βοήθεια σε χρήστη-απορία - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 213
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    απλά στο λεω πάνω σε αυτό που είπες οτι φάνηκε ξεκάθαρα ότι τρέφω ερωτικές ελπίδες..

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ε ενταξει επεσα εξω λοιπον! δεν ετρεφες οκ! Παρερμηνεια

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Κοιτα για μενα ειναι πολυ ενταξει μια κοπελα να ειναι ακομα δεμενη και ερωτικα μετα απο τοσα χρονια σχεση

    δεν ειναι παρεξηγηση αν θρεφεις ερωτικες ελπιδες

    ειναι αποτελεσμα ολων αυτων που ζησατε

    και φαινεται να εισαι πολυ κοντα του συναισθηματικα

    το σωματικο δεν ειναι και πολυ μακρυα να αναζωπυρωθει οταν εχει προυπαρξει και μαλιστα κατι

    και κατα καιρους επαναλαμβανεται πολυ αραια

    ανθρωπινο ειναι

    σε συμπονω πραγματικα αν

    και να με συγχωρεις αν ημουν αποτομη ειλικρινα ισως ταυτιζομαι

    και εγω ειμαι στη φαση καπως του βιαιου τωρα

    να αποτιναξω πραγματα που τοσο με πονανε σε σχεση μου με ανθρωπους

    και ισως γι αυτο

    θαυμασα αλλες σου συνομιλιες

    συμφωνω παρα πολυ με σοφτ και καρυ


    καλη δυναμη σε ολα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν το κρυψα ποτέ ότι νιώθω κάτι απλά δεν ήθελα να γίνει κάτι μεταξύ μας, τουλάχιστον όχι τώρα..

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    πήρα τηλέωνο σε ψυχολόγο σήμερα.δεν έκλεισα ακόμα ραντεβού,γιτί πρέπει να πάρω 6-8 για ραντεβού.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    ΄ναι δεν σε κατηγορώ, και η κολλητή μου το ίδιο θα λεγε..ξέρεις κάτι? ποιο πολύ με πείραξε το γιατί να το κρατήσει μυστικό..εκεί ένιωσα προδομένη και χαλάστηκα στην σκέψη ότι δεν μου το είπε γιατί τι?νόμισε ότι δεν θα τον στήριζα ή δεν θα τον βοηθούσα..τι νόμισε ότι το κανα με αντάλλαγμα να τα βρούμε στο τέλος? αυτό με πόνεσε και αυτό θα ξεκαθαρίσω..και μου την έδωσε που το ψιλοπήγαινε και ερωτικά..αλλά αυτό μπορεί να ηταν και δική μου ιδέα μπορεί να πει κανείς ..αν και νομίζω ΄΄οτι ήταν αρκετά ξεκάθαρα τα μηνυματα που άφηνε με τη συμπεριφορά του. αλλά πραγματικά δεν ένιωσα ζήλεια, απογοήτευση γιατί νόμιζα οτι είναι ειλικρινείς
    Φυσικά κρατάει μυστικά, από τα βασικά χαρακτηριστικά των εξαρτημένων είναι τα ψέματα. Ψέματα για τα πάντα! Έτσι κι αλλιώς, έχουν διαλέξει να ζουν μέσα στο ψέμα και στο παραμύθι, να ξεφεύγουν από την πραγματικότητα, αυτό επιδιώκουν.
    Μην περιμένεις λοιπόν ειλικρίνεια και σεβασμό από ένα άτομο που δεν σέβεται τον εαυτό του πρώτα απ' όλα. Μπορεί να έχει και διπλή και τριπλή ζωή προκειμένου να επιβιώνει και να εξασφαλίζει τη δόση του. Και μην αυταπατάσαι, δεν είναι ερωτευμένος με καμία, απλά προτιμάει αυτήν που θα την εκμεταλλεύεται καλύτερα, χωρίς να τον ζαλίζει να κόψει. Ερωτευμένος είναι μόνο με τις "ουσίες".
    Και βέβαια δε θα στο πει κι αυτό και πολλά άλλα, γιατί ξέρει ότι δεν θα τον στηρίξεις. Και έχει δίκιο, δεν θα τον στήριζες, ούτε θα ασχολούσουν τόσο με αυτόν αν ήξερες τι τρέχει.
    Από την άλλη, δεν είναι υποχρεωμένος να σου πει και τίποτα, αφού είστε απλώς φίλοι πλέον.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ζεις στο παρελθόν, προσμένοντας ένα μέλλον.
    Ένα φίλημα στο χέρι αρκεί να σε κάνει να προσμένεις πάλι. Δε βλέπεις καθαρά. Δε σε κατηγορώ γι αυτό, πολλές φορές δε βλέπουμε ό,τι δε θέλουμε να δούμε. Όμως όσο το κάνεις, όσο δεν καταλαβαίνεις πως κανέναν δεν μπορείς να σώσεις με το ζόρι για να αποσοβήσεις δικές σου ενοχές και πατώντας πάνω σε προσδοκίες που δεν έχουν βάση στην πραγματικότητα, είσαι εξαρτημένη όσο κι εκείνος. Είσαι ενοχική πέραν της αυτοπροστασίας σου. Έχεις κάνει θέμα σου τη σωτηρία κάποιου άλλου. Δε βλέπω πουθενά να σε ακούς και αν σε ακούς που και που σε ακούς παραμορφωμένα.

    Συμφωνώ με Άρσι και carrie και soft και marian. Κάνεις όσα θα έπρεπε να κάνει ο ίδιος για να απεξαρτηθεί. Εσύ παίρνεις τα τηλέφωνα, εσύ ψάχνεις πληροφόρηση, εσύ γυρεύεις λύσεις, εσύ τσακίζεσαι να τρέξεις και να μάθεις, εσύ εσύ. Αντιστροφή ρόλων.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν είχε δίκιο γιατί αν χρειάζεται κάτι εγώ θα μαι δίπλα του όπως και να χει,γιατί το ξαναείπα ότι δεν τον βοηθησα επειδή ήθελα να είμαστε μαζί, αλλά επειδή τον αγαπάω και τον εκτιμώ σαν άνθρωπο.δεν είναι υποχρεωμένος να πεί τίποτα,αλλά όχι και να μου λέει ψέματα.το να μου πει ψέματα σημαίνει ότι πιστεύει ότι κάτι θα άλλαζε αν μου λεγε την αλήθεια..κι αυτό είναι που με πειράζει. τι νόμισε οτι είμαι τόσο μικρόψυχη και δεν θα τον βοηθούσα με κάτι αν μου το έλεγε ή έστω το άφηνε να εννοηθεί..? ασε που έχω μείνει με την αίσθηση οτι δεν μου συμπεριφερόταν τελείως φιλικά.

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ζεις στο παρελθόν, προσμένοντας ένα μέλλον.
    Ένα φίλημα στο χέρι αρκεί να σε κάνει να προσμένεις πάλι. Δε βλέπεις καθαρά. Δε σε κατηγορώ γι αυτό, πολλές φορές δε βλέπουμε ό,τι δε θέλουμε να δούμε. Όμως όσο το κάνεις, όσο δεν καταλαβαίνεις πως κανέναν δεν μπορείς να σώσεις με το ζόρι για να αποσοβήσεις δικές σου ενοχές και πατώντας πάνω σε προσδοκίες που δεν έχουν βάση στην πραγματικότητα, είσαι εξαρτημένη όσο κι εκείνος. Είσαι ενοχική πέραν της αυτοπροστασίας σου. Έχεις κάνει θέμα σου τη σωτηρία κάποιου άλλου. Δε βλέπω πουθενά να σε ακούς και αν σε ακούς που και που σε ακούς παραμορφωμένα.

    Συμφωνώ με Άρσι και carrie και soft και marian. Κάνεις όσα θα έπρεπε να κάνει ο ίδιος για να απεξαρτηθεί. Εσύ παίρνεις τα τηλέφωνα, εσύ ψάχνεις πληροφόρηση, εσύ γυρεύεις λύσεις, εσύ τσακίζεσαι να τρέξεις και να μάθεις, εσύ εσύ. Αντιστροφή ρόλων.
    ναι γιατί ήθελα να ξέρω τι υπάρχει.γιατί νομιζα ότι μπορώ να βρώ έναν τρόπο να τον βοηθήσω αν είμαι καλύτερα ενημερωμένη.όσο για τα πρώτα..δε ξέρω τι να πω.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Δεν εχεις καταλαβει, οτι αυτος ο ανθρωπος, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο Φ που ηξερες. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πως το λενε. ΑΛλος ειναι. Δεν τον ξερεις. Δεν ξερεις τι μπορει να περιμενεις, δε μπορεις να του εχεις εμπιστοσυνη, δε νιωθει για σενα, δεν ειναι ο ιδιος, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ. Ποσες φορες θα επαναλαβω δεν εχεις καταλαβει το μεγεθος και την εκταση του προβληματος!!!!!! Προσπαθησε!!!!!! πηγαιεν απο το ΚΕΘΕΑ να στα πουνε first hand, διαβασε, μην βαυκαλιζεσαι!!!!!!

    Εdit: Κι ας αναφερω οτι απο τηνα ρχη ειχα αμφιβολιες για το ποσο τον ηξερες αυτον τον ανθρωπο. Φορας ροζ φακους και ολα τα βλεπεις διαστρεβλωμενα. Πολυ καλα εκανες που εκλεισες ραντεβου με ψυχολογο. Μην του πεις μονο για τον Φ, για σενα να του πεις, εσυ εχεις προβλημα και θα κοιταξεις να το φτιαξεις, και μετα ισως μπορεσεις να βοηθησεις και τον αλλον

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Αν αποφασίσει να απεξαρτηθεί θα το κάνει είτε είσαι δίπλα του είτε όχι. Αυτό πάρ'το απόφαση!
    Νομίζω ότι ψάχνεις μια δικαιολογία να παραμένεις κοντά του, γιατί δεν μπορείς ακόμη να είσαι μακριά του.
    Δεκτό και ανθρώπινο. Αλλά αυτή είναι η ουσία. Μην παραμυθιάζεις τον εαυτό σου.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ναι μάλλον έχει αλλάξει πολύ,και δεν τον ξέρω πλέον .διάβασα, ενημερώθηκα αλλά όταν το ζείς είναι αλλιώς.για μένα εκλεισα ραντεβού όχι για τον Φ.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Ναι αυτο που εννοω ειναι για να λυσεις δικα σου θεματα, οχι για να βρεις απαντησεις στα θεματα του αλλου

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    marian_m δεν επιδιώκω συνάντηση ή οτιδήποτε ωστε να το κάνω για να μένω κοντά του.οτι παραμυθιάζομαι πιστεύω ότι παραμυθιάζομαι αλλά σε άλλο σημείο, ότι αυτό που ζήσαμε ήταν ξεχωριστό και γι αυτό μπορώ να συνεχίσω να είμαι ένα σημαντικό άτομο στη ζωή του κι αυτός στη δική μου χωρίς συνέπειες για κανέναν και σε φιλικό επιπεδο. αλλά μάλλον δεν γίνεται τελικά :)

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Ναι αυτο που εννοω ειναι για να λυσεις δικα σου θεματα, οχι για να βρεις απαντησεις στα θεματα του αλλου
    ναι κι εγώ αυτό εννοώ. εντάξει είπαμε..θα συζητήσω και γι αυτό το κομμάτι αλλά προκειμένου να το ξεπεράσω εγώ και επειδή είναι κάτι που δεν μπορώ να το συζητήσω εύκολα με κάποιον άλλον.μόνο με την κολλητή μου το χω συζητήσει κι εκείνο επιεδή το ήξερε αλλιώς αμφιβάλλω για το αν θα της το είχα πει.

Page 11 of 15 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΡΙΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2010, 15:23
  2. απορια ?????
    By .lola. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2009, 03:48
  3. Εχω μια απορία
    By echelon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-2009, 14:00
  4. απορια
    By pennoula_v in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 26-01-2008, 01:30
  5. απορια
    By virgo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2006, 14:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •