παρενέργειες φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 153
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3

    παρενέργειες φαρμάκων

    Επιθυμώ να επικοινωνήσω μέ όποιον/α παίρνει τα εξής φάρμακα depakene, topamac, dumyrox, stedon. Eχετε παρτηρήσει παρενέργειες, ποιές; πως τις ξεχωρίζετε από συμπτώματα της κατάστασης σας; π.χ. κούραση, υπνηλία, πεσμένη διάθεση, κλπ. Πρόσφατα μου παρουσιάσθηκε διπλωπία, έχει κανείς ακούσει γι αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    310
    ντεπακιν έπαιρνα εγώ για τρία χρόνια σχεδόν, μετά από χειρουργική επέμβαση. μου έλεγαν ότι με προφυλάσσει από τυχόν εκδήλωση επιληπτικών κρίσεων. τώρα το σταμάτησαν, αφού μετά τρία χρόνια, δεν είχα επεισόδιο. δεν ένιωθα διαφορά που το έπαιρνα ή όχι.
    ο εντεκάχρονος γιος μου παίρνει ντεπακίν γιατί έχει αφαιρετικά επεισόδια. δεν έχει πει τπτ για διπλωπία...
    καλή σου μέρα και καλή μέρα σε όλους και καλή δύναμη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Έχω πάρει stedon για ένα διάστημα αλλά χωρίς προβλήματα.
    [για τον διαχωρισμό που λες τον κάνεις μάλλον εμπειρικά...]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    γεια σου Martina

    έπαιρνα Topamac για 2 χρόνια ως σταθεροποιητή για Διπολική Διαταραχή .

    αυτό το φάρμακο ως παρενέργεια είχε την μείωση της όρεξης και κατά συνέπεια του βάρους μου.

    ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι χρησιμοποιείται ως χάπι αδυνατίσματος σε ανθρώπους με παχυσαρκία.

    γενικά το θεώρησα ως μη επαρκώς αποτελεσματικό και διέκοψα τη χρήση του.

    φιλάκια εσύ ποιά από τα φάρμακα που ανέφερες παίρνεις και για ποιον λόγο ;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3
    τα παίρνω όλα, νοιώθω σχετικά καλλίτερα αλλά έχω πολλά συμπτώματα που δεν ξέρω αν είναι από την κατάστασή μου ή από τα φάρμακα δηλ. υπνηλία, αποκοιμήθηκα πάνω στο γραφείο χωρίς να το καταλάβω!!, δεν μπορώ να ξυπνήσω ούτε με τρία ξυπνητήρια, έχω αλλαγές διάθεσης, κρίσεις υπογλυκαιμίας και τελευταία μου παρουσιάστηκε και η διπλωπία. Το έψαξα στο ιντερνετ σε ιατρικα sites και πράγματι φαίνεται ότι τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά και ειδικά το dumirox προκαλούν διπλωπία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    η διπλωπια προερχεται απο το Topamac!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    5
    ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΕΧΕΙ ΤΟ SEROXAT ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΤΟ XANAX. ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.
    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ CYMBALTA ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ..........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    η υδροχλωρικη ντουλοξετινη ειναι απο τα νεωτερα αντικαταθλιπτικα[αναστολεας επαναπροσληψης της σεροτονινης&της νορεπινεφρινης]-εχουν αναφερθει επεισοδια αυτοκτονικου ιδεασμου οσον αφορα τις ανεπ.ενεργειες της ουσιας,καθως επισης & ξηροστομια,δυσκοιλιοτητα,ν αυτια-εν παση περιπτωσει εχει λιγοτερες ανεπ ενεργειες το cymbalta σε σχεση με παλαιοτερα αντικαταθλιπτικα!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    42
    Μα επιτέλους πως είναι δυνατόν τα αντι-καταθλιπτικά φάρμακα να φέρουν ως παρενέργειες τα ίδια τα συμπτώματα της νόσου που καλούντε να θεραπεύσουν;

    Αυτοκτονικοί ιδεασμοί; Αυτό δεν είναι κάργα κατάθλιψη;
    Ξηροστομία; Αυτό είναι κάργα σύμπτωμα του άγχους/πανικού

    Έλεος δηλαδή, όπως αυτά με το Seroxat που διαβάζω έστω και αν δεν έχω καμία σχέση, όμως είναι γελοία για κάθε νοήμον άτομο... Ακούς εκεί παρενέργεια του Seroxat να είναι το άγχος.

    Εϊμαι σχεδόν βέβαιος ότι όλα αυτα τα συμπτώματα που αναφέρουν στις κλινικές έρευνες προέρχονται από άτομα χαμηλής προφανώς νοημοσύνης, τα οποία συγχέουν τα συμπτώματα της νόσου τους ως παρενέργειες του φαρμάκου.

    Έλεος δηλαδή!

    Τόσο λάθος είμαι;

    Θυμάμαι όταν περνούσα την περίοδο με τους μόνιμους πανικούς μου, να διαβάζω ότι το seroxat έφερνε ξηροστομία, τρέμουλο, κρυάδες, ζάλη κλπ την ίδια στιγμή που όλα αυτά τα είχα εγώ χωρίς να έχω ακουμπήσει καν κανένα φάρμακο! Όχι εξηγήστε μου πως αυτό συμβαίνει!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Καλησπερα,περνω εδω και 2 χρονια ντεπακιν ως σταθεροποιητη διαθεσης,δεν ειχα καμια παρενεργεια απο αυτο,ενω πριν 2χρονια επερνα στεντον το ποιο μου προκαλουσε μια υποτονικοτιτα και μια ελαφρια υπνιλια.
    empi πρεπει να σου πω πως εισαι λαθος ωντος τα περισσοτερα ψυχοφαρμακα εχουν παρενεργειες ιδιες με τα συμπτωματα της ασθενειας που εχει καποιος,παραδειγμα εγω πριν τα φαρμακα το αγχος εκδιλωνονταν με εφυδρωση στα χερια και δυσκολια στην αναπνοη,οταν αρχισα τα φαρμακα περασαν αυτα και αρχισε η υπνιλια,η συελοροια τη νυχτα και ξηροστομια το πρωί . Και οι ψυχιατροι εχουν παραδεχτει πως οι παρενεργειες ειναι η κυρια αιτια που οι ασθενεις αντιδρουν στη φαρμακευτικη αγωγη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    οντως ετσι ειναι dimitriskai, προσθεσε οτι η δοσολογια παιζει πολυ σημαντικο ρολο καθε φορα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Έμπι οι παρενέργειες που έχει ας πούμε το seroxat που αναφέρεσαι αφ\' ενός δεν παρατηρούνται προφανώς σε όλους και αφ\' ετέρου αν είναι ξέχωρες των συμπτωμάτων ή αν τα επιδεινώσουν τότε θεωρούνται και ως παρενέργειες...


    Originally posted by dimitriskai
    Και οι ψυχιατροι εχουν παραδεχτει πως οι παρενεργειες ειναι η κυρια αιτια που οι ασθενεις αντιδρουν στη φαρμακευτικη αγωγη.
    Αυτό ομολογουμένως δεν το κατάλαβα. Πως γίνεται;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    Πολλες φορες ειδικα στην αρχη της φαρμακευτικης αγωγης οι παρενεργειες των φαρμακων ειναι πολυ εντονες π.χ.εγω εχω διπ.διαταραχη και αρχισα να παιρνω φαρμακα οταν ημουν σε κατασταση που λειτουργουσα με το 140% πνευματικα και σωματικα αυτο καπου μου αρεσε οταν λοιπον αρχισα τα φαρμακα βρεθηκα να μην μπορω να σηκωσω το κεφαλι μου απο το μαξιλαρι και να κοιμαμαι 12-13 ωρες τη μερα λογο του ρισπερνταλ που επερνα κηνιομουν σαν ρομποτ,οπως καταλαβαινεις βρεθηκα απο το ενα ακρο στο αλλο λογο των παρενεργειων,που στην αρχη ηταν πολυ εντονες και αυτο ειναι ευκολο να σε κανει να μην παρεις τα φαρμακα(και εγω αντιδρουσα στην αρχη) και συμβαινει απο \'τι μου ειπε και ο ψυχιατρος μου στους περισσοτερους.
    Ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Ναι, κατάλαβα. Απλά είχα παρερμηνεύσει το \"αντιδρούν\"...
    Έχει σταθεροποιηθεί πλέον η διάθεσή σου με το ντεπακίν;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    107
    raph. ναι! πραγματι ο συνδιασμος ντεπακιν-τεγρετολ λειτουργησε ευεγερτικα σε μενα και απο τοτε που τα παιρνω τα απ και νταουν ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλεσια αναλογα μετα ερεθησματα που δεχομαι,ειχα δοκιμασει και το λιθιο αλλα δεν εφερε κανενα αποτελεσμα ασε που μου απορηθμησε και τον θυρεοειδη και τωρα παιρνω χαπι και για αυτο.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •