ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26

    ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ

    ΕΙΜΑΙ Η ΑΘΗΝΑ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.ΕΧΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 1,5 ΜΗΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΧΑΝΑ ΜΟΥ.ΠΙΑΝΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΕΧΩ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ,ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΕΡΑ ΨΙΛΟΜΟΥΔΙΑΣΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΨΙΛΟΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Καλημέρα Αθηνά,
    τα συμπτώματα που αναφέρεις μου θυμίζουν σε μεγάλο βαθμό τα σωματικά συμπτώματα που εμφανίζονταν σε μένα όταν κάποια στιγμή ήρθα αντιμέτωπος με την αγχώδη διαταραχή και τις κρίσεις πανικού. Είναι η σωματοποίηση του άγχους σου και των φοβιών σου. Μούδιασμα στα άκρα, πόνος στον αυχένα, πονοκέφαλοι, πόνος και βάρος στο στήθος, πόνος στην κοιλιακή χώρα ήταν από τα κύρια συμπτώματα που εύρισκαν διέξοδο στο σώμα μου όταν ήμουν αγχωμένος και φοβισμένος. Και ο φόβος μου μήπως έχω κάτι πολύ σοβαρό οργανικά με οδηγούσε σε κρίσεις πανικού. Είχα επισκεφθεί ό,τι ειδικότητα γιατρού μπορείς να φανταστείς. :-) Τελικά, όλα αυτά ήταν απλά σκέψεις, δεν έπαθα τίποτα και ούτε κι εσύ πρόκειται να πάθεις κάτι. Όταν εμφανίζονται τα συμπτώματα που αναφέρεις, προσπάθησε να τα αποδεχθείς, να τα \"καλωσορίσεις\" ξέροντας ότι δεν πρόκειται να πάθεις απολύτως τίποτα. Λίγες φορές αν το κάνεις θα συνηθίσεις και δε θα επανέλθουν πια. :-)
    Να είσαι καλά,
    Δημήτρης

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    Tα ιδια συμπτωματα ειχα και εγω...αλλα πιστευω πρωτα πρεπει να κανει και καποιες εξετασεις δε νομιζω οτι κανεις απο εμας μπορει να εγγυηθει οτι δεν υπαρχει κατι παθολογικο....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by MaZanG
    Tα ιδια συμπτωματα ειχα και εγω...αλλα πιστευω πρωτα πρεπει να κανει και καποιες εξετασεις δε νομιζω οτι κανεις απο εμας μπορει να εγγυηθει οτι δεν υπαρχει κατι παθολογικο....
    Έχεις δίκιο, απλά εξέφρασα την άποψή μου θεωρώντας δεδομένο ότι έχει αποκλειστεί οτιδήποτε παθολογικό.
    Να είσαι καλά,
    Δημήτρης

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    Ευχαριστώ πολύ για όλα όσα μου είπατε.Να ξέρετε ότι έκανα εξετάσεις αίματος,υπέρυχο άνω και κάτω κοιλίας και υπέρυχο για θυροειδή.Το μόνο που μου βρήκαν από όλα αυτά είναι ότι έχω διογκωμένο τον παραθυροειδή.Κάποτε είχα πάθει πάλι τέτοιο άγχος για την υγεία μου.Αλλά όταν έκανα εξετάσεις δεν μου βρήκαν τίποτα.Από τότε που έγινε αυτό με πιάνουν τα ψυχοσωματικά μου προφανώς,δεν με ευχαριστεί τίποτα από την ζωή μου και με το παραμικρό κάθομαι και κλαίω.Προσπαθώ να βγάλω τον εαυτό μου από αυτή την διαδικασία αλλά δεν τα κατάφερα μέχρι τώρα.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    Α!Ξέχασα να σας πω ότι είμαι και άτομο πολύ νευρικό.ʼλλες φορές είμαι έτσι και άλλες είμαι αλλιώς.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    Ειλικρινά θέλω να μου πει κάποιος αν είμαιι ατα όρια της κατάθλιψης.Κάποια στιγμή ίσως καταφέρω να ανοίξω περισσότερο την καρδιά μου σε σχέση με τα προσωπικά μου διότι έχω περάσει πολλά.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    Αθηνα δες τα U2U

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    Μπορεί να με πεις και χαζή αλλά ποια είναι τα U2U?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74

    Οχι

    Τα προσωπικα μηνυματα δες πανω δεξια..και οχι δεν θα σ πω χαζη

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι?Υπάρχει περίπτωση έστω και από μία σχέση να σου έχουν δημιουργηθεί τόσο σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα?Να μην σε καταλαβαίνει ο άλλος?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    74
    Who knows....Προσωπικα πιστευω οτι οσον αφορα το μυαλο και τη ψυχη μας τα παντα μπορουν να τα επηρεασουν....γνωμη μου παντως ειναι οτι συνηθως χρειαζονται παραπανω λογοι ή αν ειναι μονο αυτος ο λογος ο χρονος θα βοηθησει και θα επανελθεις...

    Οτι αναφερω ειναι προσωπικη αποψη παντως

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Εγώ Αθηνούλα μου πέραν κατάθλιψης, νευρικότητας, άγχους και της αγωγής που παίρνω χρόνια μεταξύ άλλων ............ όσων αφορά την ένταση στον αυχένα όπου οι μυς μου τεντώνονται αρκετά δημιουργούντας μου πονοκεφάλους και ζαλάδες λόγο εργασίας με Η/Υ, κάνω σταδιακά επισκέψεις σε χειροπράκτορα φυσιοθεραπευτή , ο οποίος με χαλαρώνει αρκετά θα έλεγα και μου μειώνει τόσο τους πονοκεφάλους, όσο και τις αστάθειες.......

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •