Πρόβλημα στην απώλεια βάρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15

    Πρόβλημα στην απώλεια βάρους

    Γεια σας! Από τότε που άρχισα να δουλεύω δεν μπορώ να χάσω εύκολα κιλά. Το κλίμα στη δουλειά μου είναι πολύ πιεστικό και αγχωτικό, ενώ λείπω εκτός σπιτιού τουλάχιστον 12 ώρες λόγω δουλειάς. Έχω αγχωθεί γιατί ο δείκτης της ζυγαριάς δεν ξεκολλάει. Έκανα και τεστ δυσανεξίας...2,5 σελίδες απαγορευμένα φαγητά! Τί να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    να σταματησεις τη δουλεια!!!

    αφου σε χαλαει???


    πλακα σε κανω ε?

    καλωσορισες απο μενα ντεμι
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15
    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!! Βρήκα το forum τυχαία και νομίζω θα με βοηθήσει!!! Με τέτοια προισταμένη όλοι θα σταματούσαν τη δουλειά!

    Η διαιτολόγος που πηγαίνω τώρα σηκώνει τα χέρια ψηλά...στην προηγούμενη που πήγαινα (και δεν δούλευα) έχασα 10 κιλά, αλλά ξαναπήρα 8. Έχασα τα 2 και μου μένουν άλλα 6 για να φτάσω όπως ήμουν...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ασχετο αλλα απορριπτω αιτημα φιλιας

    δεν θελω γενικως πολλες λεπτομερειες για εμενα εδω

    καθως επισης και δεν ξερω τι σημαινει ενα αιτημα φιλιας στο φορουμ

    παρ ολα αυτα ας μην γινουμεε εχθροι επειδη δεν γιναμε φιλοι ε? :) ;)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15
    Δεν υπάρχει πρόβλημα!!! Don't worry!

    Διάβασα ένα άρθρο για το συναισθηματικό άγχος και ότι συνδέεται άμεσα με τη δυσκολία απώλεια βάρους. Δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι να αλλάξω πάλι διαιτολόγο, μήπως και αλλάξω διάθεση.

    Έχει κάνει κάποιος τεστ δυσανεξίας;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    demmie_88, ίσως σε βοηθούσε η σκέψη πως το φαγητο για την γυναικα αποτελει ενα απο τα καλυτερα συναισθηματικα υποκαταστατα για να αντιμετωπισει την πιεση, την ελλειψη αγαπης και κατανοησης σε μια σχεση που να την καλυπτει.

    Ειμαι βεβαιος οτι οι διατροφικες οδηγιες δε θα τηρηθουν και το βαρος δε θα πεσει για οσο οι συνθηκες διατηρουνται οι ιδιες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Κ εγω ακριβως το ιδιο επαθα απο τοτε που επιασα δουλεια αν και τρωω ελαχιστα δυσκολευομαι ακομα περισσοτερο να διατηρηθω, στο γραφειο τρωω 1 τοστ τιποτε αλλο εχουν τυχει φορες που δεν τρωω και τιποτα η 2-3 κρακερ και μετα φαγητο στο σπιτι ελαφρυ.Οταν ημουν φοιτητρια κ αραζα ολη μερα ετρωγα πολυ περισσοτερο και ημουν λιγοτερα κιλα ισως το οτι ειμαστε στην τσιτα ολη μερα τι να πω κ μενα το ιδιο και σε φιλες απο τη δουλεια λενε οτι τρωνε 1 φορα τη μερα για να μην βαλουν κιλα και τισ βλεπω να λιμοκτονουν ενω εχουν τα παχακια τους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ΠΡΟΣΟΧΗ στα τεστ δυσανεξίας που υπόσχονται απώλεια βάρους με τον αποκλεισμό τροφών. μην περιμενεις μεσω αυτων να χασεις κιλα. ή απο μια διαιτα θαυμα. Η διατροφη ειναι κατι που πρεπει να την αντιμετωπισεις πιο σφαιρικα. Μπορει να σου φαινεται αστειο αυτο που σου λεω ή πολυ θεωρητικο, ομως ειναι πολυ πρακτικο κ κυριως μακροπροθεσμο εως μονιμο. Και τι εννοω: προσεξε ποτε τρως. Οταν αισθανεσαι πιεσμενη? Οταν εχεις αγχος? Οταν νιωθεις στεναχωρια? Ρωτα τον εαυτο σου οταν εισαι ετοιμη να φας "τρωω γιατι πειναω πραγματι?". Εμενα προσωπικα αυτη η σταση στο φαγητο κ οι απαντησεις μου στο τι ειναι το φαγητο κ τι αναγκες μου καλυπτει τελικα με βοηθησε στο να μην παρεκτραπω οπως εκανα καποτε.

    Η σταση αυτη θα σε βοηθησει στο να απολαυσεις το φαγητο και να ξερεις κ οτι μπορεις να το ελεγχεις.Κι ετσι να εφαρμοζεις μια καλη διατροφη μακρυα απο στερησεις.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    γιατι να συμβαινει λογω αγχους να παχαινεις? νομιζω ειναι η ιδεα μας! η αδερφη μ πχ ποτε δεν αγχωνεται για το τι τρωει αλλα τρωει σαν ζωο κ μια παχαινει μια χανει! δεν την νοιαζει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν παιρνει! ναι δεχομαι οτι με το αγχος ισως να πριζομαστε καπως, κατακρατησεις κ τετοια.

    ντεμη απλα κολισε ο μεταβολισμος συμβαινει συχνα.........μηπως να αυξανες τις σαλατες και το νερο? εμενα καποτε που ειχε κολησει, μου δωσανε μια εβδομαδιαια διαιτα extreme και ξεκολισε. αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι ετρωγα.

    δεν ξερω παντως μου την δινει που δεν ειναι τοσο απλο.........δεν μπορεις να χαρεις τπτ.........
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Έχω ακούσει ότι το χρόνιο άγχος μειώνει το μεταβολισμό, ενώ το προσωρινό τον μειώνει. Για να ξεκολλήσει κάποιος από μια ζυγαριά, πρέπει να σταματήσει τη δίαιτα για καμμιά βδομάδα, ίσως και μήνα. Και μετά ξανά από την αρχή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι αυτο το χω ακουσει κ εγω. βασικα μ ειχε πει ο γιατρος, 1 βδομαδα διαιτα, κ μια οχι.............η μια μερα πολυ προσοχη κ την επομενη οχι, και το αντιθετο βεβαια
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    me_vs_myself, εγω το βλεπω περισσοτερο ως οτι το άγχος στρεσάρει και δημιουργει την αναγκη χαλαρωσης. Επειδη το φαγητο συνδεεται με θετικα συναισθηματα, για αυτο το λογο ασυναισθητα οδηγουμαστε να τρωμε (περισσοτερο οι γυναικες).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εγω περισσοτερο θελω να τρωω οταν ειμαι στα κατω μου! κ οι περισσοτερες γυναικες το ιδιο! οταν ειναι στεναχωρημενες!!!!!! οποτε δεν ειναι και τοσο θετικο συναισθημα....................
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Το φαγητο στην περιπτωση αυτη προσφερει το θετικο συναισθημα που η γυναικα εχει αναγκη (μια γυναικα που ειναι down, εχει πιο πολλα αρνητικα παρα θετικα συναισθηματα. Ενας πολυ γρηγορος τροπος να γεμισει με θετικο συναισθημα ειναι το φαγητο, γλυκο κτλ. Στους ανδρες ειναι - λογω αλλς σεξουαλικης δομης - ο αυνανισμος και λιγοτερο το φαγητο). Αν η γυναικα ειναι πληρης συναισθηματων τοτε δε χρειαζεται καμια διαιτα ή καμια ενασχοληση με το φαγητο. Διοτι το φαγητο καθοριζεται απο την ορεξη η οποια επηρεαζεται απο συναισθηματα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    15
    Αυτό ακριβώς...μπορεί να μην φάω τίποτα στη δουλειά και γενικά όλη μέρα, αλλά ο δείκτης της ζυγαριάς αμετακίνητος προς τα κάτω!!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. απώλεια βάρους
    By chr1986 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 57
    Last Post: 25-04-2010, 02:19
  2. Μείωση βάρους σε pdf
    By Anine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 17-02-2010, 02:31
  3. Απωλεια βαρους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 26-10-2009, 22:57
  4. αντιψυχωσικα κ αυξηση σωματικου βαρους
    By interappted in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2008, 14:09
  5. Απώλεια
    By ntinaki in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 30-10-2007, 07:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •