εξάρτηση απο cipralex? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 94
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    6
    Παιδιά εγω έχω βάλει 6 κιλά αλλα ευτυχώς τα είχα ανάγκη. Το αντικουκου μονο με προβληματίζει. Εδώ και καιρο παίζω με μια κοπέλα αλλα αναβάλω συνεχώς το κρεβάτι. Κυρίως αυτο επιδρά στην εκσπερματηση. Με τα βασάνων εκσπερματωνεις...

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    3
    Δηλαδή 2 μήνες υπομονή και με λίγη προσπάθεια και απο μεριά δικιά σου γίνεσαι καλύτερα ; Φεύγουν ζαλαδες άγχος μουδιασματα κλπ κλπ με λίγα λόγια;; Όσο για το αντικουκου και εκσπερματηση; Εννοείς δεν; Η λιγότερη ποσότητα στο σπερμα;;

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    26
    Εγω το επαιρνα 3-4 βδομαδες 10 μγ αλλα λιγο με βοηθησε στην ορεξη κ τωρα αρχισα παλι το δοκιμασμένο σεροξατ μισο μισο με διακοπή του προηγουμενο...χθες ρε παιδια ξυπνησα έντρομοι απο αγχος . Ελπιζω να εχει κανει κανεις σας αλλαγη αντικαταθλιπτικου κ να γινεται. Ο γιατρος ειπε αλλαξε το ετσι σε μια μερα αλλα εγω το κανω σταδιακα...
    Φοβήθηκα για σεροτοενεργικο συνδρομο

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Εγω απο εφεξορ 150αρι πηγα σταδιακα σε σιπραλεξ 20αρη..δεν βλεπω και καμια μεγαλη διαφορα. Το σαββατο επαθα μια ταχυκαρδια το βραδυ στον υπνο panic attack!!
    11/12/2006

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    2
    Καλημέρα, και εμένα μου είπε η γιατρός μου να πάρω Cipralex αλλα δεν τα ξεκίνησα ακόμα, τα έχω στον πάγκο της κουζίνας και τα κοιτάω και αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερα να ξεκινήσω η να το παλέψω. Μου τα έδωσε γιατι διαγνώστηκα με ελκώδης κολίτιδα, είναι αυτο-άνοσο νόσημα του παχύ εντέρου από το άγχος και μου λέει (και έχει και δίκιο) κάνεις θεραπεία στο έντερο με κορτιζόνη κλπ τη ρίζα του κακού όμως πως την πολεμάς; το άγχος δηλαδή, και έχει δίκιο το ξέρω. Είπα στη γιατρό ότι θα τα ξεκινήσω αν δώ ότι μπαίνω σε περίοδο άγχους γιατί αυτή τη στιγμή είμαι καλά και μου έιπε να τα ξεκινήσω τώρα πρίν αρχίσει το άγχος.

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    6
    Καλησπέρα παιδια, ειμαι καινουργια σε αυτο το side οποτε δε ξερω αν απο το 2011 που βλεπω αυτεσ τισ δημοσιευσεις ειναι καποιοι ακομα εδω. θα ηθελα να πω πως κ εγω με χιλια ζορια ξεκινησα το cipralex γιατι φοβομουν ολεσ αυτεσ τισ παρενεργιεσ και τη λεξη ψυχοφαρμακα. στην αρχη δυσκολευτηκε πολυ να τα συνηθησει ο οργανοσμος μου και δεν αισθανομουν καλα. μετα ομως απο περιπου δυο βδομαδεσ και παραπανω αισθανομουν αρκετα καλυτερα. τα περνω επι τεσσερα χρονια αλλα παντα το μισο, ποτε δε τολμησα να το παρω ολοκληρο! κ ομως εστω κ το μισο την περιπτωση μου τη βοηθησε αρκετα. το θεμα μου τωρα ειναι οτι δυσκολευομαι να τα σταματησω. δε θελω να τα περνω αλλο, δε θελω η ζωη μου να εξαρτιεται απο ενα χαπι. ξεκινησα τη μειωση με βαση φυσικα οσα μου ελεγε ο γιατροσ, και ενω εχω ηεκινησει τη μειωση εδω κ δυο μηνεσ και δεν αισθανομουν τιποτα ασχημα, τωρα ζαλιζομαι. εχει κανεισ καμια παρομοια εμπειρια οταν τα εκοψε? η μηπωσ η ζαλαδα μπορει να μην εχει καμοια σχεση με αυτο? κ βασικα τι θα γινει δλδ μια ζωη πρεπει να περνει καποιοσ αυτα για να ειναι καλα? :(

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Γεια σου Στελλα! Τα cipralex Τουλαχιστον σ εμενα δν εφεραν καποια παρενεργια. Μπορει να είναι μια απ τις παρενεργιες και?θ υποχωρησει μπορει όμως να ειναι κ στο μυαλο σου. Επισης, το ενδεχομενο να σ εχει πεσει αιματοκριτης ,καμια πιεση το αποκλειεις? Τωρα όσον αφορα το φαρμακο αυτο δν προκαλει εθισμο. Γενικοτερα τα αντικαταθλιπτικα . Τώρα απ κει κ περα γτ να τα παιρνεις μια ζωη? Βρες την αιτια με ψυχοθεραπεια και δεν θ τ χρειαζεσαι κι αυτα. Αυτα πάντα θαρρω ειναι η προσωρινη μας λύση. Βοηθούν δεν λύνουν το θεμα σου. Καλη επιτυχια!

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    6
    σε ευχαριστω ! ναι εχω κ πεσμενη πιεση ειναι η αληθεια και μου εδωσε ο γιατροσ χαπια για την υποταση αλλα λεω ποσα χαπια θα περνω μεσα στην ημερα πια???? δεν ξερω παντα τα φοβομουν αυτα τα χαπια, και φοβαμαι μηπωσ τωρα που τα σταματαω επανερχεται ο οργανοσμος μου εκει που ηταν και δεν θελω με τιποτα να γυρισω πισω!

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    επανέρχεται με ποια εννοια το εννοεις? το αγχος σου?

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    6
    ναι γενικοτερα ο λογοσ που τα ξεκινησα ηταν γιατι ζαλιζομουνα και μου ειπαν για αγχωδη διαταραχη κ αγοραφοβια. μην ξανααναπτυξω αυτα φοβαμαι τωρα που τα εχω μειωσει....

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Oταν λες σου ειπαν? Καταλαβαινω οτι δεν σε εχει παρακολουθησει καποιος ειδικος. Και ναι ειναι λογικο αν δεν εχεις βρει τις αιτιες να επανέλθουν χωρις το χαπι..

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    6
    οχι βρε γιατροι εννοω ! απλα πηγα σε δυο κ σε παθολογο και σε ψυχιατρο. τισ αιτιεσ τισ βρισκεισ με τον ψυχολογο? γιατι το δοκιμασα κ αυτο κ μαλλον επεσα σε μια οχι κ τοσο καλη ή τπυλαχιστον δε ταιριαζε σε εμενα.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Μπορει κ ο ψυχιατρος αν ειναι ψυχαναλυτης ή ψυχοθεραπευτης νομιζω. Γενικά , ο ψυχιατρος δίνει φάρμακα να ξερεις. Σε περιπτωσεις αγχώδων διαταραχών νομίζω οτι η δουλεια όλη γίνεται στη ψυχοθεραπεια και ΚΥΡΙΩΣ στη δουλεια με τον εαυτο σου.

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    6
    επειδη πιστευω οτι δε μπορει να σε βοηθησει καποιοσ καλυτερα απο αυτον που εχει περασει παρομοιεσ καταστασεισ, ξερεισ καποιον καλο ψυχολογο σε αυτο το θεμα. τωρα βρηκα αυτο το forum και ψαχνω να δω αν ειναι δυνατον να μου το στειλεισ σε μηνυμα μεταξυ μασ μη θεωρηθει οτι κανουμε και διαφημιση σε καποιον ψυχολογο.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    έχεις επιλεξει να μην σ στελνουν προσωπικο μήνυμα και δεν μπορω να σ στειλω..οχι ότι γνωριζω αλλα δν ξερω κ τ μερος σου , μπορει κ ν γνωριζω καποιον

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. cipralex+xanax αποτελεσματικοτητα εξαρτηση
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2017, 00:27
  2. Cipralex
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-03-2013, 14:27
  3. Cipralex vs Seroxat
    By BrainTrance in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-03-2009, 04:16
  4. Cipralex kai odontostoixia
    By equinox in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2008, 00:29
  5. CIPRALEX Τι γνωριζεται?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 23-08-2008, 20:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •