να βλεπει κανεις τους άλλους ως αντιπαλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    να βλεπει κανεις τους άλλους ως αντιπαλους

    Που λέτε να οφείλεται η κατάσταση να βλεπει κανείς τους άλλυς ως αντιπάλους;
    Να νομίζει ότι βρισκεται διαρκώς σε μια κατάσταση άμυνας όπου περιμένει επίθεση ανά πάσα στιγμή και πρέπει ανά πάσα στιγμή να είναι έτοιμος να αμυνθεί ή να ανταποδόσει;
    Όταν μιλά να έχει στο νου του κυρίως πως να αντιμετωπίσει τον άλλο παρά πως να τον κάνει φίλο;
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Ισως σε ανασφαλεια. Και μπορει αν στο παρελθον δεν ειχε αντιδρασει οπως θα ηθελε σε συγκεκριμενες καταστασεις αυτο τωρα να του/της δημιουργει αγχος και εγρηγορση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    " Man who lives in a world of hazards is compelled to seek for security"
    John Dewey, 1929, opening line of his book The Quest for Certainty
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Κατά 1ον γιατί νομίζει πως ο κόσμος όλος περιστρέφεται γύρω απ'αυτόν. Σαν δλδ με το που θα ξεμυτίσει θα τον περιμένουν για επίθεση !
    Θα είναι στη γωνία να τον κρίνουν, να τον παρατηρήσουν κοκ κ αυτός πρέπει να είναι άψογος!
    Λες κ δεν έχει άλλη δουλειά να κάνει ο καθένας....

    Και κατά 2ον δεν έχει αναγνωρίσει και αποδεχτεί τον εαυτό του.
    Άραγε πως μπορεί να του επιτεθεί κάποιος ?
    Χτυπώντας και καλά σε ευαίσθητα σημεία, σημεία μελανά για τον ίδιο που αμφιταλαντεύεται για το αν είναι δικά του ή όχι, κι αν τα έχει δεχτεί σαν δικά του δεν τα έχει αποδεχτεί.

    Στην ουσία είναι ο ίδιος που επιτίθεται και περνάει από κόσκινο τον εαυτό του κι όχι οι απέναντι .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Που λέτε να οφείλεται η κατάσταση να βλεπει κανείς τους άλλυς ως αντιπάλους;
    Να νομίζει ότι βρισκεται διαρκώς σε μια κατάσταση άμυνας όπου περιμένει επίθεση ανά πάσα στιγμή και πρέπει ανά πάσα στιγμή να είναι έτοιμος να αμυνθεί ή να ανταποδόσει;
    Όταν μιλά να έχει στο νου του κυρίως πως να αντιμετωπίσει τον άλλο παρά πως να τον κάνει φίλο;
    και εμενα με εχει προβληματισει αυτο Ιωαννη

    το εχω συνδεσει με τον φοβο

    οσο περισσοτερο αδυναμη και φοβισμενη αισθανομαι τοσο περισσοτερο αντιπαλοτητα και οχι φιλικοτητα μου βγαινειπρος τους αλλους

    και αυτο που σου λεω το εχω βιωσει πολυ και εδω μεσα στο φορουμ

    παλιοτερα οατν ξεκινησα να γραφω εδω

    κατ αρχην δεν εγραφα καθολου

    μετα πολυ αραια

    και μετα πολυ διακεκομενα

    και τωρα οσο και οποτε θελω

    σαν συναισθημα στην αρχη επικρατουσε φοβος

    μην κανω κατι λαθος μην μου την πουνε μην λεω χαζομαρες

    ετσι αρχισα να αισθανομαι εσψτερικα τους συμφορουμιτες σαν αντιπαλους που εχουν λυσει τα δικα τους προβληματα

    και περιμενουν στην γωνια να αρπαχτουν απο την βλακεια μου και να με χλευασουν επιτεθουν κτλ

    τωρα αυτα δεν τα αισθανομαι καθολου

    αντιθετα αισθανομαι πιο ελευθερη ισοτιμη με εντονα φιλικη διαθεση να νοιαζομαι και να με νοιαζονται

    η να αδιαφορω και αναλογα

    οποτε για μενα παιζουν πολλα

    αλλα κυριως η αισθηση του εαυτου

    το να εχει βαλει σε μια καποια ταξη κανεις τις σκεψεις του

    και να μαθουμε

    πως ουτε εμεις ειμαστε τοσο μικροι

    ουτε οι αλλοι τοσο μεγαλοι οσο νομιζουμε η μας συμφερει η εχουμε μαθει να πιστευουμε

    ελπιζω να βοηθησα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Που λέτε να οφείλεται η κατάσταση να βλεπει κανείς τους άλλυς ως αντιπάλους;
    στην πραγματικότητα μήπως;
    Να νομίζει ότι βρισκεται διαρκώς σε μια κατάσταση άμυνας όπου περιμένει επίθεση ανά πάσα στιγμή και πρέπει ανά πάσα στιγμή να είναι έτοιμος να αμυνθεί ή να ανταποδόσει;
    μήπως επειδή δέχεται επίθεση;
    Όταν μιλά να έχει στο νου του κυρίως πως να αντιμετωπίσει τον άλλο παρά πως να τον κάνει φίλο;
    μήπως επειδή του φέρονται σαν πειραματόζωο;
    Δεν ξέρω. Εσύ θα άντεχες η θα προτιμούσες να γίνεις σύμμαχος της Αλ-Κάιντα;

  7. #7
    Rock,
    ««Και μπορει αν στο παρελθον δεν ειχε αντιδρασει οπως θα ηθελε σε συγκεκριμενες καταστασεις αυτο τωρα να του/της δημιουργει αγχος και εγρηγορση. »» Αυτή η απάντηση σου είναι μέσα.

    Researcher,
    ««το εχω συνδεσει με τον φοβο....
    σαν συναισθημα στην αρχη επικρατουσε φοβος

    μην κανω κατι λαθος μην μου την πουνε μην λεω χαζομαρες
    το να εχει βαλει σε μια καποια ταξη κανεις τις σκεψεις του

    και να μαθουμε

    πως ουτε εμεις ειμαστε τοσο μικροι

    ουτε οι αλλοι τοσο μεγαλοι οσο νομιζουμε η μας συμφερει η εχουμε μαθει να πιστευουμε»»

    Και εσύ είσαι μέσα. Να ξέρεις ότι έχεις από πολλή καιρό την ιδαίτερη εκτίμηση μου και διαβάζω προσεκτικά τα όσα γράφεις τα οποία θεωρώ σημαντικά και λαμβάνω υπόψη όπως το απόσπασμα σου που παραθέτω εδώ. Και έξω να ξέρεις πιθανόν να παρεξηγείσαι επειδή δεν είσαι με τα κατάλληλα άτομα, με άτομα με βάθος να σε κατανοήσουν.

    Όσον αφορά το θέμα, σε συνέχεια των απαντήσεων, η μη αντίδραση στο παρελθόν ήταν αποτέλεσμα φοβίας. Και φοβίας μην επαναληφθούν τα ίδια και στο σήμερα, άρα τους βλέπω ως αντιπαλους και κρατώ άμυνα και αν χρειαστεί και επίθεση. Ε δε μιλούμε και για Αλ Κάιντα όπως λέιε ο insect. Επίθεση που μπορεί να δεχτεί μπορεί να είναι λεκτική πχ εμπαιγμίος, κοροϊδία ή ακόμα περιθωριοποίηση. Αντιδραση στο σήμερα να σημαίνει εξιλέωση του παρελθόντος και λιγότερες τραυματικές εμπειρίες να ακολουθούν στο μέλλον. Και η κατάσταση αυτή ναι οδήγεσε στο να θεωρώ τον εαυτό μου μικρό και τους άλλους μεγάλους. Και η κατάσταση αυτή σε κάνει να απομωνώνεσαι, να φοβάσαι να εκφραστείς, να μένεις στην απέξω.

    Λύση είναι νομίζω το να μη φοβάσαι να μιλήσεις, να λες τη γνώμη σου και να αντιδράς όταν σε προσβάλλουν. Δεν είναι καλήτεροι σου οι άλλοι. Ίσα ίσα μπορεί να δείχνεις κατώτερος επειδή φοβάσαι να εκφραστείς. Αυτό επιτυγχάνεται με τη συνεχή τριβή όταν βρίσκεσαι σε τέτοιες καταστάσεις.
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541

    Unhappy

    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post

    Researcher,
    ««το εχω συνδεσει με τον φοβο....
    σαν συναισθημα στην αρχη επικρατουσε φοβος

    μην κανω κατι λαθος μην μου την πουνε μην λεω χαζομαρες
    το να εχει βαλει σε μια καποια ταξη κανεις τις σκεψεις του

    και να μαθουμε

    πως ουτε εμεις ειμαστε τοσο μικροι

    ουτε οι αλλοι τοσο μεγαλοι οσο νομιζουμε η μας συμφερει η εχουμε μαθει να πιστευουμε»»

    Και εσύ είσαι μέσα. Να ξέρεις ότι έχεις από πολλή καιρό την ιδαίτερη εκτίμηση μου και διαβάζω προσεκτικά τα όσα γράφεις τα οποία θεωρώ σημαντικά και λαμβάνω υπόψη όπως το απόσπασμα σου που παραθέτω εδώ. Και έξω να ξέρεις πιθανόν να παρεξηγείσαι επειδή δεν είσαι με τα κατάλληλα άτομα, με άτομα με βάθος να σε κατανοήσουν.
    Γιαννη,

    χαιρομαι πολυ που εχω την εκτιμηση σου

    στα οσα γραφω καποιες φορες

    και σε ευχαριστω που μου το λες

    ανταποδιδω
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Που λέτε να οφείλεται η κατάσταση να βλεπει κανείς τους άλλυς ως αντιπάλους;
    Να νομίζει ότι βρισκεται διαρκώς σε μια κατάσταση άμυνας όπου περιμένει επίθεση ανά πάσα στιγμή και πρέπει ανά πάσα στιγμή να είναι έτοιμος να αμυνθεί ή να ανταποδόσει;
    Όταν μιλά να έχει στο νου του κυρίως πως να αντιμετωπίσει τον άλλο παρά πως να τον κάνει φίλο;
    Mάλλον στην ελλειψη εμπιστοσυνη στον λογο, στην σταση που φερει ο ιδιος ο ανθρωπος αυτος με την συμπεριφορα του. πχ. ο ανθρωπος που αισθανεται ενταξει μ αυτα που λεει κ κανει, με αλλα λογια αυτος που ειναι καλα με τον εαυτο του, δεν εχει αναγκη να ερθει αντιμετωπος με ολο τον κοσμο. Δεν εχει αναγκη την επιβεβαιωση οτι εχει δικιο μεσω της κοντρας. Απλα το ξερει. To δικο του δικιο που δεν χρειαζεται να συμπιπτει με του κοσμου ολοκληρου για να ναι πιο ισχυρο ή ενταξει. Ετσι δεν χρειαζεται την ευκαιρια να επιβεβαιωσει το δικιο του μεσα απο συνεχεις αντιπαλοτητες. Ποσο μαλλον να ανταποδοσει ή να επιτεθει.

    Επισης, αν εχει στο νου του πώς θα κανει καποιον αντιπαλο ή συμμαχο εμενα μου μοιαζει καπως...το ιδιο. Κ εξηγουμαι: γιατι να ξεκινησει με προοπτικη του τι θα κανει? Ειναι ενας ανθρωπος μια δεδομενη στιγμη μαζι με καποιον αλλο. Διερευνουν κ οι 2 πιθανοτητες πιθανης προσεγγισης. Μπορει να βγει κατι καλο, μπορει οχι. Μπορει κατι μέτριο ή κατι που χρειαζεται κ αλλο χρονο. Μπορει να βγει κ το απολυτο ξενερωμα...Δεν ειναι κακο, κακο ειναι να εκβιαζουμε τον εαυτο μας, να παρει αμεσα μια θεση που θελει τον δικο της χρονο.
    Last edited by Sofia; 21-01-2011 at 13:52.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Που λέτε να οφείλεται η κατάσταση να βλεπει κανείς τους άλλυς ως αντιπάλους;
    Μάλλον στην ιδέα ότι κάπου υστερεί. Ή ότι απειλήται από κάτι.
    Ελάχιστοι θέλουν το κακό μας. Οι πιο πολλοί θέλουν το καλό τους. λολ
    Όταν τα δύο συμπίπτουν να σηκώσεις άμυνες. Αλλιώς what's the use?

  11. #11
    Στο βάθος είναι φοβία και ανασφάλεια, ακόμα και χαμηλή αυτοεκτιμηση με πηγες τα βιώματα του παρελθόντος. Φόβος μην επαναληφθούν τα ίδια. Έτσι η συμπεριφορά είναι συγκρατημένη, συνεσταλμενη απεναντι στους άλλους και καποτε σε άμυνα για απόκρουση καθε «επίθεσης».
    γιάννης

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ετσι εχει μαθει, οταν το περιβαλλον ηταν συνεχως αρνητικο κι ασχημο πχ δεχοταν καθημερινα επιθεση, τοτε ειναι φυσιολογικο για καποιον να νιωθει οτι θα του επιτεθουν, ακομα κι αν αλλαξει και παει καπου πιο ηρεμα. αυτο ισχυει σχεδον για ολα νομιζω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Στο βάθος είναι φοβία και ανασφάλεια, ακόμα και χαμηλή αυτοεκτιμηση με πηγες τα βιώματα του παρελθόντος. Φόβος μην επαναληφθούν τα ίδια. Έτσι η συμπεριφορά είναι συγκρατημένη, συνεσταλμενη απεναντι στους άλλους και καποτε σε άμυνα για απόκρουση καθε «επίθεσης».
    νομιζω οτι η συνεσταλμενη συμπεριφορα δεν ειναι καθολου απαραιτητη..
    περισσοτερο το εντοπιζω σε ενα εχθρικο περιβαλλον η σε καθημερινες επιθεσεις (που λεει και το κενο), περιβαλλον με εντασεις η και βιαιο κλπ, που κανουν το ατομο να νοιωθει μονιμως ετοιμο να παλεψει για την ακεραιοτητα του

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ρεμ, όταν αισθάνεσαι πως απειλείσαι από τους άλλους, ακόμη και τις αγνότερες προθέσεις να έχουν, εσύ θα αναζητάς σημάδια που θα σου υποδεικνύουν ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ!
    Όταν φοβάσαι τους άλλους, γιατί τους αισθάνεσαι απειλητικούς, τότε παντού βλέπεις εχθρούς.
    Όχι, όταν βλέπεις τους άλλους ως αντιπάλους, και αυτή η ματιά σου είναι έτσι συστηματικά, φταις εσύ και όχι το εχθρικό περιβάλλον.
    Και να σου πω και το άλλο, ακριβώς επειδή αυτός που βλέπει τους άλλους ως αντιπάλους, ψάχνει να βρει τις αποδείξεις της απειλητικής συμπεριφοράς πάνω τους, απωθεί τους ανθρώπους, δεν τους προσελκύει.
    Είναι θέμα αυτού που το βιώνει έτσι, θέμα που έχει να κάνει με την αυτοπροστασία του, που έχει γίνει υπερβολική πια, και κλείνει τον κόσμο του, δεν τον ανοίγει.
    Είναι γνώρισμα κακοποιημένων ατόμων αυτό, ατόμων που έχουν περάσει πολλά, και αυτά τα πολλά ήταν τραυματικά, τόσο, ώστε να είναι η ασφάλεια το μεγαλύτερο κυνήγι και όχι η επαφή.
    Just my two cents.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν διαφωνω σε κατι Ηρω.
    σιγουρα το να βλεπει ΤΩΡΑ παντου εχθρους, ειναι δικο του θεμα, δεν υπαρχουν και παντως, δεν υπαρχουν τοσοι οσοι νομιζει.
    ΚΑΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΑΝ ομως. αυτο ειπα.
    καποτε ζουσε σε εχθρικο περιβαλλον η δεχοταν συχνα επιθεσεις κι εμαθε να ζει σαν πολεμιστης...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.................
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-08-2012, 20:26
  2. μην ακους τους αλλους σε μπερδευουν πιο πολυ...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 20-09-2010, 16:04
  3. Επικοινωνια με τους άλλους
    By xρυσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 27-02-2010, 15:34
  4. Εξάρτηση από τους άλλους...
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2009, 21:54
  5. πως να χειριστώ το χειρισμό? ( απο τους άλλους )
    By libertine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 14-01-2006, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •