Αλλαζω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 182

Thread: Αλλαζω?

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077

    Αλλαζω?

    Με βλεπω να αλλαζω..!!
    Παντοτε πιστευα οτι οι ανθρωποι δεν αλλαζουν.Οτι προσαρμοζουν συμπεριφορες,αναθεωρουν,αλ λα στον πυρηνα τους μενουν οι ιδιοι..
    Κι ομως οταν βλεπω να αλλαζουν θεμελιωδη μου κομματια,νιωθω οτι δεν ειναι ετσι ακριβως οπως πιστευα!!


    υ.γ
    Εν μεσω καταιγιδας ειπα να πω κι εγω τα δικα μου :D
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Αν το αποφασίσουμε μπορούμε μια χαρά ν΄αλλάξουμε.
    Αλλίμονο αν μέναμε πάντα ίδιοι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Φωτεινή κι εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά στον τρόπο που γράφεις! ή καλύτερα στο περιεχόμενο των γραφόμενών σου χεχε
    Μπράβο! Πολύ αισιόδοξη αυτή η εξέλιξη και για όλους μας που ποθούμε αλλαγή σε θεμελιώδη κομμάτια μας :)

    Τελικά τι έκανες? Θυμάμαι κάποια εποχή που σκεφτόσουν για ψυχοθεραπεία, δε βόλευε, μετά ψαχνόσουν με βιβλία ... αλλά γενικώς είχες πάνω απ'όλα τη διάθεση να αλλάξεις κάποια πράγματα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Αν το αποφασίσουμε μπορούμε μια χαρά ν΄αλλάξουν.
    Αλλίμονο αν μέναμε πάντα ίδιοι.
    προσεξε με,αλλαζω εννοω γινομαι αλλη..ημουν αρνι και γινομαι λυκος..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Arsi View Post
    Φωτεινή κι εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά στον τρόπο που γράφεις! ή καλύτερα στο περιεχόμενο των γραφόμενών σου χεχε
    Μπράβο! Πολύ αισιόδοξη αυτή η εξέλιξη και για όλους μας που ποθούμε αλλαγή σε θεμελιώδη κομμάτια μας :)

    Τελικά τι έκανες? Θυμάμαι κάποια εποχή που σκεφτόσουν για ψυχοθεραπεία, δε βόλευε, μετά ψαχνόσουν με βιβλία ... αλλά γενικώς είχες πάνω απ'όλα τη διάθεση να αλλάξεις κάποια πράγματα!
    Αρσουλα μου,
    κοινως τρωγομαι..
    Που και που μιλαω με ενα φιλο μου ψυχολογο,που μου δινει ερεθισματα..δεν κανω δουλεια ετσι το ξερω,αλλα ρε γμτ δεν ξερω αν θα το πιστεψεις,νιωθω οτι μολις αρχισα να εχω και μενα στη ζωη μου,αυτοματα μου εφυγε το 70% του βαρους..
    Κατι που μου εχει κανει τρομερη εντυπωση και με εκανε να αρχισω αυτο το θεμα,ειναι ΚΑΙ η εξωτερικη μου εμφανιση..μου αρεσω αχαχαχ..παλιοτερα με εβλεπα και ελεγα "πως εισαι ετσι?" και οταν οι αλλοι μου εκαναν κοπλιμεντα,τα δεχομουν σαν λιγα...οχι σαν ψεμματα,αλλα σαν ανουσια!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Ίσως σου φαίνεται ότι έγινες λύκος, όταν συγκρίνεις τον εαυτό σου με αυτό που ήσουνα.
    Προφανώς έγινες πιο διεκδικητική από παλιότερα, αν καταλαβαίνω σωστά.

  7. #7
    Φωτεινή....παρόλο που δεν μπαίνω πολύ τον τελευταίο καιρό, διέκρινα και γω την αλλαγή στα γραφομενα σου.
    Λες πως απο αρνί γίνεσαι λύκος. Καλά κάνεις, τον λύκο δεν τον τρώει κανείς τα αρνιά είναι μονίμως στη σφαγή :ρ
    Πρόσεξε πολύ όμως. Μη το παρακάνεις, κράτα τις ισσοροπίες σου γιατί μες στην αλλαγή και σε όλη αυτή την τρικυμία, μπορεί να βάλεις στο ίδιο τσουβάλι ανθρώπους και καταστάσεις που μπορεί να μην αξίζει να μπουν.
    Μη πας στο άλλο άκρο.
    Όσο για την εμφάνιση, δεν το συζητώ. Έίμαι υπέρμαχος του ότι όσο πιο καλά νιώθουμε με τον εαυτό μας εξωτερικά, τόσο πιο πολύ μας βοηθά και εσωτερικά, (σε κάποια πράγματα εννοείται, όχι σε όλα).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ίσως σου φαίνεται ότι έγινες λύκος, όταν συγκρίνεις τον εαυτό σου με αυτό που ήσουνα.
    Προφανώς έγινες πιο διεκδικητική από παλιότερα, αν καταλαβαίνω σωστά.
    κοιτα δυναμικη ημουν παντοτε..
    εγω ειχα θεμα με την ανοχη.
    Μπορουσα να ακουσω την μεγαλυτερη κακεντρεχεια χωρις να παρεξηγησω..δεν με χαλαγε ιδιαιτερα!!
    Μου δημιουργουσε ομως ενα μεγαλο προβλημα.
    Εδινα με την ανοχη μου εγω η ιδια το δικαιωμα στους αλλους να με μπιπ..
    Δεν το εβλεπα ομως,πιστευα οτι ειναι θεμα δικο τους ,αλλα στην ουσια εγω εφταιγα!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Φωτεινή....παρόλο που δεν μπαίνω πολύ τον τελευταίο καιρό, διέκρινα και γω την αλλαγή στα γραφομενα σου.
    Λες πως απο αρνί γίνεσαι λύκος. Καλά κάνεις, τον λύκο δεν τον τρώει κανείς τα αρνιά είναι μονίμως στη σφαγή :ρ
    Πρόσεξε πολύ όμως. Μη το παρακάνεις, κράτα τις ισσοροπίες σου γιατί μες στην αλλαγή και σε όλη αυτή την τρικυμία, μπορεί να βάλεις στο ίδιο τσουβάλι ανθρώπους και καταστάσεις που μπορεί να μην αξίζει να μπουν.
    Μη πας στο άλλο άκρο.
    Όσο για την εμφάνιση, δεν το συζητώ. Έίμαι υπέρμαχος του ότι όσο πιο καλά νιώθουμε με τον εαυτό μας εξωτερικά, τόσο πιο πολύ μας βοηθά και εσωτερικά, (σε κάποια πράγματα εννοείται, όχι σε όλα).
    ναι ρε αγαπη ,προσεχω!:)
    αγαπω τους ανθρωπους ,μου δινουν την αγαπη τους και οι περισσοτεροι με δεχονται γι αυτο που ειμαι..
    Παντοτε για μενα θα εχει μεγαλη σημασια να μην αδικω κανενα,ειναι στο πετσι μου αυτο.Απλως απαλλαχτηκα απο τη σταση μου να βλεπω τα παντα και ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ με την ιδια ευαισθησια..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Φωτεινη πολυ ωραια αυτα που διαβαζω! οταν ειδα αυτο με το λυκος, ηθελα να σου επισημανω κ εγω αυτο που εγραψε η Θεοφανια, γιατι κ το αλλο ακρο ειναι επικινδυνο! (τα ξερω τα ακρα εμπειρικα, βλεπεις! :)
    αλλα απο την τελευταια σου απαντηση καταλαβαινω οτι δεν επεσες στην παγιδα!
    Φωτεινη εγινες διεκδικητικη, οχι λυκος! μη σε αποκαλεις λυκο, ειναι μαλλον υπερβολικο!
    λυκος ειναι χωρις καμια διακριση, να πεφτουμε να κατασπαραξουμε κ να βγαζουμε επιθετικοτητα στους παντες.
    η η βερζιον μοναχικος λυκος, που σημαινει, για να μη μας πατησουν φευγουμε απο τα εγκωσμια εμεις πρωτοι (κοινωνικη αποσυρση/αποφυγη).

    καλη συνεχεια κοριτσι! :)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    Φωτεινη πολυ ωραια αυτα που διαβαζω! οταν ειδα αυτο με το λυκος, ηθελα να σου επισημανω κ εγω αυτο που εγραψε η Θεοφανια, γιατι κ το αλλο ακρο ειναι επικινδυνο! (τα ξερω τα ακρα εμπειρικα, βλεπεις! :)
    αλλα απο την τελευταια σου απαντηση καταλαβαινω οτι δεν επεσες στην παγιδα!
    Φωτεινη εγινες διεκδικητικη, οχι λυκος! μη σε αποκαλεις λυκο, ειναι μαλλον υπερβολικο!
    λυκος ειναι χωρις καμια διακριση, να πεφτουμε να κατασπαραξουμε κ να βγαζουμε επιθετικοτητα στους παντες.
    η η βερζιον μοναχικος λυκος, που σημαινει, για να μη μας πατησουν φευγουμε απο τα εγκωσμια εμεις πρωτοι (κοινωνικη αποσυρση/αποφυγη).

    καλη συνεχεια κοριτσι! :)
    ξερεις τις φοβαμαι τις αλλαγες Λου..ειχα μαθει τον εαυτο μου να ειναι καπως αλλιως..βασανιζομουν και δεν το ηξερα.απλως ειχα μια μονιμη δυσαρεσκεια..αυτο που λεμε δεν ξερω τι μου φταιει,ξερω μονο πως κατι δεν παει καλα!

    τωρα το λυκος,το λεω χαριν της εκφρασης,σημαινει γκραντε αλλαγη!!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    αλλαγη προς τον καλυτερο και αληθινοτερο εαυτο σου

    που θα πονα και θα ξερεις γιατι


    αλλα που θα χαιρεται και θα ξερεις επισης γιατι!!!!

    δεν ειναι τελειο!!!!?????

    σου ευχομαι τα καλυτερα Φωτεινηηηηηηηηη!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    γιατι πονανε οι αλλαγες ρις?
    γιατι ειναι τοσο δυσκολο να αποχωριστουμε το κοστουμι του σακατη?
    Μεσα στην ικανοποιηση νιωθω και στεναχωρια ωρες ωρες..
    Λυπη που ανεχτηκα τοσααα ενοχες που δεν με προστατευσα οσο επρεπε..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    κοιτα ρε συ

    ο,τι μπορει κανεις κανει

    ισως η αναγκη να κρυβεσαι μεσα στη σπηλια να μη σε φανε τα τσακαλια

    να ηταν μεχρι τωρα πολυ εντονη

    και τωρα βγηκες να ανακαλυψεις με χαρα το χωρο

    και ποναει το κορμι σου απο την αλλαγη στασης σε περπατημα

    και η ψυχη σου γι αυτα που χανεις απο τη σπηλια και γι αυτα που εχασες μενοντας εκει

    αλλα και χαρα για ολα τα ωραια που βρισκει κανεις εξω απο το καβουκι του

    το να αγγιξω το ορια μου

    να νιωσω αν ειμαι οκ

    να δω με εναν αλλον τροπο τον εαυτο μου

    μια ωφελιμη αυτογνωσια ειναι δυσκολη και τραυματικη

    αλλα ταυτοχρονα και ωφελιμη

    αν το δει κανεις απο ωφελιμιστικη αποψη

    γιατι ωφελιμο ειναι να κκρυβομαστε απο τους αλλους και απο μας αλλα ωφελιμο και να μας βρισκουμε

    νιωθουμε καλυτεραααααααααααααααα! ναιαιαιαιιαιαιαιαιιααι!!!!!! !!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=-PvzM1oGstQ
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Φωτεινη
    Διαβαζω ωραια πραγματα και ειναι ευχαριστο.Για να σου μπω την εμπειρια μου η κατακορυφη η η καθετη κινηση απο το ενα ακρο στο αλλο ειναι μερος της διαδικασιας αλλαγης.Δλδ μοιαζουμε με ελατηριο,οταν ειμαστε συμπιεσμενοι σ ενα ενα ακρο και ξαφνικα αποσυμπιεστουμε παμε με ορμη στο αλλο και ταλαντευομαστε μεχρι να ισορροπησουμε εκει που θελουμε,δλδ μην το φοβασαι αστο να συμβει,ειναι ωραιο και αυτο....
    Επισης συμφωνω ειναι δυσκολο να αποχωριστιυμε το κουστουμι του σακατη και πολυ οδηνηρο εγω προσωπικα απορησα με τον εαυτο μου οταν συνειδητοποιησα ποσο πολυ εθισμενος ημουν και μερικες φορες και τωρα στην μιζερια με συνεπεια να χανω ομορφα πραγματα στην ζωη μου,κυριως λογω χαμηλης αυτοεκτιμησης............
    Μπραβο σου που πας μπροστα.....

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. αποδεχομαι ή με αλλαζω ?
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 12-03-2010, 01:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •