ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΣΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135

    ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΣΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ

    Οσους εχω εγω δει, και οσους εχω ρωτησει, γνωστους και αγνωστους, εχω διαπιστωσει πως οι γιατροι δεν σου λενε καταμουτρα πως πασχεις απο κατι. η διαγνωση ερχεται σιγα σιγα ειδηκα αμα ειναι ο πρωτος σου γιατρος, αλλα κ παλι δεν στο λεει καταμουτρα. αμα αλλαξεις γιατρους, και στον επομενο πεις απο μονος σου απο τι διαγνωσθηκες απο τον προηγουμενο γιατρο, τοτε και ο καινουργιος γιατρος αναφερει το προβλημα σου με το ονομα του.

    δεν εχω δει η ακουσει γιατρο να πας και χωρις να πεις κατι, ας πουμε χωρις να πεις ''εχω αυτο'' να κατσει μετα απο συζητηση κ συνεδριες να σου πει στα ισα πχ ''εχεις σχιζοφρενεια''

    ρωτησα εναν φιλο μου που πασχει απο διπολικη διαταραχη, κ του οποιου η κοπελα ηταν ''φυτο'' πριν 2 χρονια λογω ψυχωσης, και τωρα ειναι καλα. μου ειπε κ εκεινος το ιδιο πραγμα, οτι οι γιατροι δεν τα λενε καταμουτρα. σου δινουν λυσεις η φαρμακα, αλλα δεν σου βαζουν ταμπελα. αυτο συμβαινει για να μην το ακουσεις και επιρρεαστεις, η για οποιοδηποτε αλλο λογο. ναι το θεωρησα σωστο γιατι αν το σκεφτουμε λογικα, ισχυει. ειδηκα σε ατομα με εμμονες.

    η κοπελα αυτη δν μπορουσε να φαει κλπ κλπ, ητανε σαν φυτο, κ οι γιατροι δεν καναν διαγνωση απο την αποψη να της πουν στα ισα την λεξη της ασθενειας που ειχε, παρα της δωσανε τα απαραιτητα φαρμακα και συμβουλες κ οδηγιες κ συζητηση. απο κει κ περα κ εκεινη κ ο γκομενος της καταλαβαν διαβαζοντας οδηγιες φαρμακων και απο λεγομενα των γιατρων, απο τι πασχει.

    ο 1ος σας γιατρος, οταν δεν ειχατε ιδεα τι παει στραβα με σας, σας ειπε τετοιο πραγμα? εδωσε ΑΚΡΙΒΩΣ ορολογια και διαγνωση με 1 λεξη στην ασθενεια σας>?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    me εχεις σκεφτει οτι μπορει απλουστατα να μην ξερουν τι εχεις? Η διαγνωση δεν ειναι και τοσο απλο πραγμα ξερεις... Ετσι οπως τα γραφεις ειδικα στην αρχη (ωραιος τιτλος παντως λολ) ειναι σαν να περιμενεις ο ντοκτορ να σου κανει διαγνωση πριν καλα καλα ανοιξεις το στοματακι σου στην πρωτη συνεδρια! Και το να βρεις πραγματικα καλο ψυχιατρο ε δεν ειναι ουτε αυτο απλη υποθεση. Δηλαδη το οτι σου δινει ας πουμε τα σωστα φαρμακα δε σημαινει οτι ξερει και τι εχεις, κακα τα ψεματα καλυπτουν πολλες περιπτωσεις μαζι τοσα που θυμαμαι οτι εχεις πει πως παιρνεις.

    Νομιζω το πραγματικα σπανιο ειναι ενας γιατρος που να μπορει να εξηγησει γιατι στην ευχη ακομα δεν εχει βγαλει διαγνωση. Η απλως να το παραδεχτει. Ετσι κυκλοφορει κανεις με καμια πεντεξι διαγνωσεις απο ισαριθμους γιατρους.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Κι εγω μετα απο 2 χρονια που αρρωστησα ακομα δεν ξερω τι εχω.Οι συνταγες γραφουν αλλοτε ψυχωσικη συνδρομη και αλλοτε ψυχωτικη διαταραχη.Ρωτησα τον γιατρο μου τι εχω και μου απαντησε καλο ειναι να μην βαζουμε ταμπελες.Εμενα με στεναχωρει το γεγονος μηπως εχω σχιζοφρενεια και δεν μου το λενε στα ισια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    oboro ναι φυσικα και εχεις δικιο συμφωνω! και μιχαλη ερχεσαι στα λογια μου, δεν θελουν να βαζουν ταμπελες! ισως να ξερουν τι εχεις, ισως και οχι! αλλα αμα σου πουν πως εχεις πχ σχιζο κ κανουν λαθος?εσυ κ ολη σ η οικογενεια θα στε πεπεισμενοι πως εχεις σχιζοφρενεια, κ αμα αλλαξεις γιατρο στο επομενο που θα πας θα πεις την διαγνωση που σου πε ο προηγουμενος. οποτε θα συνεχιστει οοοολο αυτο με την αποψη πως εχεις σχιζοφρενεια! ενω μπορει κ να μην εχεις!

    oboro λεω μετα απο αρκετη συζητηση κ διαφορα, οχι με την μια! ας πουμε θυμαμαι εγω, που ειχα πολλα συμπτωματα απο πολλα πραγματα, οταν ειχα παει σε ενα γιατρο μ ειχε γραψει 3mg Invega και μ πε ''μν ανησυχεις εχεις απλα μια καταθλιψη'' . φυσικα επειδη εγω κ οι γονεις μ ξερουμε απο φαρμακα μετα απο τοσα χρονια, δν τα πηρα και δν ξαναπηγα σε αυτον.

    κατα την γνωμη μ την ταπεινη, καλα κανουνε κ δν λενε γιατι ο καθε ασθενης ισως το παρει βαρια, ισως του χειροτερεψει την παθηση απο κατα φαντασια και μονο...δν ξερω........
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τα ξερω κι εγω καποια απο τα κολπα ορισμενων... Invega 3mg, ε? Σου λεει μπορει η κοπελα να ειναι στα προθυρα του πρωτου ψυχωσικου της επεισοδιου, κι η καταθλιψη να ειναι απλως τα προεορτια... Οποτε ας της δωσω μια καραμελα στη δοση λιιιιγο κατω απο την ελαχιστη που ειναι για ψυχωση, κι οταν χτυπησει η τελευταια στης το αυξανουμε, αλλιως σιγα σιγα το ελαττωνουμε.

    Θεμα διαχειρισης, σου λεει. Μου το εχουν κανει κι εμενα αυτο... Και μετα αλλοι ψυχιατροι, καλοι αυτη τη φορα, εφριτταν αφου ουτε ενδειξεις κλινικες ειχα ουτε την "εικονα" ας πουμε.

    Μιχαλη σιγουρα συμβαινει αυτο που λες, η αρνηση του γιατρου δηλαδη. Εχω ακουσει κι εγω ιστοριες και συμβαινει σε ολες τις ειδικοτητες, πολλοι ας πουμε θα στειλουν καποιον σε ογκολογο χωρις να αναφερουν ουτε τον καρκινο ουτε την ειδικοτητα του συναδελφου. Φοβουνται. Απ' τη μια σκεφτομαι ανθρωποι ειναι και αυτοι, απο την αλλη σκεφτομαι οτι ρε φιλε εισαι κοτζαμ γιατρος ετσι? Αλλα η αρνηση δεν κανει διακρισεις... Και υστερα υπαρχει ο κυνισμος. Γιατι να του πω οτι εχει πχ σχιζοφρενεια αφου τα φαρμακα παλι θα τα παιρνει...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    αληθεια ειναι ναι! τα φαρμακα ισως να ναι ιδια σε σενα που σου πε απλα καταθλιψη με καποιον που εχει σχιζοφρενεια! αλλα να μην σου χει πει πως εχεις σχιζοφρενεια! να μην λεει τπτ! η να λεει πως ειναι απλη καταθλιψη! απλα οι κοτζαμ αυτοι γιατροι εχουν να κανουν με την ψυχικη υγεια συμφωνα με λεγομενα πελατων, ετσι βγαινει ενα πορισμα και μια διαγνωση. δεν ειναι οπως ο οδοντιατρος πχ που ΒΛΕΠΕΙ την ζημια στα ουλα, τα ψυχικα νοσηματα ειναι διαφανα και εξαρτωνται απο τον ασθενη. και καλως αμα ο ασθενης εχει καθαρα συμπτωματα που μπορει να προσδιορισει κ να τα πει, αλλα αμα δεν το χει? αμα ειναι μπερδεμενος η δν ξερει πως να εξηγησει?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μι, ένας γιατρός που κάνει σωστά τη δουλειά του, όταν κάνει τη διάγνωση, οφείλει να σου πει από τί πάσχεις.
    αν δν γνωρίζεις για την ασθένεια σου πώς θα την αντιμετωπίσεις?
    στους πρώτους κ καλά κορυφές γιατρούς που πήγα ( 150 ευρώ η επίσκεψη το 2004 ) έκαναν λάθος διάγνωση κ δίνοντας μου μόνο αντιθλιπτικά,
    πυροδότησαν τη μανία μου στα ύψη.
    κατέληξα σε κλινική κ εκεί έγινε η διάγνωση της διπολικής.
    μου πήρε ένα χρόνο να συνειδητοποιήσω την ασθένεια, διαβάζοντας τα πάντα.
    ακόμη κ σήμερα διαβάζω ό,τι νέο.
    αν δν γνωρίζεις για τον εχθρό, το πιθανότερο να χάσεις κ τον πόλεμο...
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    μι, ένας γιατρός που κάνει σωστά τη δουλειά του, όταν κάνει τη διάγνωση, οφείλει να σου πει από τί πάσχεις.
    αν δν γνωρίζεις για την ασθένεια σου πώς θα την αντιμετωπίσεις?
    στους πρώτους κ καλά κορυφές γιατρούς που πήγα ( 150 ευρώ η επίσκεψη το 2004 ) έκαναν λάθος διάγνωση κ δίνοντας μου μόνο αντιθλιπτικά,
    πυροδότησαν τη μανία μου στα ύψη.
    κατέληξα σε κλινική κ εκεί έγινε η διάγνωση της διπολικής.
    μου πήρε ένα χρόνο να συνειδητοποιήσω την ασθένεια, διαβάζοντας τα πάντα.
    ακόμη κ σήμερα διαβάζω ό,τι νέο.
    αν δν γνωρίζεις για τον εχθρό, το πιθανότερο να χάσεις κ τον πόλεμο...
    τι είναι διπολική?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    purplerose που το στηριζεις αυτο?!!!! δν ξερω, απλα οπως λεει και η arktos προχωραμε και μεις διαβαζοντας....θα ταν χαζο απλα να στηριζομαστε σε γνωμες γιατρων. ο καθενας λεει τα δικα του
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    τζανετ???????????????????

  11. #11
    Eλα λαατρεια μου η ολγα ειμαι ποια τζανετ?:)
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  12. #12
    kai εκ μερους σελιου τι τον βριζετε?και γιατι εβγαλες στη φορα για την προσωπικη του ζωη?
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    βρε τι παθαινετε?μπαινετε μετα απο πολυ καιρο στο φορουμ και ανακατευετε τα παντα!τι επαθες βρε ολγακι?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    Εμενα ο ενας γιατρος με απαγορευσε να διαβαζω βιβλια ο αλλος δεν μου λεγε ποσο βαρυα χαπια παιρνω ο αλλος εφτασα στα αδυτα της ψυχωσεις και δεν μου ανεβασε την δοση ολοι με απαγορευσαν να κανω ψυχοθεραπεια οποτε με τι βασεις να αντιμετωπισω την αρρωστια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    σκιαχτρο θες να πεις πως κ σενα δεν σε αντιμετωπιζαν σωστα ε? δεν σου λεγανε στα ισα πραγματα!
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβία, γιατροί και διαγνωστικές
    By vasilianna85 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 06-10-2010, 03:32
  2. Και τωρα πως το λενε...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2010, 00:52
  3. γιατροί σου λέει μετά..
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 06-06-2008, 10:39
  4. Μια <φίλη> που την λένε κατάθλιψη
    By ico in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 17-04-2008, 17:11
  5. Γιατροί στη Θεσσαλονίκη
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2007, 01:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •