Ανασφάλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Ανασφάλεια

    Με αφορμή το θέμα ζήλεια από τομαζίνα και ένα άλλο, είπα να πω κι εγώ κάτι που δεν το χω πει ποτέ ως τώρα, τουλάχιστον όχι επιγραμματικά. Είμαι πολύ ανασφαλής στις σχέσεις μου με έναν άλλον. Στην τελευταία σχέση φαινόταν ότι το είχα ξεπεράσει, όμως αυτός είχε παράλληλη σχέση και έτσι ίσως πάλι τα ίδια τώρα. Λοιπόν, γενικά είχα κάνει μία σχέση και φερόμουν με πάρα πολύ ανασφάλεια, του έκανα συνέχεια σκηνές ότι θα με χωρίσει, επειδή πριν από αυτόν, όσοι μου άρεσαν, δεν είχε γίνει κάτι, μου άρεσαν και οι πιο ωραίοι βασικά, με έναν ωραίο πήγε να γίνει κάτι αλλά τελικά χάλασε, και έτσι ήμουν πάρα πολύ ανασφαλής. Και τελικά με χώρισε αυτός! Επίσης, είχα ακούσει ότι όλα τα αγόρια χωρίζουν τις κοπέλες τους, επειδή τις ήθελαν πχ μόνο για σεξ, και μου έχει καρφωθεί αυτή η ιδέα στο μυαλό, και μισώ τους άντρες. Πάρα πολύ, μου κάνουν κακό. Αφού έλεγα να γίνω λεσβία να γλιτώσω, αλλά φοβάμαι την κοινωνία και επιπλέον αυτά γίνονται μόνο για το σεξ, και όχι να έχεις κάποιον να σε νοιάζεται, κτλ, αλλά περισσότερο δεν μου πάει κιόλας. Τελοσπάντων, το θέμα μου είναι ότι είμαι ακόμα έτσι(ανασφαλής και μισώ τους άντρες, πιστεύω ότι θα με χωρίσουν ή θα με απατήσουν και δεν θα το μάθω), και έτσι πιστεύω όλες οι επόμενες σχέσεις μου (αν υπάρξουν) είναι καταδικασμένες. Παρακαλώ μην κάνετε επικριτικά σχόλια ή επίθεση. :) Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Εγώ δεν είμαι καθόλου ανασφαλής επειδή δεν έχω σχέση :) αισθάνομαι ελεύθερος. Έχεις νιώσει έτσι ποτέ σου?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ποτέ ίνσεκτ. Πάντα ήθελα να είμαι σε σχέση, εκτός από μία φάση που είχα πληγωθεί. Δεν μου αρέσει καθόλου μόνη μου, αυτό είναι προνόμιο των αντρών νομίζω, σε ευχαριστώ που απάντησες στο θέμα μου. :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Kai εμενα δεν μου αρεσει καθολου να ειμαι χωρις σχεση ,ομως τωρα ειμαι.(εδω κ παρα πολυ καιρο) κ δεν νοιωθω ανασφαλεια.Αισθανομαι ελευθερη! οπως δηλ τα λει ο insect

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ααα μπράβο Κατερινάκι, χαίρομαι για σένα. Μακάρι να νιώσω κι εγώ έτσι! (Ευχαριστώ κι εσένα που απάντησες στο θέμα μου :) ).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Μη χαιρεσαι αδικα, το οτι νοιωθω ελευθερη σε σχεση με την κοινωνικη μου συμπεριφορα δεν σημαινει οτι ειμαι κ καλα!Ειναι σαν να ζω στον κοσμο μου κ να μη με αγγιζει τιποτα εξωτερικο!
    Και ο κοσμος μου ειναι γεματος τρικυμιες κ εγω δεν ειμαι αγιος να κολυμπω με ηρεμια ,φοβαμαι οτι θα πνιγω!παντως ΝΑΙ! νοιωθω ελευθερη δεν με ενδιαφερει καθολου [τι θα πει ο κοσμος] ενω πριν το μονο που με ενοιαζε ηταν να ειμαι με τους αλλους καλα!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    εδω..
    Posts
    171
    light μου...κανε γνωριμιες.....μη νομιζεις οτι οι αλλοι περνουν καλυτερα...οι σχεσεις στις μερες μας ειναι γενικα δυσκολες....ακομα κι αν οι αλλοι δεν πλησιαζουν το ιδανικο σου η δε σου δινουν αυτο που θες ακριβως μην του απορριπτεις...ανοιξου αντι να καθεσαι να στενοχωριεσαι...ρισκαρε με τους ανθρωπους και σιγουρα κατι θα βρεις να σου ταιριαζει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Κατά τη γνώμη μου, το μίσος για τους άνδρες δεν αναπτύσσεται από 'κατι' που ακούσες π.χ. ότι όλα τα αγόρια θελουν τις κοπελες για σεξ. Το μισος για τους ανδρες καλλιεργειται και αναπτυσσεται λογω των σχεσεων του παιδιου με τους γονεις του στην παιδικη ηλικια. Επειτα μενει απωθημενο, και ενεργοποιειται με διαφορα περιστατικα ή 'ακουσματα'.
    Εν προκειμενω , το μισος αυτο λαμβανει διαφορες μορφες στην σχεση, που δεν σου επιτρεπει να αφησεις τον εαυτο σου ελευθερο , να αγαπηθεις και να αγαπησεις. Πιστευω οτι οι ριζες της ανασφαλειας που αναφερεις ειναι καλο να αναζητηθουν με αυτη την οπτικη.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Μη χαιρεσαι αδικα, το οτι νοιωθω ελευθερη σε σχεση με την κοινωνικη μου συμπεριφορα δεν σημαινει οτι ειμαι κ καλα!Ειναι σαν να ζω στον κοσμο μου κ να μη με αγγιζει τιποτα εξωτερικο!
    Και ο κοσμος μου ειναι γεματος τρικυμιες κ εγω δεν ειμαι αγιος να κολυμπω με ηρεμια ,φοβαμαι οτι θα πνιγω!παντως ΝΑΙ! νοιωθω ελευθερη δεν με ενδιαφερει καθολου [τι θα πει ο κοσμος] ενω πριν το μονο που με ενοιαζε ηταν να ειμαι με τους αλλους καλα!
    Κρίμα ρε Κατερινάκι τι να πω, τα 'χουν αυτά οι αρρώστιες, κι εγώ δεν είμαι καλά, αν και δεν καταλαβαίνω τι περνάς! Να προσπαθήσεις να το ξεπεράσεις, με όποιο τρόπο. Αν θες, άνοιξε και θέμα να σου πούμε τη γνώμη μας. :)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by roula35 View Post
    light μου...κανε γνωριμιες.....μη νομιζεις οτι οι αλλοι περνουν καλυτερα...οι σχεσεις στις μερες μας ειναι γενικα δυσκολες....ακομα κι αν οι αλλοι δεν πλησιαζουν το ιδανικο σου η δε σου δινουν αυτο που θες ακριβως μην του απορριπτεις...ανοιξου αντι να καθεσαι να στενοχωριεσαι...ρισκαρε με τους ανθρωπους και σιγουρα κατι θα βρεις να σου ταιριαζει...
    Σ'ευχαριστώ Ρούλα... εγώ είχα την εντύπωση, πως όσοι δεν έχουν αρρώστιες ή δεν έχουν χάσει κάποιον δικό τους, περνάνε τέλεια! Οπότε κάνουνε συμβιβασμούς όλοι, ή μόνο εγώ πρέπει να κάνω; :P

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by esoteriki_dynami View Post
    Κατά τη γνώμη μου, το μίσος για τους άνδρες δεν αναπτύσσεται από 'κατι' που ακούσες π.χ. ότι όλα τα αγόρια θελουν τις κοπελες για σεξ. Το μισος για τους ανδρες καλλιεργειται και αναπτυσσεται λογω των σχεσεων του παιδιου με τους γονεις του στην παιδικη ηλικια. Επειτα μενει απωθημενο, και ενεργοποιειται με διαφορα περιστατικα ή 'ακουσματα'.
    Εν προκειμενω , το μισος αυτο λαμβανει διαφορες μορφες στην σχεση, που δεν σου επιτρεπει να αφησεις τον εαυτο σου ελευθερο , να αγαπηθεις και να αγαπησεις. Πιστευω οτι οι ριζες της ανασφαλειας που αναφερεις ειναι καλο να αναζητηθουν με αυτη την οπτικη.
    Μπορεί να είναι έτσι, επειδή το μοντέλο των γονιών μου ήταν ο άντρας δουλεύει, και η γυναίκα δουλεύει-κάνει δουλειές-φροντίζει τα παιδιά αλλά και από την κοινωνία προήλθε αυτό το μοντέλο, αλλά και αργότερα σίγουρα με επηρέασαν αυτά που άκουγα για τις σχέσεις...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    εδω..
    Posts
    171
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Σ'ευχαριστώ Ρούλα... εγώ είχα την εντύπωση, πως όσοι δεν έχουν αρρώστιες ή δεν έχουν χάσει κάποιον δικό τους, περνάνε τέλεια! Οπότε κάνουνε συμβιβασμούς όλοι, ή μόνο εγώ πρέπει να κάνω; :P
    αν και η προσωπικη μου σχεση με τους συμβιβασμους δε θα ελεγα οτι ειναι και πολυ υγιης...(το δουλευω ομως) πιστευω πως ναι οι συμβιβασμοι ειναι απαραιτητοι για την πορεια μιασ σχεσης light μου...και σιγουρα οχι μονο απο την μια πλευρα εννοειται..

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by roula35 View Post
    αν και η προσωπικη μου σχεση με τους συμβιβασμους δε θα ελεγα οτι ειναι και πολυ υγιης...(το δουλευω ομως) πιστευω πως ναι οι συμβιβασμοι ειναι απαραιτητοι για την πορεια μιασ σχεσης light μου...και σιγουρα οχι μονο απο την μια πλευρα εννοειται..
    Καλά εμείς εδώ μιλάμε για την αρχή μιας σχέσης, να ρίξεις τα στάνταρ σου. Και τα 'χω ρίξει, αφού έχω αλλάξει και εγώ. Αλλά όμως την άποψή μου για τους άντρες δεν την έχω αλλάξει, και ήθελα καιρό να γράψω τέτοιο θέμα, αλλά φοβόμουν αντιδράσεις. Θέλω αυτός που έχω να με θεωρεί ξεχωριστή όπως κι εγώ αυτόν, οπότε όσο δεν βρίσκω κάτι τέτοιο, εμμένω στην αρχική μου κατάσταση της ανασφάλειας και του μίσους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    whitecandle, γεια σου :)

    (και το προηγούμενο νικ σου ήταν ωραίο)

    Αν κατάλαβα σωστά αυτή τη στιγμή δεν έχεις κάποια σχέση. Αυτό δεν είναι κακό. Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να έχεις κάποιο σύντροφο, όμως και αυτές οι περίοδοι της ζωής μας, οι πιο μοναχικές έχουν να μας δώσουν και να μας μάθουν κάτι. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μια τέτοια φάση για να κοιτάξουμε μέσα μας, να αυτοπροσδιοριστούμε, να γεμίσουμε με πράγματα που μπορούμε να κάνουμε και μόνοι μας, να αντλήσουμε χαρά, δύναμη και ενέργεια υπάρχοντας μόνοι μας. Να πιστέψουμε περισσότερο στον εαυτό μας, να τον εμπιστευτούμε, με άλλα λόγια να μάθουμε να πατάμε στα πόδια μας.
    Έτσι θα μπορέσουμε να είμαστε δίπλα σε κάποιον, όχι ''για'' τον άλλον, αλλά ''με'' τον άλλον, συνοδοιπόροι, χωρίς να προσδοκούμε τη δική μας ολοκλήρωση μέσα από το σύντροφό μας.

    Λυπάμαι αν είχες κάποιες άσχημες εμπειρίες, σχέσεις που δε λειτούργησαν, όμως μην απογοητεύεσαι. Αυτή η ανασφάλεια που νιώθεις φωτίζει σα μικρός προβολέας διάφορα δικά σου, επάνω στα οποία ίσως να σε βοηθούσε πολύ αν εστίαζες. Μήπως δεν εμπιστεύεσαι αρκετά τον εαυτό σου, μήπως δε σε αγαπάς και εκτιμάς αρκετά ώστε να πιστέψεις πως μπορεί και ένας άντρας να νιώσει έτσι για σένα;

    Όπως και να έχει, σου εύχομαι μέρα με τη μέρα να προχωράς με όλο και πιο σταθερά βήματα, ναι, έστω και μόνη σου προσωρινά
    και να βρεις όλη εκείνη τη συντροφικότητα που αναζητάς, την οποία όμως θα πιστέψεις πρώτα εσύ ότι αξίζεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Σ'ευχαριστώ πολύ crazy_diamond, το ξέρω ότι αξίζω, απλώς δεν το έχω συνειδητοποιήσει, γιατί ακούω τον κόσμο και ο κόσμος είναι κακός, δεν θα στο πει αν αξίζεις. Οι περισσότεροι δηλαδή, εσύ εξαιρείσαι. :) Όσο για χαρά, δεν μπορώ να νιώσω γιατί έχω αρνητικά συμπτώματα, ίσως άμα ερωτευόμουν να γιατρευόμουν και να ένιωθα χαρά. Όπως παλιά είχε γίνει αυτό ένιωσα λύπη βέβαια. Αλλά και πάντα στηριζόμουνα πολύ στη σχέση, γιατί πιστεύω ότι είμαστε κοινωνικά όντα, δεν μπορούμε να ζήσουμε μόνα μας, αληθινές φιλίες δεν υπήρχαν και επίσης κάτι άλλο που το ξέχασα. :) Άμα το θυμηθώ, θα το γράψω.. :)
    Last edited by whitecandle; 16-01-2011 at 21:21.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ελλειψη αυτοεκτιμησης? ανασφαλεια?
    By nama in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 18-03-2010, 10:51
  2. ζηλια-ανασφαλεια-καταπιεση
    By evi_s in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 19-01-2010, 19:40
  3. με την ανασφαλεια τι γινεται???
    By Kira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-2009, 11:35
  4. Ανασφάλεια και Ζήλεια
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-07-2007, 10:07
  5. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2007, 20:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •