Πολλοι αριθμητικοι περιορισμοι...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299

    Πολλοι αριθμητικοι περιορισμοι...

    Καθως προσπαθουσα να στειλω σημερα ενα ευμεγεθες προσωπικο μηνυμα, σκεφτηκα οτι το φορουμ συνεχιζει να θετει χαμηλα αριθμητικα ορια σε πολλες παραμετρους της χρησης του. Ο μεγιστος αριθμος μηνυματων που μπορουν να αποθηκευτουν παραμενει στα 50, το μισο απο το αντιστοιχο οριο του προηγουμενου φορουμ για το οποιο ειχαν ηδη παραπονεθει καποιοι... Το οριο των 5000 χαρακτηρων στην εκταση ενος προσωπικου μηνυματος περα απο υπερβολικα μικρομ φαινεται να ερχεται σε αντιθεση με τον αντιστοιχο περιορισμο για τις δημοσιες καταχωρησεις, που ειναι στο διπλασιο αριθμο χαρακτηρων. Ο τελευταιος μου φαινεται επισης περιοριστικος. Αλλα και το οριο των 200 χαρακτηρων για τις υπογραφες σε ενα φορουμ με πολυ μεγαλη αναλογια αναμεσα στο μεγεθος γραμματοσειρας και το ευρος των πλαισων των ποστ. Αν μη τι αλλο μια φουρκωμενη γραμματοσειρα με χρηση του font η με πολλα line breaks ειναι πολυ πο επιφοβη απο μια υπογραφη ας πουμε 1000 χαρακτηρων μοιρασμενων σε δυο σειρουλες... που το ματι ευκολα προσπερναει αν θελει.

    Σε μικροτερο βαθμο κατι παρομοιο νομιζω συμβαινει και με το ρεπ - αν το οριο ειναι οντως στο 20, θαρρω πως υπερβαινει και τον συνολικο αριθμο των ατομων που συνεισφερουν συστηματικα σε επιπεδο υποστηριξης... Χρησιμοποιω το τελευταιο απλως σαν μετρικη - μου φαινεται πως απο ενα σημειο και μετα και αφου εχει απονειμει καποιους ποντους, βρισκεται κανεις στο περιμενε για να εγγραφει καποιο νεο μελος που θα βοηθαει συχνα η καποιο αλλο να συνεισφορει πιο περιστασιακα, ωστε να συμπληρωθουν οι 20 βαθμοι και να μπορει κανεις να παρει εκ νεου αμπαριζα ολους του "παλιους" με χρονικη σειρα, σε εναν νεο γυρο ρεπ που κι αυτος θα φρακαρει μετα απο τα γνωστα 20 ατομα... Δεν γινεται τουλαχιστον να "απελευθερωνεται" ο καθε βαθμος που εχουμε δωσει μετα απο καποιο χρονικο διαστημα?

    Δεν ξερω αν ξεχασα καποιο αλλο οριο αλλα τα παραπανω ηδη μου φαινονται αρκετα περιοριστικα ως εχουν... Αν συντρεχει καποιος λογος για την διατηρηση τους, θα μπορουσαμε εστω να ανοιξουμε μια συζητηση πανω σε αυτο εμεις και η διαχειρηση?
    Last edited by oboro; 26-01-2011 at 16:31.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    σε φαντάζομαι να πηγαίνεις για ψώνια...
    θα βγάζεις το λάδι των πωλητών....
    χαχαχα!!!
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ναι αλλα μου κανουν το χατηρι γιατι ειμαι καλος μαζι τους ; ) και ειδικα μαζι των.

    Ασε που συνηθως στο τελος αγοραζω κιολας!! (ειπαμε εχω και θεματα.)


    εεεε πισω στο θεμα μας ομως. : )
    Last edited by oboro; 26-01-2011 at 14:28.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Καλημέρα,

    Ποια είναι τα όρια που εσύ θα θεωρούσες μη περιοριστικά; Ας ξεκινήσουμε με τα προσωπικά μηνύματα, και την υπογραφή, καθ' ότι το reputation system είναι ένα περισσότερο complex σύστημα. Επίσης, δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε, υπάρχει η δυνατότητα να «κατεβάσετε» τα προσωπικά σας μηνύματα, όλα, μονομιάς, στον υπολογιστή σας, και αυτόματα να αδειάσει ο χώρος σας στο inbox / outbox εδώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Καλημερα. To οριο των προσωπικων μηνυματων στο παλιο φορουμ ηταν 100, αλλα δε θυμαμαι αν αυτο ηταν συνολικα η ξεχωρα για καθε folder... Παντως ηταν τουλαχιστον το διπλασιο. Επισης εκανα καποια πειραματα για την υπογραφη (στο wordpad, lol) και οι 500 χαρακτηρες πραγματικα δεν πιανουν τοσο πολυ χωρο στην οθονη... Η δικη μου υπογραφη νομιζω βγαινει ~300 χαρακτηρων αν κοψω τις δυο αλλαγες γραμμης που το συστημα δε με αφηνει να κοψω σε αυτη τη φαση. Ισως καλο θα ηταν να υπηρχε περιορισμος ωστε να μην τεντωνουν τα tables απο καποιες υπογραφες αλλα φανταζομαι εκει μπορει να κανει edit η διαχειρηση.

    Τα προσωπικα μηνυματα εγω τα σωζω σε αρχεια .mht ωστε οταν τα ανοιγω να ειναι ακριβως οπως τα εβλεπα στο φορουμ. Νομιζω το φορουμ δε θα μπορουσε να προσφερει αυτη την επιλογη αφου ειναι δουλεια του browser αλλα ναι ειναι θετικο που υπαρχει η δυνατοτητα, στο προηγουμενο φορουμ ελειπε.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Κι εγώ πιστεύω πως τα 50 πμ είναι πολύ μικρός αριθμός. Πάντως δεν ήξερα για το απευθείας κατάβασμα θα το κοιτάξω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Για το συστημα ρεπ πιστευω θα ηταν χρησιμο πολυ να μας ελεγε και ο Νικος Ντ. την αποψη του, αφου νομιζω το οριο των 20 το εχει αναφερει ο ιδιος στη μακροσκελη τεχνικη συζητηση που ειχε ανοιξει με τα μελη του φορουμ για το ζητημα. Θυμαμαι τοτε πως ο αριθμος μου ειχε φανει ενστικτωδως πολυ υψηλος για ενα φορουμ με διαστασεις σαν το δικο μας αλλα δεν ημουν σιγουρος ακομη τοτε... Τωρα πλεον νομιζω οτι θα οδηγηθουμε σε "σταση ευχαριστιων" λολ. Ρεπολογικη κριση οπου οι περισσοτεροι δεν θα μπορουν να δωσουν ρεπ, ξεκινοντας μαλιστα απο τους πιο δραστηριους αν οχι πιο βαθμολογημενους ποστερ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by randolph View Post
    Spam Message: Edited by Aeon.
    Τι είναι πάλι τούτο?
    Τώρα έχουμε και διαφημίσεις?
    Last edited by Aeon; 29-01-2011 at 12:07.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οι διαφημησεις μου θυμισαν και το αλλο: στα προσωπικα μηνυματα δεν φαινεται να υπαρχει καλαθος αχρηστων... Εμενα δε μου ειχε χρησιμεψει ποτε στο προηγουμενο φορουμ αλλα καποια ατυχηματα οσο να 'ναι θα τα προλαμβανει. Δεν προβλεπεται απ' το vBulletin?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Τι είναι πάλι τούτο?
    Τώρα έχουμε και διαφημίσεις?
    Όχι, μην κάνετε κλικ, είναι spam.

    Υ.γ. Oboro: θα δω το θέμα «κάδος ανακύκλωσης» πολύ σύντομα.

Similar Threads

  1. Τελικά ειμαστε πολλοί...
    By ste12 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-03-2010, 23:59
  2. Είμαστε πολλοί
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 31-10-2009, 20:57
  3. δυσμορφοβια?το χουμε πολλοι?εγω γιατι τόσο?
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 13-11-2007, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •