ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    45

    Unhappy ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

    Με λόγο την αφορμή, την αγάπη και το ενδιαφέρον
    θέλησα να ψάξω και να ενημερωθώ στο ιντερνετ σχετικά με αυτό που του συνέβει σε ένα αγαπημένο μου πρόσωπο...και έπεσα πάνω στις συζητήσεις σας...
    Πρόκειται για πολύ δικόν μου άνθρωπο..τον αδερφό μου.:(:(
    Πριν 4 μήνες, επι μια βδομάδα όπως μου έλεγαν οι δικοί μου άνθρωποι (δεν ήμουν παρόν-μένω αλλού) καθυστερούσε να απαντήσει σε ερωτήσεις άλλων, ήταν διαρκώς αφηρημένος...έκανε κάποιες περίεργες ερωτήσεις π.χ. για κολόνες κτλ ώσπου ένα πρωί σηκώθηκε χωρίς να μπορούν οι δικοί μου να τον ντύσουν, είχε τα μάτια του κλειστά, βέβαια απαντώτας όποτε μπορούσε... Οι δικοί μου δεν ήξεραν τι μπορεί να ήταν, ίσως η εξεταστική της σχολής να τον είχε κουράσει. Για να μην τα πολυλογώ νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο για 2 εβδομάδες έχοντας οι γιατροί κάνει διάγνωση για ψυχωσικό επεισόδιο.Πρόκειται για θαυμάσιο παιδί, ευαίσθητο και άτομο που κλεινόταν και δεν έλεγε ποτέ τα προσωπικά του προβλήματα και σκέψεις...Ίσως να φταίμε εμείς για αυτό...:(
    Απο τότε που του συνέβει αυτό παίρνει κάποια φαρμακα και απο 3 που ήταν την μέρα τώρα είναι 2... θα σας πω κάποια στιγμή ποια είναι αυτά..
    Να τονίσω κατα την διάρκεια του περιστατικού ότι δεν έκανε "κινήσεις", δεν έβριζε, δεν είχε τάσεις "φυγής" και όποτε ήθελε να πάει τουαλέτα το έλεγε κτλ
    Γνωρίζω πολύ καλά ότι ένας γιατρός είναι αρμόδιος για αυτό το θέμα και όχι εμείς αλλα θα ήθελα να μάθω ότι μπορώ απο εσάς....αν πρόκειται για κάτι σοβαρό.
    Διαβάζοντας απο εσάς ότι μπορέι να χρειαστεί η θεραπεία χρόνια ή για πάντα δεν σας κρύβω ότι απογοητεύτηκα..
    Εζησα τις πιο δύσκολες στιγμές της ζωής μου εκείνες τις μέρες βέβαια απο την μία δοξάζω τον κύριο και λέω ότι θα μπορούσε να είναι κάτι χειρότερο..
    Οποιαδήποτε γνώμη-άποψη πάνω σε αυτό το θέμα είναι ευπρόσδεκτη.Σας ευχαριστώ..

  2. #2
    τι διάγνωση έβγαλε ο γιατρός ναόμι?
    ξέρεις γιατί σε ρωτάω? μπορεί να βρεθούν άτομα εδώ που να αντιμετωπίζουν το ίδιο και να σου πουν δυο πράγματα πιο συγκεκριμένα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Γεια σου naomi. Δεν ξέρω αν υπάρχει μια γενική λύση σε τέτοιου είδους προβλήματα απλά να είσαι προετοιμασμένη για τις δυσκολίες που προκύπτουν όταν ξεκινάει μια τέτοια ιστορία με τίτλο ψύχωση σε μια οικογένεια. Ο άνθρωπος θέλει στήριξη και μπορεί να περάσει από διάφορα στάδια έως ότου μπορέσει, αν τελικά μπορέσει, να είναι ανεξάρτητος από κάποια στιγμή και μετά.

    τώρα... χωρίς να ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει (την ουσιαστική αιτία) τέτοιων καταστάσεων κατανοώ πως είναι αρκετά δύσκολο (ειδικά στην αρχή) να μπορέσει να σταθεί μόνος του, να μπορέσει να αντλήσει δύναμη από λόγους για τους οποίους να πιστεύει πως αξίζει η ζωή, αν και πραγματικά αυτό το δεύτερο είναι περισσότερο κατάθλιψη παρά ψύχωση.
    Ψύχωση είναι η αποστροφή από την πραγματικότητα και συνήθως αυτό γίνεται με θυμό η αδυναμία συγκέντρωσης σε πρώιμο στάδιο, παρόλο που μπορεί να προϋπάρχει κάποιο στοιχείο κατάθλιψης και πριν από αυτό. Ελπίζω να μην σε μπερδεύω, οι επιστήμονες λένε πως ψύχωση μπορεί να προκληθεί από διάφορους πιθανούς λόγους όπως:
    -ναρκωτικές/η άλλες ουσίες/ καταχρήσεις
    -εκτεταμένη περίοδος στρες/ στρεσογόνας κατάστασης σε περιβάλλον με αυξημένο το συναίσθημα του κινδύνου/ πίεσης/ "απομόνωσης" κτλ με την προϋπόθεση κάποιας ευαισθησίας για την εκδήλωση τέτοιων συμπτωμάτων
    -εγκεφαλική βλάβη η οργανικός παράγοντας (μπορεί να γίνει εγκεφαλογράφημα για την διαπίστωση αυτού)
    Στις έρευνες τους οι ψυχίατροι έχουν εντοπίσει την έλλειψη η υπέρεκκριση μιας ουσίας του εγκεφάλου (άλλωστε για την κάθε ψυχιατρική ασθένεια έχουν επικαλεστεί την έλλειψη η υπερέκκριση μιας αντίστοιχης ουσίας).
    Σαφώς όμως αν το δεις καθαρά επιστημονικά χάνεις την ουσία και αδυνατείς να δεις τον άνθρωπο αυτό σαν άνθρωπο αλλά σαν ένα καθαρά βιοχημικό παράγοντα, και όχι δηλαδή σαν έναν άνθρωπο με ανάγκες, επιθυμίες, κατακτήσεις και απώλειες.

    Αυτά τα λίγα. Καλό κουράγιο εύχομαι.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    45
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις....
    Insect την μέρα που το έπαθε αυτό έκανε εξετάσεις στο νοσοκομείο...δεν είχε κάνει καμία χρήση ουσιών, του έκαναν αξονική η οποία βγήκε μια χαρά....
    Είναι κάτι σοβαρό λες?Πόσο καιρό θα πάρει η θεραπεία?
    Μία φορά τον μήνα τον παρακολουθεί γιατρός... Αυτή τη στιγμή φαίνεται μια χαρά αλλα χωρίς τα φάρμακα δεν ξέρω...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    τι διάγνωση έβγαλε ο γιατρός ναόμι?
    ξέρεις γιατί σε ρωτάω? μπορεί να βρεθούν άτομα εδώ που να αντιμετωπίζουν το ίδιο και να σου πουν δυο πράγματα πιο συγκεκριμένα.
    διέγνωσαν ψυχωσικό επεισόδιο.
    πιέστηκε-ανχώθηκε για τα μαθήματα της εξεταστικής απότι είπαν οι γιατροί...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Αν είναι κάτι σοβαρό... η πορεία και η θεραπεία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Δεν ξέρω πόσο σοβαρό μπορεί να είναι, εξαρτάται που θέλει να φτάσει. Δεν θα είναι εύκολο πάντως να προσαρμοστεί σε ένα πολύ απαιτητικό και πιεστικό περιβάλλον για παράδειγμα...
    Αναρωτιέσαι ακόμα αν μπορεί να είναι καλά και χωρίς τα φάρμακα... είναι λίγο δύσκολο να σου απαντήσω. Από κάποια στιγμή και μετά ίσως να αρχίσει και ο ίδιος να αναρωτιέται..
    Last edited by carrot; 01-02-2011 at 18:59.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    45

    Unhappy

    Aπ τα λεγόμενα σου δεν θα είναι ποτέ τελείως καλα.Κατάλαβα σωστά? Θα συνεχίζει για πάντα θεραπεία?
    Υπάρχει κάποιος ή έχετε ακούσει κάποιον να πέρασε κάτι παρόμοιο και τώρα να είναι μια χαρά?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Δεν εννοώ πως δεν θα είναι ποτέ καλά. Ένας γιατρός θα σου πει θεραπεία για όσο καιρό χρειαστεί. Εκείνος ήθελε να πάρει φάρμακα στην αρχή; Τι σας έλεγε;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    τι πιστευε πριν παρει τα φαρμακα;μηπωσ οτι τον παρακολουθουν;ακουγε φωνεσ;εβλεπε πραγματα αλλα απο αυτα που ηταν στην πραγματικοτητα;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Δεν εννοώ πως δεν θα είναι ποτέ καλά. Ένας γιατρός θα σου πει θεραπεία για όσο καιρό χρειαστεί. Εκείνος ήθελε να πάρει φάρμακα στην αρχή; Τι σας έλεγε;
    Την μέρα εκείνη που ήταν έτσι όπως σας περιέγραψα πιο πριν έπρεπε να νοσηλευτεί σε νοσοκομέιο γιατί δεν είχε πλήρως τις αισθήσεις του, είχε μάτια κλειστά, έλεγε όταν ήθελε να πάει τουάλετα αλλα δεν γινόταν να μην τα πάρει..ήταν η κατάσταση βλέπεις έτσι...αν και τις πρώτες μέρες του έκαναν κάποιες ενέσεις και δεν ήθελε, όταν άρχισε να βρίσκει τις αισθήσεις του αναρωτιόταν τι έχει, γιατι του δίνουν φάρμακα κτλ...νόμιζε ότι είχε κάποιο πρόβλημα υγείας....δεν θυμάται εκεινη την μέρα που του συνέβει αυτό....Οι γιατροί δεν λένε τίποτα ακόμη αν και πάει πολύ καλά.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by pad View Post
    τι πιστευε πριν παρει τα φαρμακα;μηπωσ οτι τον παρακολουθουν;ακουγε φωνεσ;εβλεπε πραγματα αλλα απο αυτα που ηταν στην πραγματικοτητα;
    όχι δεν έχει αναφέρει ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν έκανε κινήσεις, δεν άκουγε φωνές , δεν είχε τάσεις φυγής απλά κάποιες μέρες πριν το πάθει αυτό απαντούσε καθυστερημένα και ήταν αφηρημένος...είχε κλειστεί στον εαυτό του μάλλον γιαυτό το παθε...σας κούρασα.
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Quote Originally Posted by naomi View Post
    όχι δεν έχει αναφέρει ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν έκανε κινήσεις, δεν άκουγε φωνές , δεν είχε τάσεις φυγής απλά κάποιες μέρες πριν το πάθει αυτό απαντούσε καθυστερημένα και ήταν αφηρημένος...είχε κλειστεί στον εαυτό του μάλλον γιαυτό το παθε...σας κούρασα.
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
    χωρισ να θελω να σου πω τιποτα παραπανω απο αυτο που θα πω πολυ πιθανον αν δεν εχει καποιο απο αυτα που σου γραψα να πρεπει να τον δει κι ενασ δευτεροσ γιατροσ απλα για να παρεισ αυτη τη διαγνωση πρεπει να εχεισ καποιο απο αυτα που σου γραψα αν εισαι σιγουρη οτι δεν εχει τιποτα απο αυτα πρεπει να τον δει κι ενασ ιδιωτικοσ γιατροσ γιατι οι δημοσιοι ειναι λιγο χαλαροι με τισ διαγνωσεισ

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    45
    Πήγαμε και σε ιδιώτη γιατρό...πιεστηκε απο τα μαθήματα μας είπε και κλείστηκε στον εαυτό του...δεν έγινε διάγνωση για κάτι πιο σοβαρό...
    Σε λίγες μέρες θα σας πω τι φάρμακα του δίνουν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by naomi View Post
    Πήγαμε και σε ιδιώτη γιατρό...πιεστηκε απο τα μαθήματα μας είπε και κλείστηκε στον εαυτό του...δεν έγινε διάγνωση για κάτι πιο σοβαρό...
    Σε λίγες μέρες θα σας πω τι φάρμακα του δίνουν
    τι φαρμακα του δινουν? για να μπορεσουμε να δωσουμε τις αποψεις μας...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Quote Originally Posted by naomi View Post
    Πήγαμε και σε ιδιώτη γιατρό...πιεστηκε απο τα μαθήματα μας είπε και κλείστηκε στον εαυτό του...δεν έγινε διάγνωση για κάτι πιο σοβαρό...
    Σε λίγες μέρες θα σας πω τι φάρμακα του δίνουν
    η ψυχωση εχει αρνητικα και θετικα συμπτωματα αν δεν εχει ο αδερφοσ σου καποιο απο τα θετικα που σου περιεγραψα πριν τοτε προφανωσ εχει τα αρνητικα που ειναι και αυτα που περιεγραψεσ πραγμα που τον καθιστα μη συνιθισμενη περιπτωση και ευκολη κατα τη γνωμη μου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. χρειαζομαι βοήθεια
    By stefl in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 10-12-2009, 01:39
  2. χρειαζομαι την βοηθεια σας
    By Κορινα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 26-11-2009, 13:44
  3. Χρειαζομαι Βοηθεια...
    By Nikos15 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 25
    Last Post: 19-07-2008, 17:06
  4. χρειαζομαι βοηθεια
    By anneta in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-10-2007, 17:04
  5. Χρειάζομαι βοήθεια. :'(
    By WeepingMoon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2006, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •