βοήθεια σε χρήστη-απορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 213
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735

    βοήθεια απο χρήστη/πρώην χρήστη-απορία

    Υπάρχει κάποιος χρήστης ή πρώην χρήστης στο forum που να μπορεί να μου πει τι είδους στάση απέναντι του/συμπεριφορές/λόγια θα επιθυμούσε κατα την περίοδο της χρήσης από τους άλλους.Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει έναν χρήστη να νιώσει καλά εκτός από το ναρκωτικό; συγγνώμη που το ρωτάω έτσι..
    σκέφτομαι αν εσείς για παράδειγμα θωρείτε ότι σας βοήθουν/βοήθησαν πιο πολύ παράδειγμα η σκλρότητα,η κατανόηση ή κάτι τέτοιο..ξέρω δεν υπάρχουν συνταγές και ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός άλλα θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας. ευχαριστώ.
    Last edited by αν?; 19-01-2011 at 01:00.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    ειναι δυσκολο... πρεπει να προσπαθησεις να τον κανεις να σου πει ποιο ειναι αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τον απασχολει και μετα να προσπαθησεις να καταλαβεις... συνηθως τα προβληματα που εχουν οι χρηστες δεν ειναι ευκολο να τα καταλαβουν οι αλλοι αν δεν εχουν παρομοιες εμπειριες... και πολλες φορες υπαρχουν προβληματα στην εκφραση και στην επικοινωνια που οδηγουν στη χρηση.. δε ξερω ειναι πολυ περιπλοκο οπως εγραψες ελπιζω να σου εδωσα μια ιδεα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δν μας διευκρίνισες σε τι είδους χρήση ανφέρεσαι?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ναι freak out μου έδωσες μια μικρή ιδέα.πιστεύεις οτι θα είχε νόημα να ενημερωθώ για κάποιο (ανοιχτο ίσως? ) πρόγραμμα ώστε να είμαι προετοιμασμένη/ενημερωμένη και να του προτείνω μια πρακτική και ξεκάθαρη λύση όταν μου αναφέρει ξανά οτι θέλει να άλλαξει και να ξεμπλέξει;ή ενδεχομένως πιστεύεις οτι θα μπορούσα να κάνω σχετική συζήτηση χωρίς να μου δώσει αυτός την αφορμή;να θέσω και ένα άλλο ζήτημα; τέλη του μήνα θα τους βγάλουν ( μαζί με τον αδερφό του,επίσης χρήστη) από το σπίτι τους, και θα μείνουν μάλλον για λίγο σε εναν φίλο, ενδεχεται όμως να μου ζητήσουν και μένα να τους φιλοξενήσω για λίγο.ποια είναι η γνώμη σας πάνω σε αυτό;εννόω θα πρέπει να τον "ξελασπώσω";αλλα από την άλλη πως μπορώ να τον αφήσω ετσι... :(

    arktos ηρωίνη ( 1χρόνο), χόρτο (10)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Ναι, φιλοξένησέ τους, αγόραζέ τους και τη δόση τους και θα σ'ευγνωμονούν για πάντα!
    Τι βολικό και για τους δύο. Και που ξέρεις, μετά από λίγο μπορεί να φέρουν και κανένα φίλο άστεγο.
    Μου φαίνεται πας γυρεύοντας για μπλεξίματα μικρή μου αν?
    Και προφανώς, ψάχνεις κάποιον να σου πει ότι είναι σωστό αυτό που έτσι κι αλλιώς θα'θελες να κάνεις.
    Αν θέλεις κάντο, αλλά μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ότι το κάνεις για να τους βοηθήσεις.
    Το κάνεις, εκμεταλλευόμενη τη δύσκολη θέση που βρίσκεται, για να τον έχεις κοντά σου.
    Αυτός εκμεταλλεύεται την αδυναμία που του έχεις κι εσύ την "αδυναμία" του.

    Από την άλλη, το να μείνουν στο δρόμο μπορεί να είναι ένα καλό μάθημα γι' αυτούς! Και εξαιτίας σου μπορεί να το στερηθούν.
    Γιατί, πιθανόν και ο φίλος δεν θα τους αντέξει για πολύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    :( . κάνεις λάθος δεν ψάχνω επιβεβαίωση σε κάτι που έχω προαποφασίσει marian_m, γιατί πολύ απλά δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμα. ίσα ίσα που ψάχνω στήριξη για να μην κάνω κάτι λάθος και για λάθους λόγους αλλιώς δεν θα με απασχολούσε τόσο πολύ. απλά δεν έχω κανενός είδους εμπειρία από εξάρτησεις και πράγματα που μπορεί να φαίνονται σε πολλούς αυτονόητα ότι δεν τα παρέχουμε σε έναν χρήστη για συγκεκριμένους λόγους (εντάξει για τα χρήματα μπορώ να το σκεφτώ και μόνη μου π.χ. αλλά την φιλοξενία? ) δεν είναι και τόσο ξεκάθαρα μέσα μου.ελπίζω να καταλαβαίνεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    η βοηθεια σε χρηστη

    ειναι να του υποδειξεις

    καπιο κεντρο (κλειστο προτιμω)

    απεξαρτησης

    η χρηση ειναι πολυπλοκο πραγμα και βασιζεται κυριως σε μικρη η ολικη ελλειψη δομημενης προσωπικοτητας

    στις κλειστες θεραπευτικες κοινοτητες αυτο κανουν κυριως

    αρχιζουν απο την προσωπικη και κοινωνικη αλφαβητα


    κανουν ωραια δουλεια

    μια δουλεια που δεν μπορει να την αντικαταστησει κανενα μεμονωμενο προσωπο

    βοηθεια λοιπον ειναι να μην προσφερεις βοηθεια

    δινοντας σκληρη αγαπη

    ετσι και το χρηστη βοηθας και τον εαυτο σου προστατευεις

    δυσκολο και ατιμο πραμα η χρηση
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    researcher σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ."μια δουλεια που δεν μπορει να την αντικαταστησει κανενα μεμονωμενο προσωπο" σίγουρα και δεν προσπα΄θω ή ανφέρομαι σε κάτι τέτοιο. μακάρι να πήγαινε σε ένα πρόγραμμα. βοήθεια ως προς την παρότρυνση ή τη στήριξη από τη στιγμή που είμαι ένα άτομο που εμπιστεύεται ; και η σκλκρή αγάπη είναι δύσκολα, αλλά θα προπαθήσω αν είναι για καλό :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ναι, φιλοξένησέ τους, αγόραζέ τους και τη δόση τους και θα σ'ευγνωμονούν για πάντα!
    Τι βολικό και για τους δύο. Και που ξέρεις, μετά από λίγο μπορεί να φέρουν και κανένα φίλο άστεγο.
    Μου φαίνεται πας γυρεύοντας για μπλεξίματα μικρή μου αν?
    Και προφανώς, ψάχνεις κάποιον να σου πει ότι είναι σωστό αυτό που έτσι κι αλλιώς θα'θελες να κάνεις.
    Αν θέλεις κάντο, αλλά μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ότι το κάνεις για να τους βοηθήσεις.
    Το κάνεις, εκμεταλλευόμενη τη δύσκολη θέση που βρίσκεται, για να τον έχεις κοντά σου.
    Αυτός εκμεταλλεύεται την αδυναμία που του έχεις κι εσύ την "αδυναμία" του.

    Από την άλλη, το να μείνουν στο δρόμο μπορεί να είναι ένα καλό μάθημα γι' αυτούς! Και εξαιτίας σου μπορεί να το στερηθούν.
    Γιατί, πιθανόν και ο φίλος δεν θα τους αντέξει για πολύ.
    όταν θέλεις να βοηθήσεις κάποιον κ ενδιαφέρεσαι γι' αυτόν κ σε αυτή τη δύσκολη περίπτωση, ψάχνεις απεγνωσμένα για τον τρόπο.
    είναι φυσικό να σκεφτείς να τον φιλοξενήσεις.
    άλλο θέμα πως δν είναι αυτό που πρέπει να κάνεις.
    έχεις ένα τόνο στην απάντηση σου λες κ είναι φυσικό να γνωρίζουν τί πρέπει να κάνουν.
    νομίζω πως καταλαβαίνεις πως δν είναι έτσι.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    αν, είναι καλό να απευθυνθείς σε ένα κέντρο να σου λυθούν κάποιες απορίες, ώστε να βοηθήσεις τον φίλο σου.
    το 18 άνω είναι από τα καλύτερα.
    στο κέντρο ίσως σου υποδείξουν τρόπους να τον πείσεις να μπει.
    έχω φίλο πρώην χρήστη που μπήκε εκεί.

    θα είναι λάθος να τον φιλοξενήσεις.
    θα φθαρείς ψυχολογικά.
    αφάνταστα.
    από πρακτικής απόψης, σίγουρα θα έρθει η στιγμή που θα σου ζητήσει χρήματα.
    ίσως να έχει συμβεί ήδη.
    αν δν του δώσεις θα κλέψει ο,τι υπάρχει για να βγάλει δόσεις.
    οι άνθρωποι που πίνουν ηρωϊνη, όταν δν έχουν τη δόση τους, υποφέρουν από φριχτούς σωματικούς πόνους.
    δν κατηγορώ το ότι κλέβουν.
    υπό την έννοια πως το κάνουν γιατί είναι ανίκανοι να βρουν με άλλο τρόπο χρήματα, αφού θα έχουν εξαντλήσει όλους τους άλλους.
    δν συμφωνώ βέβαια, αλλά κατανοώ.

    έχω δεκάδες παραδείγματα να σου παραθέσω.
    παιδιά που έχουν σηκώσει τα σπίτια των γονιών τους.
    όπως ο φίλος μου.
    γνωστός που έχει αδειάσει το σπίτι του αδερφού του, αλλά στην κυριολεξία.
    άφησε μόνο τους τοίχους.
    άσε το ότι λαμπάδιασε την κουζίνα κ αν δν τους έβρισκαν έγκαιρα θα είχαν καεί στην κυριολεξία.

    σον φίλο μου που ανέφερα παραπάνω, από το κέντρο είπαν στους γονείς του να μν τον ξαναδεχτούν σπίτι.
    μου φάνηκε σκληρό, αλλά είναι ο τρόπος να οδηγήσεις τον χρήστη στην απόλυτη εξαθλίωση κ να τον αναγκάσεις να πάρει κάποιες αποφάσεις.

    σκέφτεσαι κ πράττεις ανάλογα.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Δεν νιώθω καλά. Βρεθήκαμε σήμερα με τον Φ. και τον αδερφό του, στο σπίτι τους.Ηταν άπιοτοι και οι δύο,είχαν πάρει μισό χάπι ο καθένας (δεν θυμάμαι τι χαπι μου είπαν γιατί ανέφεραν πολλά ,ηρεμιστικό νομίζω). Φεύγοντας όταν με έβγαλε στον κεντρικό για να πάω σπίτι, μου ειπε οτι αντέχει να ναι νηστικός, να μην έχει λεφτά να πάρει τίποτα κι όλες αυτές τις συνέπειες της χρησης αλλά νιώθει ντροπή κάθε φορά που τον βλέπω εγώ ετσι. και έκανε μιαπολύ τρυφερή κίνηση που με συγκίνησε και έδειξε την στιγμή που έγινε οτι ήταν σαν να μου ζητούσε συγγνώμη που με στεναχωρεί και με κάνει να ανησυχώ γι αυτόν και να με ευχαριστεί που είμαι εκεί, κράτησε το χέρι μου και το φίλησε.Δεν ξέρω πως θα ακουστεί,και μπορεί κάποιος να με ειρωνευτεί, αλλά ξέρω ότι ήταν ειλικρινές.Απλά δεν μπορώ να σταματήσω να προσπαθώ γι αυτόν τον ανθρωπο.Δεν ξέρω τι να κάνω.Δεν ξέρω πως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    αν, μια φίλη μου είχε πει πριν πολλά χρόνια, πως οι χρήστες είναι οι πιο ευαίσθητοι άνθρωποι.
    το πιστεύω.
    είχα μία σχέση με ένα παιδί που άρχισε την χρήση κ μου το έκρυβε γιατί γνώριζε πως θα του ζητούσα να δοκιμάσω.
    κ θα το έκανα μάλλον.
    ήταν χρυσός άνθρωπος.
    κ λέω ήταν γιατί έχασα τα ίχνη του.
    όσους γνωστούς έχω, είναι πράγματι καλά παιδιά κ ευγενικά.
    να προσπαθήσεις αφού τον αγαπάς.
    πάντα είμαι υπερ αυτού.
    όταν αγαπάς κάποιον, τον βοηθάς, δν τον αφήνεις να χαθεί.
    ξεκίνα από αυτό που σου είπα.
    το ξέρω πως είναι δύσκολο.
    θα είναι αγώνας κ για σένα κ για αυτόν.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    arktos σε ευχαριστώ κατ' αρχάς για τον τρόπο σου κατα δέυτερον για τις συμβουλές σου. Εχω τηλ. σε κάποιες γραμμες υποστήριξης και σκέφτομαι να το ξανακανω για να με ενημερώσουν για προγράμματα όπως μου λές ίσως να ξέρουν να μου πούν να χειριστώ την κατασταση. Απλά είχα πάρει στην γραμμή υποστήριξης του ΟΚΑΝΑ και ένιωθα σαν να μιλάω σε καμιά θεία μου, εγώ της έλεγα αυτά που έγραψα εδώ στην αρχή και αυτή μου έλεγε ότι ευτυχώς που ήμαστε χωρισμένοι και γλίτωσα, και αν είχαμ παιδι θα μπορούσα ίσως να τον πιέσω με το παιδί και κάτι τέτοια καθόλου βοηθητικά. Ομως στο 1145 που τηλεφώνησα ήταν πραγματικά βοηθητικοί.
    Αρχισα να καταννοώ οτι είναι λάθος να τον φιλοξενήσω αλλά δεν μπορώ να τον αφήσω να κοιμάται με τέτοιο κρύο έξω, κι αλήθεια είναι ότι δεν φοβάμαι μήπως με κλέψει δεν θα μου έκανε ποτέ κακό.Ναι ,για τους πόνους δυστυχώς το χω διαπιστώσει τον έχω δεί πολλές φορές χάλια.Εκτιμω την γνώμη σου και θα προσπαθησω να φανώ σκληρη και να μην δεχτω να τον φιλοξενίσω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    "όταν αγαπάς κάποιον, τον βοηθάς, δν τον αφήνεις να χαθεί."
    arktos μου φτάνει που άκουσα αυτήν την φράση από κάπου γιατί άρχισα να νιώθω σαν να είναι τόσο παράλογο το να θέλω να βοηθήσω(με όποιον τρόπο μπορώ) κάποιον με τον οποίο έχουμε μοιραστεί τόσα πράγματα και σίγουρα τον αγαπάω όσο λίγους ανθρωπους στην ζωή μου γιατί ακόμα και τώρα είναι πάντα εκεί όταν χρειάζεται και με,νοιάζεται, με καταλαβαίνει και με προσέχει. Πραγματικά είναι τόσο μπερδεμένα τα πράγματα που δεν ξέρω αν είναι ερωτικά τα πράγματα μεταξύ μας ή αν θέλω να ξαναγίνουν κάποτε. αλλά είμαι σύγουρη ότι είναι κρίμα αυτός ο ανθρωπος να χαραμιστεί έτσι .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    υπερ αυτού.
    όταν αγαπάς κάποιον, τον βοηθάς, δν τον αφήνεις να χαθεί.
    ξεκίνα από αυτό που σου είπα.
    το ξέρω πως είναι δύσκολο.
    θα είναι αγώνας κ για σένα κ για αυτόν.
    Aρκτος συμφωνω απολυτα μαζι σου ,στο οτι οταν αγαπας καποιον δεν τον αφηνεις να χαθει
    Αλλα το θεμα ειναι να θελει και ο ιδιος να σωθειΟση αγαπη και να υπαρχει ,απο μονη της δεν μπορει να σωσει
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΑΠΟΡΙΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2010, 15:23
  2. απορια ?????
    By .lola. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2009, 03:48
  3. Εχω μια απορία
    By echelon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-06-2009, 14:00
  4. απορια
    By pennoula_v in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 3
    Last Post: 26-01-2008, 01:30
  5. απορια
    By virgo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-2006, 14:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •