Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση

    Έχω καταλάβει πως οι φίλοι έρχονται μόνο για να ακούσουν την καλή κουβέντα, κρατάς φιλίες δηλαδή μόνο αν τους λες καλά λόγια, αστειάκια, και όμορφα παραμυθάκια, ενώ όταν σου βγαίνει το μίσος αν δεν φύγουν με μιάς απομακρύνονται διακριτικά. Σφαζόμαστε πολλές φορές μεταξύ μας σε μια κοινωνία, νιώθω πως από μια ηλικία και μετά ο μόνος παράγοντας που παίζει ρόλο στο πως θα φερόμαστε και θα μιλάμε σε έναν άνθρωπο είναι το επαγγελματικό του status και ότι οι καλές γυναίκες σπανίζουν και εν τέλη ότι είναι ελάχιστοι όσοι και όσες θα εκτιμήσουν την μικρή χαρά που τους προσφέρεις απλόχερα. Μερικές φορές πολύ απλά ο κόσμος χρειάζεται ένα μεγάλο διάλειμμα από όλα αυτά που τον σκοτώνουν και το διάλειμμα ποτέ δεν έρχεται γιατί ο κόσμος μπορεί και χωρίς εμάς.

    Όταν είμαι αισιόδοξος σκέφτομαι πόσοι άνθρωποι εκεί έξω υπάρχουν που θα ήθελα να γνωρίσω, πόσα πράγματα θα ήθελα να κάνω για τα οποία δεν αρκεί μια μισή ζωή για να τα προλάβω, σε πόσα μέρη θα ήθελα να πάω, έστω και σαν χίπης χωρίς πολυτέλειες, πόσο όμορφοι άνθρωποι υπάρχουν εκεί έξω και πόσο πιο όμορφοι από εμένα είναι, και τελικά γιατί να μου βγαίνει αυτό το μίσος ενώ θα μπορούσα να έκανα απλά και μόνο εγώ αυτό το διάλειμμα και όχι όλος ο κόσμος, όπως θα έλεγα χρειάζεται.
    Last edited by carrot; 15-01-2011 at 21:46.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ίνσεκτ, γιατί σου βγαίνει αυτό το μίσος; Δεν καταλαβαίνω. Και γιατί οι άλλοι θες να αποδεχτούνε αυτό το μίσος; Μήπως ζητάς πολλά;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Εσύ τι ζητάς?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Χαχαχα μου βγάζεις μίσος ή μου φαίνεται; Βρε ίνσεκτ, είσαι καλό παιδί, αλλά την κακία την απεχθάνομαι. Επειδή έχεις καλοσύνη μέσα σου, δεν το παίρνω ως αρνητικό αυτό που λες, ελπίζω να μην κάνω λάθος. :| Εγώ ζητάω να είναι καλοί οι άλλοι μαζί μου, όπως είμαι κι εγώ, και αν καμμιά φορά με πιάνουν οι κακίες μου, προσπαθώ να τις αποβάλλω, ή να μην τις σκέφτομαι, άντε και να της πω σε άλλον όμως, για να νιώσω καλύτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ναι ναι ναι το βρήκατε πάλι!
    Last edited by carrot; 16-01-2011 at 00:36.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Να παίξουμε δίκαια.
    Last edited by carrot; 16-01-2011 at 00:37.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Ξέρεις τι έχω συμπεράνει. Αν δημιουργήσεις και εσύ και ο οποιοσδήποτε μια ομάδα με άτομα που έχουνε θέματα απόρριψης και τους βάλεις μαζί και αντί να αποδεχτούν ο ένας τον άλλο απορρίψουν ο ένας τον άλλο μάλλον έχουμε να κάνουμε με την επιβεβαίωση της συνήθειας...
    Last edited by carrot; 16-01-2011 at 00:37.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Θέλει δηλαδή πολύ ταλέντο για να καταφέρει κάποιος τέτοιο άθλο. Ας μαζευτούμε να δούμε ποιος έχει καταλάβει και τι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Όταν είμαι αισιόδοξος σκέφτομαι πόσοι άνθρωποι εκεί έξω υπάρχουν που θα ήθελα να γνωρίσω, πόσα πράγματα θα ήθελα να κάνω για τα οποία δεν αρκεί μια μισή ζωή για να τα προλάβω, σε πόσα μέρη θα ήθελα να πάω, έστω και σαν χίπης χωρίς πολυτέλειες, πόσο όμορφοι άνθρωποι υπάρχουν εκεί έξω
    insect,

    να την κρατάς γερά αυτή την αισιοδοξία.
    Οι επιθυμίες που εκφράζεις είναι όμορφες.
    Μη στερήσεις στον εαυτό σου τη δυνατότητα να προσπαθήσει να (τις) ζήσει.
    Είσαι ελεύθερος να κάνεις αυτή την επιλογή :)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ίνσεκτ, ή εγώ δεν είμαι έξυπνη, ή εσύ έχεις υποτροπιάσει. Ένα από τα δύο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Ίνσεκτ, ή εγώ δεν είμαι έξυπνη, ή εσύ έχεις υποτροπιάσει. Ένα από τα δύο.
    Γιατί να μην υπάρχουν περισσότερες επιλογές? Συζήτηση κάνουμε. Δεν θεωρώ κάτι δεδομένο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Γιατί δεν απαντάς? :(

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Οι κακές οι γλώσσες, το κακό το μάτι και η κατάρρευση

    Έχω καταλάβει πως οι φίλοι έρχονται μόνο για να ακούσουν την καλή κουβέντα, κρατάς φιλίες δηλαδή μόνο αν τους λες καλά λόγια, αστειάκια, και όμορφα παραμυθάκια, ενώ όταν σου βγαίνει το μίσος αν δεν φύγουν με μιάς απομακρύνονται διακριτικά. Σφαζόμαστε πολλές φορές μεταξύ μας σε μια κοινωνία, νιώθω πως από μια ηλικία και μετά ο μόνος παράγοντας που παίζει ρόλο στο πως θα φερόμαστε και θα μιλάμε σε έναν άνθρωπο είναι το επαγγελματικό του status


    Ως εδω ολα καλα! ΝΑΙ σε ολα --ετσι εχω καταλαβει κ εγω! ομως μετα σε χανω δεν ξερω τι σχεση εχουν οι γυναικες, κ μονο αυτες ,με το ολο θεμα ,δεν μιλαμε για ανθρωπους?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Ξέρεις τι έχω συμπεράνει. Αν δημιουργήσεις και εσύ και ο οποιοσδήποτε μια ομάδα με άτομα που έχουνε θέματα απόρριψης και τους βάλεις μαζί και αντί να αποδεχτούν ο ένας τον άλλο απορρίψουν ο ένας τον άλλο μάλλον έχουμε να κάνουμε με βλακώδεις κουτοπονηριά κακία, του στύλ, πάω να έρθω πρώτος από τους τελευταίους... να δείξω ότι είμαι ο λιγότερο απορριφθέν. απλό έτσι? Δεν ξέρω έχω όρεξη για πολύ φιλοσοφία σάβατο βράυ.
    ετσι ειναι!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    ετσι ειναι!
    Όχι δεν είναι έτσι... είναι χειρότερα.. μερικές φορές καλύτερα αλλά τελικά ίσως είναι κάπως έτσι...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ξένες γλώσσες και μικρά παιδιά;
    By [email protected] in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 19
    Last Post: 12-12-2011, 02:53
  2. κακες αναμνησεις
    By wk_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-09-2010, 13:50
  3. ζήλεια και κακό μάτι
    By salin in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 29-01-2010, 23:31
  4. πονος στο ματι
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-01-2010, 23:45
  5. Κακες Συνηθειες
    By dean in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 29-10-2008, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •