Ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Ψύχωση

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    6

    Ψύχωση

    Καλησπέρα σε όλους, με λένε Μαρία κ ο αδερφός μου είναι ψυχωσικός. Είναι σε αγωγή εδώ κ 3 χρόνια κ η εξέλιξή του δεν είναι κ η καλύτερη. Είχε όλες τις προϋποθέσεις να "γιατρευτεί" αλλά διάφορα γεγονότα συν το οικογενειακό περιβάλλον τον κρατάνε πίσω. Ψάχνω να βρω ανθρώπους που έχουν περάσει τέτοιες καταστάσεις... περιμένω απαντήσεις, συμβουλές, κατευθύνσεις κ με όποιο άλλο τρόπο μπορείτε να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    359
    εγω εχω σταματησει με οδηγιες γιατρου την θεραπεια μου...την μια φορα ημουν καλα για 8 μηνες και απο φουντα εγινα σκατα και τωρα ειμαι 3 μηνες χωρις αγωγη και μια χαρα. Η προυποθεση για να βρει καποιος την λειτουργικοτητα του κατ εμε ειναι η θερμη βοηθεια απτους γονεις η ψυχικη ηρεμια και η θεληση...και ενας καλος ψυχιατρος...τα στατιστικα λενε οτι ενα 25-30% των ψυχωσικων γινονται σχετικα καλα και δεν παιρνουν φαρμακα οποτε ευχομαι στον αδερφο σου καλη τυχη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    [ειχε τις προυποθεσεις να γιατρευτει] .... τι εννοεις ,να σταματησει τα φαρμακα κ να θεραπευτει η να ειναι καλα με τα φαρμακα ?
    Τωρα ειναι με αγωγη αντιψυχωσικη κ δεν ειναι καλα- δηλ. τι κανει?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    6
    Καλησπερα παιδια, ευχαριστω πολυ spiral εχεις δικιο, για να γινει καλα πρεπει να υπαρχει ψυχικη ηρεμια κ θερμη βοηθεια απο τους γονεις, δυστυχως ομως εμενα οι δικοι μου τα βλεπουν διαφορετικα, νομιζουν οτι ειναι πολυ ευκολο κ απλο να γινει καποιος καλα, τελοσπαντων, ελπιζω καποια στιγμη να καταλαβουν ποσο σοβαρη ειναι η κατασταση. Κατερινακι εννοω οτι αν εμενε σταθερος στην κατασταση που ηταν για ακομη 2 χρονια θα του εκοβε την αγωγη κ θα ηταν καλα, ομως δεν ειναι τυχερος γαμωτο, ετυχαν διαφορα με την δουλεια του κ με τους δικους μου κ τον γυρισαν πισω, αρχισε παλι να ακουει φωνες, να εχει φοβιες μεχρι κ τον ευατο του "εβλεπε" να αυτοκτονει. Τωρα πια δεν θελει να παει καθολου στη δουλεια τον εχει πιασει φοβια κ ο ψυχιατρος του ειπε να μη του δωσει φαρμακο να προσπαθησει να το ξεπερασει με τη βοηθεια της ψυχολογου του. Ελπιζω να πανε ολα καλα, μακαρι να πανε ολα καλα κ να το ξεπερασει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    marspy αυτο που λες ο ψυχιατρος του ειπε να μη του δωσει φαρμακο να προσπαθησει να το ξεπερασει με τη βοηθεια της ψυχολογου του.] ειναι πολυ θετικο, δεν εχω ακουσει τιποτε καλυτερο ολα αυτα τα χρονια που παλευω με το προβλημα μου!
    Βεβαια αυτη η δηλωση, η εστω η προτροπη του ψυχιατρου -να μη παρει φαρμακα -εκτος των αλλων -.,σημαινει οτι ο αδελφος σου δεν ειχε ψυχωση. Το ξερω οτι αυτο ακουγεται πολυ απλοικο, ομως μετα απο 5 χρονια που ενημερωνομαι γι αυτο το θεμα και ζω συγχρονως κ το γολγοθα μου, αυτη ειναι η αποψη μου!
    Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει ψυχικη ασθενεια, αλλα μπορει να ελπιζει ,οτι αν θελει κ ξεπερασει τον εαυτο του θα γινει καλα!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ποιά φάρμακα παίρνει για να καταλάβουμε;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    γιατι δεν του προτινεις να γραψει μονος του εδω ; δεν ξερει γραμματα ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by marspy View Post
    Καλησπερα παιδια, ευχαριστω πολυ spiral εχεις δικιο, για να γινει καλα πρεπει να υπαρχει ψυχικη ηρεμια κ θερμη βοηθεια απο τους γονεις, δυστυχως ομως εμενα οι δικοι μου τα βλεπουν διαφορετικα, νομιζουν οτι ειναι πολυ ευκολο κ απλο να γινει καποιος καλα, τελοσπαντων, ελπιζω καποια στιγμη να καταλαβουν ποσο σοβαρη ειναι η κατασταση. Κατερινακι εννοω οτι αν εμενε σταθερος στην κατασταση που ηταν για ακομη 2 χρονια θα του εκοβε την αγωγη κ θα ηταν καλα, ομως δεν ειναι τυχερος γαμωτο, ετυχαν διαφορα με την δουλεια του κ με τους δικους μου κ τον γυρισαν πισω, αρχισε παλι να ακουει φωνες, να εχει φοβιες μεχρι κ τον ευατο του "εβλεπε" να αυτοκτονει. Τωρα πια δεν θελει να παει καθολου στη δουλεια τον εχει πιασει φοβια κ ο ψυχιατρος του ειπε να μη του δωσει φαρμακο να προσπαθησει να το ξεπερασει με τη βοηθεια της ψυχολογου του. Ελπιζω να πανε ολα καλα, μακαρι να πανε ολα καλα κ να το ξεπερασει.
    είχε παραισθήσεις κ ο ψυχίατρος του πρότεινε να πάει σε ψυχολόγο κ όχι να ακολουθήσει φαρμακευτική αγωγή?
    πρωτάκουστο!
    http://www.mazi.org.gr/

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    6
    παιρνει το risperdal, η δουλεια του ειναι χρυσοχοος κ πηγαινε κανονικα στο μαγαζι του (οχι μονος του παντα μαζι του ή η μανα μου ή ο πατερας μου) μεχρι που κοντα στα χριστουγεννα μπηκαν στο μαγαζι κ εκαναν ενοπλη ληστεια, οποτε υποτροπιασε. Ετσι ειπε ο ψυχιατρος οτι δεν θα του εδινε αγχολυτικα χαπια κ θα ξεπερνουσε το προβλημα με την βοηθεια της ψυχολογου του (επαθε οξυ αγχος κ αρχισε παλι να ακουει φωνες κτλ). Ειχε αρχισει να το ψιλοξεπερναει (πηγαινε καθε μερα στο μαγαζι απο μιση ωρα) μεχρι που πριν μια εβδομαδα περιπου μπηκαν ξανα στο μαγαζι νυχτα αυτη τη φορα κ τα εκλεψαν ολα!!!!!! Οποτε καταλαβαινετε σε τι κατασταση βρισκεται τωρα, φοβαται παρα πολυ. Το παλευω να τον βοηθησω οσο μπορω, ελπιζω να το ξεπερασει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    πέρασε μεγάλες δυσκολίες...
    γιατί όμως να μν πάρει βοήθεια για τις παραισθήσεις που έχει?
    έχοντας παραισθήσεις, βιώνεις μια άλλη πραγματικότητα...
    είναι ψυχφθόρο τουλάχιστον.
    έζησα κάτι τέτοιο γι΄αυτό κ επιμένω.
    http://www.mazi.org.gr/

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    6
    Το risperdal τον καλυπτει για ολα αυτα. Αυτα του βγηκαν τωρα παλι λογω του σοκ που επαθε (ακουγε παλι φωνες, εβλεπε τον ευατο του να αυτοκτονει, κ συνδυαζε γεγονοτα που ακουγε στην τηλεοραση ή διαβαζε σε εφημεριδες με τον ευατο του). Βεβαια αν συνεχιστουν θα του δωσει αγχολυτικα, του εχει δωσει περιθωριο περιπου ενος μηνος δεν θελει να τον επιβαρυνει με αλλα φαρμακα. Εσυ arkto ολα καλα τωρα?

Similar Threads

  1. φαντασματα και ψυχωση
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 26-10-2010, 02:09
  2. ψύχωση και επιβίωση
    By Leader in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 06-10-2010, 19:59
  3. Αλκοολ και ψυχωση
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-2009, 00:47
  4. ψύχωση....
    By neve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 06-07-2007, 19:41
  5. Ψύχωση;
    By Orion in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-01-2007, 02:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •