εξάρτηση απο cipralex? - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 94 of 94
  1. #91
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    6
    ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ ΑΝ ΠΩ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΓΩΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΟΝΟ cipralex.ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΩΓΗ?

  2. #92
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by ΣΟΥΚΟΥ View Post
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΛΕΞΗ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ.ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΘΑ ΕΧΩ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΙΑ ΖΩΗ?ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    εφοσον γραφεις οτι δεν θελεις μπορεις απλα να το πιστεψεις και αυτες οι σκεψεις που ελεγες σωστες τις βρισκω

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by undefined View Post
    Το Seroquel λενε οτι κοβεται παρα πολυ δυσκολα. Το δινουν πλεον για πλακα οι ψυχιατροι για να μην δινουν xanax και lexotanil επειδη προκαλουν εξαρτηση αλλα τα ιδια σκ@τ@ ειναι και αυτο. Κι εμενα μου εχει προτεινει ο γιατρος μου να το παρω αλλα δισταζω παρα πολυ.
    Κ γω τ παιρνω το σεροκουελ ακριβως ετσι με ειπε ο ψυχιατρος οτι για να μν παιρνω χαναξ για τ ανχος να παιρνω σεροκουελ καθε βραδυ 100 mg ..το παιρνω καιρο τωρα αλλα δεν ξερω αν μπορεσω να το κοψω..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Εγώ τα cipralex τα πήρα 6μιση μήνες αλλά μου έφερναν πολύ ένταση-νεύρα κτλ και μου τα έκοψε σιγά σιγά.
    Με βοήθησαν πάρα πολύ σε μια πολύ δύσκολη περίοδο που είχα πιάσει πάτο να σταθώ στα πόδια μου.
    Θα τα ξαναέπαιρνα σίγουρα αν τα ξαναχρειαζόμουν.

    Είναι από τα πιο καλά αντικαταθληπτικά αλλά ναι οι παρενέργειες είναι λίγο περίεργες.
    Εγώ πήρα 20 κιλά σε 5-6 μήνες αλλά ήταν κιλά που είχα χάσει λόγω κατάθλιψης πριν τα χάπια.
    Είχα πέσει και είχα χάσει πάνω από 12 κιλά δεν έτρωγα τίποτα σχεδόν κτλ

    Οι σεξουαλικές παρενέργειες δεν παλεύονται.
    Όταν μου τα έκοψε διαταράχθηκα συναισθηματικά για κάποιες μέρες.
    Είχα γίνει υπερ-ευαίσθητος και έκλαιγα ή ήμουν έτοιμος να κλάψω με το παραμικρό.
    Μιλάμε για μέγιστο 7 μέρες.

    Δεν θα το ξεχάσω όμως. Είχα γίνει χειρότερος και από παιδάκι.
    Συγκινούμουν με το παραμικρό.

    Τώρα χωρίς αυτά από κατάθλιψη την παλεύω και για άγχος μου δίνει απλά αγχολυτικά (neurontin).

    Και γενικά η δική μου ψυχίατρος τα θεωρεί πολύ δυνατά και θέλει να μου δώσει κάτι πιο σοφτ αν ξαναπέσω αλλά κακά τα ψέματα το cipralex απλά τα έσπαγεεεε..

    Υ. Γ. Στα 10mg με βοήθησε μόνο 30%... Στον 3 μήνα το κάναμε 20mg και απλά με έκανε άλλον άνθρωπο.
    Πολλές φορές ακόμα και τώρα μου λείπει πολύ με έκανε να αισθάνομαι πιο σίγουρος και πιο χαλαρός...
    Δεν ξέρω αν μετά από τόσα χρόνια μπορεί να το δεις αυτό το μήνυμα αλλά θα ήθελα πραγματικά αν τύχει και δεις, αν μπορείς να μου πεις λίγα περισσότερα πράγματα σχετικά με την εμπειρία σου γιατί κι εγώ είχα πολλές παρενέργειες από το χάπι, παρόμοιες με εσενα. Τωρα ο γιατρός μου το αύξησε από 10μγ στα 20γμ και πάνω που είχα αρχίσει να βλέπω μια όρεξη για ζωή (αν και όπως είπες κι εσύ με είχαν βοηθάει σε ένα 20-30%), τώρα ξαφνικά με τη μεγαλύτερη δόση (πρώτη μέρα) είμαι πάλι στα τάρταρα. Δεν έχω καμία διάθεση ούτε με φίλους ή τη σχέση μου να μιλήσω.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. cipralex+xanax αποτελεσματικοτητα εξαρτηση
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2017, 00:27
  2. Cipralex
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-03-2013, 14:27
  3. Cipralex vs Seroxat
    By BrainTrance in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-03-2009, 04:16
  4. Cipralex kai odontostoixia
    By equinox in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2008, 00:29
  5. CIPRALEX Τι γνωριζεται?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 23-08-2008, 20:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •