ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Athens
    Posts
    6

    ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

    Καλησπέρα.Θα ήθελα παρα πολύ κάποιος να με βοηθήσει και στο δικό μου πρόβλημα.
    Είμαι-ας πουμε-η Κατερίνα,31 χρονών κ πριν απο 5 χρόνια καταφερα επιτέλους σε μπήκα σε μια καλή θέση σε κάποιο δημόσιο οργανισμό.Πάνω που τα οικονομικά της οικογένειας μου αρχίζανε σιγα-σιγά κ μπαίνανε στην κανονική ροή τους,ενα πρόβλημα υγειας του πατέρα μου κ ο θάνατός του το 2009,μας έφερε εμένα κ την μητέρα μου πάλι στην δύσκολη οικονομική κατάσταση.Φως απο πουθενά.Οι τραπεζες δεν δίνουν χρήμα,αγοροπωλησίες εν μέσω κρίσης δεν γίνονται.Ομως λέγαμε πως θα τα καταφέρουμε.Κ ετσι έγινε.Ή μάλλον έτσι γινόταν μέχρι πριν απο 2 μήνες.Ώσπου εμφανίστικε η αδερφή μου απο τον 1ο γάμο του πατέρα μου,η οποία δεν του είχει προσφέρει ούτε ενα ποτήρι νερό η "κυρία",η οποία είχε κληρονομισει 2 σπίτια,τα πούλησε,έφαγε 250.000 ευρώ και τώρα έχει το θράσσος και ζητάει μερίδιο και απο το δικό μας σπίτι,που ούτε έχει ζήσει σε αυτό,ούτε εχει κάνει τίποτα.Πήγα σε δικηγόρο,ο οποίος συνέχεια ζητάει χρήματα για να της στείλουμε εξώδικα κ.α.Εγώ δεν αντέχω άλλο αυτο.Θέλω να βρώ εναν άνθρωπο να τα παρατήσω όλα και να φτιάξω την ζωή μου και με όλο αυτο το άγχος που περνάω,δεν μπορώ.Δεν βγαίνω έξω,γυρνάω απο την δουλειά,κουκουλώνομαι στο κρεβάτι και κλαίω.Βλέπω τις φίλες μου,ακομα και συναδέρφους που παντρεύονται κ στεναχωριέμαι.Φοβάμαι οτι θα μείνω μόνη στην ζωή μου.Η μητέρα μου έιναι μεγάλη σε ηλικία κ αυτό με αγχώνει πιο πολυ ωστε να βρώ κάποιον να εχω κοντά μου.Με έχει κυριεύση το αγχος κ ξεσπάω ακομα κ στον εργασιακό μου χώρο.Θα ήθελα παρακαλώ να μου πέιτε κ τις δικές σας γνώμες.Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    γιασεμι

    σιγουρα δεν ειναι ο,τι πιο ωραιο

    να περνας αυτα που περνας

    αλλα εχω βγαλει το συμπερασμα

    και γω μη νομιζεις μεσα απο χρονια οικονομικα προβληματα καταθλιψεις και διπολικη του αδελφου μου

    οτι ο καθενας εχει το δρομο του σε αυτη τη ζωη

    και ολοι καλουμαστε να περασουμε μεσα απο τις δικες του συμπληγαδες πετρες ο καθενας

    για να οδηγηθουμε στο δικο μας μονοπατι

    μεσα πο μια διαδικασια

    φροντισματος που ξεκιναει απο μεσα ! απο εμας!

    σαν την ενυδατωση ενα πραγμα

    δεν λεω αντε μικρη εισαι η μεγαλη

    λεω οτι και εγω στα εικοσιενια μου που θα ειμαι σε λιγο

    παλευω και προσπαθω νακανω ο,τι καλυτερο μπορω μεσα απο αυτα που εχω και μεσα απο αυτα που αναζητω

    καταλαβαινω πολυ καλα

    πως καθε φορα και καθε βημα ειναι δυσκολο

    πως καθε φορα η μοναξια η ανημπορια η ενοχη για το τι θα επρεπε ταχα μου ταχα μου μεχρι τωρα

    χτυπαν δυνατα την πορτα και σε πνιγουν ενιοτε με της φωνες τους

    θελει θαρρος δυναμη σταθεροτητα χαμογελο αισιοδοξια καλες συνναναστροφες καλες συνηθειες

    υγεια και φροντιδα στο σωμα (καλη διατροφη υπνος γυμναστικη)

    υγεια και φροντιδα στην ψυχη (ψυχικη ενδυναμωση , καλλιεργεια καποιου ταλεντου , καποιας μικρης φιλιας)

    ετσι ωστε σιγα σιγα να αναπτυχθουμε και να ανθιζουμε σε οποιο σημειο της ζωης μας και αν βρισκομαστε

    και για μενα ξερεις τι λεω

    εαν ειναι αυτη η αναπτυξη να φερει οικογενεια και παιδακια με το καλο να ελθουν!

    εαν οχι σιγουρα κατι αλλο θα φερει που θα ειναι εξισου καλο και ονμορφο!

    αλλα φυσικα δεν γινεται να ειμαστε ατρωτοι

    απο την αισθηση ανταγωνισμου , μοναξιας , η απειλητικων σεναριων καταληξης της ζωης μας!

    καλο ειναι ομως να μην βασιζομαστε σε αυτα

    διοτι δεν αισθανθηκα εγω να με ωφελουν

    με πολυ σεβασμο σου τα γραφω σε αυτο που περνας

    σε ευχαριστουμε για την εμπιστοσυνη
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Similar Threads

  1. ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...ΑΓΧΟΣ...
    By Αρτεμις in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2010, 19:54
  2. επενδυοντας στο μελλον...
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-01-2010, 21:26
  3. Αγωνια
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-05-2009, 01:28
  4. Αγχος για το μελλον της σχεσης
    By Time in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 18-01-2008, 13:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •