Eνα πειραμα το νερο που μπορει να αλλαξει την κοσμοθεωρια μας :):):):):)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    Eνα πειραμα με νερο που μπορει να αλλαξει την κοσμοθεωρια μας :):):):):)

    Καλημερα παιδια.. ειχα γραψει αυτο το πειραμα στο ''οι δημιουργιεσ μασ'' ομωσ θεωρισα πωσ αξιζει πραγματικα να το μοιραστω με ολουσ... ανακαλυψα κατι ενδιαφερον και παλι..χεχεχεχ...

    μπηκα σε ενα βιβλιοπωλειο για κατι χαρτονια και επιασα ενα βιβλιο που μου τραβηξε την προσοχη...

    το ξεφυλισα και εμεινα.






    Εκαναν ενα πειραμα..πηραν το νερο και του εβαλαν να ακουσει μουσικη.. ανακαλυψαν λοιπον πωσ το νερο επηρεαζεται απο την μουσικη που ακουει..και σχηματιζει διαφορετικη κρυσταλλικη δομη..διαφορετικουσ κρυσταλλουσ αναλογα με την μουσικη που ακουει.. γινεται ομορφο , δυνατο με την ομορφη μουσικη (θετικο ερεθισμα)... και διαλυεται και κομματιαζεται οταν η μουσικη ειναι βιαιη η κρυβει θυμο.. (αρνητικο ερεθισμα-λεξεισ -σκεψεισ)

    του βαλανε να ακουσει απο μπετοβεν μεχρι παραδοσιακη θυβετιανη μουσικη... ακομη ανακαλυψαν πωσ αναλογα την κρυσταλλικη του μορφη τηνει να εχει και διαφωρετικεσ ευεργετικεσ ιδιοτητεσ στο σωμα μασ..


    Το γενικο συμπερασμα ομωσ ειναι πωσ αναλογα με τι ερχομαστε σε επαφη.. θετικο η αρνητικο εχει μεγαλη επιδραση και την εξελιξη μασ.. και αυτο εχει να κανει με τα παντα απο το νερο μεχρι εμασ τουσ ιδιουσ..
    και στο παρακατω πειραμα με το ρυζι , αποδικνυεται και οπτικα πια(γιατι με το νερο ειναι αμφυσβητισιμο οπωσ και να εχει..δεν βλεπουμε τουσ κρυσταλλουσ του)

    πωσ τα παντα εχουν να κανουν με την ενεργεια μασ..με τον τροπο που τα πλησιαζουμε.. με το τι νιωθουμε οταν πλησιαζουμε κατι.. με τον τροπο που εκφραζομαστε ...

    η σκεψη μασ γινεται ενεργεια..η οποια περναει στα λογια και υστερα στο αγγιγμα ειτε το θελουμε ειτε οχι..


    ποσο μαλλον αν σκεφτομαστε κατι ηθελημενα και συνηδιτα.. αν τοσο μεγαλη διαφωρα την κανουν μονο τα λογια..


    την μεγαλητερη εντυπωση μου την εκαναν οι κρυσταλλοι του νερου πριν και μετα τον διαλογισμο , οι οποιοι οχι μονο εγιναν ενωμενοι, συγκεκριμενοι, δυνατοι , ομορφοι..αλλα αναπτυχθηκαν κι ολασ.. μεγαλωσαν λεσ και ανθησαν και εβγαλαν κλαδια...αναπτυχθηκαν...και μιλαμε για ενα μη ζωικο οργανισμο το νερο.. φανταστειτε η ηρεμια και η θετικη σκεψη... η ισσοροπεια τι καλο και τι αναπτυξη μπορει να φερει σε εμασ που ημαστε ηδη πολυσυνθετοι..!!!!! υπεροχο!!!!


    Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο ??? το βρηκα σουπερ ενδιαφερον... απ οτι ειδα τωρα και στο νετ.. του κανανε και αλλα πειραματα... μονο συνεντευξη δεν του κανανε...χεχεχεχ

    http://www.water-air.gr/default.aspx...&cid=749&lid=1

    http://www.water-air.gr/default.aspx...id=1&showAll=1

    νερο βρυσησ πριν την προσευχη

    http://i6.photobucket.com/albums/y20...forepray-1.jpg


    και το ιδιο νερο μετα απο προσευχη

    http://i6.photobucket.com/albums/y20.../afterpray.jpg





    και κατι παρομοιο..

    http://nekthl.blogspot.com/2010/04/blog-post_07.html

    ενα αλλο πειραμα

    Περσέας είπε...
    Καλημερα :)

    Ενα πειραμα που προεκυψε απο αυτη την ερευνα,για οικιακη μελετη και συνειδητοποιηση του φαινομενου,ειναι το εξης: Παιρνουμε μια κουπα τσαγιου ρυζι,το βραζουμε,το σουρωνουμε και το μοιραζουμε σε δυο καθαρα γυαλινα βαζακια(μπορειτε να τα αποστειρωσετε βαζοντας τα σε βραστο νερο).Στα δυο βαζακια με το ρυζι που τα εχουμε κλεισει καλα, βαζουμε απο ενα κομματι χαρτι για να γραψουμε στο ενα θετικο μυνημα(σ'αγαπω,σε λατρευω,εισαι υπεροχο κλπ.)και στο αλλο ενα αρνητικο μυνημα(σε μισω,εισαι απαισιο,εισαι ασχημο κλπ.),τα βαζουμε σε ενα εμφανες σημειο ωστε να τα βλεπουμε καθημερινα και σε μερικες μερες θα εχετε τις πρωτες αντιδρασεις.
    Μπορειτε να εκφωνειτε τα μυνηματα οταν τα βλεπετε(αυτο θα επιταχυνει τις αντιδρασεις), με την αναλογη συναισθηματικη διαθεση,η απλως να τα βλεπετε διαβαζοντας νοερα το μηνυμα και φυσικα μπορει να συμμετεχει ολη η οικογενεια.
    Καλα πειραματα με πολλες συνειδητοποιεισης και αποκαλυψεις να εχετε :)

    8 Απριλίου 2010 10:57 π.μ.
    Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ είπε...
    αρα καθε φορα που μας ζηταει καποιος νερο
    να το προσφερουμε και να λεμε ειτε μεσα μας μας
    ειτε δυνατα : "με αγαπη"!
    κι οταν φτιαχνουμε καφε να κανουμε το ιδιο.
    καλη ιδεα μου φαινεται και δεν το λεω στα αστεια.


    ΚΑΛΟ Ε....:):):):)


    Kai εδω βλεπουμε τα αποτελεσματα που πρωτου πειραματος..!!

    http://georgioucostas.blogspot.com/2...blog-post.html

    http://i6.photobucket.com/albums/y20...k/DSC01447.jpg

    http://i6.photobucket.com/albums/y20...k/DSC01450.jpg
    Last edited by Adzik; 02-02-2011 at 16:18.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    συμπερασμα...τα παντα ειναι ενεργεια..

    η θετικη προσεγγιση ..τα θετικα λογια.. η η μη χριση αρνητικων λεξεων, συναισθηματων και κινησεων κανουν τρελη διαφορά.... αυτο που ελεγε ο Κοελιο βρε παιδι μου πωσ το συμπαν συνομωτει για να σου συμβει αυτο που θελεισ..

    οταν το εδειξα αυτο το πειραμα στην μανα μου..η οποια το ειχε ειδη διαβασει παλιοτερα (βιβλιοπωλιο εχει.. πεφτουν πολλα στα χερια της πριν τα δικα μου.χεχεχε)μου ειπε ''εμ κατι ξερανε οι ''μαγισσεσ '' τα παλια τα χρονια που ανεγγειλαν πραγματα και καλουσαν τισ δυναμεισ πχ του αερα η του φεγγαριου..κλπ..δεν πηγαιναν χαμενα τα λογια.. γινοντουσαν ενεργεια..''
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Παίρνω μία κούπα ρύζι. Το χαιδεύω. Του ψιθυρίζω "είσαι όμορφο, λευκό, υπέροχο. Μου θυμίζεις σύννεφα, ατμούς, κύμα, βαμβάκι και ερωδιούς στις όχθες λιμνών. Μοιάζεις με τις μαρμάρινες αρχαιοελληνικές κολώνες που ξέχασε ο χρόνος. Ο ρυθμός δεν έχει σημασία. Μάλλον ιωνικός".

    Αυτό κολακεύεται, το νιώθω να ριγεί, να κορδώνεται, τις ρώγες του να ερεθίζονται. Τα μάτια και η ψυχή μου ακτινοβολούν πάνω του ένα θάμβος, μία έκσταση, μία μεταφυσική ολοκλήρωση. Νιώθω ένα με το ρύζι. Καλά που δεν είμαι κινέζος δηλαδή. Γιατί θα αδυνάτιζα επικίνδυνα. Πώς να φας το λευκό, υπέροχό σου ρύζι? Σαδισμός, δε το συζητώ.

    Την άλλη μέρα γυρνάω από την εφορία, όπου πλήρωσα τα χρέη μου προς το ελληνικό γαμωκράτος. Βρίσκω μία κλήση φαρδιά πλατιά πάνω στο παρμπρίζ μου. Βλέπω κόκκινο. Στη διασταύρωση ένας μαλέας περνάει το στοπ και παραλίγο να μου τη χώσει. Μπαίνω στο σπίτι και ο γάτος μου έχει κάνει το σαλόνι μπουρδέλο.Ξανά. Πάω στο ρύζι. Γαμιόλικο μαλακιστήρι ρύζι, θα σου μπιπ τη μάνα που σε πέταγε. Το ρύζι δακρύζει. Σχίζεται η καρδιά του απ' τον καημό. Κι εγώ έχω τύψεις γιατί μου θυμίζει την κακοποίηση των παιδικών μου χρόνων. Γι αυτό το τρώω με σάλτσα γλυκόξινη και δεν το χωνεύω. Έχω ένα μααλόξ που ξέμεινε από κάτι πορείες, το καταπίνω ολόκληρο. Ένα εικοσιτετράωρο έκανα να το χωνέψω το μπασμάτι γαμώ την κοινωνία του.


    Αντζικ... δεν περιγράφω άλλο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    χεχεχεχεχ ..αχ ρειν... τι θα σε κανωωωωω... σoβαρα τωρα... ειναι πολυ σημαντικο το μηνυμα του πειραματος..:):):):):)):):)
    Last edited by Adzik; 02-02-2011 at 16:50.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Διαγώνια είδα το θέμα αλλά μου έφερε στο μυαλό κάτι άλλο που είχα διαβάσει. Δλδ αν το διαολοστείλεις το καημένο το ρυζάκι, δεν θα θυμάται μετά το λόγο για τον οποίο το αποπήρες αλλά το πως το έκανες να αισθανθεί.
    Εντάξει πεινάω τώρα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    το οτι η μουσικη, οπως και καθε αλλο, εχει ενεργεια, αυτο νομιζω ειναι γνωστο! ασχετα αν εμεις δε μπορουμε να δουμε αυτη την ενεργεια, συνηθως βλεπουμε το αποτελεσμα, οπως εγινε με το νερο και με το ρυζι. το ιδιο μπορουμε να πουμε και για τη προσευχη (ακομα κι αν δεν πιστευουμε στο Θεο), και γενικα τα παντα.

    δυστυχως ομως αυτο με κανει να νιωθω ασχημα γιατι βλεπω πως οι περισσοτεροι που ειμαστε εδω (οσοι εχουν προβληματα τουλαχιστον και δεν ζουν τη ζωη που θελουν), ειμαστε ετσι επειδη δεν δεχτηκαμε αγαπη, και γενικα καμια θετικη ενεργεια.

    οποτε δεν ειναι ακριβως επιλογη μας oλα. δηλαδη ενω μπορει να φερθουμε με το καλυτερο τροπο σε καποιον, αυτος ο καποιος ισως δεν μας απαντησει το ιδιο καλα. ετσι καπως παει και με τη ζωη, οσο κι αν θελεις να δεις τις ατυχιες θετικα και "καθε εμποδιο για καλο" που λεμε, τελικα οταν αυτες μαζευτουν και γινουν καμποσες, σιγουρα θα σε αλλαξουν και θα σε κανουν κι εσενα σκατα. και τα σκατα συνηθως πολλαπλασιαζονται ευκολα, σαν τη μουχλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ρεϊν ξεχασες το αλλο σεναριο. Οπου καταφευγεις στο χιουμορ για να μη βρισεις το κακομοιρο το ριζακι =Ρ γελασα πολυ παντως!


    Υ.Γ. στη διευθυνση του blog, αντι για "gergiou costas" διαβασα "gorgeous cobostas". Σεναριο με κομποστα αντι για ρυζι γινεται να παιξει? Γιατι τωρα μου εχει μεινει καρφωμενη στο μυαλο...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ρεϊν ξεχασες το αλλο σεναριο. Οπου καταφευγεις στο χιουμορ για να μη βρισεις το κακομοιρο το ριζακι =Ρ γελασα πολυ παντως!


    Υ.Γ. στη διευθυνση του blog, αντι για "gergiou costas" διαβασα "gorgeous cobostas". Σεναριο με κομποστα αντι για ρυζι γινεται να παιξει? Γιατι τωρα μου εχει μεινει καρφωμενη στο μυαλο...



    lol


    Η κομπόστα δεν χαλάει εύκολα θα θέλεις τετραπλάσια αρνητική σκέψη (σύμφωνα με πρόχειρους υπολογισμούς) για να χαλάσει



    Adzik...μην ψαρώνεις με τα χίππικα/νεο-εποχήτικα, masaru emoto ρεγκαμότο kαι τα μυαλά στα κάγκελα λολ Αυτά τα κάνει ο emoto για να πουλάει "θαυματουργό νεράκι indigo" φωρτισμένο με την "θετική του σκέψη" για 10 ευρώ την σταγόνα λολ.

    Αλλά η θετική σκέψη ποτέ δεν βλάπτει :P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Παίρνω μία κούπα ρύζι. Το χαιδεύω. Του ψιθυρίζω "είσαι όμορφο, λευκό, υπέροχο. Μου θυμίζεις σύννεφα, ατμούς, κύμα, βαμβάκι και ερωδιούς στις όχθες λιμνών. Μοιάζεις με τις μαρμάρινες αρχαιοελληνικές κολώνες που ξέχασε ο χρόνος. Ο ρυθμός δεν έχει σημασία. Μάλλον ιωνικός".

    Αυτό κολακεύεται, το νιώθω να ριγεί, να κορδώνεται, τις ρώγες του να ερεθίζονται. Τα μάτια και η ψυχή μου ακτινοβολούν πάνω του ένα θάμβος, μία έκσταση, μία μεταφυσική ολοκλήρωση. Νιώθω ένα με το ρύζι. Καλά που δεν είμαι κινέζος δηλαδή. Γιατί θα αδυνάτιζα επικίνδυνα. Πώς να φας το λευκό, υπέροχό σου ρύζι? Σαδισμός, δε το συζητώ.

    Την άλλη μέρα γυρνάω από την εφορία, όπου πλήρωσα τα χρέη μου προς το ελληνικό γαμωκράτος. Βρίσκω μία κλήση φαρδιά πλατιά πάνω στο παρμπρίζ μου. Βλέπω κόκκινο. Στη διασταύρωση ένας μαλέας περνάει το στοπ και παραλίγο να μου τη χώσει. Μπαίνω στο σπίτι και ο γάτος μου έχει κάνει το σαλόνι μπουρδέλο.Ξανά. Πάω στο ρύζι. Γαμιόλικο μαλακιστήρι ρύζι, θα σου μπιπ τη μάνα που σε πέταγε. Το ρύζι δακρύζει. Σχίζεται η καρδιά του απ' τον καημό. Κι εγώ έχω τύψεις γιατί μου θυμίζει την κακοποίηση των παιδικών μου χρόνων. Γι αυτό το τρώω με σάλτσα γλυκόξινη και δεν το χωνεύω. Έχω ένα μααλόξ που ξέμεινε από κάτι πορείες, το καταπίνω ολόκληρο. Ένα εικοσιτετράωρο έκανα να το χωνέψω το μπασμάτι γαμώ την κοινωνία του.


    Αντζικ... δεν περιγράφω άλλο.
    επεσα και σκοτωθηκα που να σκασεις..μου αρεσε περισσοτερο το κομματι με τα μπινελικια..
    Εκτος απο τον Καρβελα,σιγουρα θα σε ηθελε και ο μπορις βιαν,δεν το συζητωωωωω!!!!!!

    Αντουλα σορυ..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Θα ήθελα απλώς να προσθέσω ότι τ'αρχίδια μας κουνιώνται βολιότικα στο ρυθμό της μουσικής (αλλά και της αντιτρομοκρατικής).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ρεϊν ξεχασες το αλλο σεναριο. Οπου καταφευγεις στο χιουμορ για να μη βρισεις το κακομοιρο το ριζακι =Ρ γελασα πολυ παντως!


    Υ.Γ. στη διευθυνση του blog, αντι για "gergiou costas" διαβασα "gorgeous cobostas". Σεναριο με κομποστα αντι για ρυζι γινεται να παιξει? Γιατι τωρα μου εχει μεινει καρφωμενη στο μυαλο...
    axaxaxaxa πολυ καλο... το gorgeous το ειδα κι εγω.. αλλα την κομποστα οχι axaxaxaxaxaxaxaxaxa
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το gorgeous δεν με εκπλησσει που το ειδες, χεχε ; )

    Λολ... Τωρα θυμηθηκα κι εναν διαλογο απο τους παλιους καλους "Διαπλεκομενους"...

    Στην καμαρα Κωστα και Δαφνης Σημιτη:


    "Δαφνηηηηηηηη?"

    "Κωστα?"

    "Αχνηηηηηηηη?"

    "Κομποστα?"

    : DDD


    Καλημερα!
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    δεν πειραζει παιδια που το πηρατε ελαφρια.. ...φταιω εγω που ειμαι ..ρομαντικο παιδι τησ φυσησ χεχεχεχ... αλλα γι αυτο σασ αγαπω επειδη εχετε χιουμορ..και ανοιχτεσ καρδιεσ.. και με αγαπατε γιατι ειμαι ενα ουρανιο τοξο που καταληγει στην ανταρκτικη (σε ελευθερη μεταφραση οτι να ναι και τα παντα ολα...) χεχεχεχε ..

    εμενα παντωσ το ρυζακι με ενεμπνευσε..και χαιρομαι παντα οταν βρισκομαι μπροστα σε τετοιοα μικρο πειραματο θαυματακια..:):):)

    απο δω και πιο περα θα προσπαθησω να χρησιμοποιοω θετικεσ η ουδετερεεσ αντι για αρνητικεσ λεξεισ..η σκεψεισ .. και αυτο ειναι σουπερ!!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θα το αναφέρω στις συναγωνίστριές μου στους Πυρήνες της Γριάς Alexandre3. Είμαι βέβαιη πως θα προβληματιστούν όλες.

    Oboro, πέθανα με το Gorgeous Compostas!!! Xaxaaaaa
    Adzik, σοβαρά ρε συ τώρα, αλήθεια πιστεύεις πως το ρύζι επηρεάζεται από το σ' αγαπώ?
    Επίσης δε μπόρεσα να μην το πάω παραπέρα, σκέψου αν κάθε φορά που χρειάζεται να λέει σ' αγαπώ σε κάθε πρώτη ύλη ένας μάγειρας ας πούμε,
    έστω για μία φασολάδα, στο καρότο σ' αγαπώ, στη ντομάτα σ' αγαπώ, στο σέλινο σ' αγαπώ, στο νερό σ' αγαπώ, σ' αγαπώ στο λάδι, στο αλάτι, στο πιπέρι, ε,
    εγώ θα πέταγα και την κατσαρόλα πάνω στον emoto skatamoto μαζί με τα υπόλοιπα.

    Αυτή η σκέψη πως ΟΛΑ θεραπεύονται και μπαλώνονται με θετική ενέργεια, αυτά για τα σύμπαντα που συνωμοτούν όταν κάτι θέλεις,
    είναι μπαρούφες, κομπογιαννίστικες εξιδανικεύσεις, και η ίδια η ζωή θα σου δώσει ηχηρά χαστούκια μέχρι να ξεπεράσεις το να κάνεις οτιδήποτε σου σερβίρουν
    ως έχων νόημα και βαθιά αλήθεια.
    Φαίνεται να σ' επηρεάζει η άποψη της μάνας σου. Καμιά φορά ακόμη και η πίστη στα λόγια "μαγισσών" μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κόλλα σε σχέσεις που της λείπεται. Σκέψου το αυτό, αν το θέλεις φυσικά.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Κοιταξε, αν θελεις να πουμε για τη θετικη ενεργεια, το παραδειγμα το τελευταιο της Rain δεν ειναι τοσο υπερβολικο! (παραδοξως!! χεχε καλημερα βροχουλα =Ρ)

    Σκεφτομουν το πως ο πραγματικα καλος μαγειρας ετοιμαζει το φαγητο με αγαπη. Δεν αγαπαει απλως το φαγητο, αγαπαει και τον τελευταιο κοκκο, και την τελευταια ινα απο τα υλικα που προσθετει. Στεκεται απο πανω και προσεχει την καθε κινηση του, το καθε κοχλασμα με αγαπη και υπομονη. Επεμβαινει και διορθωνει οταν νιωθει και ξερει οτι χρειαζεται χωρις να πιεζει το φαγακι που ετοιμαζεται. Μεταξυ ολων των αλλων, αγαπη σημαινει και αυτο... Κανω τις σωστες κινησεις οχι μονο για εμενα αλλα και για τον αλλον μαζι.

    Τι γαστρονομικα με εχουν πιασει τελευταια, οεο?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΝΕΡΟ & ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ
    By demetrios38 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-2011, 13:45
  2. ενα ενδιαφερον πειραμα-θα αντεχε ενασ αντρασ τουσ πονουσ την γεννασ?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 28-01-2011, 16:58
  3. Ένα ενδιαφέρον πείραμα
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 09-07-2010, 20:20
  4. Έφτασα στη πηγή και αντί να πιώ νερό παραλίγο να καώ
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 02-01-2010, 21:34
  5. Μεσα απο νερο
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-2009, 13:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •