εξάρτηση απο cipralex?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 94
  1. #1

    εξάρτηση απο cipralex?

    Καλησπέρα,
    θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία , πώς την αντιμετώπισε. Για δύο χρόνια έπαιρνα cipralex , με βοήθησαν αρκετά στο άγχος, είχαν μειωθεί πολύ τα συμπτώματά του.
    Αλλά εδώ και 6 μηνες που τα έχω κόψει - όπως έπρεπε ,σιγά σιγά- νιώθω κάποια δυσκολία να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της ζωής! Προσπαθώ μεν και με τη βοήθεια του γιατρού, και απο ένα σχετικό πείσμα που θέλω να είμαι καλά. Όμως νιώθω διαφορετικά χωρίς τα χάπια. Όποιος έπαιρνε και τα έκοψε , είχε την ίδια αίσθηση? Θα με βοηθούσε πολύ η όποια απάντησή σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Τα αντικαταθλιπτικα βοηθησαν να περιοριστει το αγχος σου αλλα φανταζομαι δεν το εξαφανισαν. Ουσιαστικα σου δινουν μια ωθηση για να ξαναμπεις στο παιχνιδι της ζωης, απο κει και περα πρεπει να βρεις την αιτια που σε ειχε βγαλει απο αυτο. Αν η ζωη σου ειναι περιπου οπως και οταν τα ξεκινησες διχως αισθητες αλλαγες ειναι λογικο να γυριζεις σε οτι ενιωθες τοτε. Επισης αλλο η ψυχολογικη εξαρτηση και αλλο η σωματικη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254
    Καλησπέρα,

    Εγώ τα παίρνω εδώ και 25 μέρες. Σε πόσο καιρό ήσουν καλύτερα; Είχες και κατάθλιψη ή μονο αγχος;

  4. #4
    'Οντως περίμενα απο τα χάπια να με έχουν για πάντα καλά...όμως θέλει πολλή προσωπική δουλειά...υπομονή και θέληση. Πάντως σωματική εξάρτηση απ'όσο μου έχει πει ο γιατρός δεν προκαλούν τα συγκεκριμένα. Οπότε πρόκειται για ψυχολογική εξάρτηση, που πρέπει να ξεπεράσω για να μπω στο παιχνίδι της ζωής όπως λες...Τα πισωγυρίσματα που αναφέρεις ισχύουν αλλά με τη βοήθεια του γιατρού -που του έχω ανοιχτεί αρκετά τα 2 αυτά χρόνια- έχω δει τις αιτίες που οδηγούν στο αγχος και την κατάθλιψη πιο καθαρά... αλλά και καταστάσεις με έχουν φέρει αντιμέτωπη με έναν εαυτό που δεν ήξερα οτι είχα! Αλλά μάλλον είναι θέμα οτι ωριμάζουμε...Σ'ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

  5. #5
    Νομίζω τις δύο πρώτες βδομάδες είχα αρχίσει να χαλαρώνω σωματικά και μετά οι κινήσεις είχαν γίνει πιο νηφάλιες . Το αρνητικό είναι οτι στον 1μιση χρόνο είχα παχύνει λίγο (5 κιλά) γιατι νομίζω επηρεάζει τον μεταβολισμό ή/και ανοίγει την όρεξη . Μπορεί να είναι το ότι αισθάνεσαι πιο χαρούμενη και τρως με ευχαρίστηση και χωρίς άγχος για οτιδήποτε...Τουλάχιστον εγώ έτσι φερόμουν...πέρασαν ανέμελα δυο χρόνια,ήμουν άνετη στις κοινωνικές συναναστροφές και νομίζω αρχικά είχα έντονη πνευματική διάυγεια. Τέλοσπάντων, τα είχα πάρει γιατί είχα κρίσεις πανικού που όλα αυτά ξεκινούν απο άγχος και ανασφάλεια. Τα συζητάω ακόμα με τον γιατρό γιατί λύση δεν έχει βρεθεί! Δηλαδή η προσωπική εξέλιξη θα έρθει αν είσαι έτοιμη να θυσιάσεις κάποια πράγματα και ανάλογα με το τι προσπάθειες είσαι διατεθημένη να κάνεις, τα χάπια απλά βοηθάνε σε όλη την κατάσταση. Ελπίζω να σε βοήθησα , να είσαι καλά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    421
    Καλημερα. Τα εχω ξεκινησει κι εγω εδω και 2 εβδομαδες. Εχετε παρατηρησει παρενεργειες; Αν ανοιγει την ορεξη, μειωνει την λιμπιτο κτλ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Και ανοίγουν την όρεξη και μειώνουν τη λίμπιντο, 10 κιλά σε ένα χρόνο έβαλα, για τη λίμπιντο δεν ξέρω για άλλους αλλα εμένα και την Charlize Theron να μου φέρουν πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να με ανάψει! Πολύ αντι-κούκου τα ρημάδια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Και ανοίγουν την όρεξη και μειώνουν τη λίμπιντο, 10 κιλά σε ένα χρόνο έβαλα, για τη λίμπιντο δεν ξέρω για άλλους αλλα εμένα και την Charlize Theron να μου φέρουν πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να με ανάψει! Πολύ αντι-κούκου τα ρημάδια..
    ε οχι. αν ειναι ετσι θα πω στον γιατρο να μου δωσει αλλα.
    γενικα ολα τα αντικαταθλιπτικα παχαινουν; και τι ακριβως κανουν; αλλαζουν τον μεταβολισμο ή ανοιγουν την ορεξη; γιατι το 2ο πες με προσπαθεια παλευεται, το 1ο ομως οχι. ουτε αντι-κουκου θελω. δεν θελω, δεν θελω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Δυστηχώς νομίζω οτι όλα τα αντικαταθλιπτικά έχουν κοινά συμπτώματα, και αλλάζουν τον μεταβολισμό και ανοίγουν την όρεξη ( κυρίως για γλυκά.. ), για το 2ο που λές παλεύεται μάλλον είσαι γυναίκα, εγώ λέω να αρχίσω τα ηλεκτροσόκ γιατί δεν κινείται τίποτα εκει κάτω rofl

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εγώ κάποτε έπαιρνα τα Zoloft (αντικαταθλιπτικά). Αυτά αντιθέτως έκοβαν την όρεξη. Εγώ είχα χάσει κιλά.
    Και δε θυμάμαι καμία παρενέργεια.
    Θυμάμαι ότι ο γιατρός μου έλεγε ότι ταιριάζουν πολύ σε γυναίκες.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    5
    καλησπέρα!καινουρια στην παρέα.λοιπόν,τα συγκεκριμένα χάπια τα παίρνω απο 18 χρονών και είμαι 30.Μόνο αυτά με έχουν βοηθήσει -όχι εντελώς βέβαια-και μου είπε ο γιατρός ότι θα τα παίρνω μια ζωή!ακόμη και στη εγκυμοσύνη.παρενέργειες δεν μπορώ να πω ότι είχα εκτός απο πολύ ενέργεια κατα την διάρκεια της ημέρας!α και όντως ανοίγουν την όρεξη-10 κιλά πήρα και έχω περάσει και απο νευρική ανορεξία κι γενικότερα στομαχικές νευρώσεις!εχω δοκιμάσει πάαααρα πολλά,αλλα όντως βοηθούν τα συγκεκριμένα!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    3
    γεια σας ειμαι καινουργιο μελος μολις ολοκληρωσα την εγγραφη μου!!!αντιμετωπιζω προβληματα αγχους και εντονης αγοραφοβιας...εχασα ξαφνικα τον μπαμπα μου πριν 5 χρονια και τωρα ισως μου βγαινουν ολα...να μην σας λουραζω αλλο απλα ηθελα να ρωτισω κατι..ο γιατρος μου συνεστισε το cipralex μαζι με μισο lexotanil για 5 ημερες και μετα μονο το cipralex...διαβασα τις παρενεργειες και δεν τα ξεκινησα ακομη γιατι με φοβισαν...εσεις τι ειδους παρενεργειες ειχατε???ευχαριστω εκ των πρωτερον...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1
    egw paidia exw angxos kai koinonikh fovia pleon edw kai ena xrono. Epishs mou ta vgazei ai stous psixanagasmous. Exw kanei prospathies na epanelthw alal einai sxedon oles mataoes. Vevaia den exw kamia sxesi me to pws hmoun prin ligous mhnes exw kaluterepsh paraq polu. Enas apo tous psixanagasmous mou omws den me afhnei na na kaluterepsw kai prepei na to katapolemisw. Dysthxes yparxei kai pathologiko aitio kai gi ayto to mualo mou phgainei synexeia ekei. Gia na mnporesw na kanw ena megalo vima o iatros mou mou edwse ta cipralex ta opoia ta exw 3 meres alla de ta pairnw giati nomizw oti me ta psixofarmaka pote den egine kanenas kala (toulaxiston gia panta) Tha ithela na peite eseis pou pernene ti parenergies eixate kai an eidate megales allages... Euxaristw

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by curtains View Post
    ε οχι. αν ειναι ετσι θα πω στον γιατρο να μου δωσει αλλα.
    γενικα ολα τα αντικαταθλιπτικα παχαινουν; και τι ακριβως κανουν; αλλαζουν τον μεταβολισμο ή ανοιγουν την ορεξη; γιατι το 2ο πες με προσπαθεια παλευεται, το 1ο ομως οχι. ουτε αντι-κουκου θελω. δεν θελω, δεν θελω
    δεν παχαινουν ολα τα αντικαταθλιπτικα ορισμενα ναι αλλα οχι ολα..το αν αλλαζουν το μεταβολισμο η απλα ανοιγουν την ορεξη δεν το ξερω..
    παντως ladose κ zoloft ειναι τα πιο στανταρ που δεν παχαινουν...τα χω δοκιμασει κ τα 2...
    α κ οσο για το αντικουκου αυτο δυστυχως ισχυει με ολα δεν εχεις ερωτικη διαθεση κ αποδοση οπως παλια πεφτει η λιμπιντο κ δεν φτανεις σε οργασμο (ειδικα αν εισαι γυναικα..)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by zzi4079 View Post
    egw paidia exw angxos kai koinonikh fovia pleon edw kai ena xrono. Epishs mou ta vgazei ai stous psixanagasmous. Exw kanei prospathies na epanelthw alal einai sxedon oles mataoes. Vevaia den exw kamia sxesi me to pws hmoun prin ligous mhnes exw kaluterepsh paraq polu. Enas apo tous psixanagasmous mou omws den me afhnei na na kaluterepsw kai prepei na to katapolemisw. Dysthxes yparxei kai pathologiko aitio kai gi ayto to mualo mou phgainei synexeia ekei. Gia na mnporesw na kanw ena megalo vima o iatros mou mou edwse ta cipralex ta opoia ta exw 3 meres alla de ta pairnw giati nomizw oti me ta psixofarmaka pote den egine kanenas kala (toulaxiston gia panta) Tha ithela na peite eseis pou pernene ti parenergies eixate kai an eidate megales allages... Euxaristw
    Γεια σου! Καταρχην ειναι λαθος να πιστευεις οτι με τα αντικαταθλιπτικα ποτε δεν εγινε κανεις καλα..ισα ισα εχουν βοηθησει παρα πολλους ανθρωπους κ εχουν σωσει παρα πολλους απο ενδεχομενο αυτοκτονιας κ με λιγα λογια τους βοηθησαν να ξεπερασουν τα συμπτωματα της καταθλιψης κ να νιωσουν καλυτερα..Το "για παντα" ειναι κατι που περα απ τα φαρμακα πρεπει να το παλεψει καποιος κ με ψυχοθεραπεια γιατι ναι μεν βοηθανε τα φαρμακα αλλα δεν θεραπευουν το προβλημα απο τη ριζα, θα σου δωσουν απλως το κουραγιο κ τη δυναμη κ απο κει κ περα με τα καταλληλα κ σωστα βηματα πρεπει να βοηθησεις κι εσυ τον εαυτο σου..
    Εγω δεν παιρνω αυτα που λες αλλα παιρνω ladose κ εχω παρει κ zoloft παλιοτερα κ δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη παρενεργεια περα απ τον σεξουαλικο τομεα...κι εγω αρχικα ημουν πολυ αρνητικη στα φαρμακα κ δεν ηθελα με τιποτα κ οταν εμαθα οτι ειχα καταθλιψη κ θα παιρνα φαρμακα ηθελα να αυτοκτονησω δεν αντεχα στη σκεψη κ μονο, αλλα μακροπροθεσμα που με βλεπω με χουν βοηθησει αρκετα σε συνδυασμο βεβαια με την ψυχοθεραπεια..
    εγω θα σου προτεινα να τα ξεκινησεις κ για τις οποιες παρενεργειες εχεις η αμφιβολιες η οτιδηποτε σε απασχολει να ρωτησεις το γιατρο σου..ακομη κ το οτι δισταζεις να τα παρεις κ αυτο αν θες μπορεις να του το πεις κ να το συζητησετε..
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. cipralex+xanax αποτελεσματικοτητα εξαρτηση
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2017, 01:27
  2. Cipralex
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-03-2013, 15:27
  3. Cipralex vs Seroxat
    By BrainTrance in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 26-03-2009, 05:16
  4. Cipralex kai odontostoixia
    By equinox in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2008, 01:29
  5. CIPRALEX Τι γνωριζεται?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 23-08-2008, 21:38

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •