ψυχωση και χριστιανισμος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 249
  1. #31
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και η πιστη πλασεμπο ειναι.
    αποδειξε μου ΕΣΥ οτι η πιστη δουλευει με αλλον τροπο και θα σε παραδεχτω...
    Ενα απο τα εκατομμυρια θαυματα της Παναγιας
    http://www.youtube.com/watch?v=yLanq...eature=related

  2. #32
    Quote Originally Posted by Skiaxtro View Post
    ο χριστιανισμος δεν ειναι αυτος που λειτουργει σημεα.εχει κανει του κοσμου τα εγκληματα.Ξεκηνισε αλλιως και κατεληξε αλλιως διοτη στηριτηκε στον ανθρωπινο νου.Ο μονος αληθινος χριστιανισμος ειναι στο λογο του θεου οχι στον παραφραχτηκε.
    Μηπως εχεις μπερδεψει την ρωμαιωκαθολικη εκκλησια?Το γνωστο αλαθητο του Πάπα που πανε και βιαζουν και κανουν τα αισχη

  3. #33
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ειπες οτι ειναι αναρχος και καταληξαμε στο κακος. αλλα ακομα κι αν πουμε οτι οχι δεν ειναι κακος, σκεψου λογικα βρε φιλε, με τοση δυστυχια και κακομοιρια στο κοσμο, με το ανθρωπινο ειδος να εχει καταντησει, δε θα εκανε κατι αν υπηρχε ?
    Επιδη υπαρχει το κακο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει το καλο.Κανει παρα πολλα καθε μερα

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Ενα απο τα εκατομμυρια θαυματα της Παναγιας
    http://www.youtube.com/watch?v=yLanq...eature=related
    και γιατι δεν εκανε κι αλλο θαυμα εκει που υπαρχει πραγματικα προβλημα και πεθαινουν κατα χιλιαδες ? ενας ανθρωπος μονο που ετυχε να ξαναπερπατησει ειναι θαυμα ? ουαου τρομερη δυναμη του Θεου, σαν να λεμε μας δειχνουν το δασος και κοιταμε το δαχτυλο λολ.

    Quote Originally Posted by Skiaxtro View Post
    ο χριστιανισμος δεν ειναι αυτος που λειτουργει σημεα.εχει κανει του κοσμου τα εγκληματα.Ξεκηνισε αλλιως και κατεληξε αλλιως διοτη στηριτηκε στον ανθρωπινο νου.Ο μονος αληθινος χριστιανισμος ειναι στο λογο του θεου οχι στον παραφραχτηκε.
    κι ο λογος του Θεου να υποθεσω μας ηρθε αυτοπροσωπως ή τον παραλαβαμε στη πορτα delivery με τη βοηθεια τριτων ? και μηπως αυτοι οι τριτοι ηταν πιωμενοι και γραψαν οτι τους ηρθε επηρεασμενοι απο κατι που ηδη υπηρχε (λεω εγω τωρα) ?

    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Επιδη υπαρχει το κακο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει το καλο.Κανει παρα πολλα καθε μερα
    sorry μπορω να δω μονο το κακο. ακομα περιμενω το καλο να μου χτυπησει τη πορτα, κι απο τι ολα δειχνουν δε θα το κανει.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Τι σχέση έχει η κακία των ανθρώπων και το ότι θέλουν να γίνουν διάσημοι με το ότι διψάνε ή πεινάνε παιδάκια στην Αφρική; Δηλαδή λόγω εμάς το παθαίνουν αυτό ή λόγω ότι δεν έχουν οικονομία εκεί και δεν χρησιμοποιούν προφυλακτικά; Επίσης αν υπάρχει θεός,γιατί δεν γεννιούνται ΟΛΑ μα όλα τα παιδιά και υπάρχουν τόσα που δεν γεννιούνται και γιατί υπάρχει θάνατος; Αφού ο "θεός" δεν τιμωρεί κι εγώ δεν θέλω να πεθάνω!

  6. #36
    [QUOTE=whitecandle;218709]Τι σχέση έχει η κακία των ανθρώπων και το ότι θέλουν να γίνουν διάσημοι με το ότι διψάνε ή πεινάνε παιδάκια στην Αφρική; Δηλαδή λόγω εμάς το παθαίνουν αυτό ή λόγω ότι δεν έχουν οικονομία εκεί και δεν χρησιμοποιούν προφυλακτικά; Επίσης αν υπάρχει θεός,γιατί δεν γεννιούνται ΟΛΑ μα όλα τα παιδιά και υπάρχουν τόσα που δεν γεννιούνται και γιατί υπάρχει θάνατος; Αφού ο "θεός" δεν τιμωρεί κι εγώ δεν θέλω να πεθάνω![/QUOTE

    Γιατι οταν ο αλλος θελει να γινει διασημος θα ειναι και φυλαργυρος,θα ειναι και εγω'ι'στης θα ειναι και ατομιστης με αποτελεσμα να κλεψει να αδικησει και τα λοιπα.Να γνωστη τραγουδιστρια ντυνεται με μπιζολες ενω στην αλλη ακρη της γης δεν εχουν να φανε.Και ο θανατος ειναι ενα δωματιο για την αλλη ζωη

  7. #37
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    και γιατι δεν εκανε κι αλλο θαυμα εκει που υπαρχει πραγματικα προβλημα και πεθαινουν κατα χιλιαδες ? ενας ανθρωπος μονο που ετυχε να ξαναπερπατησει ειναι θαυμα ? ουαου τρομερη δυναμη του Θεου, σαν να λεμε μας δειχνουν το δασος και κοιταμε το δαχτυλο λολ.

    κι ο λογος του Θεου να υποθεσω μας ηρθε αυτοπροσωπως ή τον παραλαβαμε στη πορτα delivery με τη βοηθεια τριτων ? και μηπως αυτοι οι τριτοι ηταν πιωμενοι και γραψαν οτι τους ηρθε επηρεασμενοι απο κατι που ηδη υπηρχε (λεω εγω τωρα) ?

    sorry μπορω να δω μονο το κακο. ακομα περιμενω το καλο να μου χτυπησει τη πορτα, κι απο τι ολα δειχνουν δε θα το κανει.
    Ο λογος του Θεου ηρθε μεσω του Χριστου που τοσο ταπεινωθηκε ωστε επαθε και σταυρωθηκε για μας και συμφωνα με τους αποστολους αναστηθηκε την τριτη ημερα

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Γιατι οταν ο αλλος θελει να γινει διασημος θα ειναι και φυλαργυρος,θα ειναι και εγω'ι'στης θα ειναι και ατομιστης με αποτελεσμα να κλεψει να αδικησει και τα λοιπα.Να γνωστη τραγουδιστρια ντυνεται με μπιζολες ενω στην αλλη ακρη της γης δεν εχουν να φανε.Και ο θανατος ειναι ενα δωματιο για την αλλη ζωη
    Δεν απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω, αλλά δεν έχει νόημα. Ούτε εγώ μπορώ να σε πείσω, ούτε εσύ. Πίστευε αυτό που θες, όπως κι εγώ.

  9. #39
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Δεν απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω, αλλά δεν έχει νόημα. Ούτε εγώ μπορώ να σε πείσω, ούτε εσύ. Πίστευε αυτό που θες, όπως κι εγώ.
    Μα δεν κοιταω να πεισω κανεναν ουτε να προσυλιτησω.Απλα εχει παρεξηγηθει ο χριστιανισμος και μαλιστα διωκεται σφοδρα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Ενα απο τα εκατομμυρια θαυματα της Παναγιας
    http://www.youtube.com/watch?v=yLanq...eature=related
    τωρα μαλιστα...
    αυτο ειναι το πιο αδυναμο απο ολα τα σχετικα επιχειρηματα...
    βλεπεις, κι εγω με την ορθ. θρησκεια μεγαλωσα και τα ξερω ολα τα επιχειρηματα...
    δεν θελω να σε ταραξω, αλλα ξερεις, ΟΛΕΣ οι θρησκειες σε ΟΛΟ τον κοσμο εχουν να επιδειξουν παμπολλα θαυματα!!!
    πως το εξηγεις αυτο? αξιζουν τα θαυματα στους αλλοθρησκους??????(φτου κακα)
    αν ηταν ο δικος σου θεος ο πραγματικος πως εδωσε πνευματικα δικαιωματα στα θαυματα κι ανοιξαν τοσα αλλα μαγαζια πλαστα?
    κατι δεν κολλαει με τα θαυματα, δεν νομιζεις?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι θα πει δεν ευθυνεται φιλε? ειναι περαν των αρμοδιοτητων του?
    ευθυνεται δεν ευθυνεται να διορθωσει την αδικια!!!! τι θεος ειναι? μονο για δημοσιες σχεσεις?
    rem, αν υπαρχει Θεος, λεμε τωρα, αν, ισως να τη διορθωνει την αδικια σε αλλα επιπεδα υπαρξης. αν υπαρχει Θεος, μπορει να υπαρχει μετα θανατον κ εκει να διορθωνει καποια πραγματα.
    ο Θεος ετσι οπως τον παρουσιαζει η ορθοδοξη χριστιανικη παραδοση θελει να δινει ελευθερια στον ανθρωπο, να τον ακολουθησει η οχι. οποτε ελευθερια σημαινει οτι επιτρεπει στους ανθρωπους να κανουν κ το κακο αν επιθυμουν.
    ελευθερια=υπαρξη επιλογων, αρα κ το κακο μεσα στη ζωη.

    σου λεω απο τα λιγα που εχω διαβασει. εννοειται οτι δεν εχω καμια διαθεση να σε προσυλητισω.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τωρα μαλιστα...
    αυτο ειναι το πιο αδυναμο απο ολα τα σχετικα επιχειρηματα...
    βλεπεις, κι εγω με την ορθ. θρησκεια μεγαλωσα και τα ξερω ολα τα επιχειρηματα...
    δεν θελω να σε ταραξω, αλλα ξερεις, ΟΛΕΣ οι θρησκειες σε ΟΛΟ τον κοσμο εχουν να επιδειξουν παμπολλα θαυματα!!!
    πως το εξηγεις αυτο? αξιζουν τα θαυματα στους αλλοθρησκους??????(φτου κακα)
    αν ηταν ο δικος σου θεος ο πραγματικος πως εδωσε πνευματικα δικαιωματα στα θαυματα κι ανοιξαν τοσα αλλα μαγαζια πλαστα?
    κατι δεν κολλαει με τα θαυματα, δεν νομιζεις?
    αν ο Θεος υπαρχει ειναι ενας, κ μπορει να κανει θαυματα σε ολους τους ανθρωπους, σε οποια "θρησκεια" κ αν ανηκουν. αλλο πραγμα η "θρησκεια", αλλο ο αληθινος Θεος. μιλησε ο χριστος πουθενα να μισουμε τους αλλοθρησκους? ο χριστος ειπε μοναχα αγαπα τον πλησιον ως εαυτον. πλησιον μπορει να ειναι ο οποιοσδηποτε. οι διαφορετικες "θρησκειες" ειναι διαφορετικες εκφανσεις της ανθρωπινης πιστης ετσι οπως αυτη περναει κ μεσα απο τους πολιτισμους κ το πως οι ανθρωποι αντιλαμβανονται το Θεο. ειναι αλλο πραγμα ομως ο αληθινος Θεος, κ αλλο το πως εμεις φανταζομαστε τον αληθινο Θεο (μπορει να φανταζομαστε για αληθινο Θεο, εναν ψευδοθεο).

    μη με ρωτησεις αν πιστευω, μαλλον, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη. παντως πολλα απο αυτα τα λογικα κενα καλυπτονται αν το ψαξει κανεις το θεμα. κ εγω ειχα παρα πολλα τετοια, κ σιγα σιγα αρχισα να βρισκω απαντησεις που να στεκουν καπως.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Lou!.. View Post
    rem, αν υπαρχει Θεος, λεμε τωρα, αν, ισως να τη διορθωνει την αδικια σε αλλα επιπεδα υπαρξης. αν υπαρχει Θεος, μπορει να υπαρχει μετα θανατον κ εκει να διορθωνει καποια πραγματα.
    ο Θεος ετσι οπως τον παρουσιαζει η ορθοδοξη χριστιανικη παραδοση θελει να δινει ελευθερια στον ανθρωπο, να τον ακολουθησει η οχι. οποτε ελευθερια σημαινει οτι επιτρεπει στους ανθρωπους να κανουν κ το κακο αν επιθυμουν.
    ελευθερια=υπαρξη επιλογων, αρα κ το κακο μεσα στη ζωη.

    σου λεω απο τα λιγα που εχω διαβασει. εννοειται οτι δεν εχω καμια διαθεση να σε προσυλητισω.
    δεν σε ρωτησα εσενα, τον αλλο ρωτησα :Ρ
    (αστειευομαι λου..)

    αν λοιπον ο θεος δινει ελευθερια στον θυτη να τον ακολουθησει ΑΝ το θελει, κι αν ΔΕΝ το θελει, δικαιωμα του και κακο του κεφαλιου του, κι αν ομως το θυμα τον ειχε ακολουθησει τον θεο και βρεθηκε στον δρομο του ο θυτης και τον εξοντωσε, ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΘΥΜΑ, ΜΟΥ ΛΕΣΣΣΣ?????? ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟΝ? ΤΟΥ ΡΙΞΕ ΔΥΟ ΜΟΥΝΤΖΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕ ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΑΠΙΣΤΟΥ!
    ευχαριστω δεν θα παρω, εχω παρει απ ολα.....

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    και η πιστη πλασεμπο ειναι.
    αποδειξε μου ΕΣΥ οτι η πιστη δουλευει με αλλον τροπο και θα σε παραδεχτω...
    οχι η πιστη δεν ειναι πλασεμπο. υπαρχουν μαρτυριες ανθρωπων που ο Θεος τους εχει φανερωθει. καποιοι, οχι ολοι. απλα η σειρα ειναι: πρωτα πιστευεις σε Αυτον, κ μετα παιρνεις ενδειξεις. δεν παει αναποδα. δεν παει: Θεε, δειξε μου οτι υπαρχεις κ εγω θα σε πιστεψω. παει αναποδα.

    ομως αν ενδιαφερεσαι πραγματικα να μαθεις, μπορεις να το ψαξεις. κ ανθρωπους θα βρεις που να εχουν βιωσει αποκαλυψη, η θαυμα, η να εχουν δει θαυμα σε καποιον τριτο, αλλα να ηταν αυτοπτες. κ βιους αγιων κ πολυ σημαντικων μοναχων θα βρεις, κ το Θεο τον ιδιο θα τον βρεις. αρκει να το θελεις.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Lou!.. View Post
    αν ο Θεος υπαρχει ειναι ενας, κ μπορει να κανει θαυματα σε ολους τους ανθρωπους, σε οποια "θρησκεια" κ αν ανηκουν. αλλο πραγμα η "θρησκεια", αλλο ο αληθινος Θεος. μιλησε ο χριστος πουθενα να μισουμε τους αλλοθρησκους? ο χριστος ειπε μοναχα αγαπα τον πλησιον ως εαυτον. πλησιον μπορει να ειναι ο οποιοσδηποτε. οι διαφορετικες "θρησκειες" ειναι διαφορετικες εκφανσεις της ανθρωπινης πιστης ετσι οπως αυτη περναει κ μεσα απο τους πολιτισμους κ το πως οι ανθρωποι αντιλαμβανονται το Θεο. ειναι αλλο πραγμα ομως ο αληθινος Θεος, κ αλλο το πως εμεις φανταζομαστε τον αληθινο Θεο (μπορει να φανταζομαστε για αληθινο Θεο, εναν ψευδοθεο).

    μη με ρωτησεις αν πιστευω, μαλλον, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη. παντως πολλα απο αυτα τα λογικα κενα καλυπτονται αν το ψαξει κανεις το θεμα. κ εγω ειχα παρα πολλα τετοια, κ σιγα σιγα αρχισα να βρισκω απαντησεις που να στεκουν καπως.
    μωρ τι μας λες κοπελια!
    κι αν ο θεος κανει θαυματα για ολους τους ανθρωπους ολων των θρησκειων και δεν επελεξε τον τροπο αυτο για να αποκαλυπτεται στους πιστους της ορθοδοξης πιστης (μεταξυ μας, αυτο λεει η εκκλησια)
    τοτε για ποιον λογο να γινει κανεις χριστιανος , οταν και σαν βουδιστης την κανει μια χαρα την δουλιτσα του και δεν βρισκεται σε κανενος ειδους δυσμενεια ως προς εναν χριστιανο ορθοδοξο????
    κι ακομα περισσοτερο, αν φερεται στους αλλοθρησκους ιδια ο θεος της ορθοδοξης πιστης πως θα ξερουν οτι ειναι πλανημενοι για να πανε στην μονη ορθη πιστη ????????(μεταξυ μας, κι αυτο το λεει η εκκλησια)

    αυτα τα λεν οι βουδισται και οι κουμουνισται. οριστε μας!!!!!!!
    Last edited by Remedy; 17-01-2011 at 20:01.

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. φαντασματα και ψυχωση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 26-10-2010, 01:09
  2. Αλκοολ και ψυχωση
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-04-2009, 23:47
  3. ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ Η' ΨΥΧΩΣΗ?
    By ilsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 22-01-2009, 15:59
  4. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •