διάθεση για..τίποτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735

    διάθεση για..τίποτα

    Απασχολώ τον εαυτό μου με διάφορα.Ομως με το που ηρεμώ για λίγο χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένω σκέφτομαι τον Φ. (βλέπε post "βοήθεια σε χρήστη-απορία" και "είναι περίπλοκο"). Νιώθω οτι δεν μπορώ να απολαύσω τίποτα πραγματικά όσο δεν είναι καλά. υπάρχει άραγε κάποιος τρόπος να ξεφύγω από αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ναι

    ειναι πιο ευκολο να ζουμε τη ζωη των αλλων και οχι την δικη μας

    και γω λιγο καιρο εχει που το καταλαβα

    ρε συ ακομα και ενα τζνκυ στ youtube να δω με πιανει το παραπονο και γιατι και μηπως ακομα και μηπως φταιω αρχιζω και αισθανομαι

    χαμος σου λεω

    οχι με το να εχω και φιλο τζανκυ

    εκει δεν θα την εβγαζα καθαρη στανταρ

    και ερχομαι στο θεμα παρε διαβασε το βιβλιο

    συνεξαρτηση τελος της melodie beatie

    μιλαμε εχω παθει

    ειναι τελειο

    ελπιζω να σε διαφωτισα

    θα τα λεμε

    παντως να ξερεις δηλωνω συν -παθουσα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ευχαριστώ για το μήνυμα και την πρόταση...Το έψαξα ήδη στην δημοτική βιβλιοθήκη και είναι διαθέσιμο, αύριο πρωί πρωί θα πάω να το δανειστώ να το διαβάσω. Μ αρέσει πολύ να διαβάζω..οπότε το μηνυμα σου ήταν παραπάνω από ευστοχο :). Για να δούμε...θα σου γράψω εντυπώσεις μόλις το διαβάσω..

    "ναι,ειναι πιο ευκολο να ζουμε τη ζωη των αλλων και οχι την δικη μας"
    πιστεύεις ότι αυτό είναι που κάνουμε; απλά συμβαίνουν τόσα πολλά γύρω μας, πως γίνεται να μην σε επηρεάζουν;(εντάξει στο σημείο αυτό παραδέχομαι οτι ενδεχομένως να με επηεράζουν περισσότερο από όσο θα έπερεπε..αλλά από την άλλη ποιος ορίζει τον βαθμό στον οποίο θα έπρεπε να με επηρεάζουν; )ελπίζω το βιβλίο να μου λύσει απορίες και να με βοηθήσει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    συμβαινουν παρα πολα γυρω μας

    συμφωνω


    αλλα ειναι επιλογη του Φ. να πινει


    και επιλογη δικη σου να πινεις...σε εισαγωγικα ..... το γεγονος οτι ο Φ πινει


    καταλαβες?


    ενας επιλεγει να πινει

    και ο αλλος επιλεγει να ασχολειται ολη μερα και ολη νυχτα με τον αλλον που επιλεγει να πινει


    αρα ο ενας πινει ηρωινη

    και ο αλλος πινει τον αλλον που πινει


    αρα εχουμε

    εναν που πινει και ζει για να πινει


    και αυτο ειναι λυπηρο γιατι

    (ενω ειναι αξιολογο ατομο. εχει τοσα χαρισματα , ειναι τοοοσο ερωτευσιμο, εντουτοις δεν χαιρεται , καταστρεφει τον εαυτο του, δεν εργαζεται δεν ζει δεν αναπνεει ελευθερα, δεν χαμογελα , και κριμα και κριμα και κριμα καιει τη ζωη του, δεν τη ζει)


    και τωρα εχουμε στον αλλον

    που πινει αυτον που πινει

    και ειναι κριμα γιατι (ενω ειναι αξιολογο ατομο. εχει τοσα χαρισματα , ειναι τοοοσο ερωτευσιμο, εντουτοις δεν χαιρεται , καταστρεφει τον εαυτο του, δεν εργαζεται δεν ζει δεν αναπνεει ελευθερα, δεν χαμογελα , και κριμα και κριμα και κριμα καιει τη ζωη του, δεν τη ζει)


    καταλαβες?

    εγω αυτο εχω καταλαβει

    δεν το λεω απολυταγια σενα και για μενα

    αλλα στο βαθμο που γινεται

    ενω δηλαδη υποτιθεται οτι εισαι ο υγιης και ο νορμαλ

    στην ουσια

    αρχιζεις και δεν ζεις με υγεια θυσιαζοντας (ποιος σου το ζητησε) τη ζωη σου

    το ζητουμενο

    που ειναι να χαρεις την ζωη

    δεν επιτυγχανεται σε κανεναν απο τους δυο

    οταν και αν συμβαινει

    δεν λεω οτι με το ζορι συμβαινει

    σου λεω το σκεπτικο απλα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ο ενας δηλαδη επιλεγει να καταστρεφει τη ζωη του πινοντας

    και ο αλλος

    εγω καλη ωρα

    να καταστρεφω τη ζωη μου λυπουμενη για τον αλλον

    μα γιατιιιιιιιι πινει?

    μα γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι πινει?

    μα γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιι πνει?

    μα δεεεεεεεεεεεεεεεεεεν το βλεπει ποσο κακο ειναι?

    μα γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιι δεν το βλεπει?

    μα γιατιιιιιιιιιιιιι δεν το βλεπει?

    μα γιατιιιιιιιιιιιιιι? δεν το βλεπει ? ε? ε? ε?

    μα γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι δεν βοηθιεται?

    μα γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιι δεν βοηθιεται?

    μα γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιι δεν βοηθιεται?

    γιατι γαμωτο γιατιιιιιιιιιιιιι?

    γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?

    ισως αν κλαψω λιγο παραπανω εκεινος να επιλεξει κατι καλυτερο!

    ισως αμα του το πω με λιγο καλυτερο τροπο?

    το βρηκα θα κανω πως δεν με ενδιαφερει και δεν θα του λεω τιποτα!

    αχ δεν πετυχαινει..μμμ κατσε κατσε θα βαλω τον ταδε να του το πει....

    μα γιατιιιιιιιιιιιιι?

    γιατι δεν πιανει τιποτα?

    μα γιατι πινει?

    μα δεν βλεπει οτι ειναι κακο?
    οοοοοοοοοο καλα ! ολη μου τη ζωη και δεν μου φτανει να ειμαι ειλικρινης!

    το χω λεμε!!!!!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    καταλαβαίνω νομίζω το σκεπτικό σου..
    σχετικά με μένα προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω πράγματα ( σε μια προσπάθεια να ζήσω τη ζωή μου όπως αξίζει),διαβάζω,ζωγραφίζω,δ ουλεύω καποιες ώρες,συνεχίζω τις σπουδές μου..και πολλές φορές νιώθω ευχαριστημένη με τη ζωή μου.όμως πάντα κάτι με κρατάει πίσω,μου στερεί την ανεμελειά..δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω να πώ. Πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού υπάρχει ο Φ. και ενδεχομένως και άλλοι σαν τον Φ., και άνθρωποι δυστυχισμένοι, αδικημένοι (δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό..αλλά έτι σκέφτομαι.υπάρχει δυστυχία πως μπορώ να κάνω σαν να μην υπάρχει?)και δεν λεώ ότι εγώ είμαι η ευαίσθητη που την αφορούν και ασχολείται και οι άλλοι που δεν επηρεάζονται τόσο είναι οι αδιάφοροι..Προσπαθώ πάντως όσο μπορώ να ζώ τη ζωή μου!Με τον Φ. ήμασταν πολύ δεμένοι, ήμασταν πολλά χρόνια μαζί, μέναμε μαζί ουσιαστικά μεγαλώσαμε μαζί και ο τρόπος του εχει επηρεάσει τον δικό μου και αντίστροφα με τα θετικά και τα αρνητικά που αυτό συνεπάγεται υποθέτω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ;) (για τον εσωτερικό μονόλογο)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    ;) (για τον εσωτερικό μονόλογο)

    χα χα! εμπνευση ε?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    καταλαβαίνω νομίζω το σκεπτικό σου..
    σχετικά με μένα προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω πράγματα ( σε μια προσπάθεια να ζήσω τη ζωή μου όπως αξίζει),διαβάζω,ζωγραφίζω,δ ουλεύω καποιες ώρες,συνεχίζω τις σπουδές μου..και πολλές φορές νιώθω ευχαριστημένη με τη ζωή μου.όμως πάντα κάτι με κρατάει πίσω,μου στερεί την ανεμελειά..δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό αυτό που θέλω να πώ. Πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού υπάρχει ο Φ. και ενδεχομένως και άλλοι σαν τον Φ., και άνθρωποι δυστυχισμένοι, αδικημένοι (δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό..αλλά έτι σκέφτομαι.υπάρχει δυστυχία πως μπορώ να κάνω σαν να μην υπάρχει?)και δεν λεώ ότι εγώ είμαι η ευαίσθητη που την αφορούν και ασχολείται και οι άλλοι που δεν επηρεάζονται τόσο είναι οι αδιάφοροι..Προσπαθώ πάντως όσο μπορώ να ζώ τη ζωή μου!Με τον Φ. ήμασταν πολύ δεμένοι, ήμασταν πολλά χρόνια μαζί, μέναμε μαζί ουσιαστικά μεγαλώσαμε μαζί και ο τρόπος του εχει επηρεάσει τον δικό μου και αντίστροφα με τα θετικά και τα αρνητικά που αυτό συνεπάγεται υποθέτω..


    μαζι σου ρε!

    οποιος ξερει ας απαντησει!!!

    α στο καλο!

    μα υπαρχει τοοοοοοοοοσος πονος

    φευγω παω να κλαψω τωρα


    ηλιθιοι εσεις ευτυχισμενοι!!!! ουρτ!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Μπορεις να τον αγαπας οσο θελεις, αλλα δε μπορεις να τον βοηθησεις αμα δε θελει να βοηθηθει, ουτε αυτον ουτε κανεναν...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    τον μονο που μπορουμε να αλλαξουμε ειναι τον εαυτο μας και αυτον με περισση δυσκολια καποιες φορες
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Serenity prayer:

    God,
    grant me the serenity to accept the things I cannot change;
    Courage to change the things I can;
    And wisdom to know the difference..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    "δε μπορεις να τον βοηθησεις αμα δε θελει να βοηθηθει, ουτε αυτον ουτε κανεναν."
    θέι να βοηθηθεί..αλλα έχουν μαζευτεί τόσα πολλά που κι εγώ που είμαι ας πούμε "απ έξω" δεν θα ξερα από που να αρχίσω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ρις, για να διαβάσω ένα ποστ σου...κατεβαίνω κατεβαίνω κατεβαίνω...
    γιατί γιατί γαιτί???????
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Πολλές φορές η τάση μας να μπαίνουμε μέσα στο πρόβλημα του άλλου, μέσα στη θλίψη του, ίσως να μαρτυρά αποφυγή ενασχόλησης με δικά μας θέματα. Και έτσι να μην είναι, η επιλογή "συμπάσχω και πονώ μαζί σου" δεν βοηθά την κατάσταση. Στέκεσαι δίπλα στον άλλον και ρωτάς πως μπορείς να βοηθήσεις. Προσανατολίζεις προς κάποια (ας πούμε) λύση και από εκεί και πέρα προσπαθεί να βρει τη δύναμη να προχωρήσει. Ας πούμε αν θέλει να πάει σε κάποιον ειδικό βοηθάς στην εύρεση του ειδικού. Από εκεί και πέρα άντε να έχεις το ρόλο ενός διακριτικού καθοδηγητή. Έχω την εντύπωση ότι μόνο με αυτόν τον τρόπο μιλάμε για μια ουσιαστική συνδρομή (και γι΄αυτόν αλλά και για εσένα)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τιποτα.......
    By ανεμος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-12-2010, 20:07
  2. Δεν εχω ζωη...δεν εχω τιποτα.
    By TheFlameWithin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-10-2010, 14:49
  3. ΤΡΕΛΛΑ-Η ΤΙΠΟΤΑ;
    By kimkara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2010, 15:08
  4. ΤΙΠΟΤΑ δεν βοηθαέι...!
    By Sepia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 01-07-2010, 13:06
  5. τιποτα
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-04-2009, 19:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •