το μυαλό μας...και τα τρελλά του παιχνίδια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    το μυαλό μας...και τα τρελλά του παιχνίδια...

    καλησπέρα σε όλους...η αλήθεια ειναι ότι έχω κουραστεί, έχω κουραστεί πολύ. Η ιστορία κρατάει περίπου ένα χρόνο. Ξεκίνησε με πονοκεφάλους και ο πρώτος πανικός ήρθε με ένα μουδιασμα στο πόδι..μετά διάφορα..τσιμπήματα σε όλο το σώμα, μουδιασματα, μυρμηγκιασματα, μαγνητικές, αξονικές, νευρολόγος....ξεκινησα τα λαντοζ με λεξοτανιλ..μετά από ένα τρίμηνο λίγο καλύτερα. Ελα όμως που επρεπε να εγχειριστώ..κομμένα όλα. Απότομα. Ναυτίες, ζαλάδες, κόπωση..τα άντεξα. Λεω αυτό ήταν το ξεπέρασα. οοοοχι όμως. Απο Σεπτεμβρη παλι ολες οι ειδικότητες με είδαν, βιοψιες,καρκινικοι δεικτες, αξονικές, μαγνητικές μεχρι και κολονοσκοπηση εφτασε η χαρη μου...ειπα οχι καλυτερα να ξαναρχισω τα φαρμακα. Και οντως πριν απο 26 μερες τα ξαναρχισα τα λαντοζ...ξερω ειναι νωρις..δεν με εχουν πιασει..αλλα αυτό το ρημαδι το μυαλο ολο καινουργια συμπτωματα γενναει...δεν αντεχω αλλο. Εδω και δυο μέρες κατα διαστήματα το ματι μου "παιζει" και εχω τρομαξει..ο κυκλος ξανανοίγει;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    φλερ. κάνε λίγο υπομονή και θα σε πιάσει το φάρμακο. και γενικά προσπάθησε λίγο να το εκλογικεύσεις το πράγμα. κάνε και λίγη γυμναστικούλα. ξέρω κλισέ, αλλά βοηθάει.

    έχω περάσει από τα ίδια και μπορώ να σου πω ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση, αρκεί να βοηθήσεις κι εσύ λίγο τον εαυτό σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    6
    το χειροτερο να μην εχεις τιποτα ...κ το μυαλο σου ...να στα δημιουργει ολα ¨(
    κ εγω το ειχα παθει αυτο ...ειλικρινα για ενα μηνα ημουν στο κρεβατι εμμετους ζαλαδες πονοκεφαλους ...γενικα πολυ δυσκολες καταστασεις ειναι αυτεςς....
    αλλα πιστευω οτι τα φαρμακα ειναι μια προσωρινη λυση .
    δυστηχως.
    πρεπει να πιασεις τον εαυτο σου και να του πεις οτι ειναι καλα
    ισως το πρωτο θεμα ειναι να βρεις γιατι το κανεις αυτο?
    μηπως θελεις να εχεις κατι ?
    θελεις προσοχη?θελεις να νιωσεις οτι εχεις κατι σοβαρο ?για να ταρακουνηθεις κ να μπεις στη διαδικασια να ζεις πιο αληθινα πιο εντονα>?
    εαν το μυαλο σου πει ...οτι εχεις πυρετο κ οτι εισαι πολυ αρρωστη κ το πιστεψεις αμεσως ανεβαινει ο πυρετος..το εκανα οταν ημουν μικρη για να μη παω σχολειο...
    κ γενικα ακομα κ τωρα το κανω για να μη παω στη δουλεια οταν δεν νιωθω καλα ψυχολογικα ..
    για καποιο λογο το κανεις εχεις μια αναγκη μεσα σου ενα κενο...βρεστο ...σκευψου...βοηθησε τον εαυτο σου ουσιαστικα...
    τι να τα κανεις τα φαρμακα ...φαρμακο θα ειναι η δικη σου λογικη σκεψη βρεστην...ξερω τα λογια ειναι πολυ ευκολανα λεγονται...ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ!!! ειναι πολυ δυσκολες...κ ειδικα στο δικο μας θεμα..αλλα επειδη ταχω καταφερει να το λυσω χωρις φαρμακα πιστευω οτι ισως να μπορεις κ εσυ. Ο ΚΥΚΛΟΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ Κ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    έχετε δίκιο και οι δύο. Δυστυχως περασα ενα διαστημα που πιστεψα οτι θα τα καταφερω χωρίς φάρμακα και δεν μπορεσα. Μπραβο σε σενα που το πετυχες. Εγω σ'αυτη τη φαση της ζωης μου ψαχνομαι να δω τι φταιει. Ναι ξεκινησα και ψυχοθεραπεια, ελπιζω να βοηθησει κάπως. Αυτό το τικ στο μάτι έχει αρχίσει να με φοβίζει πάλι γιατί κραταει 2-3 μέρες και όχι συνέχεια απλά μου δίνει ενα δυο "τραβήγματα" αν μπορω να το πω έτσι...με τρελαινει και το ιντερνετ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    βρε συ, αυτό το τικ δεν είναι τίποτα! κι εγώ το παθαίνω κάποιες φορές, είναι νευρικό. και μην ψάχνεις στο ίντερνετ για ασθένειες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Η γυμναστική, όσο κλισέ και να είναι η αναφορά της, για μένα υπήρξε από τα καλύτερα φάρμακα. 1 ώρα την ημέρα, φεύγουν οι εντάσεις, παράγονται ενδορφίνες, ανεβαίνει η ψυχολογία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    Αυτό το τικ στο μάτι έχει αρχίσει να με φοβίζει πάλι γιατί κραταει 2-3 μέρες και όχι συνέχεια απλά μου δίνει ενα δυο "τραβήγματα" αν μπορω να το πω έτσι...με τρελαινει και το ιντερνετ...
    Μήπως περνάς πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή? Εγώ τότε το παθαίνω να παίζει το μάτι μου.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    6
    α ναι ...εαν περνας πολλες ωρες στον υπολογιστη τοτε λογικα κ αυτο ιθα επηρεαζει τη κατασταση σου...εγω οταν ημουν σε μια παρομοια σχεδον κατασταση καθομουν παρα πολυ στον υπολογιστη ...εκανα ''φιλες-ους'' απο το ιντερνετ κ μιλουσα ωρες με ατομα τα οποια με καταλαβαιναν...γιατι τα ατομα που ειχα κοντα μου δεν με καταλαβαιναν...και ηταν στο κοσμο τους...δηλαδη εμενα με βοηθησε παρα πολυ κ με τα 2 ατομα αυτα εδω κ 5 χρονια μιλαμε σε καθημερινη βαση.αλλα οπως κ ναχει με απομωνοσε απο τον υπολοιπο κοσμο..κ μεκανε να προτιμω να μεινω σπιτι παρα να βγαινω εξω να αλλαζω παραστασεις να γνωριζω καινουργιο κοσμο...ασε που το να παρεις πχ ενα βιβλιο κ να διαβασεις που ναχει σχεση με τουσ προβληματισμους σου ειναι πιο δημιουργικο γιασενα απο το να εισαι σε μια οθονη κ να χανεσαι..δεν ξερω...εσυ τι πιστευεισ?ποσες ωρες καθεσαι καθημερινα στον υπολογιστη?

  9. #9
    Είναι πολύ θετικό το ότι κάνεις ψυχοθεραπεία και παίρνεις και φάρμακα. Ηρέμησε όσο μπορείς. Συγνώμη, ενδεχομένως κάπου αλλού να έχεις πει πιο πολλά για σένα, όμως εγώ τώρα τελευταία άρχισα να ξαναμπαίνω πιο ενεργά, οπότε δεν τα ξέρω.
    Τα τικ, δεν είναι τίποτα (εγώ είχα σε όλο το γυμνάσιο - άσε που με κοροιδεύανε όλοι)
    Ωχ συγνώμη λάθος - δεν είναι τικ (ξαναδιάβασα αυτό που έγραψες) είναι απολύτως παροδικό και το παθαίνουν όλοι. Όπως παθαίνουμε νευρόπονους και τέτοια πράγματα. Δεν είναι τίποτα. Μην ψάχνεσαι συνέχεια για αρρώστιες και συμπτώματα. Όσο είναι δυνατόν κάνε πράγματα που σ' ευχαριστούν και σε χαλαρώνουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ευχαριστώ παιδια πολύ για τις απαντήσεις. Ναι το "τραβηγμα" στο μάτι υπάρχει αλλα αραιοτερα και δινω μαλλον λιγοτερη σημασία...τι να πω...σήμερα αγχωθηκα με ενα βηχα που έχω χρονια λεμε τωρα...και πηγα για ακτινογραφια θωρακος να μου φυγει η ιδεα...αντε να με πιασουν τα χαπια γιατι και η ψυχοθεραπεια καλη ειναι αλλα θελει το χρονο της....κουραστηκα λιγο και πολυ φοβαμαι οτι κουραζω και τον δικο μου ανθρωπο...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    nevriko einai to tik...oso agxwnesai toso tha to exeis...to pathainw kai egw...oso gia thn krish panikou tn exw 3 xronia..ayth th stigmh zalizomai kai niwthw piesh st kefali epeidh skeftomai vlakeies..mou eixan perasei ola mexri pou prosfata exasa ena agaphmeno m proswpo kai tsoup h fovia ths arwstia k tou thanatou epanhlthe...kai egw gyrisa olous ts giatrus kathe eidikothta...mexri pou varethika...mila me tn eayto sou kai pestou hremhse kai skepsu logikaaaaaaaa fonaxe tou!..den xreiazontai farmaka ypomonh kai syzhthsh xreiazetai...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    δικιο έχεις. Και εγω πριν απο δυο χρονια έχασα το μοναδικό ανθρωπο που είχε απομεινει απο την οικογενεια μου...οποτε καταλαβαίνω..ναι σε τετοιες περιπτωσεις εκλογικευση χρειαζεται αλλα πουντη;;; ε;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    wherever i feel safe and happy! ;)
    Posts
    147
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    δικιο έχεις. Και εγω πριν απο δυο χρονια έχασα το μοναδικό ανθρωπο που είχε απομεινει απο την οικογενεια μου...οποτε καταλαβαίνω..ναι σε τετοιες περιπτωσεις εκλογικευση χρειαζεται αλλα πουντη;;; ε;;
    ase thn krish na xespasei ta klasika mhn ta epanalavw ola tha fovhtheis,tha petaxteis panw tha tremeis tha idrwneis...alla meta apo mish wra pou tha xespasei(emena toso krataei panw katw)afou psilohremhseis...kai deis oti eisai zwntanh :P arxise na syzhtas...katse brosta apton kathrefth...pes pws ola einai entaxei xereis oti dn tha patheis tpt apla tha niwtheis ayto to xalia synaisthma oso krata h krish...pare vathies anases..to xartino sakoulaki voithaei kouna to kefali sou skase kai kana skabili an xreiastei kai apla pes oti ola tha pane kala..gt ola einai st diko sou mualo kai opote thes ta stamatas...tha epanelthun e xana esy ta idia...apla mhnto valeis stigmh katw...kai na thimasai pws ta kalutera erxontai sthn telikh ase ayto to diaolaki(krish panikou,etsi to leei h mama mou) na yparxei tha varethei kai tha fygei...des olo ayto san mia efkairia na matheis ton eayto sou kai tis antoxes sou...egw ematha kaimathenw polla...kai exw ginei arketa dynath apo olo ayto...

Similar Threads

  1. ΦΑΝΤΑΣΙΑ Η ΤΡΕΛΛΑ
    By ekimi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 04-10-2010, 21:09
  2. ΤΡΕΛΛΑ-Η ΤΙΠΟΤΑ;
    By kimkara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2010, 16:08
  3. Τι σας έρχεται στο μυαλό..
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 126
    Last Post: 06-09-2009, 18:51
  4. Απελευθερωση και τρελλα.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 66
    Last Post: 17-08-2008, 23:39
  5. Διαζύγιο και τρελλα
    By anitak in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 22-10-2006, 18:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •