Πως ειναι δυνατον να επανελθει καποιος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Πως ειναι δυνατον να επανελθει καποιος?

    Καθομαι και αναρωτιεμαι απο τη στιγμη που καποιος εκδηλωσει ψυχωση και αλλαξει η χημεια του εγκεφαλου του με την υπερεκκριση της ντοπαμινης και γενικα η ολη χημεια του εγκεφαλου πως ειναι δυνατον να επανελθει καποιος στην προηγουμενη κατασταση δηλαδη να ειναι τελειως καλα χωρις φαρμακα?Μηπως δεν προκειται ποτε να κοψουμε τα φαρμακα?Ας μου απαντησει ειτε καποιος που επανηρθε και ειναι καλα χωρις φαρμακα ή καποιος αλλος ας μου πει τη γνωμη του γιατι με στεναχωρει ιδιαιτερα το γεγονος οτι ισως να παιρνω τα φαρμακα για μια ζωη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    mihalis, αν φτιάξεις εσύ ένα ρομπότ και το ρομπότ κάνει μια κίνηση απρόβλεπτη το πιο σίγουρο είναι πως εσύ ο προγραμματιστής του θα προσπαθήσεις να το επιδιορθώσεις να ακολουθεί τις εντολές που του έδωσες, ότι εντολές και αν θέλησες να του δώσεις εσύ η όλο το team. Δεν θα το δεις σαν μάθημα αλλά σαν ανυπακοή. Κάπως έτσι είναι και οι ψυχώσεις. Εκεί έχω καταλήξει. Δεν ξέρω όμως αν είναι το πρόγραμμα ..αυτό για το οποίο προγραμματίστηκε ή το λάθος του προγράμματος το πρόβλημα. Εσύ τι πιστεύεις?

    Όσο για το αν θα παίρνεις φάρμακα για μια ζωή... θα σε ένοιαζε αν όλοι οι υπόλοιποι έσπερνα τα φάρμακα για μια ζωή ή βλέπεις μόνο το πρόβλημα σαν ατομικό?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    insect εγω το βλεπω σαν λαθος του προγραμματος,δηλαδη εκει που ημασταν καλα δημιουργηθηκε μια βλαβη,μια λαθος εντολη και ολα ανατραπηκαν.
    Με νοιαζει αν θα παιρνω φαρμακα για μια ζωη επειδη εχω βαλει αρκετα περιττα κιλα αλλιως δεν με πειραζει να τα παιρνω για μια ζωη.
    Το θεμα ειναι αν θα επανερθουμε ποτε ή θα ειμαστε μια ζωη ψυχωτικοι με φαρμακα.Αν εχει επανερθει καποιος και συνεχιζει να μπαινει εδω ας μας πει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Εσύ δηλαδή αυτή τη στιγμή που μιλάμε νιώθεις πως σε κυνηγάνε? Δεύτερη ερώτηση. Μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου σχετικά ανεξάρτητα? Εκεί είναι το θέμα. Σε μερικούς (σε αρκετούς) φεύγει η ψύχωση και επανέρχεται σε ακραίες καταστάσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...πως ειναι δυνατον να επανελθει καποιος στην προηγουμενη κατασταση ??? αυτο μιχαλη δεν ειναι δυνατον μαλλον , το χθες ειναι χθες αλωστε και δεν γυριζει πισω με καμια κυβερνηση ....... ,,,,το θεμα ειναι να μαθει καποιος να ισσοροπει στην καινουργια 'κατασταση παραγματων' και να ανακτησει ΑΠΟ ΚΕΙ, απο αυτο το σημειο που βρισκεται, μια δυναμικη που θα τον επανενταξει στην ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ πια για αυτον ζωη, καθημερινοτητα , οπως θες πεστο . Κοιταμε μπροστα ,αξιοποιωντας την καθε ευκαιρια για ενδυναμωση,τ αλλα , αυτα που θα συνδεσουν και θα συνθεσουν τη νεα σου καθημερινοτητα θα τα φερει η επομενη μερα και η καθε επομενη μερα . ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕΡΑ και σημερα εργαζεσαι και ελπιζεις σε αυτο!.,,,,,,,,,,,,,,,,πολοι εγκλωβιζονται σ αυτο ΤΟ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ , η απορια :ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ???? και αυτο απο μονο του , αυτη η αγωνια , ο φοβος , ο τρομος σχεδον, αδρανοποιουν και απελπιζουν τον ανθρωπο αυτον. Νομιζω ΟΧΙ δεν χρειαζεται να επανελθει κανεις στην πρωτερα κατασταση ,,ΚΑΙ ΞΕΡΕΙς ΓΙΑΤΙ ? γιατι απλα αυτη η κατασταση ειναι που τον οδηγησε σ εαυτο που βιωνει τωρα ! Ηταν δηλαδη ενας τυφλος στο χειλος να πεσει στο ΛΟΥΚΙ και δεν το φανταζοταν καν, δεν του περναγε απ το μυαλο .και επεσε ! ,,, Τωρα βιωνεις το λουκι, αλλα αυτο ειναι τουλαχιστον μια πραγματικοτητα (ελπιζεις εστω οτι δεν θαρθουν χειροτερα) , δεν ειναι μια ψευδαισθηση . τωρα βλεπεις 'δια γυμνου οφθαλμου' αυτο που ζεις και κατ επεκταση κ αυτο που προσδοκεις ,,,και ετσι ειναι ποιο εφικτο να το πραγματοποιησεις ......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Οχι δεν νιωθω πως με κυνηγανε,γιατι να το νιωθω αυτο?Μου εχουν φυγει τα περισσοτερα συμπτωματα της ψυχωσης αλλα εχουν μεινει μερικα υπολειμματα.
    Τωρα για τη δευτερη ερωτηση σου,μπορω να συντηρησω τον εαυτο μου απλα αυτη τη στιγμη δεν εχω δουλεια.
    Ξερεις εσυ ατομα που εγιναν καλα,εκοψαν τα φαρμακα και μετα υποτροπιασαν?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    path, έχει διαφορά το να σε κυνηγάνε άνθρωποι με το να σε κυνηγάνε δαίμονες και φαντάσματα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    mihalis, δεν ξέρω πάντως αν το ψάξεις πολύ το θέμα δεν υπάρχει κανένας, θνητός η αθάνατος που να μπορεί να αποζημιώσει όλους αυτούς τους ανθρώπους που υπέστη τέτοια ψυχική φθορά, κυρίως σε μια κοινωνία που διατηρεί την παράνοια για να κερδίζουν μερικοί περισσότερα και άλλοι απλώς να μην μπορούν να κάνουν τίποτα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    insect ποιους εννοεις οτι φταινε?Δεν νομιζω οτι για την ψυχωση ευθυνεται κανενας παρα μονο ο ιδιος ο οργανισμος που εκδηλωνει αυτη την ασθενεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    mihalis, μην με χαλείς. Όπως σου είπα και προηγουμένως μου έκαναν βασανιστήρια... not funny

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μιχάλη, δν ξέρω για τη ψύχωση.
    θα σου πω όμως για τη διπολική.
    είναι μια δυσίατη ασθένεια.
    αν ο γιατρός κάποια στιγμή θεωρήσει πως έχεις ιαθεί, θα σου πει να κόψεις τα φάρμακα.
    κάποιοι θα είναι υγιείς.
    κάποιοι άλλοι όμως θα είναι σαν να μν πήραν ποτέ φάρμακα κ θα επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση.
    θα ξεκινήσουν πάλι από την αρχή.
    κ αυτό είναι ότι χειρότερο.
    σου ξαναλέω πως δν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο και στη ψύχωση.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    arktos νομιζω πως το ιδιο ισχυει και για την ψυχωση,δηλαδη καποιοι μετα τη διακοπη των φαρμακων θα ιαθουν πληρως και καποιοι αλλοι θα επανελθουν.Απλα αυτοι που θα επανελθουν μπορει να μην ηταν τοσο σοβαρα.Γι αυτο ρωταω αν υπαρχει κανεις που να επανηλθε πληρως αλλα απαντηση δεν παιρνω...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μιχάλη, ένα 25% επανέρχεται πλήρως. Αλλά λες το ίδιο πράγμα, ίαση = επαναφορά. Για να ανήκεις όμως στο 25%, νομίζω δεν πρέπει να έχεις καθόλου αρνητικά συμπτώματα, ούτε θετικά εννοείται.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Μιχάλη, ένα 25% επανέρχεται πλήρως. Αλλά λες το ίδιο πράγμα, ίαση = επαναφορά. Για να ανήκεις όμως στο 25%, νομίζω δεν πρέπει να έχεις καθόλου αρνητικά συμπτώματα, ούτε θετικά εννοείται.
    ετσι παει. πρεπει να εισαι και τυχερος σε αυτες τις περιπτωσεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Εγω αλλιως το ξερω - οτι το 25% αφορα ατομα που δεν υποτροπιαζουν ξανα. Τα θετικα συμπτωματα δηλαδη. Αλλιως δεν νομιζω οτι εχει νοημα να λεμε οτι το ιδιο ποσοστο δεν χρειαζεται πλεον φαρμακα... Γιατι τα φαρμακα τα θετικα συμπτωματα αντιμετωπιζουν. Για τα αρνητικα και τα γνωσιακα ακομη δεν εχει ξυκλοφορησει κατι...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;
    By alexandros3 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 109
    Last Post: 27-08-2011, 01:34
  2. Replies: 78
    Last Post: 01-02-2010, 23:30
  3. Ειναι δυνατον?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 06-03-2009, 12:38
  4. Replies: 56
    Last Post: 31-07-2008, 12:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •