ψυχωση και χριστιανισμος - Page 17
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 17 of 17 FirstFirst ... 7151617
Results 241 to 249 of 249
  1. #241
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έλα, πες μου σοφτάκι, τι δεν κατάλαβες?
    Ο χάρτης αυτός δείχνει τη διασπορά των θρησκειών, τους πολέμους που έχουν βασιστεί στη θρησκεία, όπως θα παρατήρησες γράφει γεννήσεις θρησκευτικών ηγετών, σχηματοποιεί την εξάπλωση των κυριότερων θρησκειών μέσα στους αιώνες. Εκεί κολλάει το η θρησκεία είναι ένας ιός, που δεν είναι και δικό μου εξάλλου.:P
    Οι θρησκείες δεν εξαπλώθηκαν έτσι απλά, στηρίχτηκαν στο αίμα για να το κάνουν, στην προπαγάνδα, στον προσηλυτισμό και στον φανατισμό, στη μισαλλοδοξία. Όποιος μιλάει για ηθική στη θρησκεία και αγνοεί αυτή την -άβολη πραγματικότητα για έναν πιστό- βλέπει τα πράγματα με σχετική αφέλεια. Προσωπική μου άποψη.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #242
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Έλα, πες μου σοφτάκι, τι δεν κατάλαβες?
    Ο χάρτης αυτός δείχνει τη διασπορά των θρησκειών, τους πολέμους που έχουν βασιστεί στη θρησκεία, όπως θα παρατήρησες γράφει γεννήσεις θρησκευτικών ηγετών, σχηματοποιεί την εξάπλωση των κυριότερων θρησκειών μέσα στους αιώνες. Εκεί κολλάει το η θρησκεία είναι ένας ιός, που δεν είναι και δικό μου εξάλλου.:P
    Οι θρησκείες δεν εξαπλώθηκαν έτσι απλά, στηρίχτηκαν στο αίμα για να το κάνουν, στην προπαγάνδα, στον προσηλυτισμό και στον φανατισμό, στη μισαλλοδοξία. Όποιος μιλάει για ηθική στη θρησκεία και αγνοεί αυτή την -άβολη πραγματικότητα για έναν πιστό- βλέπει τα πράγματα με σχετική αφέλεια. Προσωπική μου άποψη.:)
    Rain αλλου βρε πηγαινε το μνμ λολ

    Aλλου το εστειλα σορρυ :P

    :)
    Last edited by soft; 22-01-2011 at 00:04.
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  3. #243
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    χεχε, καλά, δεν πειράζει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #244
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Οχι δεν πιστευω πως η καταθλιψη εχει να κανει με καποιο κακο πνευμα , ουτε η ψυχωση! Ειναι ασθενειες οπως και οι σωματικες! Οσο και να εισαι στα " πνευματικα" αν συντρεξουν παραγοντες επιβαρυντικοι θα το πάθεις, οποτε ας μην λεμε είναι ο πονηρός κτλ. Φυσικά ο Θεός μπορεί να γιατρέψει και την κατάθλιψη και οτιδήποτε και η προσευχη για ιαση βοηθα μαζι με την φαρμακευτικη αγωγη και την επιστήμη. Ομως να μην λεμε πως μας εχει παρασυρει ο διαβ.και πως ειναι τιμωρια Θεου μια ασθενεια ειναι καμια σχεση με δαιμονισμο κτλ.πολυ λαθος να λεγονται τετοια πραγματα και για την καταθλιψη και τις ψυχωσεις. Απλα κατι γινεται με τις ορμονες του εγκεφαλου και το παθαινουμε.

  5. #245
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Οχι δεν πιστευω πως η καταθλιψη εχει να κανει με καποιο κακο πνευμα , ουτε η ψυχωση! Ειναι ασθενειες οπως και οι σωματικες! Οσο και να εισαι στα " πνευματικα" αν συντρεξουν παραγοντες επιβαρυντικοι θα το πάθεις, οποτε ας μην λεμε είναι ο πονηρός κτλ. Φυσικά ο Θεός μπορεί να γιατρέψει και την κατάθλιψη και οτιδήποτε και η προσευχη για ιαση βοηθα μαζι με την φαρμακευτικη αγωγη και την επιστήμη. Ομως να μην λεμε πως μας εχει παρασυρει ο διαβ.και πως ειναι τιμωρια Θεου μια ασθενεια ειναι καμια σχεση με δαιμονισμο κτλ.πολυ λαθος να λεγονται τετοια πραγματα και για την καταθλιψη και τις ψυχωσεις. Απλα κατι γινεται με τις ορμονες του εγκεφαλου και το παθαινουμε.
    μηπως υπονοεις ότι δεν είναι ο θεος αυτος που ελεγχει τις ζωες μας αλλα η φυσικη??? φλασφημε θα σαπισεις αιωνια στα καζανια της κολασης

  6. #246
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Εγώ πάντως όταν άκουγα δαιμονικές φωνές να με βασανίζουν, να με ελέγχουν, να κατευθύνουν τη σκέψη μου στην αμαρτία και να με κατακλύζουν με νοσηρές εικόνες προσπαθώντας να με παγιδεύσουν έλεγα ότι η ασθένεια μου ήταν ευλογία απο τον Θεό γιατί αν υπάρχει Θεός, τότε η ψυχή μετα θάνατον θα διέλθει απο τη μερική κρίση των τελωνείων. Εάν η ψυχή είναι εκμαυλισμένη, τότε κανένας άγγελος δεν θα σε σώσει απο τα τελώνεια. ο Θεός αφήνει να πάρεις μια πρόγευση της κολάσεως για να αγωνιστείς και να κερδίσεις την αιώνια λύτρωση και σωτηρία. η ζωή εδώ είναι εφήμερη και μικρή για να έχει τόσο μεγάλη σημασία. Το Παν είναι η προετοιμασία που κάνουμε για την αιωνιότητα.

    Έτσι σκεφτόμουν και δεν πήγαινα στον γιατρό και αρνούμουν την αγωγή

  7. #247
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Εγώ συμφωνώ με πολλά από όσα γράφεις ξέρω και βλέπω και αισθάνομαι δαιμονια γύρω μου πειρασμούς σκανδαλίζομαι και κάποιες μέρες ξεχνάω να προσευχηθώ. Εγώ ειμουν άθεη μέχρι που γέννησα ενα μωρό με θέμα υγείας που στον υπέρηχο μου αποκαλυφθεί ο Χριστός μας. Αλλά ο πνευματικός μου λέει δεν έχω δαιμόνιο ότι είναι η ταλαιπωρία κ στεναχώρια που πέρασα με το μωρό που γεννήθηκε άρρωστο και ήταν σύμφωνος να πάρω αγωγή εσύ τι λες; Ο άντρας μου πάει κάθε χρόνο στο α.ο και τον Νοέμβριο θα πάει

  8. #248
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by WeakbutPowerfull View Post
    Ο Θεος δεν τιμωρει μονο παιδαγωγει.Υπαρχει και αυτη η περιπτωση αλλα τι σχεση εχει με τον χριστιανισμο.Δηλαδη οι ισλαμιστες με επιθεσεις αυτοκτονιας δεν σας πειραξαν ε?Εαν φανατιζεται ο αλλος και λεει θα σε καψει ο Θεος και τα λοιπα ε αυτο θα το ελεγα ψυχωση.Υπαρχουν μερικοι που λενε οτι εγω δεν εχω βλαψει κανεναν ή κατι αλλο εκει παει στον εγω'ι'σμο το πραγμα
    Για σένα το πάνω κείμενο

  9. #249
    Quote Originally Posted by νικος32 View Post
    Κατα ποσο πιστευεται οτι υπαρχει η περιπτωση να θεωρητε μια ψυχωση συμτωμα της <<τιμωριας>> ας το πω του Θεου.Δεν λεω οτι δεν ειναι και νευρωση.Αλλα κατα ποσο πιστευεται αυτην την περιπτωση.Ενας γνωστομος νομιζε οτι εινα ο σατανας και πηγε 17 μηνες στο Αγιο Ορος κια του φυγαν ολα σχεδον
    ΚΑΛΥΤΕΡΑ MHN MΠΛΕΚΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΚΤΡΟΧΙΑΣΤΕΙΣ...ΑΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΓΙΑΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΝΤΙΨΥΧΩΣΙΚΟΥ...ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ

Page 17 of 17 FirstFirst ... 7151617

Similar Threads

  1. φαντασματα και ψυχωση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 26-10-2010, 01:09
  2. Αλκοολ και ψυχωση
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-04-2009, 23:47
  3. ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ Η' ΨΥΧΩΣΗ?
    By ilsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 22-01-2009, 15:59
  4. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 18:41
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •