Ερώτηση περί σχολείου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12

    Ερώτηση περί σχολείου

    Καταρχήν καλήσπερα,έχω μια απορία με το σχολείο φέτος πάω δευτέρα λυκείου.Σιγούρα δεν εχώ δώσει το 100% των δυνατοτήτων μου στο σχολείο,η σχολική περίοδος εχει φτάσει στη μέση και για να πω την αλήθεια το εχώ μετανιώσει που δεν έδωσα όλο μου τον εαυτό.Επειδή κάποιοι καθηγητές με αγχώνουνε ρωτώντας του αν θα μπορώ να καλύψω τα κενά μου για του χρόνου και συγκεκριμένα στις πανελλήνιες.Το καλοκαίρι μου το φετινό θα το αφιερώσω στο σχολείο αλλα δεν ξέρω αν αυτό ειναι αρκετό.Επίσης σκέφτομαι να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα αλλά δεν ξέρω αν με βοηθήσουν περισσότερο απο το φροντιστήριο.Εσείς τι πιστεύεται προλαβαίνω??έχω αγχωθεί απίστευτα.

    Υ.Γ Πάω τεχνολογική κατεύθυνση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Καλησπέρα! Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι στο υπόλοιπο της σχολικής χρονιάς να προσπαθήσεις να είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις, δίνοντας έμφαση περισσότερο στα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά. Αν σου προκύψει κάποια απορία από τυχόν κενά, μην ντραπείς να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή και αν ντρέπεσαι στο μάθημα επειδή για πχ αφορά ήδη διδαχθείσα ύλη, ρώτα τον στο διάλειμμα. Μην κάθεσαι να στενοχωριέσαι και να μετανιώνεις για αυτά που δεν έδωσες ως τώρα, ok, έγινε, από εδώ και πέρα τί κάνεις έχει σημασία.. Τώρα, στο δίλημμα ιδιαίτερα ή φροντιστήριο, η απάντηση εξαρτάται από το χαρακτήρα σου. Προσωπικά δεν τα πήγαινα καλά με τα ιδιαίτερα. Βαριόμουν απίστευτα και χανόμουν στις σκέψεις μου.. Αντίθετα το φροντιστήριο έχει χαρακτήρα παρέας, για μένα είναι προτιμότερο.. Αν υστερείς σε κάποιο μάθημα πολύ, κάνε ιδιαίτερα σε αυτό και φροντιστήριο στα υπόλοιπα. Αυτό θα το δεις μόνος-η πως πάει.. Ειλικρινά πάντα υπάρχει χρόνος εάν συνειδητοποιήσεις το πρόβλημα, και εσύ το συνειδητοποίησες σχετικά νωρίς. Κάτι τελευταίο: το καλοκαίρι σου μην το στρεσάρεις πολύ γιατί σε περιμένει ένας απαιτητικός χειμώνας. ok, κάλυψε κάποια κενά, αλλά μέχρι εκεί. Ξεκουράσου και γέμισε μπαταρίες.. Όλα καλά θα πάνε!:)
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Υπάρχει περίπτωση ένας μαθητής ο οποίος δεν τα πήγε καλα στην δευτέρα λυκείου αλλά μετα στην τριτή τάξη βελτιώθηκε και έγραψε καλλά στις πανελλήνιες???

  4. #4
    Μουχλαλούδα
    Guest
    Φυσικά και υπάρχει αυτή η περίπτωση.
    Εγώ γενικότερα είχα απίστευτα κενά στη δευτέρα λυκείου, έκανα καλοκαιρινά πριν την τρίτη λυκείου, και εννοείται πως στη τρίτη λυκείου προσπάθησα πάρα πολύ για να τα καλύψω!
    Αν αγχώνεσαι για κάτι, να σκέφτεσαι πως με το διάβασμα θα τα καταφέρεις:)
    Εγώ στη δευτέρα λυκείου είχα βγάλει ούτε καν 12, και στη τρίτη έβγαλα 16 χιλιάδες μόρια ..
    απλά να πιστέψεις σε σένα :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    +1 μουχλαλουδα

    grigor, δεν χρειαζεται να καλυψεις ΟΟΟΛΑ τα κενα . Οι καθηγητες μιλανε για το ιδανικο.
    Διαβαζε εσυ κανονικα την τριτη, και ο,τι δεν κατανοεις , το κανεις επαναληψη.
    Μην πτοεισαι αδερφε...

  6. #6
    Μουχλαλούδα
    Guest
    :) ναι,
    και γενικότερα αυτά που θα κάνεις στη τρίτη λυκείου θα τα κάνεις πολλές φορές επανάληψη , οπότε δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, αρκεί βέβαια να μην αφήσεις κενά του χρόνου, και αν αφήσεις να μην είναι υπερβολικά
    ώστε να μπορείς να τα καλύπτεις στις επαναλήψεις.
    Και ότι δε θα έχεις καλύψει από τη δευτέρα θα το ρωτάς και θα στο εξηγούν ξανά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    δεν εχω κατι να προσθεσω , τα ειπες ολα.
    Απλα, επαναληψεις- επαναληψεις - επαναληψεις. Και τα κενα δε χρειαζεται ολα να καλυφθουν. Επαναληψεις...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Grigor συμφωνώ με τα παιδιά σου έδωσαν ουσιαστικές συμβουλές.
    Υπάρχουν αρκετοί συμμαθητές που έχουν κενά από προηγούμενες τάξεις καθώς ξεκινά η τρίτη Λυκείου. Τι κάνουμε; Δεν πανικοβαλλόμαστε να καλύψουμε όλα τα κενά με τη μία. Συνεχίζουμε το διάβασμα μας, εντοπίζουμε τα κενά που έχουμε σε κάθε ενότητα, προσπαθούμε να τα καλύψουμε με τη βοήθεια των καθηγητών ή ακόμη και συμμαθητών (Θα μπορούσατε να οργανώσετε παρέες για ομαδικό διάβασμα. Εντάξει υπάρχει ο "κίνδυνος" να εξελιχθεί σε χαβαλέ η όλη φάση αλλά και αυτό μέσα στο πρόγραμμα είναι :) ). Συνεχίζουμε στην επόμενη ενότητα, καλύπτουμε τα οποιαδήποτε κενά και συνεχίζουμε. Καλό θα ήταν μετά το τέλος κάθε ενότητας να ρίχνουμε και μια ματιά στις προηγούμενες ώστε όταν χρειαστεί να κάνουμε τη μεγάλη επανάληψη να μας είναι πιο εύκολο. Το θερινό φροντιστήριο είναι μια καλή ιδέα. Και εγώ είχα κάνει και μπορώ να πω ότι με ωφέλησε μιας και όταν άρχισε η χρονιά ένιωθα λιγότερο άγχος για τις ενότητες που είχα καλύψει το καλοκαίρι.

    Πρόγραμμα θέλει για συστηματικό διάβασμα. Αλλά ακόμη και αν χάσουμε κάποιες μέρες δεν έγινε και τίποτα. Βάλε ένα όριο έως πόσες και ποια ώρα θα μελετάς. Ακόμη και αν κάποια φορά δεν είσαι ικανοποιημένος από την ύλη που έχεις βγάλει... άστο... την επόμενη φορά... Ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός, όπως και η καλή διατροφή πλούσια σε βιταμίνες.

    Βάλε ένα πρόγραμμα και για τις εξόδους σου. Συνάντησε τους φίλους σου, συζητήστε... βοηθά... εμψυχώνει ο ένας τον άλλο...

    Και μην ξεχνάς... η είσοδος σε κάποια σχολή είναι μία από τις πολλές λύσεις που θα έχουμε στη ζωή μας για να βρούμε κάποιο επάγγελμα...

    Μην μασάς grigor... όλα θα πάνε καλά :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    γκρικόρ, έχεις τη δυνατότητα να βελτιωθείς.
    αν πιστεύεις πως χρειάζεσαι κ ιδιαίτερα να το κάνεις.
    ( έχε υπ' όψη σου πως το θέμα σου θα κλειδωθεί γιατί είσαι ανήλικος )
    όροι χρήσης...
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    my room
    Posts
    573
    Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβεις πως η εισαγωγή σου σε ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ δεν είναι η μόνη λύση στη ζωή σου και δεν είναι η λύση για όλα.. Είναι ένα λάθος που κάνει μεγάλο μέρος των μαθητών, εξιδανικεύει δηλαδή τις σπουδές, αγχώνεται όσο δεν πάει κατά τη διάρκεια της χρονιάς και εάν δεν μπει πέφτει του θανατά, εάν μπει βλέπει πως δεν ήταν η λύση για όλα του τα προβλήματα. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους κατά τη γνώμη μου που πολλοί φοιτητές παρουσιάζουν συμπτώματα κατάθλιψης κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Αυτό που θέλω να πω με όλα αυτά, είναι ότι ok, οι σπουδές και η παιδεία γενικότερα είναι σημαντικά εφόδια που μπορείς να προσφέρεις στον εαυτό σου και να τον κάνεις καλύτερο, μέρα με τη μέρα. Από εκεί και πέρα, δεν πρέπει να γίνεται αυτοσκοπός. Βάλε τα δυνατά σου του χρόνου, σκέψου καλά πριν καταλήξεις στη μία ή την άλλη σχολή αλλά μην ξεχνάς να ξεκουράζεσαι και να διασκεδάζεις.. :)
    Απλά αγωνίζομαι με τα χαρτιά που μου έχουν μοιραστεί....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    12
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας παιδιά μαλλόν θα κάνω του χρόνου ιδιαίτερα γιατί πιστεύω οτι με βοηθάνε καλύτερα.

Similar Threads

  1. Περι γνωσεων ερωτηση.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 02-05-2010, 16:13
  2. Τα περί τρίχας
    By Dimitris1979 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 07-08-2009, 17:03
  3. περι αντικαταθληπτικου απλη ερωτηση....
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-06-2009, 08:11
  4. Περί σχέσεων
    By Orion in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 31-08-2007, 13:20
  5. Περί του τσατ
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 86
    Last Post: 08-11-2006, 12:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •