Όνειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Όνειρα

  1. #1

    Όνειρα

    Καλημέρα. Εσείς φοβάστε τα όνειρα. Εγώ πριν απο 6 μήνες περίπου είδα ένα όνειρο όχι και τόσο ευχάριστο και βγήκε. Τύχη; Εχουν όντως σημασία; Δεν ξέρω. Πάντως απο τότε φοβάμαι να βλέπω όνειρα. Τελικά τι είναι το όνειρο; Εσείς τι εμπειρίες έχετε; πως να το αντιμετωπίσω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Greece
    Posts
    315
    essie, καλημέρα.

    Θεωρώ ότι το όνειρο είναι συναισθήματα που υπάρχουν μέσα μας σε μια ήπιας μορφής ένταση. Λόγω όμως των συνειδητων λειτουργιων στην καθημερινοτητα (δουλεια κτλ) δεν τους δινουμε πολυ σημασια - και ετσι όταν χαλαρώσουμε βγαίνουν στην επιφάνεια.
    Η 'πρόβλεψη' στην ουσία δεν ειναι κάτι μαγικό φυσικά ή ικανότητες μαντικές. Απλά ο εγκέφαλος συν-εκτιμά τα δεδομένα που έχει και έτσι βγάζει συμπεράσματα τα οποία άλλοτε πέφτουν μέσα άλλοτε έξω (αλλά εμείς κυρίως θυμόμαστε όσα πέσαν μέσα)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by essie View Post
    Καλημέρα. Εσείς φοβάστε τα όνειρα. Εγώ πριν απο 6 μήνες περίπου είδα ένα όνειρο όχι και τόσο ευχάριστο και βγήκε. Τύχη; Εχουν όντως σημασία; Δεν ξέρω. Πάντως απο τότε φοβάμαι να βλέπω όνειρα. Τελικά τι είναι το όνειρο; Εσείς τι εμπειρίες έχετε; πως να το αντιμετωπίσω;
    Γιατί να φοβάται κάποιος τα όνειρα? Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες. Ξέρεις μου θύμησες τον θάνατο του Μορφέα... μερικοί άνθρωποι πεθαίνουν στον ύπνο τους, δεν το ήξερα μέχρι που το έμαθα πριν λίγους μήνες. Πέφτουν για ύπνο και δεν ξυπνούν από τον ύπνο τους. Έτσι έχω ακούσει. Τώρα βέβαια προσπάθησε να το ξεχάσεις αυτό.. άκου λίγη μουσική.. Moby.. in my dreams I'm dying all the time.

    Όνειρο βέβαια είναι κάτι καλό, αν δηλαδή έλεγες φοβάμαι τους εφιάλτες θα σου έλεγα έχεις δίκιο είναι λογικό να φοβάσαι τους εφιάλτες. Ίσως βέβαια να μην κάνεις σωστό ύπνο.

    Σωστός ύπνος για μένα είναι:

    -Ύπνος σε σκοτάδι (έλλειψη φωτισμού δηλαδή)
    -Με σβησμένο κινητό και οτιδήποτε εκπέμπει ακτινοβολία
    -Όχι πολύ φαγητό το βράδυ

    Αυτά βασικά. Εγώ ξεπέρασα τους εφιάλτες μου όταν άρχισα να ξεπερνάω τις φοβίες του στυλ .. πρέπει να αφήσω ένα φως ανοιχτό για να βλέπω στο σκοτάδι, η να μην έρθει ο Σατανάς να με τρομάξει.
    Μην βιάζεσαι να μεγαλώσεις πάντως. Είναι ωραίο πράγμα να ονειρεύεσαι.

  4. #4
    Γενικά κάνω καλό ύπνο. Ούτε δυσκολεύομαι να κοιμηθώ, ούτε και βλέπω εφιάλτες. Τα όνειρα μου είναι φυσιολογικά και τις περισσότερες φορές μπερδεμένα. Απο αυτά που δεν τους δίνεις καμία σημασία. Αλλά επειδή μου πραγματοποιήθηκε ένα και κάποια φορα είχα δει ένα αριθμό στον ύπνο μου και όταν κοίταξα το λαχείο σε αυτόν το αριθμό έλιγε ο πρώτος σκέφτηκα πόσο σωστά μπορώ να κάνω προβλέψεις. Απλα φοβήθηκα απο αυτό που είδα χθες και το σκέφτομαι σήμερα. Γενικά τα αγνωούσα τα όνειρα μου. και στον ψυχολόγο μου που το είχα πει μου είχε πει πως ο εγκέφαλος την ώρα του ύπνου αρχειοθετεί ό,τι έχει συλλέξει την ύπόλοιπη μέρα γιατί εκείνη την ώρα βρίσκει χρόνο. Αλλά σκέφτομαι και τις συμπτώσεις που μου συμβαίνουν και αγχώνομαι!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Τα όνειρα απεικονίζουν αυτό που ήδη γνωρίζεις, σκέφτεσαι, νιώθεις, υποθέτεις. Πολλές φορές όλα αυτά σε συνδυασμό με τα ερεθίσματα που δεχόμαστε καθημερινά, δημιουργούν ένα όνειρο με ιστορίες και εικόνες που μας ταράζουν. Δες το σαν μια ευκαιρία να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου, αφού τα όνειρα είναι δικό σου δημιούργημα. Θα ήθελες να πεις γιατί σε φόβισε το όνειρο που είδες και τι εννοείς 'βγήκε' το όχι και τόσο ευχάριστο που ανέφερες στην αρχή?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    24
    θα μπορουσες να διαβασεις την ερμηνεια των ονειρων του φρουντ. και εκει θεωριες θα διαβασεις αλλα σιγουρα θα ειναι μακρια απο δεισυδεμονιες οτι ....προβλεπουν το μελλον και τα λοιπα.
    αυτο με τα ονειρα ειναι πραγματικα εκτος λογικης.... εχουμε δει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΝΕΙΡΑ , ΕΝΑ "τυχαινει" να βγει και πιστευουμε???? δηλαδη τα αλλα 999 που δεν βγηκανε?????

    και το θεμα των συμπτωσεων ειναι καθαρα υποκειμενικο....αυτο πιστευω. δηλαδη διαλεγεις για καποιο λογο να δινεις ενα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ γεγονος, συνδεδεμενο με κατι δικο σου. π.χ εφαγες ψαρι, και βγαινοντας απο το σπιτι βλεπεις μια γατα να εχει στο στομα ενα ψαρι, και στην τηλοραση βλεπεις μια διαφημιση για ψαρια του μπαρμπα σταθη..... τα εχεις δει κ αλλες φορες αλλα για καποιο λογω λογω του οτι εφαγες ψαρι τωρα τα βλεπεις αλλιως....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Αθηνα
    Posts
    238
    Στις 31/12 εχει γραφτει μεσα στο φορουμ ενα αρθρο για τα ονειρα απο τον ati1946. Θα μπορουσες να του ριξεις μια ματια.
    ...να βαλω τα μεταξωτα κ να φυσαει, στα εργοστασια μπροστα κ στα σκουπιδια πλαι..............

Similar Threads

  1. ΟΝΕΙΡΑ
    By weird in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 170
    Last Post: 13-05-2015, 14:47
  2. ονειρα
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 01-06-2010, 12:28
  3. ονειρα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2010, 03:52
  4. Όνειρα
    By lllogan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-01-2010, 18:10
  5. Όνειρα
    By frouto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-2006, 17:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •