Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    2

    Πασχω απο διπολικη διαταραχη? Χρειαζομαι ιατρικη περιθαλψη?

    Καλησπερα σας.
    Θα ηθελα κ εγω, να σας παραθεσω την ιστορια μου και να μου δωσετε μερικες συμβουλες.
    Ειμαι 33 ετων, ανεργη το τελευταιο 10μηνο, μετα απο συνεχη εργασια 7 ετων.
    Παρολο που ανεξαρτητοποιηθηκα σχετικα νεα, στα 22 μου, λογω οικονομικης δυσχερειας τα τελευταια 4 χρονια, εχω επιστρεψει στο πατρικο μου και ζω παλι με τους γονεις μου.
    Πληροφοριακα να σας πω, οτι βιωσα τραυματικη σεξουαλικη εμπειρια στα 10 μου και δεν πηρα ποτε συμβουλη παιδοψυχολογου.Το παλεψα μονη και εχω φτασει σε εναν ικανοποιητικο βαθμο, να μπορω να μιλω γι αυτο, χωρις να μ ενοχλει.
    Οπως και οι περισσοτεροι ανθρωποι νομιζω, περασα δυσκολη εφηβεια. Ημουν ενα υπερκινητικο παιδι απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου. Ο αρχηγος της παρεας παντα και παντου με απιστευτη ενεργεια χωρις αναγκη για πολυ ξεκουραση (αυτο με ακολουθει ακομη στη ζωη μου, κοιμαμαι το πολυ 6 ωρες την ημερα σε γενικα πλαισια).
    Στο γυμνασιο επαθα νευρικο κλονισμο και προσηχθην στο νοσοκομειο, οπου μου εκαναν μια ηρεμιστικη ενεση και τιποτα παραπανω (δεν πηρα φαρμακευτικη αγωγη, ουτε με παρακολουθησε ψυχολογος μετα το περιστατικο).
    Ειχα αυτοκτονικες σκεψεις τις οποιες κατεθετα στο γραπτο λογο (εγραφα ποιηματα) τις οποιες φυσικα ποτε δεν υλοποιησα, γιατι φοβομουν. Εκτοτε δεν ξαναεκανα ποτε τετοιες σκεψεις.
    Μετα το σχολειο, παρολο που δεν καταφερα να σπουδασω, γιατι ειχα αλλες ανησυχιες να απασχολουν το μυαλο μου και οχι τα μαθηματα μου, ειχα μια σχετικα καλη επαγγελματικη εξελιξη. Και αυτο οφειλοταν στο "εξυπνο μυαλο" μου, οπως παντα μου ελεγαν ολοι οσοι με γνωριζαν (γονεις, φιλοι, δασκαλοι, συναδελφοι)
    Εργαζομαι απο τα 18 μου, με τρομερο ζηλο, μεχρι πριν απο 10 μηνες που εμεινα χωρις δουλεια.
    Στις διαπροσωπικες μου σχεσεις τωρα, ειχα παντα εγω τον ελεγχο, το πανω χερι... και συχνα θυμωνα και αντιδρουσα βιαια (καποιες φορες, οχι ολες) σε περιπτωση διαφωνιας με το συντροφο μου (εχω επισυναψει συνολικα 3 σχεσεις,ολες μακροχρονιες, με διαρκεια 2,7 και 4 χρονια αντιστοιχα).
    Η τελευταια μου σχεση, τελειωσε πριν λιγες εβδομαδες γιατι δεν αντεχε την εναλλαγη των συμπεριφορων μου, οπως μου ειπε... με τσακισε ψυχολογικα το γεγονος αυτο, γιατι θεωρουσα αυτο τον ανθρωπο ως το τελευταιο μου στηριγμα...
    Ολο το διαστημα που ειμαι ανεργη, δεν εχω διαθεση για τιποτα... βρισκομαι πισω απο τον υπολογιστη, παιζοντας παιχνιδια ολη μερα, με ελαχιστες εξαιρεσεις καποιες αναζητησεις για δουλεια και καποια ξεφρενα ξενυχτια με φιλους σε μια προσπαθεια να καταπολεμησω την επικειμενη καταθλιψη (ματαια βεβαιως, γιατι ξαναπεφτω παντα στο τελος)...
    Τις τελευταιες εβδομαδες και μετα την εγκαταλειψη απο το συντροφο μου, η διαθεση μου ειναι αθλια. Κλαιω νυχθημερον χωρις λογο, δεν τρωω παρα μονο οσο χρειαζεται, κοιμαμαι συνεχεια και ξυπναω πολλες φορες συνηθως τρομαγμενη, φοβισμενη,με αγωνια και με διαθεση να θελω να φυγω απ το σπιτι αμεσα, χωρις να εχω που να παω.
    Σε μια προσπαθεια να επαναφερω την κατασταση εφτασα σε σημειο μια να παρακαλαω και μια να απειλω το συντροφο μου να γυρισει στη σχεση.
    Εχω μαλωσει με τους περισσοτερους φιλους μου, γιατι με θεωρουν ισχυρογνωμων, στις προσπαθειες που κανουν να με βοηθησουν ( και νομιζω εχουν απολυτο δικιο...).
    Βιωνω μια απιστευτη εγκαταλειψη και νοιωθω καταθλιπτικη με εναλλαγες στην ψυχολογια μου, οταν καποιες φορες προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι ειμαι ικανοτατη και δυνατη και οτι αν το παρω αποφαση, θα τα καταφερω, γιατι παντα ετσι ηταν για μενα...
    Σε μια αναζητηση στο διαδικτυο, επεσα πανω στα συμπτωματα της διπολικης διαταραχης... Ηταν σαν καποιος που με ηξερε, να εγραφε για μενα... θα σας πω μονο οτι απο τα 11 συμπτωματα του καταθλιπτικου επεισοδιου εχω τα 9 και απο τα 14 συμπτωματα του μανιακου εχω τα 11... και αυτο συνεβαινε παντα στη ζωη μου...
    Εχω παθει σοκ, γιατι αδυνατω να το πιστεψω...
    Χρειαζομαι βοηθεια και πρωτον δεν εχω λεφτα να ξοδεψω για μια εξειδικευμενη ψυχολογικη παρακολουθηση, δευτερον ντρεπομαι πολυ να το συζητησω με φυσιολογικους ανθρωπους, τριτον φοβαμαι τη διαγνωση παρα πολυ και τεταρτον δεν εχω ιδεα που να απευθυνθω...
    Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων, για το χρονο που μου διαθεσατε και ζητω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου.
    Με εκτιμηση,
    Pandora's Box.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    από την ιστορία σου δν φαίνεται κάπου πως πάσχεις από διπολική.
    θα ήθελες να αναφέρεις κάποια παραδείγματα?

    μπορείς να απευθυνθείς σε κέντρα ψυχικής υγείας η σε κάποιο νοσοκομείο.
    για το αιγινήτειο κ το αττικό θα μπορούσα να σου ποω ήμουν ευχαριστημένη.

    τέλος μπορείς να επισκεφτείς τη σελίδα http://mazi.org.gr/
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    2
    Ευχαριστω πολυ... θα αρχισω να το ψαχνω, γιατι δε θεωρω τις συμπεριφορες μου φυσιολογικες.
    Ξεχασα ν αναφερω, οτι ειχα τασεις αλκοολισμου στην εφηβεια, οι οποιες επεστρεψαν το τελευταιο τριμηνο...
    Μια διευκρινηση, θα ηθελα ακομα, παρακαλω...
    Για τα νοσοκομεια χρειαζεται ραντεβου, η μπορω να παω σε εφημερια?
    Επισης, δεν εχω ασφαλεια πλεον, λογω ανεργιας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    επειδή δν ξέρω για τους ανασφάλιστους, θα πω σε άλλο μέλος που γνωρίζει, να σου δώσει πληροφορίες.

    τάσεις αλκοολισμού μπορεί να έχει η μισή γη, μν σκέφτεσαι έτσι.
    καταλαβαίνεις βέβαια πως ο χωρισμός σου σε κάνει να τα σκέφτεσαι όλα αρνητικά.
    δες με κάποιον ειδικό πρώτα κ μετά εξήγησε κ στον ( έστω πρώην ) σύντροφο σου.
    αν σε αγαπάει θα καταλάβει.
    ό,τι άλλο θελήσεις, εδώ θα είμαστε.
    http://www.mazi.org.gr/

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 23:14
  2. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 23:06
  3. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 01:03
  4. διπολική συναισθηματική διαταραχή
    By so_logoth in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-06-2006, 00:52
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 02:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •