ΙΔΨ και έμμονες ιδέες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8

    ΙΔΨ και έμμονες ιδέες

    καλημέρα σε όλους, ευχομαι να είστε όλοι καλά.
    Πριν γράψω να ζητήσω συγνώμη για όσα θα γράψω γιατί ξέρω πως διαβάζεται ένα σωρό κουλά και μη, μέσα στο φόρουμ, και ελπίζω να μην σας κουράσω.
    καταρχήν δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχολόγο, δεν έχω διαγνωστεί με κάποια πάθηση.
    Έχω περάσει κατάθλιψη και την ξεπέρασα μετά από 2 χρόνια μόνη μου, όμως το θέμα είναι άλλο.
    Σαν παρθένος (στο ζώδιο, κ ας μην πιστεύει κάποιος στα ζώδια) έχω μανία με την καθαριότητα, με την οργάνωση την τακτοποίηση και τα λοιπά, σε σημείο που να μην μπορώ να κάνω τίποτα αν όλα δεν είναι τέλεια, συμμετρικά, τακτοποιημένα. Είχα αρχίσει να τρελένομαι με το όλο θέμα και λέω δεν #$!#$ και να μην είναι όλα τέλεια δεν ήρθε η συντέλεια του κόσμου. Οπότε ακόμα και αυτή την μανία για οργάνωση και τακτοποίηση κάπως την ελέγχω.
    Τα αναφέρω όλα αυτά για να έρθω στο κυρίως θέμα το οποίο μου είναι τελείως άγνωστο και δεν ξέρω αν τα παραπάνω σχετίζονται.
    Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να έχω έμμονες ιδέες οι οποίες όμως δεν προέρχονται από εμένα, δηλαδή τι εννοώ:
    Μέσα στο κεφάλι μου είναι μια φωνή που μου λέει αν πέσεις μπροστά στα αυτοκίνητα που κινούνται τι θα γίνει; για δοκίμασε. ή όταν ένα αυτοκίνητο κινείται μου λέει η φωνή αν ανοίξεις την πόρτα τι θα γίνει;
    κάτι τέτοια κουλά όλη την ώρα, δεν δίνω σημασία σε αυτή την φωνή, την αγνοώ, ή της απαντάω να μην λέει χαζομάρες.
    Επειδή ασχολούμαι με την πνευματικότητα και την αυτογνωσία (κάπως έτσι ξεπέρασα την κατάθλιψη) προσπάθησα να δω ποια είναι η πηγή αυτής της φωνής, η αιτία που τα λέει όλα αυτά.
    όμως δεν ειμαι σίγουρη ότι τα κατάφερα.
    Σίγουρα δεν εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό, πήγε η μάνα μου και την φόρτωσε με αγχολητικά και υπνωτικά έλεος, όλα αυτά κοιμίζουν το νου θεωρώ και δεν σε αφήνουν να δεις το πρόβλημα σου.
    και για να μην σας μπερδέψω αυτή η φωνή δεν το λέει απλώς σαν ερώτηση, αλλά με προτρέπει να το κάνω, και δεν ξέρω πόσο λογική θα ειμαι πάντα για να μην την ακούω
    Τέλος πάντων απλά ήθελα να ρωτήσω μήπως έχετε καμία ιδέα γιατί μου συμβαίνει αυτό;
    ή πως να το ψάξω;

    Ευχαριστώ για την φιλοξενία στο φόρουμ
    και για τις όποιες μετέπειτα απαντήσεις ακολουθήσουν.

    φιλικά

  2. #2
    Δεν έχεις πάει ποτέ σε ψυχολόγο όπως καταλαβαίνω. Γνώμη μου είναι να επισκεφθείς, να κλείσεις ραντεβού με κάποιον, κι αν αυτός δε σε βοηθήσει να απευθυνθείς σε άλλο μέχρι να βρεις αυτόν στο οποίο βρίσκεις κατανόηση και βοήθεια μέσα από τη θεραπεία που παρέχει. Δε θα συνιστούσα να πας σε γιατρό να φορτωθείς με φάρμακα εκτός κι αν νοιώθεις ότι έφτασε η κατάσταση στο τελείως απροχώρητο.
    Αυτή τη φωνή στο κεφάλι σου προσπάθησε να κατανοήσεις από που ξεκίνησε, ποια βιώματα κρύβονται πίσω της και πως επηρεάζει στο σήμερα την καθημερινότητα σου. Προσπάθησε εσύ σαν μια δεύτερη φωνή στο νου σου να ελέγξεις αυτή τη φωνή που σε βασανίζει. Να την ελέγξεις την ώρα που πάει να σου επιβάλει κάτι. Αυτή η νέα φωνή που σου γράφω να ελέγξει αν αυτό που σου ρχεται στο νου είναι λογικό, ή παράλογο αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και ότι επιφέρει ζημιά. Και στη συνέχεια αφού την ελέγξει, την αναγνωρίσει ως τέτοια να την αποκρούσει με όλες τις ψυχικές σου δυνάμεις, να τη διώξει και να βάλει στη θέση της κάτι αισιόδοξο, κάτι ευχάριστο ή να στρέψει το βλέμμα σου να ασχοληθείς με κάτι.
    Πιστεύω η μανία με την καθαριότητα κλπ , με αχρείαστα πράγματα πολλές φορές που τα κάνουμε λες και είμαστε υποχρεωμένοι, χωρίς κατ΄ανάγκη να είναι απαραίτητο είναι δείγμα εμμονής, ψυχαναγκασμού. Προσπάθησε να τα ελέγξεις όπως σου γράφω πιο πάνω καθώς και με τη βοήθεια ειδικού από τον οποίο να ζητήσεις να σε διδάξει κατάλληλη μέθοδο προς το σκοπό αυτό.
    Και εμένα το ζώδιο μου είναι παρθένος και έχω τέτοιες τάσεις. Προσπαθώ να τις αντιμετωπίσω όπως σου γράφω πιο πάνω και είδα καποια βελτίωση μέχρι τώρα.
    γιάννης

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ σε ψυχολογο. ο απολυτος ειδικος στην περιπτωση που αναφερεις ειναι ο ψυχιατρος, αυτος ειναι καθαρα γιατρος, ο ψυχολογος δεν ειναι γιατρος, δεν μπορει να σου υποδειξει καποιο ειδος αγωγης, θα χρειαστει ισως να παρεις φαρμακα για τις εμμονες και τους ψυχαναγκασμους. το προβλημα σου ειναι η ΥΠΕΡΒΟΛΗ σε γενικες γραμες. δενβ μπορεις ομως να το καταλαβεις, το μονο που καταλαβαινεις ειναι οτι εχεις προβλημα, και αυτο ειναι πολυ επιφανειακο..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8
    Σας ευχαριστω για την ανταπόκριση σας. Γιάννη αυτο που κάνω κάθε φορά ειναι να Λέω μέσα στο κεφάλι μου απευθυνόμενη στην φωνή να μην μου λέει βλακείες και παράλογα πραγματα.
    Τώρα όσον αφορά την υπερβολή δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική αλλα Σίγουρα δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρρωστο, απλώς κάτι έχει αλλάξει στην φυσιολογική ροή του νου μου στην καθημερινότητα και προσπαθώ να καταλάβω απο που προερχετε αυτο για να το σταματησω. Ειναι απλώς εξαντλητικό να πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι όταν κάνω κάτι να απανταω στον εαυτό μου κ να του Λέω να σταματησει.
    Δεν θυμάμαι ποτε ξεκίνησε όλο αυτο, Όμως έχει συμβεί αρκετές φορές πάω να συμμαζεψω, πιάνω ένα βάζο κ μέσα στο μυαλό μου ακούω μια φωνή να μου λέει πέταξε το κάτω! Εντάξει δηλαδή έλεος. Όσον αφορά Τώρα τον ψυχαναγκασμο δεν ξέρω έχω μάθει να ζω με αυτο και να το κρατάω στα φυσιολογικά όρια, ότι κ αν σημαίνει αυτο. Εξάλλου οκ το να μετραω τα κουμπιά απο το χειριστήριο της τηλεόρασης 1,2,3 φορές ειναι οκ όταν πλέον κουραζομαι απλώς σταμααταω. Ειναι σπάνιες οι φορές που δεν κατάφερα να σταματήσω.
    Άνοιξα το θέμα στο φόρουμ γιατί απλώς δεν ξέρω και Πολλά απο ψυχολογία/ ψυχιατρική και Ήθελα να μάθω αν πράγματι συμβαίνει κάτι ή αν ειναι μια φάση και θα περασει μονη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    begonia, η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι η ψυχοθεραπευτικη αντιμετωπιση - ενω αν τα συμπτωματα ειναι αρχικα εντονα, χορηγουνται καταλληλα φαρμακα για να μειωθει η ενταση τους.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33
    καλησπέρα!

    Οταν λες φωνη, ενοεις τη σκεψη σου ή φωνη φωνή? νομιζω στην ΙΔΨ η σκέψη μας μασ δημιουργεί αυτα τα παιχνίδια, και εμένα το πρόβλημα μου είναι ακριβώσ σαν το δικό σου. Αλλα καταλαβαίνω ότι εγώ την δημιουργώ την σκέψη..

  7. #7
    Εσύ τη δημιουργείς τη σκέψη αλλά ταυτόχρονα μπορείς να δημιουργείς και την άλλη σκέψη που σου λέω εγώ, που διώχνει την πρώτη. ΌΠως λέμε ο καλός κι ο κακός εαυτός. Αυτή την άλλη καλή φωνή σου περιγράφω πιο πάνω πως να δημιουργήσεις.
    γιάννης

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    begonia δες κ αυτο!http://www.intervoiceonline.org/2009...-schizophrenic

    ειναι πολυ ενδιαφερον, νομιζω θα δεις ολες τις οπτικες που υπαρχουν πανω σαυτο το θεμα in real life.Kαι το κυριωτερο κρατα την ψυχραιμια σου!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    53
    begonia exeis message.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8
    καλησπέρα
    beauty σου απάντησα στο μύνημα, ευχαριστώ για το link.
    Δεν ξέρω κατα πόσο δημιουργείς εσύ την φωνή στο μυαλό, αλλά σίγουρα εσύ την αφήνεις να έρθει στην επιφάνεια.
    και το λέω αυτό γιατί έχουν ακουστεί κατα καιρούς διάφορα για υποβολή σκέψεων και είμαι σίγουρη πως γίνεται.
    Οπότε το θέμα είναι περίπλοκο και όχι, για ακόμα μια φορά δεν λύνεται τίποτα με τα φάρμακα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αλλά σίγουρα εσύ την αφήνεις να έρθει στην επιφάνεια.<<<<<<<<<<<<<<<<<γιατι, μπορεις να την αποτρεψεις να αναδηθει, να 'ακουστεί' δηλαδη ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...και προσπαθώ να καταλάβω απο που προερχετε αυτο για να το σταματησω. Ειναι απλώς εξαντλητικό να πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι όταν κάνω κάτι να απανταω στον εαυτό μου κ να του Λέω να σταματησει.
    Δεν θυμάμαι ποτε ξεκίνησε όλο αυτο,<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<Ε� �τυπωση μου κανει που λες οτι δεν θυμασαι ποτε ξεκινησε αυτο,,,συνηθως οι περισσοτεροι που αντιμετωπιζουν αναλογο ζητημα ,θυμουνται με ακριβεια την 'πρωτη τους φορα ' θα λεγαμε ,,,,που, πως, τι , κλπ ,,μενει χαραγμενο στη μνημη τους για παντα ,,,,______________________ισως δεν ειναι τοσο απλο να καταλαβεις 'απο που προερχεται ΑΥΤΟ' , την κατευθυνση δηλαδη,οσο και αυτο το ιδιο ,ποσο μαλλον να το σταματησεις . Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα... , και δεν θελω να σε απελπισω σε καμια περιπτωση,,,_________ειναι σαφως εξαντλητικο να απαντας συνεχως στον εαυτο σου ,,,,αλλα δεδομενου οτι δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα -και για την ωρα- , δεν σου μενει τιποτα αλλο να κανεις παρα να απαντας ,, δυστυχως . Θα μου πεις και τι θα γινει με την ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ? θα αναγκαστεις να κανεις 'περικοπες ' απο οτιδηποτε αλλο κανεις για να μην καταρευσεις,,γιατι αυτο θαναι το χειροτερο ,και ΚΥΡΙΩς που δεν θα μπορεις πια ουτε να σκεφτεις την αντιμετωπιση του προβληματος σου,,,θα το 'κανουν αλλοι' , και δεν θα σου αρεσει καθολου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {...και για να μην σας μπερδέψω αυτή η φωνή δεν το λέει απλώς σαν ερώτηση, αλλά με προτρέπει να το κάνω, και δεν ξέρω πόσο λογική θα ειμαι πάντα για να μην την ακούω
    Τέλος πάντων απλά ήθελα να ρωτήσω μήπως έχετε καμία ιδέα γιατί μου συμβαίνει αυτό;
    ή πως να το ψάξω;}<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<(θα απαντησω εδω καπως ρητορικα ) α)Αρα Φροντιζε να εισαι ΠΑΝΤΑ ποιο ΛΟΓΙΚΗ απο οσο νομιζεις οτι μπορεις να εισαι ! β) η ιδεα που μου ερχεται στο νου ,στο γιατι να σου συμβαινει αυτο ειναι : Ισως ,Για να γινεις ποιο λογικη απο οσο νομιζεις οτι μπορεις να εισαι ;!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8
    Μια μέρα μετά που άνοιξα αυτο το θέμα μίλησα με μία φίλη η οποία με βοήθησε να καταλάβω τι ακριβώς γινόταν, επίσης με βοήθησαν τα όσα υπόθηκαν πιο πάνω ότι δεν είναι εξωτερική φωνή αλλά μια δική μου.
    Όσα είπα με την φίλη αν και όχι πολλά μου έδειξαν πιο πρεπει να ειναι το πρόβλημα, σε εμένα προσωπικά το πρόβλημα αν και πολύπλευρο έχει να κάνει κυρίως ότι τους τελευταίους μήνες ζώντας μέσα στην ρουτίνα δεν είχα συνείδηση του τι έκανα. Ο τρόπος ζωής μου πήγε προς το χειρότερο (πχ άρχισα το κάπνισμα), τώρα τελευταία που αποφάσισα να γυρισω στον σωστό τον δρόμο και να κόψω το κάπνισμα, να γίνω χορτοφάγος, να ξανά κάνω γιογκα και διαλογισμο κλπ ήταν σαν να επαναφερόμουν εκεί που ήμουν πάντα χωρίς εσωτερική κακόβουλη φωνή. Όμως για να μην λέω υπερβολές είναι πολύ νωρίς ακόμα, σήμερα που βγήκα έξω προσπάθησα να κρατάω το νου μου συγκεντρωμένο (σαν να κάνω διαλογισμό δηλαδή όλη την ώρα), συνειδητο και δεν άκουσα τίποτα. Αυτό όμως το "πείραμα" θέλει υπομονή για να δω πως θα εξεληγχούν τα πράγματα προς το καλύτερα ή προς το χειρότερο...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by path View Post
    {...και για να μην σας μπερδέψω αυτή η φωνή δεν το λέει απλώς σαν ερώτηση, αλλά με προτρέπει να το κάνω, και δεν ξέρω πόσο λογική θα ειμαι πάντα για να μην την ακούω
    Τέλος πάντων απλά ήθελα να ρωτήσω μήπως έχετε καμία ιδέα γιατί μου συμβαίνει αυτό;
    ή πως να το ψάξω;}<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<(θα απαντησω εδω καπως ρητορικα ) α)Αρα Φροντιζε να εισαι ΠΑΝΤΑ ποιο ΛΟΓΙΚΗ απο οσο νομιζεις οτι μπορεις να εισαι ! β) η ιδεα που μου ερχεται στο νου ,στο γιατι να σου συμβαινει αυτο ειναι : Ισως ,Για να γινεις ποιο λογικη απο οσο νομιζεις οτι μπορεις να εισαι ;!
    ναι path μάλλον το δεύτερο όμως δεν θα χρησιμοποιουσα την λέξη λογική αλλά την λέξη συνειδητη. μαλλον αυτή η φωνή πρέπει να είναι κάποιος μηχανισμός άμυνας για την αποχαυνωση, ειδωμεν... :S

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Στυτική δυσλειτουργία - Έμμονες ιδέες;
    By Redknap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 19-03-2017, 23:46
  2. abilify για εμμονες ιδεες???
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-2010, 22:55
  3. εμμονες ιδεες !!!Ελεος
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 10-03-2010, 02:05
  4. Έμμονες ιδέες
    By Georgz in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 11-04-2009, 13:57
  5. ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ
    By Μαριάννα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2006, 01:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •