Αλλαγή διάθεσης - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by esoteriki_dynami View Post
    Kandy, υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνεις;
    Μα δεν ρωτησα κατι...
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Quote Originally Posted by esoteriki_dynami View Post
    αν? οι αιτίες δεν είναι πάντα οι επιφανειακές αιτίες που φαίνονται εκ πρώτης όψης. Επομένως όσο πιο κοντά στην πρωταρχική αιτία φτάσουμε, τόσο περισσότερο κοντά στην ανάληψη σχετικής διορθωτικής δράσης θα προβούμε.
    όταν οι αιτίες είναι επιφανειακές εννούσα περισσότερο γιατί τότε είναι εύκολο να ξεχαστείς και να καταπολεμήσεις την κακή διάθεση με τους τρόπους που αναφέραμε..δεν είναι κουραστικό να προσεγγίζεις τα πάντα με "ψυχοθεραπευτική λογική" όπως λες?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Kandy, αν διαβάσεις με προσοχή την απάντησή μου , θα καταλάβεις την ουσία της. Το να κάνουμε σχόλια που δεν απαντάνε στο ερώτημα του topic και δεν έχουν σχέση με το νόημά του, δεν δείχνει σεβασμό για αυτόν που άνοιξε το topic όπως και για όσους το διαβάζουν. Αν έχεις κάτι να σχολιάσεις στην απάντησή μου ή αν έχεις να μου κάνεις κάποια προσωπική σύσταση (π.χ. να χαλαρώσω) μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα :-)

    αν? όταν ο κόπος ανταμειβεται, δεν ειναι κουραση. Αν εσυ παρεις ενα σφουγγαρι και πας να καθαρισεις κατι, και δεν καθαριζει , θα κουραστεις. Αν εγω παρω ενα σφουγγαρι και βαλω ενα ειδικο σαπουνι που καθαριζει , τοτε ο κοπος απεδωσε και η ικανοποιηση ειναι η επιβραβευση της προσπαθειας.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    αν? όταν ο κόπος ανταμειβεται, δεν ειναι κουραση. Αν εσυ παρεις ενα σφουγγαρι και πας να καθαρισεις κατι, και δεν καθαριζει , θα κουραστεις. Αν εγω παρω ενα σφουγγαρι και βαλω ενα ειδικο σαπουνι που καθαριζει , τοτε ο κοπος απεδωσε και η ικανοποιηση ειναι η επιβραβευση της προσπαθειας.[/QUOTE]

    απλά σε ρώτησα γιατί το θέμα το άνοιξα με πιο χαλαρη διάθεση.ρωτούσα για εκείνους τους "λεκέδες" που φεύγουν με ένα σκούπσιμα εκτός αν πιστεύεις ότι όλοι θέλουν τρίψιμο :)

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by esoteriki_dynami View Post
    Kandy, αν διαβάσεις με προσοχή την απάντησή μου , θα καταλάβεις την ουσία της. Το να κάνουμε σχόλια που δεν απαντάνε στο ερώτημα του topic και δεν έχουν σχέση με το νόημά του, δεν δείχνει σεβασμό για αυτόν που άνοιξε το topic όπως και για όσους το διαβάζουν. Αν έχεις κάτι να σχολιάσεις στην απάντησή μου ή αν έχεις να μου κάνεις κάποια προσωπική σύσταση (π.χ. να χαλαρώσω) μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα :-)

    αν? όταν ο κόπος ανταμειβεται, δεν ειναι κουραση. Αν εσυ παρεις ενα σφουγγαρι και πας να καθαρισεις κατι, και δεν καθαριζει , θα κουραστεις. Αν εγω παρω ενα σφουγγαρι και βαλω ενα ειδικο σαπουνι που καθαριζει , τοτε ο κοπος απεδωσε και η ικανοποιηση ειναι η επιβραβευση της προσπαθειας.

    Εχεις δικιο. Αλλα η αντιμετωπιση μου αυτη πρεπει να οφειλεται σε αιτιες που δεν ειναι επιφανειακες κ που δεν φαινονται εκ πρωτης οψεως. Μπορει να οφειλεται κ στο περιβαλλον της οικογενειας μου, στη σχεση των γονιων μου μεταξυ τους, σε καποια παιδικα τραυματα κ.ο.κ Θα το ψαξω λιγο.
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    an? lol! Δεν εχω ακουσει για λεκε που να μην καθαρίζεται :)

    Kandy, :)

    Η αντιμετωπιση σου αυτη, πιστευω οτι οφειλεται στην προσπαθεια σου να προσελκυσεις την προσοχη εδω στο forum που πραγματι η προσπαθεια προσελκυσης προσοχης εχει τις ριζες της και αυτη στην ανατροφη.
    Συμφωνω μαζι σου.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Quote Originally Posted by esoteriki_dynami View Post
    an? lol! Δεν εχω ακουσει για λεκε που να μην καθαρίζεται :)

    Kandy, :)

    Η αντιμετωπιση σου αυτη, πιστευω οτι οφειλεται στην προσπαθεια σου να προσελκυσεις την προσοχη εδω στο forum που πραγματι η προσπαθεια προσελκυσης προσοχης εχει τις ριζες της και αυτη στην ανατροφη.
    Συμφωνω μαζι σου.
    Βουλωμενο γραμμα διαβαζεις............
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    όταν οι αιτίες είναι επιφανειακές εννούσα περισσότερο γιατί τότε είναι εύκολο να ξεχαστείς και να καταπολεμήσεις την κακή διάθεση με τους τρόπους που αναφέραμε..δεν είναι κουραστικό να προσεγγίζεις τα πάντα με "ψυχοθεραπευτική λογική" όπως λες?
    η ψυχοθεραπευτικη λογικη ξερεις με βαση τη δικη μου εμπειρια λεει "φροντισε τον εαυτο σου οπως μπορεις την παρουσα στιγμη". δεν λεει "βρες, ανελυσε κ ξεκινα να εφαρμοζεις τις αποφασεις που πηρες". Αλλωστε δεν ειμαστε ετοιμοι καθε στιγμη για την ιδια μορφη δρασης ή για οποιαδηποτε δραση. Κι αυτο ειναι οκ.

    οποτε ειναι ψυχο-θεραπευτικο και ενα ζεστο μπανιο, μια σοκολατα, η μουσικη που σ αρεσει...οτιδηποτε δλδ σου προσφερει μια μικρη απολαυση.

    Εγω τετοιες στιγμες μπορει να παω μια βολτα στα μαγαζια να δω βιτρινες ή να ψωνισω κατι (αν το αντεχει η τσεπη μου), να κανω ενα μπανιο ζεστο, να φτιαξω τα νυχια μου ή να φροντισω την εμφανιση μου, να δω καποια ταινια που μ αρεσει πολυ, να ψαξω νεα ακουσματα, να παω σε καποιο βιβλιοπωλειο να ψαξω καποιο βιβλιο ή να παω για εναν καφε με καποιο φιλο αν αντεχω να μοιραστω το προβλημα μου ή να ακουσω καποιον αλλον.Πολυ αποδοτικη τετοιες στιγμες παντως ειναι η γυμναστικη. Προσπαθησε το, αξιζει...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. αλλαγη διαθεσης
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-12-2009, 20:45
  2. 'Ελλειψη σεξουαλικής διάθεσης
    By VelvetUnderground in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 19-11-2009, 10:39
  3. Μειωση ερωτικης διαθεσης
    By ιδιόρρυθμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 20-02-2009, 14:02
  4. Μεταπτώσεις διάθεσης στη σχέση
    By xristinap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 17-11-2008, 13:18
  5. Έλλειψη Διάθεσης
    By g_alex in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 22-03-2008, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •