Συμπτωματολογία στην Σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53

    Συμπτωματολογία στην Σχιζοφρένεια

    Είναι πολύ κατατοπιστικό και χρήσιμο το άρθρο "Η Συμπτωματολογία στην Σχιζοφρένεια" (από tessa christodoulou).

    Αυτό που παρατηρώ στον εαυτό μου είναι ότι, ενώ τα θετικά συμπτώματα τα ελέγχω (ή ίσως τα "κουκουλώνουν" τα φάρμακα), τα αρνητικά είναι πάρα πολύ έντονα και έχουν γίνει "τρόπος ζωής" για μένα.
    Έχω έντονα προβλήματα με τα συναισθήματα, τη σκέψη, την ομιλία και τη βούληση (όπως τα αναφέρει το σχετικό κείμενο).
    Τα θετικά συμπτώματα είναι φοβερά, αλλά και τα αρνητικά μπορούν εύκολα να σε ακινητοποιήσουν και να μην μπορείς να κάνεις απλά καθημερινά πράγματα που κάνουν όλοι.

    Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αντιμετωπίσω όλα αυτά τα αρνητικά συμπτώματα; Έτσι, κάποιες πρακτικές συμβουλές.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αν εχει καποιος απαντησεις θα με ενδιεφερε και μενα.
    Εγω αλλαξα την φαρμακευτικη μου αγωγη και απο τοτε παω καλυτερα.Συγκεκριμενα τα 30 mg abilify καταπολεμησαν και πολλα αρνητικα συμπτωματα.Πιο πριν επαιρνα risperdal και ενω δεν ειχα τα θετικα ειχα μεγαλο προβλημα με τα αρνητικα καθως και με ορισμενες παρενεργειες.
    Απο οτι εχω διαβασει και αλλου ο καθενας αντιδρα διαφορετικα στην καθε φαρμακευτικη αγωγη.Επισης ενω καποια παρενεργεια μπορει να ειναι γολγοθας για καποιον για αλλον η ιδια παρενεργεια δεν σημαινει τιποτα.Χωρια που δεν παρουσιαζονται οι ιδιες παρενεργειες σε ολα τα ατομα.
    Η ολη φαση με τα φαρμακα ειναι trial and error απο οτι λενε.
    Εγω τολμησα να αλλαξω μια φορα την φαρμακευτικη μου αγωγη και αλλη μια να αυξησω την δοση και μου βγηκε σε καλο...προς το παρον.
    Οσο για αλλες πρακτικες συμβουλες...
    Προσπαθησε να βρεις μια εργασια,μην παραμελεις τον εαυτο σου,ενημερωσου απο το internet ή απο βιβλια.
    Εγω εχω αγορασει τρια ξενογλωσσα βιβλια πανω στην ασθενεια και τα διαβαζω.
    Συγκεκριμενα εχω παρει απο το amazon.com:
    Surviving schizophrenia απο τον Fuller Torrey (πολυ καλο) αν και δεν βρηκα αυτο που ηθελα οπως πρακτικες συμβουλες που ζητας και εσυ.
    Social skills training for schizophrenia (δεν το εχω διαβασει ακομα αλλα δεν πιστευω οτι θα με βοηθησει και σε τιποτα)
    και
    Getting your life back together when you have shizophrenia.
    Οπως καταλαβαινεις η μεγαλη βαρυτητα πεφτει στα φαρμακα.
    Τα atypical antipsychotics καταπολεμουν και τα θετικα και τα αρνητικα συμπτωματα πολλες φορες και εχουν και λιγοτερες παρενεργειες αλλα φανταζομαι οτι απο αυτα παιρνεις ηδη.
    Να σαι καλα και καλη δυναμη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    8
    εγω αυτα τα συμπτωματα τα ειχα πολυ πριν περασω το ψυχωσικο επισοδειο και πριν ξεκινησω τις ουσιες οποτε δε μπορω να ξερω αν σχετιζονται με το επισοδειο ή με καποια ελαφρια καταθλιψη.. ή μηπως μπορω? αν ξερει καποιος..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    8
    τα αρνητικα συμπτωματα εννοω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Μικρά μου τί αρνητικά συμπτώματα έχετε δηλαδή πέραν της αγωγής? γιατί δεν έχω καταλάβει......sorry:o

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Ολγα,
    τα αρνητικα συμπτωματα της σχιζοφρενειας δεν οφειλονται στη φαρμακευτικη αγωγη αλλα στην ιδια την διαταραχη. Η σχιζοφρενεια χωριζεται σε θετικα -που ειναι τα ψυχωσικα παραληρημα και ακουστικες η οπτικες ψευδαισθησεις. Σε καθε τυπο σχιζοφρενειας συνηθως υπαρχουν και τα δυο ειδη συμπτωματων η μονη εξαιρεση ειναι η κατατονικη που τεινει να εκλειψει λογω της μεγαλης αποτελεσματικοτητας των φαρμακων.
    Daydreamer, τα έντονα προβλήματα με τα συναισθήματα, τη σκέψη, την ομιλία και τη βούληση αντιμετωπιζονται κυριως με ψυχοθεραπεια, αντιψυχωτικη αγωγη -διαφορετικη απ αυτην που χορηγειται για τα θετικα- και πολλες φορες με αντικαταθλιπτικα η αγχωλητικα. Ολα τα παραπανω βεβαια πρεπει να τα συζητησεις με το γιατρο σου γιατι αυτος ειναι ο μονος αρμοδιος να κρινει.
    πολυ φιλικα
    τεσσα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ολγα χωρις μεταφραση μια λιστα των αρνητικων ειναι:

    Negative symptoms, these are the lack of important abilities. Some of these include:
    lack of emotion - the inability to enjoy acitivities as much as before
    Low energy - the person sits around and sleeps much more than normal
    lack of interest in life, low motivation
    Affective flattening - a blank, blunted facial experession or less lively facial movements or physical movements.
    Alogia (difficulty or inability to speak)
    Inappropriate social skills or lack of interest or ability to socialize with other people
    Inability to make friends or keep friends, or not caring to have friends
    Social isolation - person spends most of the day alone or only with close family
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Keep_walking,
    καλο θα ηταν αυτα που αναφερεις στα αγγλικα να τα γραψεις και στα ελληνικα ωστε ολοι να μπορουν να καταλαβαινουν και να ανατρεχουν στο μηνυμα σαν πηγη αναφορας. Ετσι ειναι απλα σα να κανεις copy paste ενα κειμενο απο καπου και να παραθετεις μια σειρα αρνητικων συμπτωματων στα οποια δεν περιεχεται η ουσια της διαταραχης κατα κυριο λογο.

    πολυ φιλικα
    τεσσα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα προσπαθησω να μεταφρασω:
    Αρνητικα συμπτωματα,αυτα ειναι η ελλειψη σημαντικων ικανοτητων.Μερικα απο αυτα περιλαμβανουν:
    Ελλειψη συναισθηματος- η ανικανοτητα να απολαμβανεις δραστηριοτητες οσο απολαμβανες παλια.
    Χαμηλη ενεργεια - Το ατομο καθεται και κοιμαται πολυ περισσοτερο απο το φυσιολογικο.
    Ελλειψη ενδιαφεροντος για τη ζωη,χαμηλο κινητρο για οτιδηποτε.
    Εδω δεν μπορω να μεταφρασω καλα μια προσπαθεια: Μια κενη,αμβλυμενη εκφραση προσωπου ή λιγοτερες εκφρασεις προσωπου ή φυσικες κινησεις.
    Αλογια-Δυσκολια ή ανικανοτητα να μιλησει.
    Αταιριαστες κοινωνικες δεξιοτητες ή ελλειψη ενδιαφεροντος ή ικανοτητα για κοινωνικη επαφη με αλλους ανθρωπους.
    Ανικανοτητα να κανει φιλους ή να κρατησει φιλους,ή δεν ενδιαφερεται να εχει φιλους.
    Κοινωνικη απομονωση- το ατομο περναει την περισσοτερη μερα μονο του ή μονο με την οικογενεια του.


    Ουφ ειναι λιγο δυσκολη η μεταφραση αν και οταν το διαβαζω στο πρωτοτυπο μου φαινονται ολα κατανοητα.

    Edit:Η λιστα ειναι απο το www.schizophrenia.com μονο που αυτη τη στιγμη ειναι πεσμενο το site.

    Edit2: Αυτο που δεν μετεφρασα καλα για να το περιγραψω καλυτερα περιλαμβανει τη μειωση της ακτινας και της εντασης της εκφρασης συναισθηματων,περιλαμβανο� �ενου των εκφρασεων προσωπου,του τονου της φωνης,της επαφης των ματιων και της γλωσσας του σωματος
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Affective flattening - a blank, blunted facial experession or less lively facial movements or physical movements

    Αυτό θα το μετέφραζα:

    Συναισθηματική ρηχότητα - ανύπαρκτη, θολή έκφραση προσώπου ή ελάχιστες ζωντανές κινήσεις προσώπου ή φυσικής κίνησης
    (θα λέγαμε \"ψυχωσικόμορφο προσωπείο\").

    Μιλάμε, αυτά τα αρνητικά συμπτώματα είναι λες και μου πήραν \"ψυχογράφημα\" (όπως καρδιογράφημα).

    tessa, τον γιατρό μου θα τον δω Σεπτέμβρη (καλά κρασά), αλλά αν μπορεί και γράφει στην καρτέλα \"Ουδέν παραγωγικόν\" θεωρεί ότι πάω πολύ καλά (!).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •