'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    5

    'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ

    Καλησπερα παιδια,ηθελα να σας ρωτησω κατι..τα τελευταια 2 χρονια εχω παρει 2 εξαμηνες φαρμακευτικες αγωγες Cymbalta για την καταπολεμηση των διαταραχων πανικου κ ψυχαναγκασμων με συνταγη γιατρου.Ωστοσο μου προτεινε τωρα ο γιατρος αυτος να τα παρω παλι κ γενικα δεν απεκλεισε το ενδεχομενο να τα παιρνω εφορου ζωης απο την στιγμη που με βοηθουν αυτα ενω η ψυχοθεραπεια απο μονη της δεν αρκει.Αυτο που θελω ν ρωτησω ειναι αν οι μακροχρονιες φαρμακευτικες αγωγες του αντικαταθλιπτικου αυτου προκαλει καποια ψυχολογικη εξαρτηση κ αν ο οργανισμος μετατρεπεται σε φυτο και οι αντιδρασεις του μυαλου κ του νευρικου συστηματος επηρεαζονται αρνητικα..Θ ημουν πολυ ευγνωμων σε απαντηση καποιου ειδικου στο θεμα αυτο γτ με καιει πολυ.ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8
    απ οτι γνωριζω τα τελευταια χρονια εχουν βγει αντικαταθλιπτικα και αγχωλυτικα στην αγορα που εχουν ελαχιστες παρενεργειες και δεν προκαλουν εξαρτησεις.καλο ειναι παντως να σου κανει καποια διαστηματα αποχη απο φαρμακα ο γιατρος σου ωστε να <καθαριζει>ο οργανισμος και να τα συνεχιζεις παλι αν ειναι απαραιτητο παντα βεβαια με τη συμωουλη του γιατρου σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    5
    Για να γινω πιο σαφης μαρια,οταν λεω ψυχολογικη εξαρτηση εννοω πως πχ σε 5 χρονια αν σταματησει καποιος την ληψη τους θα του ερχεται αγχος κ θα τρεχει?δηλαδη δεν θα εχει φυσικες αμυνες πχ στο αγχος καθως θα χει ξεσυνηθισει ο οργανισμος.Τετοιου στυλ εννοω.Η απαντηση σου βασιζεται εμπειρικα ή εχεις καποια σχεση με τον κλαδο της ψυχολογιας?Οπως κ να χει σε ευχαριστω πολυ γ την απαντηση σ κ σου ειμαι ευγνωμων

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1
    Καλημέρα,
    είμαι καινούργιος στην παρέα, και θα ήθελα, σαν παθών (και θέλω να πιστεύω μαθών), να καταθέσω την εμπειρία μου. Για 2 χρόνια έκανα θεραπεία με seroxat, με ιατρική συμβουλή. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας ήμουν μια χαρά, και μπόρεσα να μαζέψω το μυαλό μου, που συνέχεια ήταν κολλημένο στο κακό (αρρώστειες, θάνατο, κτλ.). Τώρα, αντιμετωπίζω τα πράγματα διαφορετικά, χωρίς τη βοήθεια του φαρμάκου εδώ και 1 χρόνο. Οι κρίσεις και οι πανικοί υπάρχουν που και που, αλλά έχω άμυνες και τις ελέγχω (ως ένα μεγάλο βαθμό). Το φάρμακο δεν έχει παρενέργειες ούτε εθίζει, απλά δε βοηθάει στο sex και λίγο καιρό αφού το έκοψα με έκανε, σε μικρό βαθμό, επιθετικό.
    Ελπίζω να βοήθησα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Παιδιά γειά σας.
    Παίρνω το cymbalta 30 mg εδώ και εφτά ημέρες και δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι λιγάκι τις παρενέργειες.....έχω αναγούλες...!
    Ύστερα απο υποτροπή που είχα πριν ένα χρόνο η γιατρός μου έβγαλε σιγά σιγά το χάπι που έπαιρνα ως τότε, και μου έδωσε entact 20mg και remeron 30mg. Και επειδή δεν είδα την τρομερή βελτίωση μου βγάζει τώρα το remeron και το αντικαθιστά με το cymbalta.
    Με το remeron έπεφτα σε χειμερία νάρκη και έπαιρνα εύκολα κιλά.
    Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ τον τελευταίο χρόνο.... αλλά θα ήθελα να ξέρω απο κάποιον που έχει πάρει το ίδιο χάπι πως λειτούργησε σ'αυτόν.....

Similar Threads

  1. απότομη διακοπή αντικαταθλιπτικών, ξέρει κανείς;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 30-11-2019, 02:01
  2. Μακροχρονη ληψη αντικαταθληπτικων και υπνωτικων
    By panagiota-papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-03-2009, 19:00
  3. σωματικες συνεπειες των αντικαταθλιπτικων στην ερωτικη μασ ζωη?-προβληματα στυσης
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 28-09-2006, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •