Κούρασα και κουράστηκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735

    Κούρασα και κουράστηκα

    Ξέρω ότι πολλούς μπορεί να τους κούρασαν τα επαναλαμβανόμενα θέματα μου..οπως κι εμένα με κούρασε αυτό το θέμα, και τον Φ. .Βρεθήκαμε χθές κι όλα όσα έγιναν ήταν άσχημα.Νιώθω ότι δεν αντέχω αλλο να τον βλέπω ετσι.τον εγκαταλείπω σιγα σιγα κι εγώ όπως όλοι ή θέλω να προστατεύσω τον εαυτό μου?Δεν ξέρω τα σκεφτομαι και τα δυο..δεν περιμένω κάποια απάντηση αλλά δε νιώθω καθόλου καλά.το βράδυ είδα έναν τρομερό εφιάλτη.σημερα περασα όλη τη μέρα στο κρεβάτι δεν είχα όρεξη να σηκωθώ να κάνω τίποτα,νόμιζα οτι δεν γίνεται αυτό,αλλά πραγματικά ένιωθα ότι δεν υπήρχε λόγος,τίποτα δεν θα με εκανε να νιώσω καλύτερα κι ετσι έμεινα σχεδόν όλοι μερα εκεί.δεν θέλω να τον εγκαταλείψω κι εγώ αλλά όλο δυσκολεύει η κατασταση.δεν περιμένω κάποια απάντηση..απλά νιώθω πολύ χάλια και ήθελα να γράψω όσα σκέφτομαι.
    Last edited by αν?; 28-01-2011 at 22:39.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ρε συυυυυυυυ

    σε καταλαβαινω

    στο εχω ξαναγραψει νομιζω


    ακομα και βιντεο με τζανκυ να δω μου ερχεται να την τον περιθαλψω

    μιλαμε φοβερο κολλημα

    μηπως να παμε σε ενα κεντρο τζανκοαπεξαρτησης???

    ααααααααααααααχ

    δεν κοροιδευω

    νομιζω σε νιωθω πολυ πολυ
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ναι μου το χεις ξαναναφέρει. έχεις κι εσύ καποιο κοντινό πρόσωπο που κάνει χρήση?αν θες μου λες.. δεν ξέρω για σενα εμένα μου είναι πολύ δύσκολο οταν έχω ζήσει πολλά με αυτον τον άνθρωπο ,τον αγαπάς, τον εκτιμάς να τον αφήνεις όταν σου λέει δεν έχω κανέναν, ευχαριστώ που ήρθες..αλλά όταν ακούς και τα δεν μ αγαπάς αφού δεν με εμπιστεύεσαι, με καταστρέφεις, είσαι υπερβολική...λεω ότι πρέπει να προσέξω τον εαυτό μου πρώτα.χθές μαλώσαμε πολύ άσχημα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    σε ειπε κουβεντες βαριες?

    γιατι μαλωσατε???
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Δεν κούρασες, μόνο κουράστηκες. Και καλά κάνεις και ξεκουράζεσαι. Μην αισθάνεσαι άσχημα γι' αυτό.
    Κι εγώ, μετά από δύσκολες καταστάσεις που μ' επιβαρύνουν ψυχολογικά, νιώθω μεγάλη κούραση κι έχω την τάση να κοιμάμαι πολύ.
    Όταν πλέον αναρρώσω, νιώθω πάλι καλά, γεμάτη ενέργεια.
    Παλιότερα με ανησυχούσε αυτό, τότε μάλιστα έπεφτα στο κρεβάτι με γρίππη, ίσως γιατί δεν επέτρεπα αλλιώς στον οργανισμό μου να ξεκουραστεί ψυχολογικά.
    Μέχρι που έπαθα μια "συναισθηματική υπερκόπωση" (κοινώς αγχώδη διαταραχή) κι έμαθα πλέον να ακούω τις ανάγκες του οργανισμού μου.
    Από τότε -κι έχουν περάσει πολλά χρόνια- δεν έχω ξαναπέσει στο κρεβάτι άρρωστη. Απλά δίνω στον εαυτό μου όσο χρόνο χρειάζεται για ν' αναρρώσει όποτε νιώθω ψυχολογικά πιεσμένη ή καταβεβλημένη.

    Είναι υγιές να θέλεις να προστατέψεις τον εαυτό σου.
    Και όχι, δεν εγκαταλείπεις εσύ τον φίλο σου. Αυτός έχει εγκαταλείψει τον εαυτό του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ναι. μου ζήτησε να τον βοηθήσω σε κατι που ήξερε από την αρχή ότι δεν θα συμφωνούσα.δεν ξέρω αν το εννούσε ή το είπε για να με δοκιμάσει γιατί μετα το πήρε πίσω.αλλά από κει και πέρα ξεφυγαν τα πράγματα.μαλώσαμε πολύ ασχημα. δεν ήταν τόσο ότι μου είπε πολύ ασχημα πράγματα όσο ο τρόπος που τα είπε..μου είπε ότι δεν τον καταλάβαίνω,αφούδεν θέλω να ακύσω άλλα να φύγω από κει, ότι δεν έχω πεινάσει ποτέ στη ζωή μου και δεν μπορώ να τον καταλάβω..και αυτά που σου είπα πρίν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    marian_m πραγματικά σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.αυτός όμως έτσι το βλέπει και με κάνει και μένα να το νιώθω έτσι αν και η λογική μου μου λέει ότι αυτός με τον τρόπο του με αναγκάζει να απομακρυνθώ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    συνηθως ενα προσωπο που πινει

    γινεται πολυ γοητευτικο η μαλλον ειναι ( ευαισθησια μεχρι κοκκαλο)

    αλλα ταυτοχρονο γινεται ολο και πιο χειριστικο

    δεν σε σεβεται

    δεν ειναι ντομπρο

    δεν σεβεται τα δικα σου ορια

    αλλα δεν φτανει που τα καταπατα

    σε κανει να αισθανεσαι και φταιχτρα απο πανω (ενοχικη καθως εισαι και συ μεχρι κοκκαλο)

    ειναι εντελως κουφο ετσι δεν ειναι?

    γι αυτο δεν μπορουν να παρουν και βοηθεια

    παρα μονο να σε ξεζουμισουν συναισθηματικα και υλικα

    και μετα εσυ να μεινεις με το παραπονο στο χερι και μονη σου και δαρμενη
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    αλλά όταν ακούς και τα δεν μ αγαπάς αφού δεν με εμπιστεύεσαι, με καταστρέφεις, είσαι υπερβολική...λεω ότι πρέπει να προσέξω τον εαυτό μου πρώτα.χθές μαλώσαμε πολύ άσχημα.
    Αυτό είναι χειρισμός αν?. Οι εξαρτημένοι είναι πολύ χειριστικοί. Δημιουργώντας ενοχές στους άλλους καταφέρνουν και επιβιώνουν.
    Μην πέφτεις στην παγίδα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    δεν μου τα είχε ξαναπεί αυτά..πρώτη φορά ειπώθηκαν όλα αυτά.και ότι τον εκανα να αναρωτηθεί πως ήμασταν τόσο καιρό μαζί.δεν φτάνει που μου χαλάει το τώρα θέλει να μου χαλάσει και τις αναμνήσεις που έχουμε?αυτό γιατί?δεν ήταν ποτέ έτσι ποτέ δεν θα έλεγε κάτι για να με κάνει να νιώσω άβολα ή να με στεναχωρήσει από πρόθεση και αν τό έκανε ζητούσε συγγνώμη δεν μου λέγε ότι τον έκανα ρεζίλι στον αδερφό του, στο φύλο του, τον νευρίασα κ.τ.λ Πάντα ήταν το άτομο στο οποίο μπορούσα να καταφύγω όταν δεν ήμουν καλά ( κι αυτός το ίδιο) ακόμα και όταν δεν ήμασταν πλέον μαζί.Πάντα είχα τον Φ. να με προστατεύει και τώρα όχι μόνο πρέπει να το κάνω μόνη μου αλλά κατα κάποιον τρόπο να με προστατεψω από αυτόν. Η πίστη μου που αντράπηκε για το ότι ο Φ. δεν θα εκδήλωνε ποτέ συμπεριφορές "τυπικές" ενός χρήστη (όπως ο χειρισμός που αναφέρεις) με ταρακόυνησε μάλλον και με έκανε να μην θέλω να σηκωθώ να αντιμετωπίσω τα πράγματα σημερα γιατί συνειδητοποίησα πόσο τον άλλαξε, του κατατρέφει τη ζωή η εξαρτηση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Και πάλι θα σου ζητήσει συγνώμη. Και θα επικαλεστεί την εξάρτησή του για την άσχημη συμπεριφορά. Και πάλι θα κάνει τα ίδια και χειρότερα.
    Και ακόμα δεν είδες τίποτα. Αλλά κανένας δεν σε υποχρεώνει να το υποστείς όλο αυτό.
    Αλήθεια, η μόνη βοήθεια που μπορείς να προσφέρεις αυτή τη στιγμή είναι στον εαυτό σου.
    Αν πάλι θέλεις να νιώσεις εσύ καλύτερα, άφησε του κάποια τηλέφωνα υπηρεσιών στις οποίες θα μπορούσε να απευθυνθεί αν αποφασίσει να απεξαρτηθεί. Αν θυμάμαι καλά, ακόμα κι αυτό εσύ το έψαξες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    απλα μου ήρθε ξαφνική αυτή η συνειδητοποίηση και νιώθω ότι με άφησε μόνη μου,ναι είναι παράλογο γιατί είμαστε χωρισμένοι, αλλά έτσι είναι. Κανείς δεν με υποχρεώνει εκτός από το χαρακτήρα μου.Ναι είχα ψάξει πληροφορίες και τηλέφωνα για προγράμματα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ησασταν χωρισμενοι ως ζευγαρι

    αλλαμμαζι σε αλλους τομεις και μαζι με εναν δικο σας τροπο

    ο.τι ζησατε δεν αναιρειται

    ο,τι ζεις τωρα ειναι επωδεινο

    γιατι η ηρωινη μπαινει αναμεσα σας

    ειναι χαλια

    σαν να πεθαινει κατι καθε μερα
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Μόνη σου είσαι εδώ και καιρό, απλά δεν ήθελες να το δεις.
    Και τώρα το συνειδητοποιείς. Είναι καλό σημάδι αυτή η συνειδητοποίηση, όσο κι αν πονάει.
    Είναι ένα βήμα παραπέρα. Νομίζω ότι θα τα καταφέρεις να "απεξαρτηθείς" τελικά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    χαίρομαι που φαίνεται να με καταλαβαίνει καποιος researcher.. έτσι ακριβώς τα χω μέσα στο μυαλό μου. δεν με βλέπει σαν όλους τους άλλους, δεν θέλω να τον απογοητεύσω. δεν θέλω να με κατηγορήσει ότι δεν του στάθηκα όταν έπρεπε.χθές τον φοβήθηκα και του το είπα και κέρω ότι τον πλήγωσε αυτό ,του μίλησα πιο απότομα από ποτέ και τώρα δεν μπορώ να ησυχάσω από τις τύψεις..μου είπε ότι τονέκανε να αναρωτηθεί πως ήμασταν μαζι τόσο καιρό κι του είπα κι αυτός το ίδιο,αλλα΄δεν το εννοούσα,αλλά τον στεναχωρησα.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
    By odyseas in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 29-09-2010, 18:37
  2. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
    By Anael in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 12
    Last Post: 27-04-2010, 13:08
  3. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ..
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-08-2008, 18:58
  4. κουράστηκα
    By ferro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 78
    Last Post: 24-02-2008, 02:19
  5. Κουράστηκα
    By Sofia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 24-12-2006, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •