Ο ΔΙΑΣΕΞΟΥΑΛΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Συμφωνώ με το ποστ του Κενό. Είναι η διαφορά ανάμεσα στο βιολογικό φύλο και στο φύλο που μαθαίνουμε κοινωνικά στο ετεροσεξιστικό μας matrix. Oι συμπεριφορές που μαθαίνουμε πάνω στο τι περιλαμβάνει κοινωνικά η γκάμα του φύλου μας επιδρούν πάνω στα σχήματα που έχουμε για το φύλο αυτό, η ίδια η κοινωνία μας μαθαίνει πώς να "παίζουμε" το ρόλο του φύλου μας, και τα στερεότυπα υποβοηθάνε στη διατήρηση των στεγανών. Έτσι, κάθε "παρέκλιση" βιώνεται σε μία straight ideology based κοινωνία ως απειλή, και τα transgendered άτομα στοχοποιούνται ως αρνητές των κοινωνικών αυτών επιταγών, καθιστώντας τα ευάλωτα σε ρατσισμό με βάση το φύλο, transphobia. "Πρέπει" βλέπεις να τα έχουμε καθαρά τα άντρας γυναίκα, αυτό το δίπολο το καθεστωτικό έρχεται να μας φορεθεί σαν ένα κοστούμι, που τα στοιχεία του δεν τα επιλέγουμε εμείς. Αν βάλεις τα δικά σου στοιχεία και το στολίσεις με το προσωπικό σου γούστο, το γούστο της κοινωνίας στην οποία ζεις θίγεται, και το αισθητικό της κριτήριο δεν αντέχει τις παραλλαγές, λολ. Θα προσπαθήσει κάπου να σε χωρέσει και αν δε χωράς θα υποστείς τις συνέπειες. Άρα θα τιμωρηθείς για το ότι διαφέρεις, πολύ απλά. Θα σου ασκηθεί πίεση, από φορείς και οικογένεια, σε κάθε τομέα της ζωής σου θα φας προσπάθειες ελέγχου και "συνετισμού".

    Τα παιδιά διδάσκονται τα στερεότυπα για το φύλο τους, τους τρόπους συμπεριφοράς και εμφάνισης που το συνοδεύουν, από την ομιλία, το παιχνίδι, τις κινήσεις, τις προσδοκίες απ' αυτά, ενθαρρύνονται να συμμετέχουν σε δραστηριότητες που φέρουν το σφραγίδα του φύλου τους, με λίγα λόγια από μικρά μαθαίνουμε τι σημαίνει είμαι γυναίκα ή άντρας και τι είναι σύμφωνο ή όχι με το φύλο μας κοινωνικά. Όταν ο πατέρας μου δεν ήρθε στο μαιευτήριο όταν γεννήθηκα εγώ, κάτι μου δίδαξε όταν αργότερα το έμαθα, για το θα σημαίνει να είμαι γυναίκα στην οικογένειά μου και στην κοινωνία μου. Όταν γεννήθηκε μετά από μένα ο αδερφός μου και έκανε γλέντι τρικούβερτο κάτι άλλο επίσης εισέπραξα, ένα άλλο μήνυμα μου περάστηκε. Το ίδιο και από την πολιτεία, την εκκλησία και όλες τις θεσμικές εξουσίες. Σμιλευόμαστε στο να εξυπηρετούμε τους ρόλους των φύλων μας.

    Τι γίνεται λοιπόν όταν ένα άτομο δε χωράει ακριβώς στο δίπολο αυτό? Όταν γεννιέται ανάμεσα στα δύο φύλα, ή με τα όργανα του ενός αλλά επιθυμώντας το κοινωνικό φύλο του άλλου, την εμφάνιση, τις συμπεριφορές κλπ? Τότε υπάρχει ένα χάσμα. Αυτό το χάσμα δημιουργεί τη δυσφορία και η ίδια η δυσφορία υπάρχει γιατί υπάρχουν τα κοινωνικά σχήματα των φύλων και που η ίδια η κοινωνία προωθεί και στηρίζει.

    Για να πω ένα απλό παράδειγμα, στο γυμναστήριο που πάω υπάρχουν τα λεγόμενα ροζ βαράκια, αυτό το χρώμα υπάρχει για να μου πει αυτά εδώ σήκωσε, αυτά είναι για σένα. Τα άλλα, τα σκληρά, τα σιδερένια είναι για τους άντρες. Όταν τα είδα αποφάσισα ότι ποτέ δε θα γυμναστώ με αυτά. Όμως οι περισσότερες γυναίκες το κάνουν, παίρνουν αυτόματα τα ροζ βαράκια του ενός κιλού, γιατί αυτό τους έχει περαστεί σε μία κοινωνία διακρίσεων. Πως τα περισσότερα κιλά είναι για άντρες, αυτές δεν επιτρέπεται να κάνουν μύες, άρα δεν "μπορούν" να κάνουν μύες, αφού δεν προσπαθούν ποτέ να δοκιμάσουν να σηκώνουν ό,τι σηκώνει ένας άντρας. λολ

    Γιατί οι γυναίκες αισθάνονται δυσφορία όταν έχουν μικρά βυζιά? Δεν είναι τυχαίο. Ούτε όταν κάνουν μαστεκτομή το γιατί περνάνε κατάθλιψη οι περισσότερες γυναίκες είναι τυχαίο. Ακόμη και τα σωματικά μας χαρακτηριστικά περνάνε από κοινωνικά στερεότυπα και προσπάθειες να έχουμε τα σωστά για το φύλο μας. Οι άντρες θέλουν επίσης μεγάλο πουλί.

    to be continued...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    κι εμεις θελουμε να χουν μεγαλο πουλι. χοχοχοχοχο

    εχεις απολυτο δικιο, κ τωρα που το λες απο παντα εβλεπα τις διαφημισεις για παιδικα παιχνιδια. για τα κοριτσια μακιγιαζ κ κουκλες με κοντα φορεματακια για να μαθουν να βαφονται απο τα 5 σαν ανηλικες πορνες, και για τ αγορια οπλα και φιγουρες δρασης για να μαθαινουν την αντριλα απο νωρις!

    εαν ενα ατομο διαφερει κ αποκλινει συμπεριφορικα απο την πλειοψηφια, τρωει κραξιμο. εμενα ποσες φορες με εχουν κραξει φιλοι η ακομα κ οι ιδιοι οι γονεις μ επειδη δεν φερομαι σαν κοριτσι, επειδη ισως να βριζω πολυ η να μιλαω βαρια η να ντυνομαι πιο ''σκληρα'' σε σχεση με αλλες μπαρμπι-κοπελιτσες. συνεχεια ακουω ''ρε κοριτσι εισαι πως μιλας ετσι''.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Νομίζω επίσης πως κάτι που θα ήταν υποβοηθητικό ένα παράδειγμα, ώστε να γίνει κατανοητή μία σημαντική διαφορά ανάμεσα στο:
    Είμαι θηλυκό (βιολογικό φύλο)
    Εκφράζω τη θηλυκότητά μου με διάφορους τρόπους (κοινωνικό φύλο)
    Άρα γυναίκα είναι κάτι που ΕΙΜΑΙ, ενώ θηλυκότητα κάτι που ΚΑΝΩ (i AM a sex, but i DO gender)

    Το σύνηθες είναι να συμβαδίζει το βιολογικό φύλο με το κοινωνικό, άρα η έκφραση του κοινωνικού μου φύλου να είναι σύμφωνη με το βιολογικό, οπότε και η κοινωνία δε με κρίνει, άρα με αφήνει ήσυχη και δε μου φορτώνει ενοχές, κι εγώ με αποδέχομαι, και γιατί να μην το κάνω, αφού δεν έχω καμία επίπτωση κοινωνική που να απορρέει από τη σύγκρουση ανάμεσα στο επιτρεπτό, που ενσωματώνεται, και στο "μη-επιτρεπτό,το έξω από το δημοφιλές δίπολο" που καταδικάζεται γιατί ξενίζει, φοβίζει και μας βγάζει από τη βολή μας να τα έχουμε όλα εύκολα ταξινομημένα στο μυαλό μας, άρα η αντίληψή μας ζορίζεται να χωρέσει το διαφορετικό, ειδικά όταν δεν την έχουμε στρέψει στο να καλλιεργήσει μία ανοιχτή προσέγγιση σχετικά με το concept "φυσιολογικό".

    Για παράδειγμα, αυτό που εξέφρασε ένα μέλος σε κάποιο θρεντ πριν μια-δυο μέρες, πως η αλήθεια κρατάει στο χρόνο και αυτή η αλήθεια είναι άντρας+γυναίκα, εκφράζει την πλειοψηφική ματιά της κοινωνίας, που θεωρεί πανανθρώπινη αλήθεια την heteronormativity=ΕΤΕΡΟΚΑΝΟΝΙΚΟΤΗΤ Α
    Η ετεροκανονικότητα λοιπόν, διατρέχει την συνείδηση της πλειοψηφίας, αποδέχεται ως αναντίρρητη αρχή το δίπολο και ξεχνάει την αλήθεια άλλων ομάδων, την αγνοεί, ως ακόμη και φτάνει στο να την πολεμά, να την καταδικάζει, να την ψέγει, να την ειρωνεύεται, να την κατατρέχει, να την τρομοκρατεί για να πάψει να υπάρχει και να απειλεί την τάξη και τότε πια έχουμε περάσει στον ρατσισμό, έχουμε πάει από την ετεροκανονικότητα στον ετεροσεξισμό, που είναι μία μορφή κοινωνικής βίας και άσκησης ελέγχου (σε αυτό βρίσκει βοηθούς τους θεσμούς, τους ελεγκτικούς μηχανισμούς μίας κοινωνίας, τους νόμους που εκφράζουν τις διαθέσεις και τις τάσεις του συντηρητικότερου μέρους, της πλειοψηφίας, την εκκλησία, τα έθιμα, τα ΜΜΕ, που εκφράζουν τις επιθυμίες της πλειοψηφίας αλλά και τις διαμορφώνουν με τη σειρά τους,κλπ)

    Έχουν λοιπόν τα διαφυλικά άτομα να αντιμετωπίσουν την κοινωνική προσπάθεια ελέγχου, το ρατσισμό σε διάφορες μορφές του (transphobia, genderism-μία προέκταση θα μπορούσα να πω του σεξισμού), τις φοβίες του περιβάλλοντος, της οικογένειας, τις παραδόσεις του πολιτισμού τους, την προκατάληψη, τα στερεότυπα, το ψυχολογικό βάρος να μην γίνεσαι αποδεκτός από την κοινωνία στην οποία ανήκεις, τη ρητορική μίσους, το φανατισμό με βάση τη διαφυλικότητα, τις προσωπικές αλλά και περιβαλλοντικές ακαμψίες, τους μηχανισμούς που στηρίζουν την ακαμψία, την διαστρεβλωμένη παρουσίασή τους ως καρικατούρα, την ειρωνεία, τη χλεύη, τα δικαιώματα που καταστρατηγούνται, γενόμενα μη-ορατά, μη-συζητήσιμα καν στην ατζέντα την πολιτική και την εργασιακή, τη βία, την διαπόμπευση πολλές φορές, τις προσπάθειες να αφεθούν στο περιθώριο, να γκετοποιούνται κοινωνικά, την ΑΔΙΚΙΑ.

    to be continued...
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    rain............. τι δουλεια κανεις?
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ηλικία & φύλο
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 27-03-2011, 20:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •