Σοβαρά οικογενειακά προβλήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3

    Σοβαρά οικογενειακά προβλήματα

    Καλησπέρα! Είμαι απεγνωσμένος και θα ήθελα πραγματικά τις συμβουλές και τη βοήθεια σας. Είμαι 30 ετών παντρεμένος με μια υπέροχη γυναίκα. Το πρόβλημα μου είναι η μητέρα μου και ο αδερφός μου. Από μικρό παιδάκι θυμάμαι πάντα να μου δημιουργούν προβλήματα και ποτέ να μη νοιάζονται για εμενα πραγματικά. Το μόνο που θυμάμαι από το σπίτι μου είναι οι μόνιμες φασαρίες. Φυσικά είναι μαλωμένοι με όλο μου το σόι και δεν έχουν σχέσεις, ούτε τυπικές, με κανέναν. Πάσχουν από μανία καταδίωξης και πιστευουν πως ενώ αυτοί δεν έχουν πειράξει κανέναν όλοι θέλουν το κακό τους. Η ζωή τους όλη είναι οι φασαρίες. Ευτυχώς η γυναίκα μου μ'αγαπάει πολύ και έχει απέραντη υπομονή και τους ανέχεται. Έχει τραβήξει και αυτή και η οικογένεια της πολλά και αυτό είναι που με τρελλαίνει. Τι φταίνε αυτοί οι άνθρωποι τους οποίους νιώθω πραγματική μου οικογένεια να τα τραβάνε όλα αυτά; Για να μη σας κουράζω άλλο, το πρόβλημα μου είναι ότι δεν αντέχω άλλο. Με έχουν γονατίσει. έχω γίνει νευρικός και μόνο που βλέπω το όνομα τους ως εισερχόμενη κλήση ανεβάζω πίεση. Δεν αντέχω άλλο!!!! Εδώ και αρκετό καιρό θέλω να τους κάνω εντελώς πέρα αλλά η γυναίκα μου λέει να κάνω υπομονή. Πιστευει πως αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο θα δημιουργήσουν πολλά προβλήματα σε εμάς αλλά κυρίως στην οικογένεια της. Αυτό το ξέρω κι εγώ. Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι ικανοί να κάνουν. Εδώ ένα τηλέφωνο δεν σηκώνουμε και πάνε και χτυπάνε πόρτες και φωνάζουν στα πεθερικά μου ότι τους γράφουμε. Δεν θέλω άλλες φασαρίες. Θέλω να ηρεμήσει η ψυχούλα μου. Δεν θέλω να τους ξαναδώ. Ξέχασα να αναφέρω ότι ζούμε όλοι σε μια μικρή επαρχιακή πόλη. Πως μπορώ να τους απομακρύνω; Μπορώ να κάνω ασφαλιστικά μέτρα ή κάτι να προφυλάξω τους ανθρώπους που αγαπώ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εισαι γενναιος και μπραβο σου

    που καταλαβαινεις πως η πραγματικη σου οικογενεια και αυτην που πρεπει να προφυλαξεις ειναια υτη που εχεις δημιουργησει εσυ με την γυναικα σου!!!

    χιλια μπραβο!!!

    δεν γνωριζω την απαντηση στο θεμα σου

    ισως καποιο αλλο μελος που εχει περασει τα ιδια να μπορεσει να σε βοηθησει
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    vermon καλώς ήρθες :)

    Quote Originally Posted by vernon View Post
    Φυσικά είναι μαλωμένοι με όλο μου το σόι και δεν έχουν σχέσεις, ούτε τυπικές, με κανέναν.
    Κατά κει σας βλέπω κ εσάς έτσι πιεσμένος που νιώθεις.....

    Στην παρούσα φάση τι προβλήματα σας δημιουργούν ώστε να νιώθεις πως έχεις γονατίσει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Για να μην αρχισουν και τα προβληματα με την γυναικα σου φροντισε να τους κλεισεις την πορτα του σπιτιου σου...οσο για τα πεθερικα σου ας κανουν ασφαλιστικα μετρα οι ιδιοι.Η προσωπικη μου εμπειρια μου λεει οτι τα κανουν γιατι τους παιρνει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Arsi View Post
    Στην παρούσα φάση τι προβλήματα σας δημιουργούν ώστε να νιώθεις πως έχεις γονατίσει?
    Κυρίως ανόητα πράγματα που καταλήγουν όμως σε μεγάλες συγκρούσεις. Χθες για παράδειγμα να σας πω έγινε χαμός γιατί έμαθαν πως συν'αντησα στο δρόμο ένα θείο μου και τον χαιρέτησα (γιατί μόνο σε μένα μιλάνε) ενώ κατά τα λεγόμενα τα δικά τους έπρεπε να τον φτύσω. Δεν ξέρω πόσο υπερβολικά ακούγονται αυτά αλλά πραγματικά δεν αντέχω άλλο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εμενα δε μου ακουγονται υπερβολικα

    εχω εναν θειο απο μικρο μερος

    που ο συνδυασμος καταθλιψης κλεισιματος και λιγης παρανοικοτητας

    φερνουν ενα τετοιο κυριως αποτελεσμα

    γιατι μιλησες θα δεις δεν επρεπε μη μιλατε σε αυτην

    κ.τ.λ.

    χαλιααααααααααααα! αλλα εμενα δε με αφορα μενω σε αλλη πολη

    εσυ δεν ξερω

    δεν εχω ιδεα τι θα μπορουσε να ειναι εφικτο σαν λυση
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Tο πως θα φερθείς στον καθένα είναι δικό σου θέμα. Αν θέλουν να ελέγχουν σε ποιον μιλάς υποθέτω πόσα θέλουν να ελέγχουν στη συμπεριφορά σου! Εσύ τι έκανες γι'αυτό? Μπορείς να σηκώσεις το τηλέφωνο αλλά σημασία έχει τι θα απαντήσεις...

    Έχεις προσπαθήσει να ξεκόψεις αυτές τις συμπεριφορές ?

    Μίλα, πες τους απαιτητικά τι δε δέχεσαι, τι σε ενοχλεί κι αν επιμένουν κράτα απόσταση... ε όσο για τον κίνδυνο των πεθερικών σου μην πέφτεις κι εσύ στην παγίδα της μανίας καταδίωξης... τι μπορούν να κάνουν ?

    *τα ασφαλιστικά μέτρα με όσα έγραψες ως τώρα μου φαίνονται υπερβολή.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    3
    Φυσικά και έχω πει απαιτητικά, νευριασμένα, στεναχωρεμένα και με πολλούς άλλους τρόπους τι με ενοχλεί και ή δεν καταλάβαιναν ή σωπούσαν για 2-3 μέρες και πάλι από την αρχή. Τα ασφαλιστικά μέτρα τα ανέφερα για να γλιτώσω τις φασαρίες που σίγουρα θα γίνουν. Τα πεθερικά μου είναι πολύ φιλήσυχοι άνθρωποι και επιπλέον η πεθερά μου έχει σοβαρό πρόβλημα με την καρδιά της και θέλω να τους προστατέψω από τις φασαρίες που θα γίνουν. Θα αναστατωθούν και σίγουρα θα γίνει θέμα στη γειτονιά μια τρελλή που τσιρίζει και σπάει πράγματα βρίζοντας και καταριώντας. Αυτό δεν θέλω και ανέφερα τα ασφαλιστικά μέτρα. Ξέχασα να αναφέρω πως αν γίνουν όλα αυτά ο μεγαλύτερος χαμός θα γίνει όχι γιατί χάνουν το γιο και τον αδερφό τους αλλά γιατί χάνουν μέρος της περιουσίας. Τόσα χρόνια εκμεταλλεύονται την οικογενειακή περιουσία, μέρος της οποίας μου ανήκει από διαθήκη του πατέρα μου, κι εγώ δεν παίρνω μία. Όχι ότι δεν τα έχω ανάγκη αλλά πραγματικά δεν ήθελα να έχω τίποτα σε σχέση με αυτούς. Τόσα χρόνια έλεγα ας τα πάρουν όλα αρκεί να μη με πρήζουν. Τώρα όμως έχω αγανακτήσει πραγματικά και δεν θα τους τα χαρίσω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    20
    το ενδεχόμενο να φύγεις εσύ με τη γυναίκα σου μακριά, πόσο ρεαλιστικό μπορεί να είναι;

  10. #10
    Προσπάθησε να αποστασιοποιηθείς γιατι κάποια στιγμή και γυναίκα σου δεν θα αντέξει και θα βγεί στη μετα ξύ σας σχέση. Το κακό είναι ότι τώρα μπορεί η γυναίκα σου να λέει να κάνεις υπομονή αλλά μετά από κάποιο διάστημα θα "βγεί' στη συμπεριφορά της όλη αυτή η ένταση. Οι εμμονές που έχουν οι δικοί σου είναι τελικά κάτι συνηθισμένο στις ελληνικές οικογένειες απλά με διαφορετικές μορφές. Το αίσθημα καταδίωξης είναι διάχυτο και το κακό είναι ότι όλοι πάιζουν με την δική σου ψυχολογία και κανείς δεν σε ρωτάει την αποψή σου. Γι αυτό μην τα μεταφέρεις μέσα στο σπίτι σου. Αυτά στα λέω από εμπειρία που τα πληρώνω τώρα και μάλιστα με άσχημο τρόπο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Μήπως θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να μετακομίσεις σε άλλη πόλη ή επαρχία? Δεν νομίζω να φτάσουν στο σημείο να σας ακολουθήσουν...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    8
    Λοιπον, εμενα η γνωμη μου πανω σαυτο το πραγματι δυσκολο σου προβλημα ειναι οτι τα περιοριστικα μετρα δεν ειναι η αδιαφορια μα οτι πρεπει να τους επιβληθεις γιατι οπως ειπεσ εισαι 30 χρονων και οχι ενα 5 χρονο παιδακι οπος εχουν συνεχισει να σε βλεπουν και να σε εκμεταλευοται ,πρεπει να ξεκαθαρισεις τα πραγματα και να επιβληθεις γιατι μονο ετσι θα μπορεσεις να ξεφυγεις απο ολη αυτη την κατασταση!
    Κανε οτι μπορεις για αν κρατησεις αυτα που θεωρεις συμαντικα στην ζωη σου και διωξε αυτους που σε κανουν δυστυχιμενο μιλοντας ηλικρινα αλλα και με επιβλιτικοτητα διχνοδας τουσ ποσο ανεπιθυμιτοι και ανουσιοι ειναι στην ζωη σοθ,φοβαμαι ομως πως αν δεν τον κανεις θα χασεισ και αυτα που αγαπας και θα ζεις εσυ παρεα με την μυζερια σου γιατι μην νομιζει πως η γυναικα σου κανει υπομονη γιατι αντεχει μα πιστευει σ σενα και οτι καποια στιγμη θα ξυπνισεις και θα τα διωρθωσεις αυτα τα λαθη..μην την απογοητευσεισ και κανε οτι μπορεισ και συντομα!;)

Similar Threads

  1. Προβλήματα
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 16-01-2011, 01:48
  2. Βοηθεια..Σοβαρα..
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-11-2010, 20:57
  3. προβληματα
    By asteraki24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2010, 19:59
  4. προβλήματα οικογενειακά και προσωπικά
    By αμαλια in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 25-01-2010, 16:50
  5. τα προβλήματά μου...
    By ferro in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 413
    Last Post: 10-10-2009, 19:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •