βοήθεια σε χρήστη-απορία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 213
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    αυτός εννούσε οτι για κάποιο πρόγραμμα πρέπει να χεις λεφτά (κι εγώ του είπα ότι υπάρχουν και δωρεάν προγράμματα)

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    καλησπέρα μου δημιουργήθηκε/πρόεκυψε μια απορία και επειδή κάθε φορά,ασχετα αν τις υιοθετώ ή όχι, οι απόψεις που γράφονται με κάνουν να σκεφτώ ορισμένα πράγματα είπα να το ξανακάνω. λοιπόν το θέμα που με απασχολεί είναι το εξής: σε περιόδους όπως τώρα που προσπαθεί να κόψει και δεν κάνει χρήση πως πρέπει να συμπεριφέρομαι?επειδή έχει ξαναγίνει προσπάθεια..και ξαναέκανε χρήση τα ενθαρρυντικά/υποστηρηκτικά λόγια δεν μου βγαίνουν αυθόρμητα και προκειμένου να μην εισπράξει ένα ψέμα δεν λέω κάτι ε αυτήν την κατέυθυνση..δεν ξέρω το θεωρώ πιο έντιμο από το να πω κάτι ψεύτικο,και να το εισπράξει ως ψέμα-κι είμαι σίγουρη ότι θα το καταλάβει..γιατί είμαι ενθουσιώδης άνθρωπος και φαίνεται πότε παθιάζομαι με κάτι και το εννοώ.για να γίνω πιο συγκεκριμένη είναι πιο σωστό να πω κάτι για να μην τον αποκαρδιώσω απελπίσω..ή να τον στηρίζω με τον τρόπο μου χωρίς να πω πράγματα που τα εννοώ απόλυτα.με ρώτησε αν τον εμπιστεύομαι..πολλές φορές,φαίνεται να του είναι σημαντικό, το πως νιώθω απέναντι του ως προς στην εμπιστοσύνη, επειδή πράγματι το ένιωθα του είπα ότι τον εμπιστεύομαι..μήπως ήταν λάθος?ευχαρσιτώ εκ των προτέρων, ελπίζω κάποιος να έχει να μου πει κάτι σχετικό..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    πρεπει να τον αντιμετωπιζεις με εντιμοτητα κ με την αληθεια συμμαχο σου! δεν χρειαζονται χαιδεμα οι εξαρτημενοι ,δεν ειναι τα καημενα τα αδυναμα ανθρωπακια,ισα ισα που ζουν το παθος τους κ απολαμβανουν τον εγωισμο τους.
    Να λες οτι αισθανεσαι κ να εκφραζεις τις επιφυλαξεις σου, ποτε μην εισαι βεβαιη για τις αντιδρασεις ενος εξαρτημενου που θελει να αυξησει την ντοπαμινη του.(και οι καλυτεροι χαρακτηρες ενεδωσαν στη κλοπη οταν δεν ειχαν λεφτα για την δοση τους)
    Μη του κανεις λοιπον ολα τα χατηρια επειδη ειναι αρρωστος αλλα να φερεσαι φυσιολογικα κ μην ανεχεσαι να σε καπελωνει οπως με τη φιλοξενια. Για να φιλοξενισεις καποιον θα πρεπει να ξερεις ποτε θα φυγει ,ποιο ειναι δηλ το προγραμμα του!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου katerinaki, απλά είναι πολύ εύκολο για μένα να μπω στη διαδικασία να δημιουργώ τύψεις στον εαυτό μου ή να ρίχνω ευθύνες για κάτι που έκανα λάθος ή δεν έκανα καθόλου-αν και ο Φ. ποτέ δεν έχει πει ή δείξει κάτι προς αυτήν την κατεύθυνση και αν ποτέ αφησα να εννοηθεί ότι ίσως κάτι αν γινόταν αλλιώς απο την μεριά μου κ.τ.λ ήταν κατηγορηματικός για όλα και είπε ότι δεν έχω κάνει τίποτα λάθος και δεν υπάρχει κατι που θα μπορούσα να είχ;α κάνει. το ξέρω ότι δεν μπορώ να ευθύνομαι για κα΄τι τέτοιο...απλά σκέφτομαι μερικές φορές ότι αν είχα επιμείνει περισσότερο για εκείνο το πράγμα..ή είχα υποχωρήσει τότε γι αυτό..ή δεν είχα αποφασίσει έτσι αλλά αλλιώς ίσως ήταν διαφορετικά τα πράγματα..και ίσως δεν έκανε χρήση.το ξέρω ότι αν..υπάρχουν για οτιδήποτε και δεν γίνεται να σκέφτεσαι έτσι..αλλά είναι σκέψεις που περνάνε από το μυαλό μου..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by Rabola View Post
    "... ναι freak out μου έδωσες μια μικρή ιδέα.πιστεύεις οτι θα είχε νόημα να ενημερωθώ για κάποιο (ανοιχτο ίσως? ) πρόγραμμα ώστε να είμαι προετοιμασμένη/ενημερωμένη και να του προτείνω μια πρακτική και ξεκάθαρη λύση όταν μου αναφέρει ξανά οτι θέλει να άλλαξει και να ξεμπλέξει;..."

    Ο freak out καλώς σου έδωσε μια ιδέα. Εγώ πάντως βλέπω πως αν και σου δόθηκαν αρκετές απαντήσεις και εμηνείες από χθες - κι όχι μόνο από μένα φυσικά -, εσύ παρόλα ταύτα κάνεις μια ερώτηση που φαίνεται μέχρι και αχρείαστη. Μα εννοείται πως ΜΟΝΟ αυτό έχει κάποιο νόημα να κάνεις. Θεωρώ πως προσπάθησα να σου εστιάσω την προσοχή σε πολύ καίρια σημεία, αλλά μάλλον θέλεις να αγνοείς τα σημαντικά. Με ευκαιρία αυτό που γράφεις η ίδια, θα στα ξανατονίσω μήπως και...
    "... όταν μου αναφέρει ξανά οτι θέλει να άλλαξει και να ξεμπλέξει;..." ... σκέψου λίγο πόσο απέχει το "αναφέρω" απ' το "έχω αποφασίσει να κόψω" ή απ' το "ΕΝΙΩΣΑ ΠΙΑ την ανάγκη να τελειώνω"... κι εγώ σας αναφέρω ότι αύριο θέλω να γίνω πρωθυπουργός, έ και;... τώρα θα μου πεις θα γίνω αν νιώσω την ανάγκη;... λολ, άστοχο το... πρωθυπουργιλίκι... :) ... κατάλαβέ το, δεν είναι ειλικρινής με τον εαυτό του. Και προγράμματα ανοιχτά, κλειστά και roof garden, σίγουρα γνωρίζει και ο ίδιος ότι υπάρχουν. Να ρωτήσω λοιπόν καλύτερα, τί ακριβώς περιμένει ή... ποιόν περιμένει να το κάνει για λόγου του;... επίσης, δεν έδωσες σημασία στο να του επισημάνεις μιας και βρεθήκατε, πως ΝΟΜΙΖΕΙ ότι έχει τον έλεγχο. Σιγά μη τα ξαναγράψω ρε συ Άν... κατάλαβες τώρα γιατί κάνει "δηλώσεις" την Τρίτη και τις αναβάλλει την Παρασκευή; Γιατί νομίζει ότι θα υπάρχουν αιωνίως άνθρωποι να ασχολούνται μαζί του και νομίζει επίσης ότι αιωνίως θα στέκεται στα πόδια του.

    "... κάνεις λάθος δεν ψάχνω επιβεβαίωση σε κάτι που έχω προαποφασίσει marian_m, γιατί πολύ απλά δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα. ίσα ίσα που ψάχνω στήριξη για να μην κάνω κάτι λάθος και για λάθους λόγους αλλιώς δεν θα με απασχολούσε τόσο πολύ. απλά δεν έχω κανενός είδους εμπειρία από εξάρτησεις και πράγματα που μπορεί να φαίνονται σε πολλούς αυτονόητα ότι δεν τα παρέχουμε σε έναν χρήστη για συγκεκριμένους λόγους (εντάξει για τα χρήματα μπορώ να το σκεφτώ και μόνη μου π.χ. αλλά την φιλοξενία? ) δεν είναι και τόσο ξεκάθαρα μέσα μου.ελπίζω να καταλαβαίνεις..."

    Αν και δεν αρέσει απ' ό,τι είδα ο τρόπος της Μάριαν - και ο δικός μου υποθέτω - κι εγώ το ίδιο πράγμα βλέπω πάντως. Θέλεις συνειδητά/υποσυνείδητα/ασυνείδητα, δε με αφορά, να κάνεις αυτό που νομίζεις εσύ ορθό, κι απλά ζητάς να στο πουν οι άλλοι κι όχι εσύ σε σένα. Ίσως για να μεταθέσεις και την ευθύνη της απόφασης. Κι αμέσως ρε συ Αν, λίγο παρακάτω ομολογείς πως ενώ δεν έχεις ιδέα από εξαρτήσεις, σκέφτεσαι ΑΚΟΜΗ τί απόφαση θα πάρεις... σου προτάθηκαν μέχρι και ονόματα ανθρώπων, προγράμματα, αλλά εσύ ακόμη ρωτάς. Οι έννοιες "αλήθεια - αγάπη - ζωή" αγαπητή Άν, είναι πιο σκληρές από τα ναρκωτικά. Μακάρι να υπήρχαν και περισσότεροι οπαδοί του σκληρού λόγου, είναι ο μόνος που τις αντιπροσωπεύει...

    "... η βοηθεια σε χρηστη

    ειναι να του υποδειξεις

    καπιο κεντρο (κλειστο προτιμω)

    απεξαρτησης..."

    Ρισέρτσερ, μ' αρέσει ο λυρικός σου λόγος πολλές φορές. Εδώ όμως δε θεωρώ σωστό να μπερδεύονται τέτοιες λεπτομέρειες. Αν σου απαντήσω εν συντομία, θα σου πω πως στα κλειστά η... "δουλειά" είναι τρίχες κατσαρές και θα το αφήσω μόνο με αυτή την έκφραση ως τίτλο σε ένα τεράστιο κεφάλαιο. Κι αφού το ισχυρίζονται οι περισσότεροι που περνούν μέσα από αυτά - και ξεπαραδιάζονται και πάλι κάποιοι άλλοι για πάρτη τους - μάλλον εγώ περισσεύω... κι αλήθεια, έχετε υπόψιν σας πόσοι πρώην εξαρτημένοι πάνε και "σπουδάζουν" τάχα μου "σύμβουλοι ψυχ. υγείας", παίρνουν αδειούλες ανοίγοντας δικά τους προγράμματα και εκμεταλλεύονται στο έπακρο παρακαλώ, άλλους εξαρτημένους χωρίς να γίνεται καμιά απολύτως "δουλειά";... έ όχι, η πλειοψηφία τους ούτε "καλοί και ευαίσθητοι" είναι, ούτε έχουν τις ικανότητες και τα χαρίσματα για να βοηθάνε άλλους. Προσωπικά θεωρώ ελεεινό να έχω περάσει μέσα από κάτι τόσο σκληρό και μετά να κοιτάω να τ' αρπάξω από ομοιοπαθείς. Να σταματήσω όμως γιατί θα με κόψουνε ίσως...

    "... Φεύγοντας όταν με έβγαλε στον κεντρικό για να πάω σπίτι, μου ειπε οτι αντέχει να ναι νηστικός..." ... πόσες μέρες;...
    "... να μην έχει λεφτά να πάρει τίποτα...' ... πόσες μέρες;...
    "... αλλά νιώθει ντροπή κάθε φορά που τον βλέπω εγώ ετσι..."

    ΔΕ νιώθει ΑΚΟΜΗ ντροπή... όταν αυτό θα συμβεί, τότε θα πάρει την απόφαση. Τέλος λέμε.

    "... Απλά είχα πάρει στην γραμμή υποστήριξης του ΟΚΑΝΑ και ένιωθα σαν να μιλάω σε καμιά θεία μου, εγώ της έλεγα αυτά που έγραψα εδώ στην αρχή και αυτή μου έλεγε ότι ευτυχώς που ήμαστε χωρισμένοι και γλίτωσα, και αν είχαμ παιδι θα μπορούσα ίσως να τον πιέσω με το παιδί και κάτι τέτοια καθόλου βοηθητικά..."

    Εμ φταίω εγώ τώρα που μου "χτυπάς" φλέβα μέσα στα χαράματα;... :) ... αυτή η κυρία που μίλησες, κόβω το σβέρκο μου, πως είναι πρώην εξαρτημένη που... σπούδασε. "Καλή και ευαίσθητη". Στον ΟΚΑΝΑ έχουν βολευτεί μπόλικοι για να παίρνουν ανθρώπους στο λαιμό τους, αλλά μη σε μπερδεύω άλλο με αυτά. Άλλωστε, η πλειοψηφία των ανθρώπων θέλουν να πιστεύουν ότι είναι... καλοί και ευαίσθητοι. Οι εξαρτημένοι, δηλαδή να μην είναι;... λολ!...

    "... κι αλήθεια είναι ότι δεν φοβάμαι μήπως με κλέψει δεν θα μου έκανε ποτέ κακό..."

    Απ' τη στιγμή που δηλώνεις πως δεν έχεις ιδέα από εξαρτήσεις, δε μπορείς να λες κάτι τέτοιο. Λυπάμαι ακόμη μια φορά για τον τρόπο μου, αλλά δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις κατά πόσο μπορεί να έχει βγάλει επιθετικότητα, η οποία μπορεί να πυροδοτηθεί σε ανυποψίαστο χρόνο. Κι εκείνη τη στιγμή, στα μάτια του, δε θα είσαι η καλή του φίλη. Όπως δε ξέρεις αν έχει ήδη κάποια διαταραχή οφειλόμενη στη χρήση. Ελπίζω να μη κάνεις καμιά παπαριά, και πήγαινε επιτέλους κάπου να καθοδηγηθείς. Σου εύχομαι να ακούσεις κάποια πράματα και του εύχομαι να αποδείξει στον εαυτό του πως δε του άξιζε ή του ταίριαζε η κατάχρηση. Του εύχομαι επίσης, αν και αφού κόψει, να μην εξαρτηθεί από τη μεγαλύτερη μάστιγα, αυτή των ψυχοφαρμάκων. Γιατί οι περισσότεροι "πρώην", παραμένουν εξαρτημένοι μέχρι να πεθάνουν δυστυχώς. Καλό βράδυ σας!
    Καλησπερα
    Εχω ξαναδιαβασει ποστ σου στο παρελθον και αν και τοτε ειχα θυμωσει νομιζω πως καπου εδω ενιωσα την αναγκη να παρεμβω.Σε ειχα διαβασει που ακυρωνες με πολυ χειρουργικο τροπο και εντελως υπογεια το Α.Α δινοντας παλι τα φωτα σου σε καποιον αλλον που τα χρειαζοταν.Τωρα παλι ακυρωνεις αλλα κεντρα ανοικτα η κλειστα η δεν ξερω και εγω και ανθρωπους οι οποιοι παιρνουν αδειες συμβουλων και ξεπαραδιαζουν τους ομοιοπαθεις τους οπως λες.Δεν ξερω τι εμπαθεια εχεις με τους ανθρωπους οι οποιοι κανουν μια προσπαθεια να απεμπλακουν γιατι ακυρωνοντας τα κεντρα ακυρωνεις τους εξαρτημενους ξερεις.Επισης μιλας λες και κατεχεις την απολυτη γνωση στο θεμα αυτο καμια ταπεινοτοτητα και ταπεινοφροσυνη και πετας φοβο και θυμο στην κοπελα που πραγματι δεν γνωριζει για αυτο ειναι εδω.Το γραψιμο σου ειναι εντελως επιθετικο και βιαιο και για μενα δειχνει ανθρωπο που περασε ξυστα και δεν ακουμπησε.Ειμαι σιγουρος οτι εισαι απο αυτους που το <<ελεγχουν>> και εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους τους αλλους(καταλαβαινεις τι ελεγχουν).Αληθεια πινεις τωρα κατι η το κειμενο που εγραψες το εγραψες πινωντας?
    Θελω να σε πληροφορησω οτι εγω προσωπικα εχω φιλους απο το Ν.Α που ειναι καθαροι πανω απο 10 η 15 χρονια χωρις ψυχοφαρμακα με οικογενειες και παιδια και δουλειες που ομως στο πισω μερος του μυαλο τους εχουν την σκεψη <<ειμαι εξαρτημενος>> για να μην παιρνουν αερα και τους πιανει η επαρση και αλαζονεια....
    Σου ευχομαι να κοψεις πραγματικα και αποκτησεις ειρηνη μεσα σου.........

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    "Θελω να σε πληροφορησω οτι εγω προσωπικα εχω φιλους απο το Ν.Α που ειναι καθαροι πανω απο 10 η 15 χρονια χωρις ψυχοφαρμακα με οικογενειες και παιδια και δουλειες"
    άνεμος αν και το μηνυμα σου δεν απευθυνόταν σε μένα κρατάω αυτό για να μου δίνει ελπίδα που και πού όταν απελπίζομαι..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Χαιρομαι που το βλεπεις ετσι εξαλλου ολοι δικαιουμαστε ενα κομματι ελπιδας σ αυτην την ζωη.Να ξερεις οτι μεσα απο αυτο που συμβαινει στον φιλο σου δοκιμαζεσαι και εσυ σαν ανθρωπος και οτι και αν γινει σιγουρα θα σε παει παρακατω.......

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ελπίζω κάποια στιγμή ο Φ. να ναι ευτυχισμένος..
    "Να ξερεις οτι μεσα απο αυτο που συμβαινει στον φιλο σου δοκιμαζεσαι και εσυ σαν ανθρωπος και οτι και αν γινει σιγουρα θα σε παει παρακατω......."
    αλήθεια ?είσαι ο μόνος άνθρωπος που μου είπε κάτι τέτοιο.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    ΑΝ θελεις να τον βοηθησεις, υπαρχουν προγραμματα συμβουλευτικης και στηριξης φιλων και συγγενων χρηστων. Να πας να ενημερωθεις και εκει θα σου λυσουν πιο καταλληλοι ανθρωποι απο εμας ολες σου τις αποριες. Απορω γιατι δεν το εχεις κανειαυτο ακομα, αφου τοοοοοσο πολυ ενδιαφερεσαι

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    στο πω η δεν στο πω εγω ετσι θα γινει.........καλη δυναμη

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    έχω έρθει σε επικοινωνία με κάποιες υπηρεσίες, μου λύθηκαν κάποιες απορίες, μου δόθηκαν κάποιες συμβουλές ίσως κάποια στιγμή να νιώσω έτοιμη να πάω και σε κάποια υπηρεσία από κοντά ( αν και υπάρχουν κάποιες ιδιομορφίες ως προς αυτό στην περίπτωη μου)..παράλληλα προσπαθώ να συζητήσω και εδώ τα όσα με απασχολούν, να ακούσω απόψεις ατόμων που έχουν βιώσει παρόμοια διλήμματα, που έχουν κάνει τις ίδιες σκέψεις με μένα.σαν μια μορφή στήριξης για μένα..
    πραγματικα δεν καταλαβαίνω τι προξενεί τόσα ειρωνικά σχόλια..:(

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Εγω αν νοιαζομουν πραγματικα για καποιον θα πηγαινα αυριο χωρις βαλιτσες στην Ανταρκτικη αν αυτο βοηθουσε. Εδω μιλαμε απλα να πας σε καποιο κεντρο. Αυτο που κανεις εδω περα μου θυμιζει ενα ψευτοκλαφτοπαινεμα για το δραμα που (δεν) ζεις.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Quote Originally Posted by carrie View Post
    Εγω αν νοιαζομουν πραγματικα για καποιον θα πηγαινα αυριο χωρις βαλιτσες στην Ανταρκτικη αν αυτο βοηθουσε. Εδω μιλαμε απλα να πας σε καποιο κεντρο. Αυτο που κανεις εδω περα μου θυμιζει ενα ψευτοκλαφτοπαινεμα για το δραμα που (δεν) ζεις.
    δηλαδή αμφισβητείεται και το ενδιαφέρον μου τώρα?τι δεν μπορείς να καταλάβεις?το χρησιμοποιώ σαν στήριξη για μένα το φορουμ ώς κάπου που μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα δεν έχω περιοριστεί εδώ για αναζήτηση βοήθειας.Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι βιώνω μια δραματική κατάσταση ,αυτό που προσπάθησα είναι να εκθέω τους προβληματιμούς μου και τις σκέψεις μου για μια κατάσταση στην οποία έχω έμμεσα εμπλακεί. λυπάμαι αν κάποιος το αντιλαμβάνεται ως ψευτοκλαφτοπαινεμα γιατί δεν το βιώνω έτσι..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Αν σοβαρα σκεφτεσαι να μπλεξεις με πρωην ή νυν χρηστες η στηριξη απο δω ειναι ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ. Γι αυτο σου λεω οτι εδω αλλο ειναι το θεμα μας, αν σου φιλησε το χερι, αν σε θελει ακομα, αν σε φλερταρει, αν σου εχει φερθει καλα, τι θελει απο σενα, κτλ κτλ κτλ.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    χρειάζομαι να μπορώ να εκφράσω τις σκέψεις μου ανοιχτά περισσότερο απο κάθε τι άλλο.πίστεψε με..

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΡΙΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2010, 15:23
  2. απορια ?????
    By .lola. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2009, 03:48
  3. Εχω μια απορία
    By echelon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-2009, 14:00
  4. απορια
    By pennoula_v in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 26-01-2008, 01:30
  5. απορια
    By virgo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2006, 14:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •