γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40

    γιατι δεν μπορω να προχωρησω??

    ακουω συνεχεια πολλα κοριτσια της ηλικιας μου να λενε οτι εχουν ολοκληρωσει(περι ερωτικου θεματος)...και η αληθεια ειναι οτι αισθανομαι λιγο αμηχανα γιατι παρατηρω οτι ειμαι απο τις ελαχιστες που δεν εχουν προχωρησει...οκ ειμαι λιγο μικρη (16 στα 17) αλλα ειναι αυτος λογος??ξερω οτι θα ακουστει λιγο παραξενο αλλα η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι....?!?!?......τα περισσοτερα αγορια με τα οποια ειχα σχεση μου ειχαν ζητησει να προχωρησουμε αλλα το αρνιομουν σαν να ηταν κατι κακο.....

    μηπως ολο αυτο ειναι ψυχολογικο???μηπως φταιει το οτι μικρη ειχα δει καποια εργα με βιασμους???ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω.. :confused:

    οποια βοηθεια ευπρόσδεκτη ....!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    eleonwra, γεια σου :)

    Δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς πως υπάρχει κάποιο θέμα ψυχολογικό. Καταλαβαίνω το φόβο που εκφράζεις, αφού αφορά σε κάτι 'άγνωστο' ακόμα σε εσένα, αλλά και την αμηχανία μπροστά στις φίλες σου που έχουν αυτή την εμπειρία.
    Το θέμα, όμως, δεν είναι να βιαστείς ούτε να πιέσεις τον εαυτό σου.

    Ο έρωτας, η επιθυμία και η ορμή του είναι παλμός, καρδιοχτύπι, ταμπούρλο που πιάνει μόνο του ρυθμό μέσα μας και μας παρασύρει στο τέμπο του αυτό.

    Κάποια στιγμή, νομίζω, θα σου βγει και η επιθυμία να προχωρήσεις, αυθόρμητα, πηγαία.
    Όταν κάποιος θα σε εμπνεύσει για αυτό, θα έρθει φυσικά, θα το νιώσεις και θα το καταλάβεις.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40
    σωστα ολα αυτα ....αλλα το θεμα ειναι οτι φοβαμαι ενω καποια αλλα κοριτσια το θελουν (χωρις να εχουν ολοκληρωσει)...εγω απο την αλλη ντεπομαι να το πω αυτο γιατι πιστευω οτι θα με κοροιδεψουν ........ειναι πολυ πιθανον βεβαια να μην το θελω ακομη επειδη δεν εχω νιωσει κατι εντονο για καποιο αγορι....αν ομως νιωσω και εξακολουθω να μην το θελω???τοτε τι γινεται???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    eleonwra,

    δεν έχει, νομίζω, νόημα να αναρωτιέσαι από τώρα τι θα γίνει αν ερωτευτείς κάποιο αγόρι και εξακολουθείς να μη θέλεις να προχωρήσεις..
    Καλύτερα να μη φορτώνεσαι μια ανησυχία που πατάει επάνω σε μια υπόθεση.

    Και ο φόβος είναι φυσιολογικός. Είναι κάτι που δεν έχεις δοκιμάσει, άγνωστο ακόμα σε εσένα.
    Και σου τα γράφω αυτά ως γυναίκα η οποία κάποτε ένιωσε όπως και εσύ.

    Γιατί να ντρέπεσαι; Επειδή ακολουθείς το δικό σου ρυθμό, επειδή δεν αφέθηκες ακόμα σε κάτι για το οποίο δε νιώθεις έτοιμη;

    Χαλαρά, να χαίρεσαι τις παρέες σου, τη συναναστροφή με τα αγόρια, το φλερτ, να είσαι χαλαρή και όταν το νιώσεις θα το καταλάβεις :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    eleonwra,
    πιστεύεις ότι οι φίλες σου που ολοκληρώσανε γίνανε ευτυχισμένες;
    Στόχος μιας κοπέλας δεν είναι η ολοκλήρωση και το σεξ. Στόχος είναι να βρεις ενα αγόρι με το οποίο η σχέση σταδιακά θα βαθαίνει. Και τότε θα δεις ότι μια μέρα χωρίς καν να το έχετε σχεδιάσει, θα συνειδητοποιησεις οτι μολις κανατε ερωτα!

    Ολες οι αποριες που εχεις οφειλονται στο οτι δεν εχεις βρει ενα αγορι που να σε εχει κανει να νιωσεις ασφαλεια.

    Γνωμη μου ειναι οτι αν αναφερεις στην παρεα σου οτι δεν θα ολοκληρωσεις πριν βρεις ενα αγορι να σε αγαπαει, τοτε ολοι θα σε σεβαστουν και κανεις δε θα σε κοροιδεψει. Δεν υπαρχει για ενα αγορι περισσοτερο σεβαστη κοπελα απο αυτη που δεν προχωραει στο σεξ προτου νιωσει ασφαλεια (ακομα και αν το αγορι την πιεζει αμεσα ή εμμεσα απο τις πρωτες εβδομαδες).

    Η παρεα σου μπορει να επηρεαζεται απο τον 'ανταγωνισμο' για το ποια θα παρουσιαστει εμπειρη, αλλα κατα βαθος ολες κατανοουν οτι το σεξ για μια κοπελα που σεβεται τον εαυτο της , ειναι συστατικο μιας σοβαρης σχεσης . Αυτη η σχεση μπορει να ερθει αυριο, μπορει να ερθει και στα 25 σου. Δεν υπαρχει ηλικιακο οριο και προσπαθησε να ακους τα συναισθηματα σου, η ωριμανση θελει το χρονο της.

    Στο μεταξυ ισως θα βοηθουσε μια περαιτερω κοινωνικοποιηση , που θα σου επιτρεψει να γνωρισεις και αγορια που θεωρουν οτι το σεξ ειναι συστατικο μιας σοβαρης σχεσης και οχι απο τα πρωτα πραγματα που πρεπει να γινουν στο ξεκινημα της σχεσης.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    40
    σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...εσωτερικη. εχω και εγω τις ιδιες αποψεις με σενα και γι αυτον τον λογο δεν εχω προχωρησει ακομα,..ομως δεν εχουν ολοι την ιδια γνωμη με σενα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Το θέμα κλειδώνει λόγω παραβίασης των όρων χρήσης.

Similar Threads

  1. ΓΙΑΤΙ ΠΟΙΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ????????????ΔΕΝ ΤΟ ΜΠΟΡΩ........
    By amarylis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-12-2010, 23:36
  2. Γιατι δε μπορω να στειλω u2u???????
    By afrula in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 18
    Last Post: 13-07-2009, 01:35
  3. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By pennoula_v in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 24-08-2008, 22:07
  4. δεν μπορω να προχωρησω μπροστα
    By deleted_member in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 14-03-2007, 11:58
  5. NΙΩΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣΦΑΛΗΣ...ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΟΜΑΙ
    By LOGOPSYXOS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 25-11-2005, 16:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •