...δεν ξερω τι τιτλο να βαλω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    6

    ...δεν ξερω τι τιτλο να βαλω...

    γεια σας
    ειμαι σιγουρη οτι εδω θα υπαρχουν ανθρωποι που θα με καταλαβουν κ γιαυτο μπαινω στη διαδικασια να σας γραψω αυτα που σκεφτομαι κ βλεπω...
    υπαρχουν παρα πολυ ανθρωποι που εχουν προβλημα κ εχουν καταθλιψη εχουν χιλια δυο αλλα δεν το αποδεχονται και κατακρινουν τουσ αλλους που εχουν πολυ μεγαλους προβληματισμους !
    λενε !! πχ α αυτος εχει μεγαλα ψυχολογικα προβληματα...
    ναι !!!! και ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ !???
    ΟΛΟΙ εχουμε απλα καποιοι εχουν το θαρρος και τα βλέπουν κ προσπαθουν να τα λυσουν...
    εγω να πω την αληθεια οταν ειδα τι προβληματα εχω επαθα τετοιο σοκ που εγιναν πιο μεγαλα δεν ηξερα πως να τα αντιμετωπισω...ειμαι 23
    1.ειμαι υπερκινητικη
    2.εργασιομανεις
    3.αναποφασιστη
    4.υπεραισιοδοξη
    5.υπερκαταθλιπτικη
    6.εχω τασεις αυτοκτονιας ( εχω κανει μια αποπειρα )
    7.εχω αυπνιες, υπνικες παραλυσεις
    8.διαταραχες στην διατροφη στο στομαχι
    9.αγχοσ!!!!!!!!!!!!!!
    10.ειμαι τελειομανεις!!!
    11.ειμαι πολυ καλος ανθρωπος,τοσο που δεν ειναι πρωτερημα αυτο στη ζωη μου αλλα μειονεκτημα !! πιστευω πως καταλαβαινεται γιατι ...αλλα ακομα πιστευω οτι θα υπαρξουν ανθρωποι που θα εκτιμησουν ...!αλλα ακομα και αν δεν γινει ποτε αυτο..
    εγω δεν θελω να αλλαξω ..με φθειρει πολυ ψυχολογικα αυτο...
    αυτο το καιρο παλευω στο να μη βγαλω το κακο μου εαυτο...δεν ειναι οτι δεν ειμαι πονηρη εξυπνη ...να φερθω οπως οι αλλοι απλα το ηθος μου δεν μου το επιτρεπει..
    ειναι ασχημο να ξερεις οτι ο κοσμος σε θεωρει αδυναμο κ αφελη !( χαζο !)
    επειδη πολυ απλα εισαι καλος κ σωστος κ δεν αντιδρας !!
    12.ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΩ ΣΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΩ ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ
    ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΚΑΠΟΥ...
    αμα αρχισω να γραφω δεν θα σταματησω ποτε !
    λοιπον ! νομιζω οτι εχω μεγαλο προβλημα...
    γενικα πιστευω οτι αμα το δεις το θεμα συνολικα ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΝΘΡΩΠΑ...
    παω απο το ατομικο προβλημα στο γενικο...
    πρεπει να αντιδρασουμε...
    γενικα...
    γιατι εχουμε αγχοσ?γιατι??δεν αισθανομαστε αρκετοι?γιατι ολα αυτη η κυκλοθυμια?το να μη βρισκουμαι χαρα στα απλα πραγματα ?να μην βρισκουμαι ονειρα να μας κανουν να παλεψουμαι ?
    ΓΙΑΤΙ???ΟΛΑ ΑΥΤΑ ???ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ?Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΕΠΕΚΤΑΣΗ>...
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ?καθημερινα μας προβαλλουν κοινωνικα προτυπα τελεια μοντελα της ανθρωποτητας κ θελουν να γινουμε κ εμεις ετσι (πραγμα αδυνατο )
    κ ολα αυτα για το δικο τους κερδοσ...πρεπει να αντιδρασουμε σε ολα αυτα που μας εφεραν σαυτη τη κατασταση κ να παλεψουμε κ ατομικα αλλα κ συνολικα για να εχουμε ενα καλυτερο αυριο.εγω πιστευω οτι πρωτα πρεπει να γνωρισω τον εαυτο μου κ να τον αποδεχτω οπως κ να ειναι κ σιγα σιγα να προσπαθησω να τον κανω καλα
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...ΔΕΝ ΑΝΑΛΥΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ !! ))))))
    ΑΠΛΑ αναφερω τι πιστευω πολυ γενικα
    ειλικρινα περιμενω ελαχιστοι να με αντιληφθούν ..ευχομαι καποιος να σχολιασει να πει την αποψη του πανω σαυτα τα θεματα που εχω θιξει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    δν μπορείς να κατηγορείς την κοινωνία γιατί εσύ δν είσαι ευτυχισμένη στη ζωή σου.
    όταν ο άνθρωπος έχει έναν σύντροφο στη ζωή του, λίγους φίλους κ μια δουλειά δν νομίζω πως χρειάζεται τίποτα παραπάνω.
    πάσχω από διπολική διαταραχή, οπότε συχνά πάεφτω σε κατάθλιψη.
    το έχω αποδεχτεί κ προχωράω.
    το άγχος το έχουμε όλοι, αλλά υπάρχουν τρόποι να το καταπολεμήσουμε.
    αν δεις εμένα βέβαια να τρέχω σαν την τρελή το πρωϊ, θα πεις δάσκαλε που δίδασκες.
    αν σηκωθώ πιο νωρίς όμως δν θα αγχώνομαι.

    λες για τα πρότυπα που μας πλασάρουν.
    ποιος είπε πως πρέπει να τα ακολούθησουμε?
    αν δεις την κέιτ μος δλδ πρέπει να την δεις σαν πρότυπο?
    μπαινοβγαίνει στις κλινικές αποτοξίνωσης κάθε λίγο.
    αν θέλουμε, υπάρχουν τρόποι να βοηθήσουμε τον ευατό μας.
    Last edited by arktos; 28-01-2011 at 13:40.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλημέρα. Είσαι πολύ καλός άνθρωπος- αλλά αυτό το θεωρείς μειονέκτημα.
    Είσαι πολύ καλός άνθρωπος, αλλά προσπαθείς να μη βγάλεις τον κακό σου εαυτό.
    Δεν είναι ότι δεν είσαι έξυπνη. Αλλά το ήθος σου δεν το επιτρέπει (ποιο, να είσαι έξυπνη?)
    Είσαι πολύ καλός άνθρωπος αλλά δεν αντιδράς στην αδικία.
    Υπεραισιόδοξη/ υπερκαταθλιπτική.

    Όλα τα παραπάνω είναι αντιφάσεις. Τι σημαίνει για σένα ήθος? Θα ήθελες να απαντήσεις σ' αυτό?
    Γιατί μάλλον δεν είναι ήθος αυτό που έχεις ονομάσει ως τέτοιο, είναι παγίδα.
    Θεωρείς ότι έχεις καλοσύνη, αλλά την καλοσύνη αυτή την κρίνεις και τη βρίσκεις κάπου να μη δουλεύει υπέρ σου. Γιατί λες?
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΜΙΑ ΦΥΛΑΚΗ.
    Καλός και σωστός το έχεις ταυτίσει με δεν μιλάω-δεν ακούω-δεν αντιδρώ.
    Μπα, αν είναι έτσι, να με λένε κακιά και δεν έχω κανένα θέμα.
    Έχεις εγκλωβιστεί σε αντιφατικά πράγματα που λες η ίδια στον εαυτό σου, για να μένεις σε αδράνεια, ατομική και κοινωνική.
    Κάτι εξυπηρετεί το ήθος αυτό, που δεν το θεωρώ ήθος. Ήθος που δε στηρίζουμε με τη συμπεριφορά μας είναι καλούπι που έχουμε μάθει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αχου το! ειναι 23 κι αναρωτιεται ποιος δεν εχει ψυχολογικα. φυσικα και θα συμφωνισω μαζι σου ΑΠΟΛΥΤΑ, ειδικα σε οσα εγραψες περι κοινωνιας που απ'τη πιεση κι ολο αυτο μας εχουν καταντησει σκλαβους, αλλα και τα προτυπα που μας κανουν πλυση εγκεφαλου οτι ετσι πρεπει να ειμαστε!

    Quote Originally Posted by arktos View Post
    δν μπορείς να κατηγορείς την κοινωνία γιατί εσύ δν είσαι ευτυχισμένη στη ζωή σου.
    όταν ο άνθρωπος έχει έναν σύντροφο στη ζωή του, λίγους φίλους κ μια δουλειά δν νομίζω πως χρειάζεται τίποτα παραπάνω.
    φυσικα και μπορει να κατηγορει τη κοινωνια, γιατι αυτη ευθυνεται για ολα! μεσα σε αυτη ζουμε και μεγαλωνουμε, με τους ορους που εχουν ορισει, με τα πρεπει και τα μη. αμα δεν υπακουσεις και δε τα ακολουθησεις καταντας ειτε στη φυλακη, ειτε να αυτοεξοριζεσαι και να μη ζεις σαν ανθρωπος.

    επισης ο συντροφος αμα δε σου ταιριαζει και γενικα δεν εχει παρομοιο τροπο σκεψης για να προχωρησετε μαζι, μπορει να καταντησει βαρετος, ανουσιος κι αχρηστος. οπως και η δουλεια αμα δεν σου προσφερει αρκετα λεφτα για να ζεις και να χαρεις κι ολας οσα βγαζεις, τοτε ειναι δωρον αδωρον.

    Quote Originally Posted by arktos View Post
    λες για τα πρότυπα που μας πλασάρουν.
    ποιος είπε πως πρέπει να τα ακολούθησουμε?
    ελα τωρα, λες και δε ξερεις πως πανε αυτα τα πραματα με τη πλυση εγκεφαλου. η κοινωνια σε αναγκαζει να τα ακολουθησεις (εστω και υποσυνειδητα), αμα δε το κανεις τοτε εισαι καθυστερημενος, φτωχος, δε μετρας απλα σαν ανθρωπος. τα πιο ευκολα θυματα ειναι τα κοριτσακια, θα πρεπε να το ξερεις καλυτερα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    6
    ""αυτο το καιρο παλευω στο να μη βγαλω το κακο μου εαυτο...δεν ειναι οτι δεν ειμαι πονηρη εξυπνη ...να φερθω οπως οι αλλοι απλα το ηθος μου δεν μου το επιτρεπει..""
    νομιζω οτι μεσα σε ολα αυτα που αναφερα ισως δεν ημουν ξεκαθαρη στο τροπο που τα εξεφρασα...κ ζητω συγγνωμη ηταν πολυ αργα κ ημουν πολυ κουρασμενη κ τα εγραψα ολα πολυ γενικα για να μη γραψω πολλα..
    λοιπον πιστευω πως ο καθε ανθρωπος εχει μια καλη κ μια κακη πλευρα κ ο καθενας καλλιεργει μια συνηθως περισσοτερο απο την αλλη..κ εγω καλλιεργησα περισσοτερο την καλη πλευρα μου ειμαι φιλοτιμη προσπαθω να ειμαι σωστος σαν ανθρωπος να μην βγαζω κακια κ προσπαθω εδω κ χρονια να παλεψω με το κακο μου εγωισμο και να μην ζηλευω να μην σκεφτομαι εγωιστικα πραγμα που ειναι καλο εννοειτε αλλα οταν το κανεις σε υπερβολικο βαθμο εχει καποιες αρνητικες επιπτωσεις και ειδικα αμα δεν αντιδρας... γιατι δεν ειναι παραλογο αυτο που λεω πλεον ειναι μειονεκτημα να εισαι καλος συνηθως σε εκμεταλλευονται η δεν σε υπολογιζουν...κ δεν σε σεβονται.
    κ για να μη λεω μονο θεωριες...ας πουμε σε μια δουλεια?ποιον θα σεβονται περισσοτερο ?αυτον που θα κανει σωστα τη δουλεια του η αυτον που θα καρφωνει?οσο σωστα κ αν κανεις τη δουλεια σου εαν δεν μπεις σε μια διαδικασια να καρφωσεις να τονισεις αυτα που κανεις εσυ κ να θαψεις τους γυρω σου δεν σε υπολογιζουν..συνηθως.τοσο οσο αυτον που το κανει.
    και αυτο που αναφερω λοιπον ειναι οτι εγω δεν μπαινω σε τετοιεσ διασικασιες κ δεν αντιδρω κ ασ εχω δικιο...το γεγονος οτι δεν αντιδρω δεν με κανει καλο ανθρωπο...καλο ανθρωπο με κανει το γεγονος οτι δεν θελω να βλαψω κανεναν κ ουτε θελω να μπαινω σε μια διαδικασια οπως οι αλλΟι...''δεν ειναι οτι δεν ειμαι εξυπνη'' εννοω οτι μπορω κ εγω να φερθω κ χειροτερα απο αυτους αλλα ειναι επιλογη μου να μη το κανω.
    το κυριο προβλημα μου ειναι οτι δεν αντιδρω...ομως με σωστο τροπο θα μπορουσα να νατιδρασω χωρισ να φαινομαι κακια αλλα κ αυτο δεν το κανω..ναι κ εχω φτασει στο σημειο να λεω οτι αμα συνεχισω να ειμαι τοσο καλη και να μην αντιδρω δεν θα παω ποτε μπροστα...κ οτι ισως πρεπει να αρχισω να φερομαι εγωιστικα σε καποια θεματα κ να μην ειμαι τοσο καλη.
    το αλλο θεμα που σχολιασατε ...το οτι ειμαι υπεραισιοδοξη απο τη μια και απο την αλλη ειμαι υπερκαταθλιπτικη αυτο ειναι αντιφατικο...μα εννοειτε οτι ειναι ...αυτο ειναι το προβλημα οτι τη μια μερα ειμαι ετοιμη να πεθανω κ την αλλη ειμαι μεσα στη τρελη χαρα κ μετα παλι το ιδιο...
    κ ΑΧΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 23 ΧΡΟΝΩΝ...Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΤΟ ΑΝ ΟΙ αλλοι εχουν ψυχολογικα προβληματα...δεν αναρωτιεμαι ολοι εχουν απλα αλλοι το αποδεχονται κ αλλοι οχι κ αυτοι που δεν το αποδεχονται γενικα σχολιαζουν αρνητικα αυτους που το αποδεχονται κ προβληματιζονται για τον εαυτο τους...γιαυτο το λογο κ πολλοι φοβουνται να πανε σε ψυχολογο ή ψυχιατρο ...γιατι ακομα κ πολλοι γονεις το παρεξηγουν κ το σχολιαζουν αρνητικα σκεφτειτε κ ο υπολοιπος περιγυρος...γιαμενα δεν ειναι μειονεκτημα να πας σε ψυχολογο ισα ισα το θεωρω προτερημα κ θελει πολυ δυναμη να γνωρισεις τον εαυτο σου κ να τον αποδεχτεις κ να τον κανεις ευτυχιασμενο
    κ οσον αφορα για την κοινωνια...οχι δεν θα δω την κειτ μος !! κ θα ζηλεψω και θα πω οτι κ εγω θελω να γινω σαν κ αυτην ...δεν θελω να σκεφτομαι τοσο ρηχα...
    αλλα οταν λεω τελειο μοντελο ανθρωπου εννοω εναν με ενα καλο πτυχιο με μεταπτυχιακο 2 γλωσσες χωρις περιττα κιλα με αμαξι σπιτι ...με μια καλη δουλεια.. γενικα η κοινιωνικες αναγκες σε πιεζουν οι απαιτησεις της ζωης...οταν εγω χωρις οικογεννεια δουλευω καθε μερα κ τα χρηματα δεν μου φτανουν ..δεν ειναι μονο τα χρηματα ειναι πιο πολυ νομιζω η πιεση που νιωθεις κ οι ενοχες που βαζεις μεσα στο κεφαλι σου οταν βλεπεις οτι δεν τα καταφερνεις τοσο καλα...πραγμα που δεν ειναι καθολου ευκολο..φυσικα..
    εγω πιστευω οτι γενικα ας πουμε οτι δεν ακολουθουμαι τα στατους κβο τις κοινωνιας κ ακολουθουμαι το τι θελουμε κ πιστευουμαι εμεις οτι θελουμε πραγματικα...αναγκαστηκα ομως δεν γινεται να μην επηρεαστουμε απο τους αλλους ανθρωπους που τα ακολουθουνε καθε δραση τους θα εχει μια δικη μας αντιδραση ...επηρεαζομαστε ψυχολογικα ...
    ειναι αδυνατο να μην επηρεαστουμε...κ αυτο που ελεγα στο τελος ειναι οτι δεν ειμαστε μονο εμεις το προβλημα...δηλαδη το τι εχουμε εμεις ατομικα αλλα το τι εχει ολοκληρη η κοινωνια που επειδυνωνει τα δικα μας προβληματα...δεν ειναι μονο μια δουλεια φιλοι κ οικογεννεια και συντροφο...αν ειναι αυτα μονο...τοτε σχεδον κανενας δεν θα ειχε καταθλιψη...το θεμα ειναι τι δουλεια κανεις?τι αντιμετωπιζεις εκει καθημερινα ...τι φιλους εχεις?? και τι οικογεννεια??και τι συντροφο?μπορει η ευτυχια σου να στηριζεται σε αλλουσ???
    εμενα η δικια μου ποτε.. και αν δεν εχεις δουλεια?κ αν δεν εχεις φιλουσ,συντροφο, οικογεννεια?
    ειμαι της αποψης οτι πρωτα εγω μεσα μου θα με κανω ευτυχισμενη και μετα θα αφησω τους αλλους να την ενισχυσουν αυτην την ευτυχια.
    τελοςπαντων πιστευω οτι οπως εγω δεν αντιδρω ...στη δικη μου ζωη στην αδικια κ γενικα στη κακη συμπεριφορα των ανθρωπων γυρω μου και κανω λαθος, ετσι και οι περισσοτεροι κ ''εγω φυσικα'' δεν αντιδρουμε στην ''κοινωνια'' που μας αδικει καθημερινα κ μας φερεται λες και ειμαστε αναλωσιμα ρομποτακια..κα αυτο νομιζω οτι ευθυνεται παρα πολυ στο γεγονος οτι πολυ ανθρωποι εχουν καταθλιψη..κ διπολικες διαταραχες..να βγαζεις 2 εαυτους αντιφατικους... '
    φυσικα και θα ριξω την ευθυνη και στον εαυτο μου αλλα κ στην κοινωνια κ στην οικογεννεια μου. δεν ευθυνομαι μονο εγω για ολα..οπως και ολοι μας.
    δεν πρεπει να κρινουμε τοσο υπερβολικα αυστηρα τον εαυτο μας...πρεπει να αποδιδουμε τις ευθυνες εκει που πρεπει κ να αντιδραμε εκει που πρεπει κ οχι μονο σεμας..εγω παντως δεν αντιδρω...γιατι φοβαμαι..αλλα πλεον εχω κανει τοσο κακο στον εαυτο μου δεν τον αγαπαω με τον να ριχνω ολα τα φταιξιματα σεμενα πρεπει να ξεσπασω σαυτους που πρεπει κ οχι συνεχεια σεμενα...το ξερω ...δινω τη λυση στον εαυτο μου ...για το καθε τι αλλα η πραξη ειναι δυσκολη.θελω βοηθεια.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by jo Chi View Post
    κ ΑΧΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 23 ΧΡΟΝΩΝ...Κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΤΟ ΑΝ ΟΙ αλλοι εχουν ψυχολογικα προβληματα...δεν αναρωτιεμαι ολοι εχουν απλα αλλοι το αποδεχονται κ αλλοι οχι κ αυτοι που δεν το αποδεχονται γενικα σχολιαζουν αρνητικα αυτους που το αποδεχονται κ προβληματιζονται για τον εαυτο τους...γιαυτο το λογο κ πολλοι φοβουνται να πανε σε ψυχολογο ή ψυχιατρο ...γιατι ακομα κ πολλοι γονεις το παρεξηγουν κ το σχολιαζουν αρνητικα σκεφτειτε κ ο υπολοιπος περιγυρος...γιαμενα δεν ειναι μειονεκτημα να πας σε ψυχολογο ισα ισα το θεωρω προτερημα κ θελει πολυ δυναμη να γνωρισεις τον εαυτο σου κ να τον αποδεχτεις κ να τον κανεις ευτυχιασμενο
    κουκλα μου αυτα που χεις γραψει, τα εχω ξαναγραψει στο παρελθον καμποσες φορες, και σ'αυτο το φορουμ αλλα και σε καμποσα αλλα, και γενικα ειμαι αυτης της αποψης χρονια τωρα. εννοειται οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν ψυχολογικα, δεν χρειαζεται να μου το αναλυσεις περισσοτερο το θεμα! κι αφου κι εγω πασχων ειμαι, ειναι δυνατον να ειχα διαφορετικη αποψη ? το πρωτο που δηλωνω οτι εχω ειναι κοινωνιοπαθης!

    Quote Originally Posted by jo Chi View Post
    αλλα οταν λεω τελειο μοντελο ανθρωπου εννοω εναν με ενα καλο πτυχιο με μεταπτυχιακο 2 γλωσσες χωρις περιττα κιλα με αμαξι σπιτι ...με μια καλη δουλεια.. γενικα η κοινιωνικες αναγκες σε πιεζουν οι απαιτησεις της ζωης...
    εδω δε μπορω να πω κατι, παρα μονο ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ σε οσες κοιταζουν μονο αυτα, και κολλανε στα μεταπτυχιακα και τα κιλα και το αμαξι και το σπιτι καποιου. βεβαια αυτο δεν ειναι δικαιολογια, και δικαιωμα του καθενα και της καθεμιας να ψαχνει το καλυτερο για τον εαυτο του κι εναν ανθρωπο που τα εχει ηδη ετοιμα, ελα ομως που δυστυχως ζουμε Ελλαδα οχι Ολλανδια και Σουηδια...

    Quote Originally Posted by jo Chi View Post
    οταν εγω χωρις οικογεννεια δουλευω καθε μερα κ τα χρηματα δεν μου φτανουν ..δεν ειναι μονο τα χρηματα ειναι πιο πολυ νομιζω η πιεση που νιωθεις κ οι ενοχες που βαζεις μεσα στο κεφαλι σου οταν βλεπεις οτι δεν τα καταφερνεις τοσο καλα...πραγμα που δεν ειναι καθολου ευκολο..φυσικα..εγω πιστευω οτι γενικα ας πουμε οτι δεν ακολουθουμαι τα στατους κβο τις κοινωνιας κ ακολουθουμαι το τι θελουμε κ πιστευουμαι εμεις οτι θελουμε πραγματικα...αναγκαστηκα ομως δεν γινεται να μην επηρεαστουμε απο τους αλλους ανθρωπους που τα ακολουθουνε καθε δραση τους θα εχει μια δικη μας αντιδραση ...επηρεαζομαστε ψυχολογικα ....ειναι αδυνατο να μην επηρεαστουμε...κ αυτο που ελεγα στο τελος ειναι οτι δεν ειμαστε μονο εμεις το προβλημα...δηλαδη το τι εχουμε εμεις ατομικα αλλα το τι εχει ολοκληρη η κοινωνια που επειδυνωνει τα δικα μας προβληματα...δεν ειναι μονο μια δουλεια φιλοι κ οικογεννεια και συντροφο...αν ειναι αυτα μονο...τοτε σχεδον κανενας δεν θα ειχε καταθλιψη...το θεμα ειναι τι δουλεια κανεις?τι αντιμετωπιζεις εκει καθημερινα ...τι φιλους εχεις?? και τι οικογεννεια??και τι συντροφο?μπορει η ευτυχια σου να στηριζεται σε αλλουσ???
    εμενα η δικια μου ποτε.. και αν δεν εχεις δουλεια?κ αν δεν εχεις φιλουσ,συντροφο, οικογεννεια?
    ειμαι της αποψης οτι πρωτα εγω μεσα μου θα με κανω ευτυχισμενη και μετα θα αφησω τους αλλους να την ενισχυσουν αυτην την ευτυχια.
    ναι οκ κι εγω ψαχνω να συγκατοικησω γιατι μονος μου δε με φτανουν τα λεφτα... και τελικα ενω αρχικα αυτα που ζηταμε ολοι οι ανθρωποι ειναι πολυ λιγα δλδ ενα σπιτι και μια δουλεια να βγαινουν τα εξοδα για να συντηρουμαστε και για τροφη... εχουμε καταντησει τοσο σκατα εδω που ακομα κι αν τα βρουμε, παλι λεμε δε μας φτανουν και δε μας ικανοποιουν. γιατι κοιταμε πρωτα τα απαραιτητα, κι αυτα στην αρχη μπορει να μην ειναι αξιολογα. αν και για μενα προσωπικα, αμα εχεις ανθρωπους που σε στηριζουν, τα παντα αντιμετωπιζονται! γιατι οσο να ναι περα απ'την υποστηριξη που μπορει να σου προσφερουν στη ζωη, σε βοηθαν και να μπορεις να προχωρησεις μαζι τους, και να χαρεις ακομα και μ'αυτα τα λιγα που εχεις. αμα δεν εχεις λοιπον ανθρωπους γυρω σου, ειναι δυσκολο να παλευεις και να εξελιχθεις. οσο πετυχημενοι καριεριστες κι αν γινουμε, αμα μεσα μας δεν ειμαστε οκ απο πριν, τοτε παντα θα μας λειπει κατι. τι κριμα που δεν εχω τιποτα απ΄ολ'αυτα που εγραψες. πως περιμενω τελικα κι εγω να παω μπροστα, αμα πρωτα δεν τα εχω βρει με τον εαυτο μου για να εχω φιλους και συντροφο ? και το κακο ειναι οτι ειμαι μεγαλυτερος σου και κοντευω τα 30...

    Quote Originally Posted by jo Chi View Post
    τελοςπαντων πιστευω οτι οπως εγω δεν αντιδρω ...στη δικη μου ζωη στην αδικια κ γενικα στη κακη συμπεριφορα των ανθρωπων γυρω μου και κανω λαθος, ετσι και οι περισσοτεροι κ ''εγω φυσικα'' δεν αντιδρουμε στην ''κοινωνια'' που μας αδικει καθημερινα κ μας φερεται λες και ειμαστε αναλωσιμα ρομποτακια..κα αυτο νομιζω οτι ευθυνεται παρα πολυ στο γεγονος οτι πολυ ανθρωποι εχουν καταθλιψη..κ διπολικες διαταραχες..να βγαζεις 2 εαυτους αντιφατικους... '
    φυσικα και θα ριξω την ευθυνη και στον εαυτο μου αλλα κ στην κοινωνια κ στην οικογεννεια μου. δεν ευθυνομαι μονο εγω για ολα..οπως και ολοι μας.
    δεν πρεπει να κρινουμε τοσο υπερβολικα αυστηρα τον εαυτο μας...πρεπει να αποδιδουμε τις ευθυνες εκει που πρεπει κ να αντιδραμε εκει που πρεπει κ οχι μονο σεμας..εγω παντως δεν αντιδρω...γιατι φοβαμαι..αλλα πλεον εχω κανει τοσο κακο στον εαυτο μου δεν τον αγαπαω με τον να ριχνω ολα τα φταιξιματα σεμενα πρεπει να ξεσπασω σαυτους που πρεπει κ οχι συνεχεια σεμενα...το ξερω ...δινω τη λυση στον εαυτο μου ...για το καθε τι αλλα η πραξη ειναι δυσκολη.θελω βοηθεια.
    πως ακριβως νομιζεις οτι μπορεις να αντιδρασεις εναντια στη κοινωνια δλδ ? η μοναδικη αντιδραση για μενα, επειδη τη σκεφτομαι καμποσα χρονια τωρα και τελευταια τα πραγματα στην Ελλαδα ειναι ασχημα, ειναι η φυγη! ελα ομως που τελικα ουτε αυτη ειναι ευκολη, γιατι χρειαζονται ενα σωρο κωλοχαρτα, αλλα και να πατας γερα στα ποδια σου, ωστε να μπορεσεις να βρεις δουλεια εκει εξω που θα πας. αλλα τελικα ισως ουτε αυτο ειναι καλη σκεψη, γιατι εκει μπορει να ειναι πιο ασχημα! βαζωντας και το θεμα του ρατσισμου μεσα αφου θα εισαι σε τοπο που δεν ανηκεις (κι αν δεν ξερεις και τη γλωσσα ακομα χειροτερα)... τοτε μοιαζουμε καταδικασμενοι να σαπισουμε στα σκατα της Ελλαδος.

    τεσπα δε ξερω τι αλλο να γραψω, αμα νιωθεις εισαι τοσο σοβαρα πηγαινε σε ψυχολογο (αν δεν επισκεπτεσαι καποιον ηδη) και πεστου τα ολα αυτα κι οσους αλλους προβληματισμους εχεις. εγω παντως δε πιστευω οτι μπορει να βρει λυση, δλδ ουτε τη κοινωνια θα αλλαξει, ουτε θα σου βρει δουλεια, φιλους κι οτι αλλο σου λειπει...

Similar Threads

  1. μούρχεται να βάλω τα κλάμματα
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-2009, 02:51
  2. Δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 155
    Last Post: 14-10-2009, 22:42
  3. Χωρις τιτλο.............
    By Winston_man in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-04-2009, 10:05
  4. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 21:32
  5. δε ξέρω τι τίτλο να δώσω
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-09-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •