θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390

    θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυνη

    Σύμφωνα με μία νέα έρευνα για την απιστία, οι μισοί άνδρες θα συγχωρούσαν την απιστία της συντρόφου τους, αρκεί το «τρίτο πρόσωπο» να ήταν γυναίκα.Οι γυναίκες, ωστόσο, πολύ πιο δύσκολα θα συγχωρούσαν την απιστία του συντρόφου τους αν το «τρίτο πρόσωπο» ήταν άνδρας, δείχνει έρευνα του πανεπιστημίου του Τέξας στο Όστιν.

    Οι ερευνητές ζήτησαν από 718 φοιτητές να σκεφτούν ότι βρίσκονται σε μία μακροχρόνια σχέση και ποιές θα ήταν οι αντιδράσεις τους απέναντι σε διάφορα σενάρια απιστίας.

    Διαπίστωσαν ότι συνολικά, το 50% των ανδρών μάλλον θα συνέχιζαν τη σχέση τους με μία γυναίκα αν τους είχε απατήσει με... γυναίκα, ενώ το 22% απάντησαν ότι θα συγχωρούσαν την απιστία με άνδρα.

    Στις γυναίκες τα αποτελέσματα ήταν αντίστροφα. Αν ο φίλος τους τις απατούσε με άλλη γυναίκα, το 28% απάντησαν ότι δε θα χώριζαν, αλλά το 21% θα χώριζαν αν τις απατούσε με άνδρα.

    Η μελέτη, τα αποτελέσματα της οποίας δημοσιεύτηκαν αυτό τον μήνα στην επιθεώρηση Personality and Individual Differences, αποφάνθηκε ότι η αντίδραση των ερωτηθέντων βασίζεται στο ένστικτο της ζήλειας.

    Οι άνδρες, συμπεραίνει η έκθεση, ένιωθαν να απειλούνται περισσότερο από έναν άνδρα αντίζηλο εξαιτίας της αβεβαιότητας για την πατρότητα, ενώ βλέπουν την ομοφυλοφιλική περιπέτεια της συντρόφου τους ως «μία ευκαιρία να συνευρεθούν ερωτικά με περισσότερες από μία γυναίκα ταυτόχρονα ικανοποιώντας τη βαθιά επιθυμία των ανδρών για περισσότερες συντρόφους»

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    εσεις ???????????????????

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    για μενα η ερευνα ειναι 100% σωστη. το να παει η γυναικα μου με μια αλλη γυναικα δε θα το δω σαν κερατο, ουτε οτι χρειαζεται να τη συγχωρεσω. αν παει με αντρα ομως δε νομιζω πως υπαρχει ελπιδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εχμ
    η ερευνα δεν ειναι πολυ καλα τοποθετημενη.
    η αληθεια ειναι, οτι οι περισσοτεροι αντρες θα συγχωρουσαν την απιστια αρκει το αλλο προσωπο να ηταν γυναικα ΑΛΛΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ!
    Last edited by Remedy; 29-01-2011 at 11:39.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    εγω θα τη συγχωρουσα ακομα κι αν δεν ημουν παρων, αρκει να ξερω οτι θα ηταν οντως γυναικα κι οχι αντρας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Γω πάλι πιστεύω πως δε θα χώριζα αν ο άντρας μου με απατούσε με άντρα...εκτός αν επρόκειτο για σχέση έρωτα και όχι απλή ξεπέτα, οπότε είτε άντρας είτε γυναίκα, τα ίδια χάλια... θα χώριζα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Γω πάλι πιστεύω πως δε θα χώριζα αν ο άντρας μου με απατούσε με άντρα...εκτός αν επρόκειτο για σχέση έρωτα και όχι απλή ξεπέτα, οπότε είτε άντρας είτε γυναίκα, τα ίδια χάλια... θα χώριζα.
    περα απο την ζηλεια, δεν θα σε βραχυκυκλωνε ερωτικα/σεξουαλικα, αυτο?(το να εχει ο αντρας σου αντρες παρτενερ, εστω και για ξεπετες)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω... η μια φορά μου κάνει περισσότερο σαν περιέργεια... οι επαναλαμβανόμενες δηλώνουν προτίμηση και σίγουρα θα με χαλούσε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σκέψου το με βάση την εξελικτική ψυχολογία. Μία γυναίκα δεν μπορεί να γονιμοποιήσει μία άλλη, άρα να "απειλήσει" την εξασφάλιση της διαιώνισης του γεννετικού υλικού, άρα θεωρείται από έναν άντρα ακίνδυνη ως προς το ένστικτο της αναπαραγωγής. Δεν εκφράζω κρίση, απλά μία άλλη ματιά. Το σχόλιο της Ρεμ, με έκανε να γελάσω, γιατί εκφράζει μια αλήθεια με ωμό τρόπο.
    Είναι βαθιά ριζωμένα τα ανθρώπινα ένστικτα και εκφράζουν αρχέγονες ανθρώπινες ανάγκες σε διάφορα πεδία, τα δε σεξουαλικά ένστικτα είναι από τα πιο δύσκολα να αμφισβητηθούν και να τροποποιηθούν, αλλά στο μέλλον του ανθρώπου τέτοια ένστικτα θα αλλάξουν καθώς ο ίδιος ο άνθρωπος αλλάζει και πληθυσμιακά δεν του είναι πλέον απαραίτητη η εξάπλωση για να επιβιώσει, αλλά αντιθετική. Στο σύγχρονο άνθρωπο η γεννετική του εξάπλωση δεν είναι τόσο σπουδαία όσο στις απαρχές του,και οι πηγές μειώνονται δραματικά, και γι αυτό θα πέσει νερό στο κρασί του και στα ένστικτά του. Οι νόμοι της φύσης είναι δυνατότεροι από του ανθρώπου, γιατί αποτελεί μέρος απλά ενός μεγαλύτερου σχήματος και υπάγεται σ' αυτό, όσο κι αν δεν το αντιλαμβάνεται.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Εχει τυχει να ακουσω απο κοπελες να λενε κατι αντιστοιχο μ'αυτο που λεει η Ρεμεντυ κι οτι δε θα μπορουσαν ουτε στην ιδεα να σκεφτουν τον δικο τους με αλλον αντρα, ηταν κι αλλες βεβαια, περισσοτερες απο αυτες που δε μπορουσαν στην ιδεα της αλλης γυναικας. Ισως παιζει ρολο εδω και το ποσο ζηλιαρα και κτητικη ειναι μια γυναικα στη σχεση της.

    Παραβλεποντας το θεμα απιστια σαν απιστια που απο μονο του ειναι αρκετο για χωρισμο και εστιαζοντας μονο στο αλλο προσωπο, στην περιπτωση που σε απατησει καποιος με αλλη γυναικα σκεφτεσαι οτι κι εσυ γυναικα εισαι και για να σε απατησε σημαινε οτι δεν καλυπτοταν εντελως απο τη γυναικεια σου παρουσια και ηθελε αλλη αντιστοιχη. Το θεμα με τον αντρα ειναι ισως καπως διαφορετικο, δηλαδη δεν τιθεται τετοιο θεμα συγκρισης, τιθεται θεμα προσανατολισμου. Αλλο ειναι να σου ελεγε πχ καποιος οτι σαν γυναικα δεν τον καλυπτεις και θελει μια αλλη και αλλο ισως να σου ελεγε οτι σαν γυναικα τον καλυπτεις αλλα νιωθει να θελει και κατι διαφορετικο που εσυ εκ των πραγματων δε μπορεις να του προσφερεις. Εξαρταται απο ποια πλευρα θα το δει κανεις. Μπορει και στις δυο περιπτωσεις να χωρισει καποιος, αλλα θα ειναι διαφορετικη η σκεψη στο μυαλο του.

    Ολα αυτα βεβαια θεωρητικα ειναι , δηλαδη φανταζομαι αν καποιος βρεθει σε αναλογη θεση μπορει να αντιδρασει και τελειως διαφορετικα απο αυτο που σκεφτοταν.
    Το προβλημα και στις δυο περιπτωσεις παντως ειναι η απιστια αυτη καθεαυτη , το ψεμα, δηλαδη να μην ειναι κατι που θα σου το πει απο πριν να δειτε αν υπαρχει λυση αλλα να παει να το κανει πισω απο την πλατη σου. Το να σου πει απο πριν οτι υπαρχει το ταδε θεμα , φανταζομαι θα τοποθετουσε το εκαστοτε προβλημα σε αλλη βαση.

    Παντως το να βρισκει μια γυναικα λιγοτερο κακο το να την απατησουν με αλλη γυναικα ομολογω ειναι ενα σκεπτικο που δε μπορω να το καταλαβω, οπως δε θα μπορουσα να καταλαβω εναν αντρα που θα εβρισκε λιγοτερο κακο να τον απατησουν με αλλον αντρα παρα με αλλη γυναικα.
    Last edited by rock; 29-01-2011 at 14:20.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Την απιστία τη θεωρώ τον πιο σοβαρό λόγο να χωρίσω, παρόλο που δεν χωρίζω εύκολα, αν υπάρχουν πχ τσακωμοί, οπότε είτε με άντρα ήταν που θα ήταν ανώμαλο για μένα, είτε με γυναίκα, που θα με μείωνε, πάλι θα χώριζα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Την απιστία τη θεωρώ τον πιο σοβαρό λόγο να χωρίσω, παρόλο που δεν χωρίζω εύκολα, αν υπάρχουν πχ τσακωμοί, οπότε είτε με άντρα ήταν που θα ήταν ανώμαλο για μένα, είτε με γυναίκα, που θα με μείωνε, πάλι θα χώριζα.
    αν πηγαινες εσυ με γυναικα ομως, θα νιωθες παλι μειονεκτικα ?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Μάλλον. Αλλά γιατί ρωτάς; Και μιας και σε βρήκα, είχες γράψει κάτι απόψεις ρε παιδί μου για τις γυναίκες. Δεν το ξερα ότι είσαι μισογύνης. Κάτι είχα διαβάσει βέβαια, αλλά το είχα ξεχάσει. Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει, αλλά έλεγες ότι οι γυναίκες συμπεριφέρονται σαν να αξίζουν παραπάνω από σένα, ε ναι όταν είναι έξυπνες, όμορφες, καλές, μορφωμένες, εργατικές κι εσύ είσαι πχ ένα μπάζο και μισό για να το πω έτσι που το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το σεξ, και μπάζο να μην είσαι τελοσπάντων, και όταν αυτές κάνουν δουλειές, μεγαλώνουν παιδιά και δουλεύουν ταυτόχρονα, ε ναι νομίζω αξίζουν παραπάνω από σένα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by whitecandle View Post
    Μάλλον. Αλλά γιατί ρωτάς; Και μιας και σε βρήκα, είχες γράψει κάτι απόψεις ρε παιδί μου για τις γυναίκες. Δεν το ξερα ότι είσαι μισογύνης. Κάτι είχα διαβάσει βέβαια, αλλά το είχα ξεχάσει. Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει, αλλά έλεγες ότι οι γυναίκες συμπεριφέρονται σαν να αξίζουν παραπάνω από σένα, ε ναι όταν είναι έξυπνες, όμορφες, καλές, μορφωμένες, εργατικές κι εσύ είσαι πχ ένα μπάζο και μισό για να το πω έτσι που το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το σεξ, και μπάζο να μην είσαι τελοσπάντων, και όταν αυτές κάνουν δουλειές, μεγαλώνουν παιδιά και δουλεύουν ταυτόχρονα, ε ναι νομίζω αξίζουν παραπάνω από σένα.
    το ειπα και στο αλλο θεμα, δεν ειμαι απλα μισογυνης, αλλα μισανθρωπος! δεν μου φταινε μονο οι γυναικες, αλλα οι ανθρωποι γενικα, σαν ειδος. απλα οι γυναικες ψωνιζονται συχνοτερα. απο κει και περα εδω μεσα δε ψαχνω κατι. αλλα και να εψαχνα, αυτο δε θα ηταν το σεξ, αφου ειμαι λιγακι μεγαλος σε ηλικια πλεον για να παιζω. :)

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν κατάλαβες. Δεν είπα για σένα ότι σε ενδιαφέρει το σεξ, αλλά γενικά μίλησα για μια τέτοια περίπτωση κατάλαβες;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. καταθλιψη συντροφου
    By eva1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-01-2011, 16:10
  2. οι μαναδες δεν τραγουδανε για τον αντρα τους αλλα για το παιδι τους
    By carrot in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-10-2010, 00:34
  3. \'Ενα τραγούδι αρκεί
    By VelvetUnderground in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 25-07-2009, 00:49
  4. Replies: 6
    Last Post: 08-10-2008, 22:37
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 19:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •