oχι παλι!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: oχι παλι!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    oχι παλι!

    Tον περασμενο απριλιο εγραφα για τα χαλια μου!
    Ειχα ενοχλησεις στο στομαχι ολη μερα πνιξιμο, αναγουλες, καουρες, ξινιλες χωρις παθολογικα αιτια. Πηρα αντικαταθλιπτικα 20 μγ λαντοζ και ειδα θαυματα τα κοψα μετα απο 4 μηνες γιατι επαιρνα βαρος και τωρα δεν αισθανομαι καλα εχω φαει 5 πτι μπερ απτο πρωι και αισθανομαι οτι θα μου βγει κατι απτη μυτη σαν αναγουλα οχι ακριβως. Ειμαι στη δουλεια ουτε να φαω ουτε να πιω μπορω. Οι δικοι μου εχουν βαρεθει να με ακουνε να λεω πως δεν νιωθω καλα και ο φιλος μου το ιδιο και περαν του οτι δεν αισθανομαι καλα δεν παω και στην τουαλετα μεγαλο προβλημα εχω απο την παρασκευη να παω και τοτε πηγα με καθαρτικο φοβαμαι το πεπτικο μου συστημα ειναι διαλυμενο νιωθω..φοβαμαι μην παθω τπτ με τοσο λιγο που παω τουαλετα και με τοσο αγχος και δυσφορια που μου προκαλει το στομαχι απο το 2008, καθε μερα εχω συμπτωματα με τα λαντοζ συνηλθα κατα πολυ οχι οτι δεν με επιανε ομως ισως ηταν πιο ανεκτα τα συμπτωματα..φοβαμαι πως υποτροπιαζω και δεν την παλευω στη ζωη σερνομαι δεν με ικανοποιει τπτ και εχω μπλεξει και με τα ψυχοσωματικα απο το 08 και παει η ζωη μου..τι κανω τωρα εχω κουραστει δεν αντεχω αλλο ειμαι πολυ κουρασμενη απο οτι μου συμβαινει...??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Γεια σου και πάλι!!! και εγω "ξανακύλισα" επειδή εκοψα τα χαπια τελικά. Εσύ παιρνεις ακόμα;; καμμια ψυχοθεραπεια κάνεις; εγω ξεκιναω παλι σήμερα γιατι τελικά τα εχω χώσει χοντρα στους γιατρούς και στα διαγνωστικά κέντρα. Ξεκινησα λαντοζ παλι την αρχη του χρόνου με λεξοτανιλ. Προς το παρον παιρνω ενα αλλα νομιζω οτι στα 2 την ημερα θα καταληξω παλι. Ο νευρολογος μου μου είπε οτι τουλαχιστον για ενα χρονο πρεπει να τα παιρνω χωρίς διακοπη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    Tον περασμενο απριλιο εγραφα για τα χαλια μου!
    Ειχα ενοχλησεις στο στομαχι ολη μερα πνιξιμο, αναγουλες, καουρες, ξινιλες χωρις παθολογικα αιτια. Πηρα αντικαταθλιπτικα 20 μγ λαντοζ και ειδα θαυματα τα κοψα μετα απο 4 μηνες γιατι επαιρνα βαρος και τωρα δεν αισθανομαι καλα εχω φαει 5 πτι μπερ απτο πρωι και αισθανομαι οτι θα μου βγει κατι απτη μυτη σαν αναγουλα οχι ακριβως. Ειμαι στη δουλεια ουτε να φαω ουτε να πιω μπορω. Οι δικοι μου εχουν βαρεθει να με ακουνε να λεω πως δεν νιωθω καλα και ο φιλος μου το ιδιο και περαν του οτι δεν αισθανομαι καλα δεν παω και στην τουαλετα μεγαλο προβλημα εχω απο την παρασκευη να παω και τοτε πηγα με καθαρτικο φοβαμαι το πεπτικο μου συστημα ειναι διαλυμενο νιωθω..φοβαμαι μην παθω τπτ με τοσο λιγο που παω τουαλετα και με τοσο αγχος και δυσφορια που μου προκαλει το στομαχι απο το 2008, καθε μερα εχω συμπτωματα με τα λαντοζ συνηλθα κατα πολυ οχι οτι δεν με επιανε ομως ισως ηταν πιο ανεκτα τα συμπτωματα..φοβαμαι πως υποτροπιαζω και δεν την παλευω στη ζωη σερνομαι δεν με ικανοποιει τπτ και εχω μπλεξει και με τα ψυχοσωματικα απο το 08 και παει η ζωη μου..τι κανω τωρα εχω κουραστει δεν αντεχω αλλο ειμαι πολυ κουρασμενη απο οτι μου συμβαινει...??
    τα λαντοουζ από όσο ξέρω δν προκαλούν πείνα, αλλά αντίθετα.
    βέβαια είναι ανάλογα τον οργανισμό.
    γιατί δν στο αντικατέστησε ο γιατρός σου?
    όσο αναφορά τη τουαλέτα δν είναι τόσο σπουδαίο, σε όλους μπορεί να συμβεί.
    εκτός αν είναι συχνό.

    γιατί δν τρως ένα φρούτο, αντί για μπισκότα?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    elirene, όσα περιγράφεις ειναι όπως ακριβώς λες, ψυχοσωματικά. Ιδιαίτερα το πεπτικό σύστημα είναι ευαίσθητο και αντιδρά άμεσα στις ψυχικές μεταπτώσεις.
    Κατ' εμέ θα ήταν χρήσιμο να εντατικοποιήσεις τις προσπάθειες σου για αυτογνωσία. Τα φάρμακα όπως παρατηρείς και εσύ δεν φέρνουν την λύση.

    Ίσως να σκεφτόσουν τι δε σε ικανοποιεί στη ζωή σου, και με ποιόν τρόπο θα μπορούσες να το διορθώσεις.

Similar Threads

  1. ΠΑΛΙ ΕΓΩ...
    By Mariannaki87 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-08-2010, 13:02
  2. Οχι πάλι....
    By margo44 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-12-2009, 23:56
  3. Γιατι παλι.....
    By agnostos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 19-05-2009, 18:31
  4. κατρακύλησα πάλι...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 07-03-2009, 09:09
  5. Παλι..
    By zeta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 03-06-2006, 14:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •