Χωρισμός...Ένας μικρος θάνατος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12

    Χωρισμός...Ένας μικρος θάνατος...

    Γεια χαρά σε όλους.Θα ήθελα κι εγώ να περιγράψω με λίγα λόγια την θλίψη που νιώθω μέσα στην δύνη του απίστευτου χωρισμού που ζω.Η ιστορία μου λοιπόν ξεκινάει λίγους μήνες πριν όταν μετά από 10 χρόνια σχέσης και απόλυτης αφοσίωσης σε έναν ανθρωπο φτάσαμε στην εκκλησία με μία τεράστια προσμονή για την τελετή και την άλλη μέρα, από μέρους μου πάντα όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων.Από την επόμενη μέρα, έμεινα μόνη....Με άφησε...Με ταπέινωσε...Με σκότωσε...Ή μάλλον με διέλυσε....Με εκτέλεσε στα τρία μέτρα...Μέσα στο σπίτι που φτάξαμε για να ζήσουμε.Για να στεγάσουμε την αγάπη και την οικογένεια μας.Έτσι τουλάχιστον έλεγε μέχρι και ένα μήνα πρίν το γάμο...Στη συνέχεια...το τίποτα.Παρακαλητά, ατελείωτα γιατί, άρνηση, πόνος, αδικία και κατάθλιψη.Ένας άνθρωπος που με ακολουθολούν κι άλλα προβλήματα, κάνοντας μια ζωή υπομονή περίμενα τοσο πολύ αυτό το νέο ξεκίνημα...Έδωσα τόσα πολλά...Αλλά τελικά όσο πιο πολλά δίνεις, τόσο λιγότερα παίρνεις.Φυσικά με παρακολουθεί ψυχίατρος, παίρνω φαρμακευτικη αγωγή και κάνω ψυχοθεραπεία....όμως πονάω τόσο πολύ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Γεια χαρα

    τι ειναι αυτο που σε πονα?

    ειχες την προσδοκια οτι μια τοσο δυσκολη σχεση θα διευκολυνοταν με το γαμο


    και διαψευστηκες οικτρα?

    η σε πικραινει δεν ηθελες να χωρισετε ενω το ηθελε εκεινος?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
    Παντρευτήκατε και την επόμενη μέρα έφυγε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    agp, κουραγιο...
    Ο πονος μετριαζεται κατα τη γνωμη μου οταν διατηρουμε διαρκη επαφη με την καθημερινοτητα, και δεν πλεουμε σε πελαγη φαντασιακης ευτυχιας .
    Τωρα, ηρθε η ωρα να καταλαβεις γιατι δεν ειχες επαφη με την πραγματικοτητα, με το τι νιωθει και μηπως ειχες γινει πιεστικη στην προσπαθεια σου να πετυχεις την ικανοποιηση αυτου που τοσο πολυ ηθελες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    βρε εσωτερικη δυναμη απο οσα ποστ που εχω διαβασει δικα σου αυτο ειναι το πρωτο που συμφωνησα χοχοχο

    agp πετα κοριτσι μου τις πλερεζες και βαλε τα γιορτινα που απαλλαχτηεκς απο εναν μαλακα!! Δυστυχως ξοδεψες καποιο καιρο κ δυστυχως εσυ δεν ειχες παρει χαμπαρι οτι ειναι μαλακας για να φυγεις πρωτη, αλλα σου εκανε τη χαρη κ εφυγε αυτος!!!!!! ΓΙουπι!!! Κ οσο το δυνατον νωριτερα!!!!!! Ενας υπεροχος ανθρωπος περιμενει να τον γνωρισεις, αρκει να εχεις συνειεδηση της πραγματικοτητας των συναισθηματων κτλ κτλ!! Και πανω απο ολα να ξερεις οτι τον εαυτο σου εχεις, κανεναν αλλον ποτε!!!!!!!! Ολοι οι αλλοι ανθρωποι ειναι συνταξιδιωτες μας, κτηματα μας ποτε, καποιοι μας συντροφευουν πολυ, αλλοι λιγοτερο κ παει λεγοντας!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    carrie, δεν νομίζω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου γιατί εγώ διαφωνώ με το 'μαλακας' που χαρακτηριζεις το αγορι της. Μην ξεχνας ηταν μαζι 10 ετη.
    Και το να υπερ-απλουστευουμε μια κατασταση με ενα χαρακτηριστικο "μαλακας" , δεν οφελει.

    Κατα τη γνωμη μου, το να βαζουμε ταμπελες στους αλλους ανθρωπους , μας αποτρεπει απο το να κοιταξουμε τα δικα μας λαθη και τις δικες μας ευθυνες. Ομως μονο ετσι θα μεγαλωσουμε ψυχικα και θα ωριμασουμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    κ ομως εκανες λαθος, συμφωνω μαζι σου και παλι! Για δευτερη φορα! χαχαχα Ουτε οι ταμπελες ειναι καλες ουτε να υπεραπλουστευουμε! Απλα δεν κανω λεπτεπιλεπτες ψυχαναλυτικες αναλυσεις εδω περα, τα λεω πιο χυμα κ ατσαλα, κ πολλες φορες αυτα ειναι που καταλαβαινει ο αλλος, ειδικα αν ειναι μπερδεμενος, μπορει να εχω κ αδικο παλι, αλλα δεν πολυ σκαω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    Άρα συμφωνούμε
    Καλά κάνεις και γράφεις όπως σου αρέσει. Όλα χρειάζονται.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    43
    οι παλιες αγαπες πανε στο παραδεισο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    Δεν πα να πανε οπου θελουνε!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Κανεις πολυ καλα που κανεις ψυχοθεραπεια. Θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις κ τα δικα σου λαθη, γιατι κατι σιγουρα λαθος εκανες κ συ για να μην εχεις καταλαβει οτι υπαρχει προβλημα στη σχεση... Το σιγουρο παντως ειναι οτι δεν ηταν ειλικρινης μαζι σου κ αυτο δεν ηταν εντιμο απο την πλευρα του.... Προχωρα μπροστα! Μαθε απο τα λαθη σου ετσι ωστε να μην τα επαναλαβεις! Και να θυμασαι οτι δεν αξιζει να βρισκεσαι σε αυτη την κατασταση για κανεναν..... Βιασου να γινεις καλα! Ηζωη ειναι μπροστα σου κ σε περιμενει!!!!
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by mateo View Post
    οι παλιες αγαπες πανε στο παραδεισο
    στο διαολο πανε και καλο θα ειναι να μη ξαναγυρνανε! κατι ξερω κι εγω, 7 χρονια εμπειριας με ΜΙΑ κοπελα μονο, που φυσικα δεν οδηγησε πουθενα. οποτε ποιος γαμος και κουραφεξαλα, ο γαμος ειναι απλα για τα ματια του κοσμου οπως κι ολα τα αλλα, κωλοχαρτα και ιστοριες για το μετεπειτα, αν κι αφου πεθανει ο ενας απ'τους δυο, να μαστε καλυμενοι. απλα μαλακιες!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Καμια φορα καλο ειναι να ακουμε λιγο τον αλλον και την ιστορια του αντι να προβαλλουμε δικες μας εμπειριες και χαρακτηρισμους με την πρωτη ευκαιρια...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου agp. Σου εύχομαι να νιώσεις καλύτερα σύντομα.
    Χρησιμοποίησες πολύ δυνατές εκφράσεις για να περιγράψεις πώς βιώνεις εσύ το χωρισμό. Αλλά αν το σκεφτείς, δε θα περιέγραφε ο καθένας έναν χωρισμό ως "εκτέλεση στα τρία μέτρα". Η εκτέλεση είναι εκτέλεση, όπως και να το κάνεις. Για να βιώνεις κάτι που δεν είναι εκτέλεση σαν εκτέλεση στο συναισθηματικό πεδίο, ίσως το συναίσθημά σου να το είχες επενδύσει όλο στο πεδίο αυτό, της σχέσης σου, οπότε και ο τερματισμός της βιώνεται απο σένα σαν εκμηδένιση (σαν θάνατος).
    Όταν λες ταπείνωση τι εννοείς ακριβώς? Με ποιον τρόπο νιώθεις να σε ταπείνωσε ο πρώην σύντροφός σου?
    Υπάρχουν κάποια κενά για να κατανοήσω τι ακριβώς συνέβη. Μετάνιωσε και υποχώρησε μπροστά στις ευθύνες του γάμου? Μήπως δεν ήταν τελικά δικό του όνειρο αλλά πιέστηκε για να χωρέσει σ' αυτό και πριν το μεγάλο βήμα το συνειδητοποίησε, πως δεν ήταν έτοιμος για τέτοια δέσμευση? Μήπως όλο έγινε για καλό τελικά? Λέω γω τώρα μερικά, αν θες ας απαντήσεις με περισσότερες λεπτομέρειες για να συνεχίσουμε την κουβέντα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Ευχαριστώ πολύ όλους για τις γνώμες και τις απαντήσεις σας.Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι με τον άνθρωπο αυτό, είχαμε ένα δέσιμο διαφορετικό, μια σχέση πολύ δυνατή...Αυτός ο χωρισμός δεν κρίθηκε σε συναισθήματα αλλά σε συμπεριφορές...Υπήρξαν θέματα χαζά που έφτασαν τα πράγματα εκεί αλλά και πιο βαθεια και σοβαρά θέματα κυρίως του συντρόφου μου-ακόμη και από την παιδική ηλικία όπως απωθημενα, φόβος προς τους γονείς και απόρριψη-αλλά δεν μπόρεσα όλα να τα κοντρολάρω δυστυχώς...τον βοήθησα παρα πολύ να στηριχθεί στα πόδια του όταν κανένας δεν ήταν εκεί γιάυτόν, ηθικά, ψυχολογικά, οικονομικά, πρακτικά....Όσο μπορούσα κι εγώ βέβαια...Κι αυτός όμως με είχε στηρίξει πολύ.Αυτό όμως που έκανε γκρέμισε τα πάντα...Κάποιοι διακρίνουν ακόμη και εκδίκηση σε όλη αυτή τη συμπεριφορά...Δεν ξέρω...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ο μικροσ πριγκιπας και η αλεπου
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 19-08-2011, 00:04
  2. Απο μικρος στα βασανα.
    By Method in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 13-10-2010, 00:37
  3. Επώδυνος χωρισμός και επικείμενος θάνατος συγγενικού προσώπου
    By Novel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 22-10-2009, 10:58
  4. Ο μικρος μου βριζει
    By maria... in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 43
    Last Post: 08-07-2008, 01:11
  5. Πως ξεπερνιεται ενας χωρισμος?????
    By Tzeni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 27-08-2007, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •