λεκτικη βια στο σχολειο απεναντι στο γιο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12

    λεκτικη βια στο σχολειο απεναντι στο γιο μου

    τη βοηθεια σας παρακαλω που να απευθυνθω










    Κατόπιν αίτησης της Maria_T να αλλάξει το username που ανέφερε το όνομά της, έγινε edit σε όλα τα μηνύματα που είχαν παράθεση με το αρχικό username.
    Last edited by CeliaM; 28-01-2011 at 01:51.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Δεν δίνεις αρκετές πληροφορίες πάνω στο θέμα που σε απασχολεί. Λεκτική βία από ποιον, πότε και πώς. Αν θα ήθελες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες ώστε να ξέρουμε τα μέλη πάνω σε τι αναφέρεσαι, κάντο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    μαρια καλησπερα

    ευχομαι ο,τι προβλημα και να υπαρχει να αντιμετωπιστει με τον καλυτερο τροπο

    εαν αυτο ειναι το πραγματικο σου επιθετο

    καλυτερα να μην το εχεις ετσι διοτι στην εφηβικη ηλικια τα παιδια ειναι κοληταρια με τον υπολογιστη και δεν ξερεις μηπως κανενα παιδι βρει το ποστ σου

    λεω εγω τωρα

    αυτα και αν θελεις γραψε κατι παραπανω
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Μαρια, κατά τη γνώμη μου το παιδί αποτελεί την αντανάκλαση των σχέσεων που υπάρχουν στο σπίτι. Ένα θερμό και χαρούμενο κλίμα γεμίζει το παιδί με αυτοπεποίθηση και δυναμισμό. Έτσι το παιδι εχει αυτοπεποιθηση και εισπραττει αναλογες συμπεριφορες απο το περιβαλλον του.

    Συνηθως τα παιδια χωρις αυτοπεποιθηση γινονται θυματα κοροιδειας ή bullying. Σαν μια πρωτη αμεση αμυνα θα μπορουσες να μιλησεις στους καθηγητες ομως η κυριοτερη δραση σου θα ηταν να βελτιωσεις τις σχεσεις με το συζυγο σου και να δινεις περισσοτερη προσοχη και αγαπη (οχι καταδικη για λαθη , οχι κριτικη, κτλ) στο παιδι σου - και εσυ και ο πατερας εξισου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Maria_T View Post
    λεκτικη βια στο σχολειο απεναντι στο γιο μου
    Να υποθέσω απουσιάζει ο πατέρας από το σπίτι και γίνεται αυτό?

    Εφόσον είναι στο σχολείο ο γιος σου το λογικό θαρρώ πως είναι να απευθυνθείς στους καθηγητές και τον διευθυντή του σχολείου. Εκείνοι θα έπρεπε να ξέρουν κάτι παραπάνω να σου πουν. Καλή τύχη.
    Last edited by CeliaM; 28-01-2011 at 01:45.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by esoteriki_dynami View Post
    Μαρια, κατά τη γνώμη μου το παιδί αποτελεί την αντανάκλαση των σχέσεων που υπάρχουν στο σπίτι. Ένα θερμό και χαρούμενο κλίμα γεμίζει το παιδί με αυτοπεποίθηση και δυναμισμό. Έτσι το παιδι εχει αυτοπεποιθηση και εισπραττει αναλογες συμπεριφορες απο το περιβαλλον του.

    Συνηθως τα παιδια χωρις αυτοπεποιθηση γινονται θυματα κοροιδειας ή bullying. Σαν μια πρωτη αμεση αμυνα θα μπορουσες να μιλησεις στους καθηγητες ομως η κυριοτερη δραση σου θα ηταν να βελτιωσεις τις σχεσεις με το συζυγο σου και να δινεις περισσοτερη προσοχη και αγαπη (οχι καταδικη για λαθη , οχι κριτικη, κτλ) στο παιδι σου - και εσυ και ο πατερας εξισου.
    αυτο που λες δεν ειναι απολυτο.
    ενα παιδι μπορει να ειναι συνεσταλμενο και να μην εχει τροπο να αντιδραει σε επιθεσεις ακομα και επειδη ζει σε ενα πολυ προστατευτικο περιβαλλον που δεν το ενθαρυνει να ανεξαρτητοποιειται...
    αυτο δεν σημαινει ουτε διαταραγμενες σχεσεις γονιων , ουτε σχεσεις οικογενειακες που δεν ειναι θερμες η κλιμα που δεν ειναι θερμο...

    το σιγουρο ειναι οτι αν μιλαμε για επιθεσεις αλλων συμμαθητων, θα ηταν χρησιμο να συνεργαστει η μητερα με τους καθηγητες για να καταλαβει τι ακριβως συμβαινει και να παρει και βοηθεια να το αντιμετωπισει.

    θα επρεπε η μητερα να μας πει καποια πραγματα ακομα.
    ειναι αλλο πραγμα οι επιθεσεις να γινονται απο συμμαθητες με" κανονικη" κατα τα αλλα συμπεριφορα και τελειως αλλο πραγμα, να εχει πεσει τοπ παιδι θυμα καποιων παιδιων με παραβατικη συμπεριφορα, φαινομενο που παρατηρειται συχνα στα σχολεια τελευταιως...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12

    Post

    Quote Originally Posted by Μaria_T View Post
    τη βοηθεια σας παρακαλω που να απευθυνθω
    ευχαριστω ολους εσας που θελησατε να μου απαντησετε. ειμαι η μαρια T εχω ενα γιο 11 και μισο στην εκτη δημοτικου θα απαντησω εν καιρο σε ολα οσα με ρωτησετε δεν εχω να κρυψω κατι θελω βοηθεια . αυτο το θεμα μας κατατρωει καθημερινα υπαρχει πατερας το ιδιο αισθανεται και αυτος (μονο που δεν βλεπει τοσο βαθια οσο εγω)δυο γιους εχουμε με δυο διαφορετικους χαρακτηρες .ο μεγαλος ειναι μπαμπας και ο μικρος μαμα . ειναι αληθεια οτι ο μπαμπας (γυρναει και το αλλο μαγουλο και περιμενει και την αλλη ) η μαμα ειναι καθε μερα στην παλη ο μεγαλος μου λοιπον ειναι ο μπαμπας
    και ισως εκει ξεκινανε ολα. απο την πρωτη δημοτικου μαζεμενο παιδι (το καλυτερο παιδι μεχρι και σημερα)γιατι εγω παλευω . συνεχιζουνε τα χρονια χωρις να εχουμε δωσει σημασια και φθανουμε στην τριτη ταξη σε συνεργασια με τη δασκαλα να λεμε οτι ειναι αφηρημενο εξυπνο μαζεμενο αλλα εγω στο σπιτι με το ζορι να βγει η μερα (ο μπαμπας απων γιατι η δουλεια του ηταν απογευμα παντα μεχρι και φετος)
    Last edited by CeliaM; 28-01-2011 at 01:45.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    συγνωμη δεν εχω καταλαβει ακομη πως να επικοινωνω μαζι σας θελω να συνεχισω το μυνημα θα το κανω εδω οσο με παιρνει ολο αυτο λοιπον το αποδιδαμε με τη δασκαλα του στο οτι το παιδι δεν ειχε υπνο και ξυπνουσε για πρωι απο τις 3 τα χαραματα και ετσι πηγαινε σχολειο σιγα σιγα η δασκαλα αρχισε να μην βγαζει νοημα στις εκθεσεις και γραμματα αστα να παν ετσι μας εστειλε στο κδαυ το παιδι χαρακτηρηστηκε με υψηλοτερο αι κου απο το κανονικο για την ηλικια του. και κατεληξε σε παιδοψυχολογο για βοηθεια ως ενα σημειο γιατι δεν ηθελε να συνεχισει και το καταλαβε και η ιδια η γιατρος οτι το παιδι εχει δικιο οταν λεει τι ειμαι χαζος και με κουβαλατε εδω να παιζω με την γιατρο τζενγκα. εστειλε η γιατρος μια εκθεσει στο σχολειο που ελεγε για ενθαρυνση και διαφορετικη αντιμετωπιση αλλα να φανταστητε οτι ουτε καν υπαρχει τωρα που εγω εχω καταντησει η παιδοψυχολογος και να προσπαθω να ανοιξω μυαλλα που μενουν στο παιδια ειστε δεν πειραζει.εχθες ευτυχως ξεκινησε ο δασκαλος καποιες διαδικασιες αφου καταφεραν οι μαθητες να ανοιχτουν αφορμη ενος περιστατικου

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    το παιδι ολα αυτα τα χρονια ακουγε εισαι αμπολος ασχετος ανικανος και στη συνεχεια σπρωξιματα και οτιδοιποτε ηταν δυνατον να το κανει να αισθανθει ασχημα τα δημιουργουσαν λιγα παιδια αυτα αλλα πισω απο ολα αυτα με το καιρο κρυβοταν ενα. εγω το ειχα εντοπισει παπο περυσι και ενημερωσα το διευθυντη και το δασκαλο ο δασκαλος προθυμος ο διευθυντης οχι . ετσι εμεινε η συνεργασια με το δασκαλο για την πεμπτη δημοτικου με παρατηρησεις και μεχρι εκει εγω συνεχιζα να χτυπιεμαι στο σπιτι και δεν ηξερα πως να το χειριστω οταν ακουγα θελω να αυτοκτονησω ,θελω να τιναξω τα μυαλα μου στον αερα θελω να πεσω απο το μπαλκονη γιατι γιατι γιατι . αρχισα να κανω εγω το παιδι μου ψυχαναλυση για να δω τι βγαινει απο την ψυχη του. καμαρωνω γιατι ξερω οτι το εχω καταφερει και ετσι μεσα απο περιστατικα βγηκε στην επιφανεια συγκεκριμενω ατομο που πιεζει λεκτικα συνεχως το παιδι γιατι εκεινο ειναι ομαγκας μπαλαδορος και ο δικος ο ευκολος για να τον σπρωξει και να πεσει να γελασει να τον μιωσει. αυτο ηταν και η καταληξη οπου η ταξη καποια στιγμη μολις τη δευτερα καταφερε και ανοιχτηκε γιατι τα δυο παιδια θυτης και θυμα ελειπαν και ειπαν στο δασκαλο οτι ο συγκεκριμενος μας απειλει οτι θα μας χτυπησει αν κανουμε παρεα κτλ ετσι εφθασαν στα αυτια απο ενα τηλεφωνημα οτι εγινε στο σχολειο θεμα και εχουν καλεστει οι γονεις εμενα δεν με καλεσαν και πηγα μονη μου χθες ο διευθυντης δεν καταλαβαινε οτι το θεμα δεν ειναι να δωσουν τα χερια τα παιδια και οτι ειναι πολυ πιο περα απο αυτο μου ειπε να μη δωσω συνεχεια να ακουσουν και τις αλλες πλευρες βαρεθηκα 6 χρονια και απαιτω να ερθει κοινωνικος λειτουργος να παει το θεμα εκει που πρεπει εφοσον αυτος μου ελεγε συνεχως οτι δεν μπορει καιδεν ξερει τι να κανει του πηγα τηλεφωνο απο κοινωνικη λειτουργο του κεντρου ψυχικης υγειας της αθηνας και περιμενε τηλεφωνημα του και δν την επερνε διοτι δεν αντιλαμβανοταν οτι ειναι δημοσις φορεας και θα του δωσει οδηγιες αυτα και πολλα αλλα στην πορεια θελω να πιστευω με τα σημερινα οτι θα γινουν σωστες ενεργειες για το δικο μου παιδι αλλα και για εκεινο ισως καταλαβουν κι εκεινη οι γονεις οτι κατι συμβαινει και με αυτο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Μαρια, δεδομένου του ότι ο πατέρας ειναι απών όπως ανέφερες, η συμπεριφορά του γιου (καθε γιος εχει αναγκη την πατρικη φιγουρα και οταν αυτη λειπει, το αντιστοιχο κομματι του εαυτου του ειναι κενο στο βαθμο που ο πατερας λειπει συναισθηματικα) ειναι αναμενομενο να παρουσιαζει χαμηλη αυτοπεποιθηση και κατ' επεκταση (οπως καθε παιδι με χαμηλη αυτοπεποιθηση) να ειναι υποψηφιος στοχος κοροιδειας.

    Ισως θα χρειαζοταν να καταλαβεις γιατι ο πατερας ειναι απων (πραγματικες αιτιες και οχι .. λογω εργασιας) , και τι ρολο εχει η δικη σου συμπεριφορα σε αυτο (μηπως η σχεση εχει μετατραπει σε σχεση μητερας-γιου οπου το ρολο μητερας εχεις αναλαβει εσυ ως δυναμικηγυναικα; )

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    η παιδοψυχολογος καταλαβε πολλα αλλα ελα μου ντε που δεν μπορεσε να παει παραπερα εγω ομως κατι πρεπει να κανω ομως τι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Ίσως αν προσπαθουσες απο κοινου με τον συζυγο σου να αυξησετε την επικοινωνια και να βαλετε ξανα τον ερωτισμο στην σχεση σας, τοτε αυτο θα ηταν το καλυτερο δωρο για το μικρο σας παιδι που θα γεμιζε με αυτοπεποιθηση.

    Διοτι τα παιδια τεινουν να νιωθουν ενοχα οταν οι γονεις τους δεν τα πανε καλα, και οσο 'χαζα' και αν εμεις οι μεγαλοι πιστευουμε οτι ειναι ,στην ουσια καταλαβαινουν την ψυχικη κατασταση που επικρατει και κυριως αντιλαμβανονται την αγωνια και τον πονο της μητερας αλλα και την απουσια του ανδρα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    απο κοινου προσπαθουμε αλλα με διαφορετικο τροπο πως μπορω εγω τωρα να σωσω το παιδι απο αυτα που νοιωθει/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Του δινει προσοχη ο πατερας του;
    Το παιδι μιλα με τον πατερα του;

    Επικοινωνια θελει και προσοχη. Αλλα αυτο ειναι εφικτο σε ενα κλιμα ζεστασιας στο σπιτι. Μονο ετσι θα νιωσει σιγουρια και δυναμη.

    Αλλιως τα αλλα θα ειναι ημιμετρα. Δλδ και σε αλλο σχολειο να το πας, παλι θα βρεθουν παιδακια να το κοροιδευουν διοτι παλι θα τα προσελκυει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    [QUOTE=researcher;219087]μαρια καλησπερα

    ευχομαι ο,τι προβλημα και να υπαρχει να αντιμετωπιστει με τον καλυτερο τροπο

    εαν αυτο ειναι το πραγματικο σου επιθετο

    καλυτερα να μην το εχεις ετσι διοτι στην εφηβικη ηλικια τα παιδια ειναι κοληταρια με τον υπολογιστη και δεν ξερεις μηπως κανενα παιδι βρει το ποστ σου

    λεω εγω τωρα

    αυτα και αν θελεις γραψε κατι παραπανω[/QU


    πες μου σε παρακαλω πως θα διαγραψω το επιθετο μου.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 130
    Last Post: 03-05-2010, 01:05
  2. σχολείο
    By niko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2008, 13:35
  3. βία απέναντι σε όλους και στο μωρό αδελφάκι μας
    By katerina12605 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 05-04-2008, 20:04
  4. σχολειο και νταηδες
    By manous73 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2008, 09:18
  5. λεκτική βία
    By Helena in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2007, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •