Δεν μπορώ να κάνω ή να πάρω μέρος σε μία συζήτηση, γιατί δεν μιλάω σχεδόν καθόλου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Corfu
    Posts
    2

    Δεν μπορώ να κάνω ή να πάρω μέρος σε μία συζήτηση, γιατί δεν μιλάω σχεδόν καθόλου!

    Καλησπέρα σε όλους,

    Μετά από αρκετό ψάξιμο, κατέληξα σε αυτό το φόρουμ για να αναζητήσω βοήθεια για τα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζω ως έφηβος.

    Θα ξεκινήσω με αυτό που θεωρώ πιο σημαντικό: Δεν μπορώ να κάνω μία κανονική συζήτηση, πόσο μάλλον να πάρω μέρος σε μία συζήτηση. Το πρόβλημά μου είναι ότι μιλάω πολύ λίγο.

    Όταν βρίσκομαι με κάποιο άτομο το οποίο γνωρίζω δυσκολεύομαι να ανοίξω μία συζήτηση και όταν το κάνω αυτό κρατάει για λίγο. Τις περισσότερες φορές αυτή η κατάσταση με φέρνει σε δύσκολη θέση, μου δημιουργεί αμηχανία και με αγχώνει. Συνήθως οι άλλοι μιλούν πολύ περισσότερο από εμένα κι εγώ κάθομαι και τους ακούω.

    Το πρόβλημα δεν είναι το ότι δεν έχω κάτι να πω, αλλά εκείνη τη στιγμή μπλοκάρω και δεν μπορώ να σκεφτώ τι να πω. Αργότερα που σκέφτομαι πάλι μία προηγούμενη περίπτωση μου έρχονται πολλά πράγματα τα οποία θα μπορούσα να πω.

    Όταν είμαστε πολλά άτομα, σπάνια συμμετέχω σε μία συζήτηση(όχι ότι μιλάω πολύ πάλι). Τις περισσότερες φορές κάθομαι και κοιτάω τους άλλους να συζητούν και δεν λέω απολύτως τίποτα. Όταν πάμε σε καφετέριες με τους φίλους μου δεν μιλάω σχεδόν καθόλου και συχνά μου λένε "πες κάτι", "γιατί δεν μιλάς;" κτλ.

    Πριν κάτι μέρες, στο σχολείο, καθόμουν με ένα φίλο μου και μία φίλη μου και αρχίσαμε να συζητάμε ένα θέμα στο οποίο μπορούσα να πω αρκετά. Στην αρχή είπα κάποια πράγματα, πολύ λίγα όπως πάντα, αλλά μετά και για μισή περίπου ώρα καθόμουν και τους κοιτούσα χωρίς να λέω τίποτα (δεν είχαμε μάθημα). Με πιάνει κάτι σαν κόμπος στο λαιμό μου και δεν θέλω να μιλήσω. Στο τέλος καταλήγω να φαίνομαι βαρετός και απόμακρος.

    Παρόλο που έχω πολλούς φίλους και όλα πάνε καλά στη ζωή μου, δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένος, να διασκεδάζω και να κάνω τρέλες :(

    Τον προηγούμενο χρόνο ασχολήθηκα αρκετά με το θέμα της κατάθλιψης, διαβάζοντας το βιβλίο "Feeling Good". Έχω ξεπεράσει κατά πολύ την κατάθλιψη που είχα, αλλά αυτό το πρόβλημα παραμένει ακόμα.

    Να επισημάνω ότι είχα κάνει εγχείρηση για τον θυροειδή όταν είμουν μικρός και τώρα παίρνω χάπια Τ4 180.

    Θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αυτο που εχεισ το χω κι εγω και λεγεται κοινωνικη φοβια ενημερωσου τι ειναι αυτο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Ξεκινα να διαβαζεις φωναχτα,οτιδηποτε πεφτει στα χερια σου περιοδικο βιβλιο ιντερνετ τα παντα.
    Να αρχισεις να ακους την φωνη σου και να την συνηθιζεις...
    Ξεκινησε να εχεις και καποια θεματακια ευκαιρα για συζητηση,πχ καιρος πως περασες την μερα σου, καποια ειδηση αυτοκινητα κινητα κοσμηματα.Σκεψου τα απο τωρα.Οι περισσοτερες συζητησεις των ανθρωπων ειναι παρομοιες και επαναλαμβανομενες.
    Καντο κανα μηνα και το ξανασυζηταμε...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1
    Κατά την γνώμη μου πρέπει να βρεις ένα τρόπο να νιώσεις μεγαλύτερη σιγουριά για τον εαυτό σου...
    Λογικά καλό θα ήταν να βρεις ένα τρόπο να βγει στην επιφάνεια η εσωτερική σου δύναμη ώστε να κάνεις<< την φωνή σου να ακουστέι >>
    Επίσης ακόμα θα μπορούσε να ξεκινήσεις να συνομιλείς στο ίντερνετ... ώστε αρχικά σινηθίσεις να ακούγεται η γνώμη σου διαδυκτυακά και έπειτα αυτό να σου δώσει σιγουρία και να το βγάλεις και στην κανονική σου ζωή...
    αυτό έκανα εγώ πριν πολύ καιρό και πέτυχε

    :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Καλησπέρα atsk. Και εγώ σε μικρότερη ηλικία δεν συμμετείχα πολύ σε συζητήσεις παρεών, ήμουν αρκετά λιγομίλητος και κλειστός χαρακτήρας και αρκετές φορές όταν ανοιγόμουν σε κάποιο άτομο από την παρέα το έκανα με μεγάλο ρίσκο αφού στις παρέες δεν υπάρχουν μυστικά. Μάλιστα, ειδικά αν έκανα ένα αρνητικό σχόλιο για οποιονδήποτε από την παρέα στην καλύτερη περίπτωση το μάθαινε και ερχόταν να το συζητήσει μαζί μου, στην χειρότερη έπεφτε "τσακωμός".

    Σε μεγαλύτερη ηλικία άρχισα να αποκτώ περισσότερη κοινωνικότητα μέσα από τις σχέσεις μου με το άλλο φύλλο, να μπορώ να είμαι πιο ζωντανός και πιο ενεργός σε συζητήσεις, βέβαια αυτό δεν ήταν και τόσο εφικτό εξαιτίας διαφόρων άλλων καταστάσεων που με βρήκαν στον δρόμο μου. Ούτε τώρα είμαι ο άνθρωπος της παρέας αλλά είμαι κάπως πιο κοινωνικός και προσπαθώ να ξεχωρίσω τα άτομα με τα οποία μπορώ να συν εννοηθώ καλύτερα.

    Δεν είναι όλοι για παρέες, δεν χρειάζεται να έχουν όλοι τον ίδιο χαρακτήρα, ούτε είναι εύκολο να γίνει κάποιος κάτι που δεν θέλει. Στοιχεία βασικά για να μπορεί ένας άνθρωπος να συμμετέχει σε μια παρέα και να συμμετέχει και η παρέα "γενικά" είναι το χιούμορ, η θετικότητα και ο σεβασμός, αυτά βέβαια σε σχέση και με την ηλικία των ανθρώπων. Σε μικρή ηλικία είναι νομίζω πιο εύκολο να εξημερωθεί η ανάγκη για καταναγκαστική κοινωνικότητα. Δεν ξέρω αν σε αφορά άμεσα το θέμα αλλά, δεν σημαίνει ότι αν τα πας καλά με τις παρέες θα τα πηγαίνεις καλά σε όλα. Πρέπει να κάνουμε και λίγη ανακωχή με αυτό που είμαστε, σωστά?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Καλησπέρα atsk. Και εγώ σε μικρότερη ηλικία δεν συμμετείχα πολύ σε συζητήσεις παρεών, ήμουν αρκετά λιγομίλητος και κλειστός χαρακτήρας και αρκετές φορές όταν ανοιγόμουν σε κάποιο άτομο από την παρέα το έκανα με μεγάλο ρίσκο αφού στις παρέες δεν υπάρχουν μυστικά. Μάλιστα, ειδικά αν έκανα ένα αρνητικό σχόλιο για οποιονδήποτε από την παρέα στην καλύτερη περίπτωση το μάθαινε και ερχόταν να το συζητήσει μαζί μου, στην χειρότερη έπεφτε "τσακωμός".

    Σε μεγαλύτερη ηλικία άρχισα να αποκτώ περισσότερη κοινωνικότητα μέσα από τις σχέσεις μου με το άλλο φύλλο, να μπορώ να είμαι πιο ζωντανός και πιο ενεργός σε συζητήσεις, βέβαια αυτό δεν ήταν και τόσο εφικτό εξαιτίας διαφόρων άλλων καταστάσεων που με βρήκαν στον δρόμο μου. Ούτε τώρα είμαι ο άνθρωπος της παρέας αλλά είμαι κάπως πιο κοινωνικός και προσπαθώ να ξεχωρίσω τα άτομα με τα οποία μπορώ να συν εννοηθώ καλύτερα.

    Δεν είναι όλοι για παρέες, δεν χρειάζεται να έχουν όλοι τον ίδιο χαρακτήρα, ούτε είναι εύκολο να γίνει κάποιος κάτι που δεν θέλει. Στοιχεία βασικά για να μπορεί ένας άνθρωπος να συμμετέχει σε μια παρέα και να συμμετέχει και η παρέα "γενικά" είναι το χιούμορ, η θετικότητα και ο σεβασμός, αυτά βέβαια σε σχέση και με την ηλικία των ανθρώπων. Σε μικρή ηλικία είναι νομίζω πιο εύκολο να εξημερωθεί η ανάγκη για καταναγκαστική κοινωνικότητα. Δεν ξέρω αν σε αφορά άμεσα το θέμα αλλά, δεν σημαίνει ότι αν τα πας καλά με τις παρέες θα τα πηγαίνεις καλά σε όλα. Πρέπει να κάνουμε και λίγη ανακωχή με αυτό που είμαστε, σωστά?

    πολυ σψστα κατα την αποψη μου

    πολυ ωραιο κειμενο insect!


    http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...Q-6F-QUAkZFJr3
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Καλησπερα σας εχω και γω το ιδιο προβλημα και ας μην ειμαι εφηβος πλεον,στα 23 μου σημερα αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το παιδι.Στο παρελθον δεν ημουν ετσι,ισα ισα μιλουσα 'αρκετα' για τα δεδομενα τα δικα μου.Αλλα μετα απο ενα σημειο εχασα τη μπαλα και κλειστηκα υπερβολικα στον εαυτο μου,καθε φορα που παω να μιλησω μπλοκαρω.Δεν ξερω τι μπορω να κανω για να γινω πιο κοινωνικος...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Corfu
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Δεν είναι όλοι για παρέες, δεν χρειάζεται να έχουν όλοι τον ίδιο χαρακτήρα, ούτε είναι εύκολο να γίνει κάποιος κάτι που δεν θέλει. Στοιχεία βασικά για να μπορεί ένας άνθρωπος να συμμετέχει σε μια παρέα και να συμμετέχει και η παρέα "γενικά" είναι το χιούμορ, η θετικότητα και ο σεβασμός, αυτά βέβαια σε σχέση και με την ηλικία των ανθρώπων. Σε μικρή ηλικία είναι νομίζω πιο εύκολο να εξημερωθεί η ανάγκη για καταναγκαστική κοινωνικότητα. Δεν ξέρω αν σε αφορά άμεσα το θέμα αλλά, δεν σημαίνει ότι αν τα πας καλά με τις παρέες θα τα πηγαίνεις καλά σε όλα. Πρέπει να κάνουμε και λίγη ανακωχή με αυτό που είμαστε, σωστά?


    Το πρόβλημα είναι ότι τα πηγαίνω πάρα πολύ καλά σε όλα, εκτός από την παρέα και τις σχέσεις μου. Όποιον γνωστό μου ρωτήσεις για εμένα θα σου πει πως είμαι καλός σε όλα, αλλά δεν μιλάω πολύ. Αυτό είναι πρόβλημα για εμένα, γιατί θέλω να επικοινωνήσω και να εκφραστώ, αλλά δεν μπορώ.

    Πολλές φορές, όταν είμαι με την παρέα μου, δεν μιλάω σχεδόν καθόλου και καταλήγω να μένω "στην απ' έξω", να κοιτάω τους άλλους να μιλάνε και να περιμένω να περάσει η ώρα για να φύγω. Αυτό το πράγμα μου ρίχνει τη διάθεση και μου προκαλεί κατάθλιψη.

    Όλο αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην είμαι φιλικός, να φαίνομαι απόμακρος και πολλά παιδιά να "φοβούνται" να μου μιλήσουν και να με ντρέπονται, κάτι που με φέρνει σε δύσκολη θέση.

    Νοιώθω πως υπάρχει κάτι γύρω μου που με καλύπτει, με εμποδίζει και κρύβει τον πραγματικό μου εαυτό. Ίσως να είναι η κοινωνική φοβία και το κοινωνικό άγχος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Λοιπον εγω περασα μεγαλο διαστημα της ζωης μου σε βουβαμαρα. Δεν μιλαγα. Κατοπιν αρωστησα με ψυχωτικο επεισοδιο και ξεμεινα και απο παρεες οποτε ειχα την βουβαμαρα και την ελλειψη παρεας.
    Φυσικα ειναι ουσιαστικο να επικοινωνεις , ωστε να μπορεις να δημιουργησεις δυνατες σχεσεις. Ειναι κατι που μπορει να αλλαξει , σε μενα προσωπικα αλλαξε αλλα περασαν πολλα χρονια , μα παρα πολλα χρονια.
    Πρεπει να βρεις καποια ισοροπια με τον εαυτο σου , δεν ειμαστε ολοι σουπερ κοινωνικοι και νε λεμε πολλα , αλλα πρεπει να πολεμησεις να βελτιωσεις αυτο το χαρακτηριστικο.

    Ζητα βοηθεια απο καποιον ειδικο μηπως μπορεσεις και ξεκολλησεις πιο γρηγορα , εγω μετανιωνω τωρα για πολλα χαμενα χρονια.
    Το ξεπερασα μεν αλλα ειναι τοσα που δεν εζησα λογω του συγκεκριμενου προβληματος και του προβληματος που παρουσιαστηκε μετα:(
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Πιστευω οφείλεται σε κοινωνική φοβία και χαμηλή αυτοεκτιμηση, που είναι οι πηγές του μπλοκαρίσματος, που με τη σειρά του κραταει το στώμα σου κλειστό. Έχεις τόσα πολλά να πεις, ίσως περισσότερα και καλήτερα από τους άλλους αλλά δε λες τίποτα ή μιλάς ελάχιστα αν και πολλές φορές έχεις εσύ τη σωστή απάντηση.

    Πρόσεξε γιατί το να μη μιλάς οδηγεί στη σταδιακή απομάκρυνση των άλλων από εσένα και τελικά στην απομώνωση, με όλα τα αρνητικά επακόλουθα.

    Το πρόβλημα λύνεται μόνο με άσκηση, να κάνεις δηλαδή αυτό που φοβάσαι να κάνεις, να εκτίθεσαι στον κίνδυνο, δηλαδή να μιλάς. Με το να εκτίθεσαι καθημερινά εξοικιώνεσαι μ΄αυτό που υποτίθεται φοβίζει, άρα κάθε επόμενη φορά τα πας καλήτερα σε σχέση με την προηγούμενη και την αμέσως πιο πριν κλπ και ως εκ τουτου σταδιακά εξαφανίζεται το πρόβλημα. Είναι το να αρχίσεις να λες έστω και πολύ λίγα, για αρχή, από αυτά που έχεις στο νου σου ως σκέψεις ή απαντήσεις. Σκέψου ότι οι άλλοι δεν είναι καλήτεροι σου και γι αυτό μιλάνε, ούτε τα ξέρουν όλα, λένε και βλακείες και λάθη όπως όλος ο κόσμος και άμα παρεξηγηθείς καμιά φορά για κάτι που είπες δε χάθηκε ο κόσμος, σ΄όλους συμβαίνει.

    Σκέψου ότι μόνο αυτό σου βρίσκουν ως ελάττωμα ότι δε μιλάς. Κατά τα άλλα όλοι σε θεωρούν πολύ αξιόλογο άτομο γι αυτά που κάνεις. Σκέψου πόσα μπορείς να πεις άμα είσαι τέτοιο άτομο!.

    Σε όποιο ειδικό και να πας πιστεύω πως η μέθοδος θεραπείας στην οποία θα καταλήξετε είναι αυτή.
    γιάννης

Similar Threads

  1. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By eleonwra in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-01-2011, 02:47
  2. ΓΙΑΤΙ ΠΟΙΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ????????????ΔΕΝ ΤΟ ΜΠΟΡΩ........
    By amarylis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-12-2010, 23:36
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ
    By Χάιντι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-2010, 17:38
  4. Γιατι δε μπορω να στειλω u2u???????
    By afrula in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 18
    Last Post: 13-07-2009, 01:35
  5. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By pennoula_v in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 24-08-2008, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •