βοήθεια σε χρήστη-απορία - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415
Results 211 to 213 of 213
  1. #211
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by tehanu View Post
    Καλησπέρα. Είμαι καινουργια στο forum και το θέμα σου άν; είναι ένα από τα πρώτα που διάβασα.14 σελίδες είναι η αλήθεια ότι μου πέσανε βαριές γι αυτό ίσως έχω χάσει κάποιες από τις ενδιάμεσες εξελίξεις. Επειδή όμως το έχω ζήσει στο πετσί μου μέχρι πρόσφατα ως σύντροφος ενός πρώην χρήστη μπορώ να σου πω πολλά τουλάχιστον μέσα από τις εμπειρίες μου και μέσα από τα όσα έμαθα στα 2,5 χρόνια που παρακολουθούσα το πρόγραμμα μαζί του. Αρχικά ένας χρήστης δεν θα πάρει σοβαρά καμία προσπάθεια αν δεν πιεστεί να το κάνει από όλο του τον περίγυρο και αν αυτός ο περίγυρος (άμεσος και έμμεσος) δεν συμμετέχει ουσιαστικά και σωστά στην προσπάθειά με το ρόλο που του αναλόγεί. Εκτός κι αν το πάρει ο ίδιος απόφαση, πράγμα δύσκολο, να μη σου πω ακατόρθωτο. Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν συγκεκριμένες φόρμουλες γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και έχει τα δικά του προβλήματα. Αν όμως θέλουμε να στηρίξουμε έναν άνθρωπο αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι κατ'αρχήν να προσανατολιστούμε εμείς σε ένα πρόγραμμα να ενημερωθούμε από κοντά και όχι δια τηλεφώνου και να ακολουθήσουμε τις οδηγίες τους. Κανένας χρήστης δεν πρόκειται να αλλάξει αν δεν το κάνουμε πρώτα εμείς. Αγαπούσα το σύντροφό μου πάρα πολύ και γι αυτό μπήκα σε αυτή τη διαδικασία μαζί του η οποία να σημειώσω ότι είναι αρκετά σκληρή και δύσκολη τόσο για τον ίδιο όσο και το οικογενιακό και φιλικό περιβάλλον. Στην πορεία των πραγμάτων συνειδητοποίησα πως ενώ εκείνος είχε το εμφανές πρόβλημα και μονίμως είμασταν όλοι με το δάκτυλο στραμμένο πάνω του και του υποδεικνύαμε όλα του τα στραβά υπήρχαν παρα πολλά κοινά χαρακτηριστικά και μιλάω πάντα για μένα. Σε μικρότερο ίσως βαθμό πάντως πολλά πράγματα ήταν ίδια. Επομένως η πρώτη που έπρεπε να αλλάξει στάση και συμπεριφορά ήμουν εγω. Αυτό το θεωρώ πολυ σημαντικό γιατί στο θέμα της χρήσης δεν είναι μόνο η σωματική εξάρτηση αυτή καθ'αυτή αλλά κατα κύριο λόγο η συμπεριφορά και η αντιμετώπιση των καταστάσεων. Ενας χρήστης έχει μάθει να μην αντιμετωπίζει τα δύσκολα και να αναλαμβάνει τις ευθύνες του αλλά να την κάνει δια της πλαγίας οδού (εξού και πίνω και ξεφεύγω). Θεωρώ επίσης πολύ σημαντικό να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς είσαι στο Φ. γιατί στα αρχικά σου μηνύματα διάβασα πως είχατε σχέση (ερωτική) στο παρελθόν. Αν όλοι όσοι βρισκόσαστε γύρω του ενισχύετε ένα κλίμα αστάθειας, γιατί εκείνος αυτό επιδιώκει και τον βολεύει, απλά παρατείνεται την όλη κατάσταση. Για να ξεφύγει κανείς από τη χρήση θα πρέπει να μην μπορεί να χειριστεί κανένα γύρω του και η απεξάρτηση και επανένταξη να είναι μονόδρομος. Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου πως μπορεί να είναι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου αλλά να έχεις στο μυαλό σου πως ο χειρισμός και η εκμετάλλευση των απανταχού γύρω του είναι η δεύτερή του φύση. Το να καταφέρεις να μην του απαντήσεις ή να συμπεριφέρεσαι σαν να τον έχεις διαγράψει, όσο κι αν πονάει όσο αδύνατο κι αν φαίνεται, είναι η καλύτερη στήριξη που μπορείς να του προσφέρεις. Όσο τον κανακεύεις και ακούς τις όποιες γκρίνιες του και δικαιολογίες δεν τον βοηθάς. Αν τρέχεις κιόλας για πάρτη του, να του βρείς δουλειά, λεφτά και δεν ξέρω και γω τι άλλο του λείπει του κάνεις περισσότερο κακό. Ο κάθε άνθρωπος οφείλει να αυτονομείται μόνος του και να υποστεί τις συνέπειες των επιλογών του, γιατί η αλήθεια είναι ότι πάντα έχουμε επιλογή. Ένας φίλος μου ψυχίατρος λέει πως "ο καθένας μας παίρνει αυτό που του αξίζει, κι αυτό που του αξίζει είναι αυτό που ψάχνει". Πολλά είπα για πρώτη φορά και σταματάω εδώ. Εύχομαι να βοήθησα.
    πολυ αρτιο και βιωματικο........................

  2. #212
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    61
    μπορώ να πω ότι η "σκληρή αγάπη" με βοήθησε αρκετά. το ότι κανείς από την οικογένεια μου δεν ήταν συνεξαρτημένος με βοήθησε στο να κατανοήσω ότι ήμουν μόνος σε αυτό τον αγώνα, ότι έπρεπε να επιλέξω μόνος μου το τι θα κάνω και με ποιό τρόπο θα το κάνω. κι έτσι, σε πληροφορώ φίλε μου, μη βρίσκοντας "κατανόηση" από τον ίδιο μου τον περίγυρο, κατανοώντας ότι ίσως κάποια στιγμή και να πέθαινα μόνος, πήρα την απόφαση να απεξαρτηθώ από το αλκόολ(αυτή ήταν η εξάρτηση μου). ήταν και συνεχίζει να είναι -λόγω και της γενικής κατάστασης-δύσκολο όλο αυτό. αλλά πίστεψε με αξίζει να προσπαθεί κανείς να ελευθερωθεί. καλή μέρα σε όλους.

  3. #213
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    61
    καλυφτηκα απόλυτα, αν και στο δικό μου περιβάλλον κανείς δεν μπήκε στο κόπο να ασχοληθεί σοβαρά. απλά με πέταξαν από τη ζωή τους. τώρα είμαι πάλι μέρος της ζωής τους κι αυτό το κατάκτησα δίχως τη βοήθεια σχεδόν κανενός!

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415

Similar Threads

  1. ΑΠΟΡΙΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2010, 16:23
  2. απορια ?????
    By .lola. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2009, 04:48
  3. Εχω μια απορία
    By echelon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-2009, 15:00
  4. απορια
    By pennoula_v in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 26-01-2008, 02:30
  5. απορια
    By virgo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2006, 15:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •