blown θρησκεία.


    Πάντα υπάρχει μια πιθανότητα βέβαια κάτι από αυτά περί αναγέννησης να είναι αλήθεια ε? Είτε είναι είτε δεν είναι, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι σε καμία περίπτωση ο θάνατος του πατέρα σου να σου γίνει εμμονή και να ρίξει κάτω. Η ματαιότητα είναι μια ιδέα. Ακόμα και αν δεν υπάρχει τίποτα, αυτό δεν δικαιολογεί την ύπαρξη της. Μάταιο είναι κάτι όσο το θέλεις εσύ να είναι. Από την στιγμή που ζεις, αισθάνεσαι, έχεις πλούσιες εμπειρίες, πονάς, χαίρεσαι, θυμάσαι, τρέχεις είναι μοναδικό και καθόλου μάταιο. Γιατί δεν καταπιάνεσαι με το να δημιουργήσεις κάτι? Ας γίνει αυτός ο θάνατος αιτία αναγέννησης και όχι τέλους. Και ίσως κάποτε να ξαναβρεθούμε όλοι στο τέλος (αλλά ίσως και όχι ) δεν έχει σημασία τώρα εδώ

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    δε μου λες ρε συ πετραν, εσυ που εισαι κ διαβασμενος, την ενοραση πως την εξηγεις? υπαρχει ενοραση, ο πνευματικος της μανας μου εχει σε παρα πολλες περιπτωσεις, εμφανιζεται να γνωριζει πραγματα που δεν θα μπορουσε να γνωριζει! δεν ειναι ψεματα ολα αυτα! πες οτι καποιοι λενε ψεματα. μα ολοι? στο λεω γιατι εχω αρχισει να ψαχνομαι σοβαρα κυριως για το Χριστο. οχι για αλλες θρησκειες (ουτε καθολικους, ουτε προτεσταντες, ουτε καν για τους ορθοδοξους, μας τα εχουν πρηξει τα παπαρια κ δαυτοι). βασικα μονο για το Χριστο.

    τεσπα, δε διαβασα το μνμ σου, θα το διαβασω τωρα.

    εγω παντως απο οσο ψαξιμο εχω κανει τους τελευταιους 6 μηνες περιπου συγκλινω οτι υπαρχει Θεος, κ οτι η ψυχη μετα θανατον διαχωριζεται απο το σωμα με καποιο μυστηριωδη τροπο που δεν υπαγεται στην λογικη. κανεις δεν αμφισβητει την ψυχιατρικη, ισως οι ντεμοντε παπαδες, αλλα οχι οι μοντερνοι παπαδες, κ συγκλινουν οτι προ θανατου ψυχη κ σωμα ειναι αλλελενδετα με ενα πολυ μυστηριωση τροπο. μετα θανατον πεθαινει το σωμα, ομως προσεξε τωρα τη σκεψη μου:

    αν αρνηθουμε την υπαρξη του Θεου κ ειμαστε αυστηρα ορθολογικοι κ ολα τα ερμηνευουμε σε ενα 100% ορθολογικο πλαισιο, στο οποιο δε χωραει να περασει τπτ αλλο, τοτε συμφωνω απολυτα μαζι σου, οτι η ψυχη πεθαινει αφου εξαρταται απο τον εγκεφαλο, ο οποιος πεθαινει.

    αν ομως ανοιξουμε λιγο παραπανω το πλαισιο της αναλυσης κ πουμε , ναι υπαρχει ο ορθολογισμος, αλλα οχι μονο αυτος, υπαρχουν κ αλλα πραγματα σε αυτον τον κοσμο που δεν γινονται αντιληπτα με τις αισθησεις κ δεν ερμηνευονται ορθολογικα, κ ας πουμε οτι υπαρχει Θεος, πιστευεις οτι δεν θα βρει εναν τροπο, κοτζαμ Θεος να διαχωρισει την ψυχη απο το νεκρο σωμα μετα θανατον, αν υπαρχει Θεος? Θεος ειναι, αν θελει θα μπορει να το κανει εξω-ορθολογικα!

    εγω συγκλινω οτι υπαρχει Θεος για 2 πολυ απλους λογους.

    δεν βλεπω την επιστημη να μπορει να πετυχει διαψευση του Θεου (οπως ουτε κ επιβεβαιωση φυσικα). νοημα αιτιας κ σκοπου στη ζωη νομιζω οτι η επιστημη δεν μπορει να δωσει ο,τι κ να κανει, δεν ειναι στη διακαιοδοσια της. πχ ο Hawking βγηκε προσφατα κ ειπε οτι μονο η υπαρξη των βαρυντικων δυναμεων αρκουν για να δημιουργησουν το συμπαν ολοκληρο (η κατι παρομοιο). εγω δεν εχω καμια αντιρρηση να δεχτω αυτα που λεει ο Hawking, αν κ φυσικα κατι τετοιες δηλωσεις περιλαμβανουν πολλα κενα, αλλα θα του εκανα μια πολυ απλη ερωτηση κ δε χρειαζεται να ειμαι φυσικος, ουτε ο αινσταιν για να την κανω:

    - ναι, ρε φιλε κ οι βαρυντικες δυναμεις πως προκυψανε? ποιος τις δημιουργησε?

    αν μου απαντησει με ορους φυσικης, δλδ αναγει τις βαρυντικες δυναμεις σε καποιο αλλο φυσικο φαινομενο χ, τοτε παλι θα τον ρωτησω:

    -κ το φυσικο φαινομενο χ πως προεκυψε?

    προφανως υπαρχει ενα προβλημα αρχης που η φυσικη δεν μπορει απλα να απαντησει.

    καπως ετσι με την επιστημη.

    απο την αλλη πλευρα αρχισα να μιλω με ανθρωπους που πιστευουν, πολλους κ διαφορους, κ δεν εχω λογο να πιστευω οτι μου λενε ψεματα. κ αυτο που μου λενε πολλοι ειναι οτι ο Θεος ειναι αποκαλυψη, ειναι βιωματικη εμπειρια, την οποια καποιοι ανθρωποι καταφερνουν να κερδισουν! ισως να εχεις ακουσει μαλιστα καποιες πολυ χαρισματικες μορφες της εποχης μας, οπως καποιους μοναχους, που λεγοταν οτι ειχαν ενοραση, ειχαν τη Χαρη του αγ πνευματος, κλπ. τους εχει δει πολυς κοσμος, εχουν πεθανει προσφατα. θα σου αναφερω 2 πολυ γνωστα ονοματα, τους ξερουν οι παντες που ασχολουνται με το χωρο της εκλησιας (π. πα-ι-σιος, π. πορφυριος)
    οταν ο αλλος εχει τη σχεση με το χριστο σαν βιωματικη εμπειρια, δεν μπορω εγω με καμια επιστημη να ερθω κ να του μηδενισω την εμπειρια του. η βιωματικη εμπειρια ειναι το πιο ισχυρο βιωμα, κ μετα ειναι τα βιβλια, τα αποτελεσματα των τομογραφων κλπ

    just my two cents!
    Last edited by Lou!; 17-01-2011 at 03:12.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πετραν, τωρα διαβασα το μνμ σου, αυτα που εγραψα ισως ειναι λιγο ακυρα σε σχεση με αυτα που εγραψες, απλα ειναι η δικη μου εκδοχη του προβληματισμου ως εχει μεχρι σημερα!
    Last edited by Lou!; 17-01-2011 at 13:02.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou!.. View Post
    δε μου λες ρε συ πετραν, εσυ που εισαι κ διαβασμενος, την ενοραση πως την εξηγεις? υπαρχει ενοραση, ο πνευματικος της μανας μου εχει σε παρα πολλες περιπτωσεις, εμφανιζεται να γνωριζει πραγματα που δεν θα μπορουσε να γνωριζει! δεν ειναι ψεματα ολα αυτα! πες οτι καποιοι λενε ψεματα. μα ολοι? στο λεω γιατι εχω αρχισει να ψαχνομαι σοβαρα κυριως για το Χριστο. οχι για αλλες θρησκειες (ουτε καθολικους, ουτε προτεσταντες, ουτε καν για τους ορθοδοξους, μας τα εχουν πρηξει τα παπαρια κ δαυτοι). βασικα μονο για το Χριστο.

    τεσπα, δε διαβασα το μνμ σου, θα το διαβασω τωρα.

    εγω παντως απο οσο ψαξιμο εχω κανει τους τελευταιους 6 μηνες περιπου συγκλινω οτι υπαρχει Θεος, κ οτι η ψυχη μετα θανατον διαχωριζεται απο το σωμα με καποιο μυστηριωδη τροπο που δεν υπαγεται στην λογικη. κανεις δεν αμφισβητει την ψυχιατρικη, ισως οι ντεμοντε παπαδες, αλλα οχι οι μοντερνοι παπαδες, κ συγκλινουν οτι προ θανατου ψυχη κ σωμα ειναι αλλελενδετα με ενα πολυ μυστηριωση τροπο. μετα θανατον πεθαινει το σωμα, ομως προσεξε τωρα τη σκεψη μου:

    αν αρνηθουμε την υπαρξη του Θεου κ ειμαστε αυστηρα ορθολογικοι κ ολα τα ερμηνευουμε σε ενα 100% ορθολογικο πλαισιο, στο οποιο δε χωραει να περασει τπτ αλλο, τοτε συμφωνω απολυτα μαζι σου, οτι η ψυχη πεθαινει αφου εξαρταται απο τον εγκεφαλο, ο οποιος πεθαινει.

    αν ομως ανοιξουμε λιγο παραπανω το πλαισο της αναλυσης κ πουμε , ναι υπαρχει ο ορθολογισμος, αλλα οχι μονο αυτος, υπαρχουν κ αλλα πραγματα σε αυτον τον κοσμο που δεν γινονται αντιληπτα με τις αισθησεις κ δεν ερμηνευονται ορθολογικα, κ ας πουμε οτι υπαρχει Θεος, πιστευεις οτι δεν θα βρει εναν τροπο, κοτζαμ Θεος να διαχωρισει την ψυχη απο το νεκρο σωμα μετα θανατον, αν υπαρχει Θεος? Θεος ειναι, αν θελει θα μπορει να το κανει εξω-ορθολογικα!

    εγω συγκλινω οτι υπαρχει Θεος για 2 πολυ απλους λογους.

    δεν βλεπω την επιστημη να μπορει να πετυχει διαψευση του Θεου (οπως ουτε κ επιβεβαιωση φυσικα). νοημα αιτιας κ σκοπου στη ζωη νομιζω οτι η επιστημη δεν μπορει να δωσει ο,τι κ να κανει, δεν ειναι στη διακαιοδοσια της. πχ ο Hawking βγηκε προσφατα κ ειπε οτι μονο η υπαρξη των βαρυντικων δυναμεων αρκουν για να δημιουργησουν το συμπαν ολοκληρο (η κατι παρομοιο). εγω δεν εχω καμια αντιρρηση να δεχτω αυτα που λεει ο Hawking, αν κ φυσικα κατι τετοιες δηλωσεις περιλαμβανουν πολλα κενα, αλλα θα του εκανα μια πολυ απλη ερωτηση κ δε χρειαζεται να ειμαι φυσικος, ουτε ο αινσταιν για να την κανω:

    - ναι, ρε φιλε κ οι βαρυντικες δυναμεις πως προκυψανε? ποιος τις δημιουργησε?

    αν μου απαντησει με ορους φυσικης, δλδ αναγει τις βαρυντικες δυναμεις σε καποιο αλλο φυσικο φαινομενο χ, τοτε παλι θα τον ρωτησω:

    -κ το φυσικο φαινομενο χ πως προεκυψε?

    προφανως υπαρχει ενα προβλημα αρχης που η φυσικη δεν μπορει απλα να απαντησει.

    καπως ετσι με την επιστημη.

    απο την αλλη πλευρα αρχισα να μιλω με ανθρωπους που πιστευουν, πολλους κ διαφορους, κ δεν εχω λογο να πιστευω οτι μου λενε ψεματα. κ αυτο που μου λενε πολλοι ειναι οτι ο Θεος ειναι αποκαλυψη, ειναι βιωματικη εμπειρια, την οποια καποιοι ανθρωποι καταφερνουν να κερδισουν! ισως να εχεις ακουσει μαλιστα καποιες πολυ χαρισματικες μορφες της εποχης μας, οπως καποιους μοναχους, που λεγοταν οτι ειχαν ενοραση, ειχαν τη Χαρη του αγ πνευματος, κλπ. τους εχει δει πολυς κοσμος, εχουν πεθανει προσφατα. θα σου αναφερω 2 πολυ γνωστα ονοματα, τους ξερουν οι παντες που ασχολουνται με το χωρο της εκλησιας (π. πα-ι-σιος, π. πορφυριος)
    οταν ο αλλος εχει το σχεση με το χριστο σαν βιωματικη εμπειρια, δεν μπορω εγω με καμια επιστημη να ερθω κ να του μηδενισω την εμπειρια του. η βιωματικη εμπειρια ειναι το πιο ισχυρο βιωμα, κ μετα ειναι τα βιβλια, τα αποτελεσματα των τομογραφων κλπ

    just my two cents!




    Χαχα γουστάρω πολύ τέτοιες συζητήσεις α ρε λου μου λείψατε!


    Κατ αρχάς όπως είπα η άποψη ότι η ψυχή διαχωρίζεται από το σώμα και πάει αυτόματα και άμεσα στον παράδεισο η στην κόλαση είναι αιρετική λολ. Ισχύει αυτό που λέω. Σύμφωνα με τους πιο "πολλούς χριστιανισμούς" ψυχή αν διαχωρίζεται από το σώμα πάει σε μια "στάσιμη" κατάστασης ("abraham's bosom") που είναι ανάλογος με τον εβραϊκό αρχαίο άδη-σεούλ (που με την σειρά του "κλάπηκε" από την αρχαία σουμερια). Ούτε κρύο, ούτε ζέστη, ούτε κίνηση, ούτε έννοιες όπως "άτομο", "προσωπικότητα" κλπ. Ένα μικρότερο ποσοστό χριστιανών πιστεύει ότι η ψυχή μετά τον θάνατο είναι εντελώς "ασυνείδητη" δε. Ο παράδεισος έρχεται μετά την "ανάσταση" σε "σώματα σαν αγγέλων" μόλις "έρθει το πλήρωμα του χρόνου" και γίνει η "κρίση". Διάβασε το, αυτό πιστεύουν οι χριστιανοί!


    Είναι καθαρή παρερμηνεία αυτό που νομίζουν οι πιο πολλοί όταν πεθάνουν θα πάνε στον παράδεισο η στην κόλαση. Ο ιησούς χριστός έταξε "ανάσταση νεκρών" και "αναστήθηκε" και ο ίδιος για να το αποδείξει. Αυτό πιστεύω ότι είναι και η δύναμη του χριστιανισμού και τον έκανε μια τόσο επιτυχημένη θρησκεία και εξαπλώθηκε τόσο γρήγορα-σαν πανδημία θα λέγαμε (και βασικά μια επιστημονική ανάλυση έχει δήξει πως η εξάπλωση των θρησκειών υπακούει ακριβώς τους ίδιους νόμους με την εξάπλωση των ιών!). Είναι η μόνη θρησκεία που μιλάει για "ανάσταση" όχι κάτι αφηρημένο και μάλιστα "ανάσταση" όλων των ανθρώπων-ανεξαιρέτως κοινωνικής τάξης κλπ. Δεν είναι μόνο ο Φαραώ θεός κύριοι! Και ΕΣΥ ο average joe ουσιαστικά μπορείς να γίνεις θεός. Πόσο δυνατό statement είναι αυτό? Τέτοιες ιδέες έκαναν τον χριστιανισμό τόσο δημοφιλή και εξαπλώθηκε ραγδαία.


    Τώρα, για την ενόραση-στην ψυχολογία το λέμε "πρόγνωση" (precognition)- υπάρχουν διφορούμενα ευρήματα. Ένα πολύ ασθενές φαινόμενο μπορεί να υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις και μάλιστα να είναι δυνατό να εμφανιστεί σε όλους τους ανθρώπους. Αλλά και να υπάρχει, σίγουρα αυτό δεν αποδεικνύει την ύπαρξη κάποιου θεού, πνεύματος η δαίμονα. Λέει απλά ότι-ίσως σε κάποιες περιπτώσεις- είναι δυνατή η μεταφορά πληροφορίας από το μέλλον στον εγκέφαλο μας. Αυτό μπορεί να σημαίνει άπειρα πράγματα όπως το ότι ο εγκέφαλος μας μπορεί ίσως ν υπακούει και σε κάποιους κβαντικούς μηχανισμούς. Όμως δεν λέει πραγματικά τίποτα παραπάνω από αυτό!. Επειδή κάτι δεν είναι γνωστό, δεν πάει να πει αυτόματα ότι είναι "θεικό", "πνευματικό" η "εξωγήινο". Ας θυμηθούμε στο παρελθόν όλα αυτά τα "θεικά" φαινόμενα που κατέληξαν να είναι "φυσικά" και τα θεωρούμε σήμερα δεδομένα. Από το γεωκεντρικό σύστημα (ο γιος του θεού πρέπει να είναι στο κέντρο πως είναι αλλιώς ο γιος του θεού?) μέχρι την ζωή. Πως κινείται αυτό το σώμα? Πρέπει να το κινεί "η ψυχή" δεν μπορεί ένα αντικείμενο να κινείται από μόνο του εκτός και αν έχει κάτι άυλο μέσα του. Ναι μέχρι που ανακάλυψαν τον "κύκλο του CREBS". Ουπς. Αλλά έτσι σκέφτονται οι άνθρωποι εκ φύσεως. Ότι όλα τα φαινόμενα που προκαλούνται από μόνα τους η δεν ξέρουμε την αιτία έχουν και μια "πνευματική υπόσταση". Διάβασε αυτό το βιβλίο που αναλύει αυτό ακριβώς το πράγμα για να αποκτήσεις μια πιο "σφαιρική" άποψη.


    http://www.amazon.co.uk/Science-Supe.../dp/0061452653


    Για σκέψου αυτό. Ότι έστω ο εφραιμ και όλοι αυτοί είχαν κάποια δυνατότητα "πρόγνωσης". Θα ήταν πολύ πιο πιθανό αυτό τους το "χάρισμα" να τους έσπρωξε στην θρησκεία και όχι το αντίθετο. Η Ιωάννα της Λορένης έβλεπε τον θεό όπως και πάρα πολλοί άγιοι της εκκλησίας κατά καιρούς. Πόσο τρομακτικό είναι να ανακαλύπτουμε ότι η "επιληψία του κροταφικού" λοβού προκαλεί ακριβώς τέτοιου είδους μυστικιστικές εμπειρίες. Και τι σύμπτωση. Η Ιωάννα της Λορένης είχε πάθει σοβαρό ατύχημα στο κεφάλι λίγο πριν αρχίσει και έχει αυτά τα "οράματα". Πολλοί από τους αποστόλους είχαν δε λιθοβολιστεί πριν αρχίσει και τους "εμφανίζεται" ο κύριος ενώ σε άλλους τους εμφανίστηκε σε περιόδους «νηστείας» που επηρεάζεται τρομακτικά ο εγκέφαλος. Είναι πολύ πιο πιθανό αυτοί οι άνθρωποι να «πήγαν προς τον θεό» λόγω αυτών των περιστατικών και όχι το αντίθετο.


    Όσο γι αυτά που λες για "την βαρύτητα" και όλα αυτά είναι ερωτήματα που ερευνά δυναμικά η επιστήμη και κάθε μέρα έχουμε και κάτι καινούργιο. Αν ακολουθήσω το επιχείρημα σου. "Εντάξει υπάρχει βαρύτητα. Αλλά ποιος την έκανε"? Θα πρέπει να την έκανε ο θεός" τότε και εγώ θα σου απαντήσω "οκ και τον θεό ποιος τον έκανε?" Αν απαντήσεις ότι είναι αιώνιος τότε αυτό απλά δεν βγάζει κανένα νόημα επιστημονικά και φιλοσοφικά. Αναγκαστικά θα πέσεις στην παγίδα του "infinite regress" όπου κάθε θεό τον κάνει ένας άλλος μέχρι το άπειρο και αυτό δεν βγάζει κανένα νόημα. Είναι πολύ πιο πιθανό να είμαστε μέρος από κάτι πολύ μεγάλο που ακόμα δεν έχουμε καταλάβει. Αλλά ΟΧΙ άπειρο και χωρίς αρχή.


    Ακόμα και ο χριστός στα ευαγγέλια έλεγε "ότι η στιγμή της συντέλειας θα έρθει σύντομα και θα είναι πριν από το τέλος της εποχής μας" και την περίμεναν οι χριστιανοί κάθε λίγο και λιγάκι. Αυτή όμως ποτέ δεν ήρθε. Έπρεπε οι "πατέρες" να "κόβουν" να "ράβουν" και να "προσθέτουν" για να κρατάνε τον λαό στο χέρι τους. Για να μην πούμε και για τις ανατολικές θρησκείες που πιστεύουν σε εντελώς διαφορετικά πράγματα (ινδουισμός, βουδισμός, σιντοισμός, ζεν κλπ.). Γιατί αυτοί είναι τόσο διαφορετικοί αφού ο θεός είναι ένας? Μάλλον επειδή μια θρησκεία δείχνει τον πολιτισμό κάθε λαού (ο "πατροκεντρικός" ιουδαισμός) παρά κάποιον αληθινό θεό που μας βλέπει. Πραγματικά αν τα βάλω όλα κάτω και δω το όλο σύστημα μπάζει τρελά από παντού. Και αν επικαλεστείς την "αποκάλυψη" που έλεγε ότι "οι άθεοι θα είναι σημείο των καιρών" πρόσεχε καλά γιατί την αποκάλυψη αμφισβητείται ότι είναι από έγκυρη πηγή ενώ σίγουρα δεν την έγραψε ο Ιωάννης ο απόστολος


    Προσωπικά νομίζω ότι ο χριστός ήταν ένας ξεχωριστός άνθρωπος. Αλλά μέχρι εκεί. Αν σου δίνει δύναμη να πιστεύεις σε αυτό, τότε να το κάνεις. Αλλά τίποτα δεν εγγυάται ότι είναι αλήθεια.

    Όσο για τον θεό και τον εγκέφαλο για δες αυτό το ντοκιμαντερ για τον νέο τομέα της "νευροθεολογίας"

    Horizon- God On The Brain (είναι σε 5 μέρη-αυτό είναι το πρώτο για τα υπόλοιπα ακολούθα τα λινκ δίπλα)


    http://www.youtube.com/watch?v=c1dTGkjOwFY

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πωπω ενδιαφεροντα ολα αυτα πετραν, δεν ξερω τι να πιστεψω! απο τη μια οι παραδοσιακοι θεοσεβουμενοι απο την αλλη οι εγκεφαλιστες! λολ!
    θα τα παιξω σε λιγο! χαχα το debate περι Θεου καλα κρατει!
    σε αυτα που διαβαζα τωρα τελευταια κολαση λεγανε την συνειδητοτητα μετα θανατον που δεν ειναι ενωμενη με το Θεο. κατι τετοιο. δλδ παραδεισος κ κολαση απο τη μερια του Θεου ειναι το ιδιο, γιατι ο Θεος ειναι μονο αγαπη κ αγαπα ολους (εδω μιλαμε για την ορθοδοξια, κ οχι για καθολικους/προτεσταντες)
    απλα οι συνειδητοτητες που αρνηθηκαν το Θεο κ δεν μετανοησαν δεν ενωνονται κ αυτο ειναι κολαση, ενω οι αλλες ενωνονται κ αυτο ειναι παραδεισος. αυτα εχω ακουσει εγω!
    παντως ενδιαφερουσα η συζητηση!
    ειμαι τελειως πτωμα! καληνυχτα!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by Lou!.. View Post
    πωπω ενδιαφεροντα ολα αυτα πετραν, δεν ξερω τι να πιστεψω! απο τη μια οι παραδοσιακοι θεοσεβουμενοι απο την αλλη οι εγκεφαλιστες! λολ!
    θα τα παιξω σε λιγο! χαχα το debate περι Θεου καλα κρατει!
    σε αυτα που διαβαζα τωρα τελευταια κολαση λεγανε την συνειδητοτητα μετα θανατον που δεν ειναι ενωμενη με το Θεο. κατι τετοιο. δλδ παραδεισος κ κολαση απο τη μερια του Θεου ειναι το ιδιο, γιατι ο Θεος ειναι μονο αγαπη κ αγαπα ολους (εδω μιλαμε για την ορθοδοξια, κ οχι για καθολικους/προτεσταντες)
    απλα οι συνειδητοτητες που αρνηθηκαν το Θεο κ δεν μετανοησαν δεν ενωνονται κ αυτο ειναι κολαση, ενω οι αλλες ενωνονται κ αυτο ειναι παραδεισος. αυτα εχω ακουσει εγω!
    παντως ενδιαφερουσα η συζητηση!
    ειμαι τελειως πτωμα! καληνυχτα!


    Ναι αυτό είναι μια άποψη αλλά όχι η επίσημη ορθόδοξη έτσι? Κάποιοι χριστιανοί πίστευαν ότι η κόλαση είναι η απώλεια του θεού αλλά αυτό δεν είναι το mainstream. Από ότι διάβασα στο wiki αυτοί που το λένε αυτό είναι οι seventh-day adventists (δεν ξέρω πως τους λένε στα Ελληνικά ) και υπάρχει και στους μάρτυρες του ιεχωβά. Αυτά τα παρακλάδια πιστεύουν όμως ότι όποιος πεθαίνει είτε γυρνάει στον θεό είτε δεν γυρνάει (έχουν επηρεαστεί από νεο-πλατωνικές απόψεις) δεν δέχονται δηλαδή την ανάσταση και τον jesus στην θέση που τους βάζει ο mainstream χριστιανισμός. Οι ορθόδοξοι κανονικά πιστεύουν σε κόλαση. Όλοι θα αναστηθούν και οι "κακοί" θα πέσουν στο πυρ το εξώτερον :P ("lake of fire") μαζι με τον satan για πάντα

    http://en.wikipedia.org/wiki/Soul


    Δες τα χριστιανικά παρακλάδια κάτω


    Goodnight dear!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    δεν ξερω αν ειναι η επισημη ορθοδοξη η οχι. αυτοι που επηρεαζομαι φαινονται πολυ ψαγμενοι παντως. επισης υπαρχουν καποια ονοματα παπαδων σημερα στο χωρο της εκκλησιας που ξεχωριζουν. δλδ απο οποια πηγη κ να στραφεις, μαθαινεις τα ιδια ατομα. πχ εγω βρηκα ενα σαιτ στο νετ ενος ψυχολογου κ θεοσεβουμενου (2 σε ενα, σου φτιαχνει τα ψυχολογικα κ μετα σου δινει κ νοημα στη ζωη σου, σου λυνει το προβλημα του θανατου ) κ κολλησα, κ εκει βρηκα καποια ονοματα παπαδων που τα ηξερε η μανα μου που παει εκκλησια 10 χρονια τωρα, απο αλλες πηγες.

    μερικα ονοματα μοντερνας ορθοδοξιας ειτε παπαδες, ειτε στοχαστες ειναι: ο χρηστος γιανναρας, ο π. νικολαος μητροπολιτης μεσογαιας, ο π φιλοθεος φαρος, ο αθανασιος λεμεσου, ενας αναστασιος στην αλβανια, ο π. κων/νος στη γλυφαδα, κ μερικα ονοματα ακομα, οχι πολλα. καποιοι μοναχοι, απο μοναχους δε ξερω κ πολλα, παισιος, πορφυριος ηταν το κλασικο διδυμο αλλα μας τελειωσαν, ειναι κ καποιοι στο αγιον ορος. κ υπαρχουν κ καποια κλασικα βιβλια που θεωρουνται καλα πχ καινη διαθηκη , ενα του αγιου μαξιμου του ομολογητη, ενα του αγιου σιλουανου του αθωνιτη, εγω ακουστα τα εχω ολα αυτα , αλλα τα ξερουν ολοι, ειναι κλασικα στο χωρο.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Lou, ως απαντηση στην απορια σου πως δημιουργηθηκε το χ φυσικο φαινομενο: Εν αρχη ην ο λογος!!
    gios_new: H ζωη είναι τα φωτα ανοιχτα και η ψυχη να στεγαζεται στο φθαρτο σωμα, Θανατος ειναι φωτα σβηστα κ η ψυχη να μην εχει πια υλικη υποσταση. Λεγοντας ψυχη εννοω συνειδηση. Δεν ξερω αν ο πατερας σου ειναι μαζι σου τωρα, ομως πιστευω ότι σιγουρα ειναι μαζι σου ενας φυλακας αγγελος. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

    και θα συμφωνησω και με την DissoledGirl: If you're frightened to die, and you're holding on, you see devils tearing your life away.
    If you've made your peace, then the devils are really angels, freeing you from this earth.

    Ευχομαι ο μπαμπας σου να ειχε κανει ειρηνη με τον εαυτο του και να ειναι καλα εκει που ειναι. Σιγουρα δεν ειναι σε ενα κομματι γης 2x2. Κι εγω εχασα τον δικο μου μπαμπα πριν τρεις μηνες ακριβως.

  12. #42
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Πολύ ωραίο θέμα αν και δραματικό ταυτόχρονα



    Είναι σίγουρο ότι ψυχή είναι η λειτουργία του εγκεφάλου δεν χωράει αμφιβολία γι αυτό. Κάθε διαφορετική βλάβη η εκφυλισμός "εξαφανίζει" επιλεκτικά και ένα "μέρος της ψυχής"-αισθήσεις-αντιλήψεις (π.χ. η αγνωσία-η αδυναμία αναγνώρισης ενώς αντικειμένου/ανθρώπου), μνήμες (π.χ. η αμνησία στο alzheimer κλπ.), συναισθήματα (π.χ. η έλλειψη φόβου μετά την καταστροφή μιας δομής του εγκεφάλου) ακόμα και την ίδια την συνείδηση (στην επιληψία η στο κώμα. Ρωτάς κάποιον «που ήσουν?»¨μετά από μια επιληπτική κρίση/αφού ξυπνήσει από κώμα/αφού ξυπνήσει από βαθύ ύπνο/αφού ξυπνήσει από ολική αναισθησία κλπ. Και σου απαντάει «πουθενά» "ήταν σαν να μην πέρασε ούτε δευτερόλεπτο από το περιστατικό"). Αν η βλάβη είναι στον προμετωπιαίο φλοιό μάλιστα η προσωπικότητα η ίδια του ατόμου αλλάζει και γίνεται στην κυριολεξία ένας άλλος άνθρωπος (π.χ. μετωποκροταφική άνοια).


    Όμως αυτό δεν πρέπει να πτοεί κάποιον από καμία άποψη. Ο πατέρας σου ζει μέσα σε σένα, έχει τις εικόνες του και τις αναμνήσεις του και κάθε φορά που τον θυμάσαι θα σε γεμίζει χαρά και ελπίδα. Σίγουρα ίσως και κάποια πικρία γιατί ταυτόχρονα δεν είναι πλέον μαζί σου, αλλά το γεγονός και μόνο ότι μπορείς να τον "αισθανθείς" έστω και έτσι είναι μεγάλη ανακούφιση. Κουβαλάς ένα μέρος του πατέρα σου μέσα σου, μέσα από τις αναμνήσεις σου και την ίδια την συμπεριφορά σου. Έτσι είναι τα πράγματα και η ζωή. Όλα ζουν και πεθαίνουν. Κάποτε θα φύγουμε και εμείς και κάποιοι άλλοι ίσως να κουβαλάνε κάτι από εμάς μέσα τους.


    Άλλωστε καμία από τις μεγάλες θρησκείες δεν λέει ότι επιβιώνει "κάποια ψυχή" μετά από το σώμα σαν κάτι το αιθέριο και άυλο. Οι 3 μεγάλες μονοθειστικές θρησκείες (χριστιανισμός-ιουδαϊσμός-μουσουλμανισμός που ιστορικά έχουν την ίδια πηγή- τον αρχαίο ιουδαϊσμό) λένε ότι πεθαίνεις και μετά αυτό που συμβαίνει είναι ότι στο "τέλος του κόσμου" (όταν έρθει το "πλήρωμα του χρόνου") θα ξαναγεννηθείς (η "ανάσταση") με ένα νέο άφθαρτο σώμα, θα κριθείς και αν κριθείς ότι είσαι καλό παιδί θα παραμείνεις με το νέο σουπερ-σώμα σε μια νέα σουπερ-γη (ο παράδεισος). Αν όχι θα πας σε μια "κακή" ρέπλικα της γης (κόλαση) Πολλοί συγχέουν τον πλατωνισμό (που λέει ότι κάποια αιθέρια "ψυχή" φεύγει και γυρνάει στον "τέλειο" κόσμο των ιδεών) με την χριστιανική θρησκεία αλλά αυτό είναι λάθος.


    Τι συμβαίνει στην "ψυχή" μεταξύ του θανάτου και της μελλοντικής αναγέννησης? Ο καθολικισμός λέει ότι πάει στο "καθαρτήριο" (μια κατάσταση περεταίρω εξαγνισμού) η ορθοδοξία λέει ότι μένει σε μια στάσιμη κατάσταση (αν και είναι αδιευκρίνιστο αν υπάρχει κάποιου είδους εμπειρίας η ταυτότητας κατά την διάρκεια αυτής) και ο προτεσταντισμός λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα μεταξύ αυτών των δύο σημείων (θανάτου-ανάστασης) κάτι το αρκετά ρεαλιστικό αν λάβουμε υπόψη όλες τις νευρολογικές καταστάσεις που επηρεάζουν την "ψυχή" (δηλαδή την λειτουργία του εγκεφάλου). 'Ότι και αν γίνεται, ο χριστιανισμός υποστηρίζει ότι δεν γίνονται πολλά μετά τον θάνατο (μέχρι να αναστηθείς) πράγμα που κατά κάποιο τρόπο είναι πιο ρεαλιστικό και πιο κοντά στην σύγχρονη επιστήμη (που θεωρεί απαραίτητο για την εμπειρία ένα νευρικό σύστημα μέσα σε εάν σώμα για να επεξεργάζεται τις πληροφορίες του περιβάλλοντος και τις πληροφορίες που δημιουργεί το ίδιο το νευρικό σύστημα).


    Προσωπικά νομίζω ότι αυτό το σενάριο είναι καθαρά ένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας που δημιουργήθηκε σε μια εποχή που η "επιστημονική φαντασία" ήταν ταυτόχρονα και η πραγματικότητα. Μεσσίες και θαυματοποιοί γεννιόντουσαν καθημερινά, οι φήμες γινόντουσαν θρύλοι και μύθοι, ενώ οι θεοί περπατούσαν ανάμεσα στους ανθρώπους. Σε μια εποχή που η επιστήμη και η κριτική φιλοσοφία δεν ήταν σε καμία περίπτωση το "στάνταρ", το μεταφυσικό αποτελούσε μέρος της ζωής των ανθρώπων (κάτι που αποδεικνύει και νεότερες έρευνες που θέλει την "μεταφυσική εμπειρία" και τον "πνευματισμό" να είναι έμφυτα γονιδιακά στον άνθρωπο). Κάτι που δημιουργούσε γονιμότατο έδαφος για την εξάπλωση θρησκειών. Σήμερα που η σαιντελογία αποτελεί αίρεση που κηρύττει ένα σωρό αντι-επιστημονικές μπούρδες τότε ήταν πιθανό να εξαπλωθεί σε full-blown θρησκεία.


    Πάντα υπάρχει μια πιθανότητα βέβαια κάτι από αυτά περί αναγέννησης να είναι αλήθεια ε? Είτε είναι είτε δεν είναι, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι σε καμία περίπτωση ο θάνατος του πατέρα σου να σου γίνει εμμονή και να ρίξει κάτω. Η ματαιότητα είναι μια ιδέα. Ακόμα και αν δεν υπάρχει τίποτα, αυτό δεν δικαιολογεί την ύπαρξη της. Μάταιο είναι κάτι όσο το θέλεις εσύ να είναι. Από την στιγμή που ζεις, αισθάνεσαι, έχεις πλούσιες εμπειρίες, πονάς, χαίρεσαι, θυμάσαι, τρέχεις είναι μοναδικό και καθόλου μάταιο. Γιατί δεν καταπιάνεσαι με το να δημιουργήσεις κάτι? Ας γίνει αυτός ο θάνατος αιτία αναγέννησης και όχι τέλους. Και ίσως κάποτε να ξαναβρεθούμε όλοι στο τέλος (αλλά ίσως και όχι ) δεν έχει σημασία τώρα εδώ
    Η ψυχη δεν ειναι η λειτουργια του εγγεφαλου ειναι το πνευμα του ανθρωπου το οποιο δινει ζωη στον ανθρωπο.Ο χριστιανισμος δεν ειναι μονοθε'ι'στικη θρησκεια διοτι ο Θεος ειναι Τριαδικος.Φιλε μου η αμαθεια ειναι καλυτερη απο την ημιμαθεια πας να προπαγανδισεις μια θρησκεια λογω της ελλειπης γνωσεως σου.Και δεν ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας μιας και το αποδεικνειει και η Αγια Γραφη.Αλλα επειδη ο διαβολος δεν θέλει να πιστευουν ή ανθρωποι στον Θεο και στο Χριστο τους γενναει λογισμους στο μυαλο :δεν υπαρχει Θεος,Ο Χριστος που λενε οτι ηρθε να σωσει τον κοσμο απο τα δεσμα της αμαρτιας ειναι δημιουργημα ανθρωπων και ακομα χειροτερα τους λεει οτι μετα τον θανατο δεν υπαρχει τπτ.Θυμαμαι τον Κακαουνακη οταν τα δηλωνε αυτα με σιγουρια οταν πεθανε ομως τι θα ειπε στον υπερτατο Κριτη?Αυτα στα λεω οχι απο φανατισμο ή κατι αλλο.Τοσοι Αγιοι που εχουν γιατρεψει τοσο κοσμο λες να βασιζεται σε ενα ψεμα?Για ψαξε στο youtube για θαυματα Αγιου Πα'ι'σιου και μετα μιλα μου.Και μη μου απαντησεις οτι λενε ψεματα ολοι αυτοι...Πρεπει να το καταλαβεις φιλε μου ειναι θεμα πιστης δεν μπορει να εξηγηθει με καποιο αλλο τροπο.Σου λεω και αν θες κρατα το στο μυαλο σου,ο Θεος ειναι πανταχου παρων και τα παντα πληρων και ειναι Θεος της Αγαπης ωστε τοσο αγαπησε τον ανθρωπο που εστειλε τον Μονογενη Υιο για να σωσει τον κοσμο.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by gios_new View Post
    Θέλω να πιστεύω πως υπάρχει Θεός αφού σε Αυτόν καταφθάνω και τον παρακαλάω να με συγχωρήσει για τις αμαρτίες μου και να με βοηθήσει με τα προβλήματα μου.
    Η αλήθεια είναι πως κάποιες στιγμές έχω έρθει με τον τρόπο ζωης μου πιο κοντα σε Αυτόν απο οτι ειμαι τωρα.
    Αλλά αυτο που αναρωτιέμαι είναι το εξής.
    Ο πατέρας μου σαν άνθρωπος είχε κάνει αμαρτίες στη ζωή του .... Αλλά όσες και αν είχε κάνει , αφού ο Θεός μας αγαπάει και μας συγχωρεί και ειναι δίκαιως γιατι τον έκανε να βασανιστεί τόσο πολύ... ?? Γιατί του επιφύλασε τα τελευταία χρόνια της ζωής του να τα περάσει μέσα στις αρρώστιες??? Εδω εγω που ειμαι ανθρωπος δεν θα μπορύσα να βάλω άλλον άνθρωπο να υποφέρει τόσο πολύ...

    Σίγουρα εγω είμαι συνέχεια του πατέρα και της μάνας μου αφού βγήκα μέσα απο αυτούς .... Αλλά αυτό σημαινει πολλά για εμένα αλλά οχι και για τον πατερα μου αφου δεν ειναι πια εδω.

    Αν ζει αιώνια η ψυχη του πατέρα μου τότε υπο πια μορφή υπάρχει...?
    Μας βλέπει ? Μας αισθάνετε ? Υποφέρει ? Εάν υπάρχει Θεός γιατί να υπάρχει η κόλαση ?
    γεια σου κ απο μενα,

    λυπάμαι που η αιτια για να ψαχτεις ηταν ενα τοσο οδυνηρο θεμα. Μα συνηθως οι δυσκολιες στη ζωη μας κανουν να συγκρουομαστε με τον ιδιο μας τον εαυτο κ βοηθηματα στο να εξελιχθουμε. Δεν μπορω να σου δωσω απαντηση στα ερωτηματα σου. Τα καταλαβαινω ομως κ νιωθω ποσο σε βασανιζουν, αφου ειχα χασει κ εγω εναν πολυ δικο μου ανθρωπο πριν καποια χρονια. Μπορω να σου πω με βεβαιοτητα, οτι ενιωθα θυμο, λυπη, αγανακτηση γιατι η ξαδερφη μου εφυγε τοσο νεα, σε τοσο δημιουργικη φαση στη ζωη της κ με τοσο δυσκολο κ βασανιστικο τροπο. Τα χα βαλει με θεους που δεν πιστευω, με δαιμονες, με τον ιδιο μου τον εαυτο. Ημουν διπλα της οσο ηθελε? Την ακουγα οσο ηθελε? Την βοηθησα οσο περισσοτερο μπορουσα? Ενα σωρο μπερδεμενες σκεψεις, ενοχες κ κυριως θυμος. Ενα "γιατι" στο κεφαλι μου συνεχεια...

    Δεν πιστευω στον Θεο για να σου πω τις αποψεις μου πανω σε οτι αναρωτιεσαι αναφορικα με το θεμα αυτο. Θα σου πω ομως πώς η πιστη στον Θεο δεν ερμηνευεται - απο οσο εχω δει- απο ολους τους πιστους με τον ιδιο τροπο. Δεν μεταφραζεται για ολους τους πιστους η πιστη ως εισιτηριο για μια καλη ζωη χωρις προβληματα. Οποτε κοιτα εσυ τί περιμενεις απο την πιστη σου. Τι προσδοκας απο τον Θεο που πιστευεις κ βρισκεται μεσα σου.

    Κ τελος θα θελα να σου πω κατι ακομα: ο θανατος ειναι παντα "τιμωρια"? καποιες τετοιες φορες οπου η αρρωστια λυγιζει τον ανθρωπο ο θανατος μπορει να ειναι και λυτρωση κ ανακουφιση. Για αυτον που υποφερει, για αυτον που δεν αντεχει. Κ εχει το δικαιωμα αυτο - να προσδοκα τον θανατο ως σωτηρια.

    Καλη δυναμη στην εσωτερικη σου αναζητηση...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Η ψυχη δεν ειναι η λειτουργια του εγγεφαλου ειναι το πνευμα του ανθρωπου το οποιο δινει ζωη στον ανθρωπο.Ο χριστιανισμος δεν ειναι μονοθε'ι'στικη θρησκεια διοτι ο Θεος ειναι Τριαδικος.Φιλε μου η αμαθεια ειναι καλυτερη απο την ημιμαθεια πας να προπαγανδισεις μια θρησκεια λογω της ελλειπης γνωσεως σου.


    Δηλαδή ο χριστιανισμός είναι πολυθειστική θρησκεία όπως π.χ. το 12θεο? Μ'αρέσει που μου την λες κιόλας λολ.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ναι, ρε φιλε κ οι βαρυντικες δυναμεις πως προκυψανε? ποιος τις δημιουργησε?
    Τον θεο ποιος τον εφτιαξε?

    Θα μου πεις ειναι το μονο που προυπηρχε...ε μα τοτε...και εχεις την απαντηση σου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τιποτα.......
    By ανεμος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-12-2010, 20:07
  2. Δεν εχω ζωη...δεν εχω τιποτα.
    By TheFlameWithin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-10-2010, 14:49
  3. Μην πετάξεις τίποτα
    By John11 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 18-07-2010, 15:53
  4. τιποτα
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-04-2009, 19:23
  5. Μετά το τέλος της θεραπείας
    By kallia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-2008, 11:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •