Υποθυροειδιεισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    35

    Υποθυρεοειδισμος

    χθες μου έγινε μία διάγνωση (βάση TSH, υπέρηχου, και περιγραφή συμπτωμάτων) για υποθυροειδιεισμό.

    όπως είναι γνωστό πρέπει να παίρνω το Τ4 για την υπόλοιπη ζωή μου.

    Παρόλα αυτά γνωρίζω την ύπαρξη εναλλακτικών θεραπειών. Κυκλοφορούν διάφορα εδώ γύρω και κυρίως μιλούν για αλλαγή σε διαίτα ( ιώδιο - σελήνιο και ζινκ). Άλλες πάλι λένε για λάδι από ινδική καρύδα;

    Που αρχίζει η παράνοια και που η πραγματική θεραπεία;

    Ποια είναι η γνώμη σας για τις εναλλακτικές; Υπάρχουν;
    Ποιες οι εμπειρίες σας με Τ4;
    Και πως πιστεύετε ότι ο υποθυροειδιεισμός έχει συνέπειες στην ψυχολογία;

    Είμαι 23.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Δεν ξερω σχετικα με το θεμα αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις παρει βαρος απο τον υπο.
    Νομιζω οτι οσοι εχουν τετοιο υποθηροειδη εχουν συπμτωματα οπως οι κρισεις πανικου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    35
    κρίσεις πανικού έχω πάθει και πολύ γερές μάλιστα.

    εγώ αθλούμαι και τρώω όσο πιο υγειηνά γίνεται, αν και έχω ένα φούσκωμα στην κοιλιά. είμαι περίπου 180 και είμαι στα 73.
    φαίνομαι φυσιολογικός, όμως κάποια στιγμή είχα πάρει απότομα κιλά για κάποιον λόγο. Με πολύ γυμναστική τα έχασα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Μπορει το οτι ειχες παρει βαρος να ειναι απο τον υπο?Μπορει να εχω και εγω το ιδιο εκλεισα ραντευου για εξετασεις.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    35
    Μπορεί να είναι. Μπορεί και όχι. Θυμάμαι όμως ότι προβληματιζόμουν για αυτή την ξαφνική προσθήκη βάρους. Πάντα έτρωγα σαν παλαβός χωρίς προβλήματα. Άρχισα να παίρνω σε μια περίοδο άγχους.

    Κοιτάξου...εδώ πέρα έχει πέσει επιδημία.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Τι φταιει για το αγχος και ολα τα ακολουθα?Μηπως φταιει η καταστροφη του οζον τι να σκεφτω πια?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    35
    φταίνε πολλά πράγματα για τα οποία μόνο η γνώση μπορεί να απαντήσει.....

    ας ελπίσουμε οι νέες γενίες να λύσουν το θέμα...

    γιατί η πραγματική γνώση είναι στα χέρια των λίγων...

    εμείς απλά γυροφέρνουμε σαν θύματα καταναλωτές στην μιζέρη πλευρά της τεχνολογικής ανάπτυξης μας.

    τα κλειδιά βρίσκονται στα βιβλία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    Τι φταιει για το αγχος και ολα τα ακολουθα?Μηπως φταιει η καταστροφη του οζον τι να σκεφτω πια?
    χαχαχαχ παστελι εχω λιωσει!!!! μπορει ρε συ να φταινε κ οι βρικολακες που κυκλοφορουν αναμεσα μας (θυμασαι?) ποιος ξερει ολα ειναι πιθανα!!!!!!!!!!!!:)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    χαχαχαχ παστελι εχω λιωσει!!!! μπορει ρε συ να φταινε κ οι βρικολακες που κυκλοφορουν αναμεσα μας (θυμασαι?) ποιος ξερει ολα ειναι πιθανα!!!!!!!!!!!!:)
    αχχααχ μπορει να φταιει που ξεχασα να πλινω τα δοντια μου που ξερεις?Μπορει να φταιει το τσουναμι στην Ιαπωνια,μπορει να φταιει που μου εσκασε το λαστιχο στο αυτοκινητο,μπορει να φταιει η χαμιλη ταχυτητα που εχω στο μοντεμ στο δυκτιο χαχαχαχαχχαααχαχχαχαχα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    αχχααχ μπορει να φταιει που ξεχασα να πλινω τα δοντια μου που ξερεις?Μπορει να φταιει το τσουναμι στην Ιαπωνια,μπορει να φταιει που μου εσκασε το λαστιχο στο αυτοκινητο,μπορει να φταιει η χαμιλη ταχυτητα που εχω στο μοντεμ στο δυκτιο χαχαχαχαχχαααχαχχαχαχα
    χαχαχαχαχ εχω λιωσει!!!
    δεν επλενες δοντια??να πας να τα πλυνεις ΤΩΡΑ μωρη!! σα δεν ντρεπεσαι..!!!(πλακιζω!!)
    τελικα μαλλον η χαμηλη ταχυτητα στο δικτυο φταιει για ολα κ εμενα τρεις την ωρα σερνεται το γ@#$^&νο!! ασε πριν λιγο εγραψα ποστ 3 παραγραφων κ μολις πηγα τα πατησω enter με πεταξε εξω κ το χασα....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    χαχαχαχαχ εχω λιωσει!!!
    δεν επλενες δοντια??να πας να τα πλυνεις ΤΩΡΑ μωρη!! σα δεν ντρεπεσαι..!!!(πλακιζω!!)
    τελικα μαλλον η χαμηλη ταχυτητα στο δικτυο φταιει για ολα κ εμενα τρεις την ωρα σερνεται το γ@#$^&νο!! ασε πριν λιγο εγραψα ποστ 3 παραγραφων κ μολις πηγα τα πατησω enter με πεταξε εξω κ το χασα....
    λολολολολ ποσο σε παω ρε μικρο!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Παστελι View Post
    λολολολολ ποσο σε παω ρε μικρο!!
    κι εγω σε παω με 100000!!!!!!!!!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    106
    Mindopener γειά σου!
    Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό και το κατάλαβα σχετικά αργά στα 24 μου γιατί δεν είχε εκδηλωθεί σε κανέναν άλλον ως τότε στην οικογένειά μου. Το είχε ο πατέρας μου απλώς δεν του είχε εκδηλωθεί.
    Ο θυροειδής επηρεάζει την ψυχολογία όσο δεν μπορείς να φανταστείς!!!!!! Γι αυτό το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε όταν πας σε ψυχίατρο είναι αν έχεις πρόβλημα με το θυρεοειδή σου και σε στέλνουν για εξετάσεις! Για να είσαι καλά ψυχολογικά πρέπει να είναι καλά ρυθμισμένος και ο θυρεοειδής σου.
    Εγώ στην αρχή έπαιρνα Τ4 αλλά τον τελευταίο χρόνο μου το έκανε ο γιατρός euthyrox 125.
    Δεν είναι τίποτα να παίρνεις σε όλη σου τη ζωή ένα χαπάκι για τον θυρεοειδή σου!!!!!!!! Γιατί το φοβάσαι? Αν δεν το ρυθμίσεις θα αποδιοργανωθεί εντελώς και θα έχεις πρόβλημα! Είναι ύπουλο πράγμα ο θυροειδής μπορεί να σου δημιουργήσει βλάβες που δεν μπορείς να φανταστείς!!!!!!!! Αν σου είπε ο γιατρό να πάρεις χάπι, να το πάρεις!!!!
    Και μη ψάχνεις άλλες λύσεις γιατί θα κάνεις κακό στον εαυτό σου και μετά θα τρέχεις....!!!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Κι εγώ είμαι στο κλαμπ των υποθυρεοειδικών, με καθημερινό Τ4. Μου παρουσιάστηκε με τη μορφή αυτοάνοσης θυρεοειδίτιδας Hashimoto. Το κατάλαβα όταν πια η TSH μου είχε φτάσει στο 160 και τα συμπτώματα ήταν αφόρητα (δεν μπορείς να μιλήσεις γιατί δεν βγαίνουν οι λέξεις, έχεις τρομερή κόπωση και δεν μπορείς να περπατήσεις, πονάνε οι αρθρώσεις, πρήζεσαι εξωτερικά αλλά και εσωτερικά σε σημείο κώφωσης -μυξοίδημα το λένε αυτό- και αν δεν κάνεις κάτι για να ρυθμίσεις το θυρεοειδή πέφτεις σε κώμα). Μέσα σε όλα, ναι, και ψυχολογικά συμπτώματα, όπως κατάθλιψη αλλά και τρομερός εκνευρισμός.
    Δεν ξέρω ποια ήταν ακριβώς η δική σου διάγνωση, Mindopener, αλλά σε κάθε περίπτωση συμφωνώ με τη Φένια: κάνε ό,τι σου είπε ο γιατρός σου. Είναι επικίνδυνα τα εναλλακτικά γιατροσόφια στο ζήτημα του θυρεοειδούς (π.χ. λες για ιώδιο, ενώ εμένα ο γιατρός μου μου το έχει απαγορεύσει δια ροπάλου - ούτε μπετατίν!). Ένα χαπάκι την ημέρα δεν είναι τίποτα, προκειμένου να μπορείς να λειτουργείς κανονικά. Αν έχεις αμφιβολίες για τη διάγνωση, πάρε και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό. Δεν είναι όλες οι παθήσεις του θυρεοειδούς ίδιες - νομίζω πως σε κάποιες θυρεοειδίτιδες δεν χρειάζεται ισόβια θεραπεία. Όμως αυτό το βλέπεις από τις εξετάσεις που κάνεις τακτικά και σε συνεργασία με το γιατρό σου.

    ΥΓ. Τουλάχιστον το Τ4 είναι από τα πιο φτηνά φάρμακα που υπάρχουν!!!!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Κοριτσια εχεται παρει βαρος απο αυτο?με τα χαπια χασατε?Ρωταω γιατι μεσα σε ενα χρονο πηρα 9 κιλα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •