Πως να πείσω ατόμο να επισκεφτεί ψυχιατρο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32

    Πως να πείσω ατόμο να επισκεφτεί ψυχιατρο;

    Αγαπητοι φίλοι πως θα πεισω την φίλη μου να επισκεφτεί/ουμε ψυχιατρο; Της το λέω ευθεώς οτι πρέπει να πάμε για να μας πει μια γνώμη για το ψυχολογικό βάρος το οποίο έχει , και τα έντονα συμπτώματα κατάθλιψης.

    Η ιδια ΔΕΝ θέλει και η συμπεριφορά της ρε γαμώτο έχει επιδυνωθεί ιδιαίτερα. Προσπαθώ να ειμαι υποστηρικτικός αλλά είναι ιδιαίτερα επιθετική και αρνητική με αποτέλεσμα να έρχομαστε σε έντονη σύγκρουση.

    Πριν ένα μηνα πηγαμε σε ψυχολόγο αλλά δεν την ικανοποιησε , εγώ συνέχησα να πηγαίνω για συμβουλές και υποστηριξη για κανα δυό φορές ακόμα. Η ιδια περνάει μεγάλη πιεση και η σχέση μας δυστυχώς ειναι πολύ κλονισμένη. αναγνωρίζω οτι θα πρέπει να ειμαι υπομονετικός αλλά η φίλη μου έχει πλέον έρθει σε πολύ δύσκολη κατάσταση , αρχισε να μην ελέγχει την συμπεριφορά της. Η θλίψη διαδέχεται τον θυμό και αντίστροφα...

    Τι να κάνω φίλοι , είμαι σε απογνωση ...πως θα την καταφέρω να πάμε; τι να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μας γραφεις πολυ λιγα για την ολη κατασταση και δεν βγαινει καποιο συμπερασμα ...
    εισαι σιγουρος οτι ολα αυτα που μας λες ειναι καποιο δικο της προβλημα και οχι (για παραδειγμα) μια συμπεριφορα-κατασταση της για προβληματα της ΔΙΚΗΣ ΣΑΣ σχεσης?
    ποσο καιρο τα εχετε, ηταν παντα ετσι, αν οχι, ποτε ξεκινησε αυτη η συμπεριφορα? υπηρχε καποιο περιστατικο που την πυροδοτησε η εγινε ετσι, ασχετα? ειχε στο παρελθον, πριν σε γνωρισει, βιωσει κατι αναλογο?

    αν θες μια ευθεια απαντηση σε αυτο που ρωτας, δεν μπορεις να την πεισεις, πρεπει να το θελησει μονη της.
    ειδικα, μιας και απ οτι καταλαβαινω, ειναι ηδη ευαισθητοποιημενη, εχει παεθι και σε ψυχολογο και σε ψυχιατρο, το βημα που λες το εχει κανει. το θεμα ειναι γιατι σταματαει.
    ισως μονο να συζητησεις ποιος ηταν ο λογος που σταματησε.
    αν σου πει οτι δεν της ταιριαζαν τα ατομα, βοηθησε την να βρει καποιον αλλο. αν σου πει ομως οτι δεν θελει, δεν την αφορα, δεν μπορεις να κανεις τπτ...
    μπορεις ομως να διαχωρισεις την δικη σου θεση.
    αν δλδ η συμπεριφορα της θεωρεις οτι παραμορφωνει την σχεση σας και δεν μπορεις να ζεις ετσι, πες της οτι αν αυτη δεν θελει να κανει κατι για τον εαυτο της, εσυ δεν σκοπευεις να βυθιστεις μαζι της.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είναι πολλά τα ερωτήματα στα οποία θέλω να τοποθετηθώ αλλά δεν έχω χρόνο τώρα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    Κυριώς ήθελα κάποιες γνώμες για το πως θα μπορέσουμε να παμε σε έναν εδικο ο οποίος μπορει να χρησιμοποιήσει ΑΝ κρίνει απαραίτητα και φαρμακευτή υποστήριξη + ψυχοθεραπεία.

    Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν αποπιούμε των ευθυνων μου για την κατάσταση αυτή στην οποία έχουμε φτάσει ..και ειναι πολλά τα λάθη ρε γαμώτο ΑΛΛΑ προσπαθησα και προσπθαώ τόσο πολύ...

    Χρειαζόμαστε βοηθεια νιώθω απο ειδικό επιστήμονα , τόσο εγώ όσο και εκείνη για να σώσουμε την σχέση μας και την ψυχή μας.

    Θα περιμένω λοιπον υπομονετικά ΑΝ το θελήσει εκείνη να πάμε - το αναφέρω σχετικά συνέχεια οτι ΠΡΕΠΕΙ να πάμε- ισως ειμαι πιεστικός ..αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

    Οποια αλλη γνωμη ευπροσδεκτη για το θέμα. Ευχαριστώ.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    κάτι ακόμα ...που νομίζω ειναι συμαντικο. Ο λόγος για τον οποιο σταμάτησε και δεν θέλησε να συνεχήσουμε με τον ψυχολόγο είναι γιατι δεν νιώθει κουράγιο να το κάνει.

    Ειναι δηλαδή κατα κάποιο τροπο , έτσι νιωθω εγώ δηλαδή, εκγλωβισμένη - μπρος γκρεμός και πισω ρέμα.. πως θα την βγάλω απο κει; πως;...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    ..συγνώμη για ένα ένα τα σχόλια που κάνω , αλλά αυτές τις μέρες στο σπίτι ζω μια δύσκολη κατάσταση . Θα ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα της συμπεριφοράς της που παρατηρώ και παρατήρησα ...

    Σε περιοδους κρίσης έκοψε μόνη της τα μαλλιά της και επισης χτυπάει το σώμα της με τα χέρια της για να νιωσει πονο όπως λέει η ιδια και να εκτονωθεί. Ενδεικτικά αυτο σε έντονη κρίση στρες. Επισης εχει αναφέρει συχνά το θέμα της αυτοκτονίας.

    Περιεκτικά , ξέρω οτι δεν βοηθά και θέλει πολλά πράγματα να αναφέρω - απλώς γράφω κάποιες λεπτομέριες συμαντικές για να δώσω ένα στίγμα απο την πλευρά ενός παρατηρητή που δεν εμπλέκεται σε βαθύτερες συναισθηματικές διενέξεις.

    Πιστεύω οτι πρέπει να πάμε σε ειδικό και το ερώτημα είναι πως να την καταφέρω...

    Ευχαριστώ πολύ ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί πιστεύεις πως αντιστέκεται στις προσπάθειές σου?
    Με ποιον τρόπο τη προσεγγίζεις? Μήπως γίνεσαι πιεστικός και πατερναλιστικός ενώ θα προτιμούσε κάποια άλλης μορφής προσέγγιση?
    Ας πούμε μία πιο ενθαρρυντική, "αγκαλιαστική" και θερμή επικοινωνία, ένα πλαίσιο πιο προσωπικό και ανθρώπινο, κάτι διαφορετικό απ' αυτό που
    χρησιμοποιείς?
    Αν γίνεσαι πιεστικός (που το ψιλοανέφερες ήδη), τότε ίσως κι εκείνη να φοβάται πως της αφαιρείται το δικαίωμα να ορίζει
    τον εαυτό της όπως το θέλει εκείνη, ίσως η δική σου συμπεριφορά να πατάει πάνω σε σκέψεις που κάνει ήδη, μπορεί να σκέφτεται πως χάνει τον έλεγχο
    του εαυτού της, πως άλλοι αναλαμβάνουν το ρόλο της και της κινούν τα νήματα, ένα σωρό μπορεί.
    Θα σου έλεγα να γίνεις πιο σύντροφος και λιγότερο άτομο που θέλει το καλό της, γιατί ένας σύντροφος δεν είναι απειλητικός, ενώ το άτομο που θέλει το καλό σου, μπορεί άνετα να το θέλει για τους δικούς του λόγους, που ίσως κιόλας να μην αφορούν τον άλλον.
    Νομίζω πως χρειάζεται να νιώθει ασφαλής μαζί σου. Εσύ πιστεύεις πως νιώθει?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Δυστυχως αν η κοπελα βρισκεται σε αρνηση, καμια προσεγγιση δε βοηθαει. Ισως χρειαζεται χρονος για να καταλαβει απο μονη της. Η μαλλον, ισως καταλαβει απο μονη της, η καποιο περιστατικο να την ταρακουνησει (οχι "στημενο" ομως). Ας μην το φορτωνουμε απο τωρα ενοχες το παιδι : ) ειδικα οταν δεν μας εχει πει ακομη και πολλα πραγματα για την κατασταση και ποσο καιρο κραταει. Ποσο καιρο αληθεια, Reef?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    Παιδια σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    Βασικά την προσεγγίζω ως σύντροφος , ενθαρυντικός και προσπαθώ να συναισθάνομαι τι περνάει και ξέρω οτι περνάει πολύ δύσκολα μέσα της.Ομως ειναι επιθετική και με αποκρούει. Δεν λέω οτι το κάνω σωστά , όμως κάνω οτι μπορώ. Θέλω να βρούμε τρόπο να λύσουμε το προβλημα.

    Είναι η κατάσταση αυτή, η έντονη εδώ και τρις μήνες και παει απο το κακό στο χειρότερο.

    Δυστυχώς και συγνώμη για αυτο δεν μπορώ να γράψω περισσότερες πληροφορίες - κοιμάται αυτήν την στιγμή και δεν θέλω να με δει οτι ποστάρω. Θέλω ομως να μοιραστω αυτο που περνάω και για μένα , αλλά κυρίως θα ήθελα να την καταφέρω να χρησιμοποιήσουμε και αυτο το χαρτί της ειδικής υποστήριξης.

    απο οσο καταλαβαίνω ΠΡΕΠΕΙ να το θελήσει μόνη της..να πει αυτη το "ΝΑΙ ΠΑΜΕ"

    κάποιες λεπτομεριες ακομα, μου ζητάει να χωρίσουμε και να παω να την αφήσω στους δικους της (το κλιμα εκει και περιβάλλον ειναι βαρύ) και της λέω οκ εντάξει , ας το κάνουμε. Μετά όμως μου λεει πηγαινεμε εκει να παιθάνω και να αυτοκτονήσω με την ησυχία μου..

    παιδιά δεν ξέρω ίσως ειμαι λάθος , αλλά πρέπει να ειναι δειγμα ασθένειας . ΔΕΝ ΘΕΛΩ να την παρατήσω στα κρύα του λουτρου...την αγαπάω..και δακρύζω αυτήν την στιγμή που σας το γράφω..γαμώτο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Κατανοω το ποσο δυσκολο ειναι αυτο που περνατε...

    Καποιοι ανθρωποι ομως δυσκολευονται να ζητησουν βοηθεια η να παραδεχτουν πως εχουν καταρρευσει. Ειναι δηλαδη και ο χαρακτηρας τους ετσι σε μεγαλο βαθμο. Με αυτον τον τροπο ο θυμος που ετσι κι αλλιως στρεφοταν προς τα μεσα (καταθλιψη) πλεον στρεφεται και προς ο,τιδηποτε θα μπορουσε να "ξεσκεπασει" αυτο που συμβαινει. Θα ελεγες οτι ειναι περηφανος ανθρωπος η φιλη σου ας πουμε? Η με ανασφαλειες σαν ατομο για την εικονα της, για το να ειναι παντα ενταξει και να ανταπεξερχεται στις δυσκολιες, τις απαιτησεις των αλλων κλπ?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γιατί θέλει να ξαναγυρίσει σε ένα βαρύ περιβάλλον? Η σχέση σας πριν γίνει αυτή η αλλαγή πώς ήταν? Ήσασταν ευτυχισμένοι, υπήρχε επικοινωνία, αρμονία, ήταν ισορροπημένη, είχε ενδιαφέροντα, πάθος, ζωντάνια?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Κατανοω το ποσο δυσκολο ειναι αυτο που περνατε...

    Καποιοι ανθρωποι ομως δυσκολευονται να ζητησουν βοηθεια η να παραδεχτουν πως εχουν καταρρευσει. Ειναι δηλαδη και ο χαρακτηρας τους ετσι σε μεγαλο βαθμο. Με αυτον τον τροπο ο θυμος που ετσι κι αλλιως στρεφοταν προς τα μεσα (καταθλιψη) πλεον στρεφεται και προς ο,τιδηποτε θα μπορουσε να "ξεσκεπασει" αυτο που συμβαινει. Θα ελεγες οτι ειναι περηφανος ανθρωπος η φιλη σου ας πουμε? Η με ανασφαλειες σαν ατομο για την εικονα της, για το να ειναι παντα ενταξει και να ανταπεξερχεται στις δυσκολιες, τις απαιτησεις των αλλων κλπ?
    Σε ευχαριστώ.

    Ναι ειναι πολύ περηφανος άνθρωπος , δεν θέλει να επιβαρύνει τους άλλους και πιστεύω πως το ξεσπασμά της επανω μου είναι μέρος της καταστασής της.

    Εχει χάσει την αυτο-εκτιμησή της , έχει παρει κιλά σε αυτους τους μήνες και ειναι εξαιτετικά ΑΥΣΤΗΡΗ με τον εαυτο της. Δεν συμβιβάζεται με την ελληνική κοινωνία και την κατάσταση που επικρατεί. Με τίποτα.

    Δεν κάνουμε σεξ πλεον (κατάφερα ομαλά να κάνουμε έρωτα πριν μια βδομαδα μετά παο πολύ καιρό) , το απολαύσαμε όχι όμως όπως στις αρχές (είμαστε ένα χρόνο μαζί..)

    Επισης συμβιώνουμε , αλλά είμαστε άνεργοι , υπάρχουν προτάσεις αλλή αυτήν την στιγμή τις αρνείται (είμαι διατεθιμένος να πάμε όπου νιώθει καλύτερα και ασφαλής)- ξέρει βέβαια οτι δεν εχει το κουράγιο. Δεν έχουμε πολλούς πόρους δυστυχώς, όμως έχουμε υποστήριξη οικονομική σχετική απο το οικογενειακό μου περιβάλλον. (32 ετών εκείν , 37 εγω)

    Δεν ξέρω τι άλλες πληροφορίες να δώσω για την ώρα. ....επικοινωνώ με την μητέρα της χωρις να το ξέρει η ίδια και υπάρχει μια συνενοηση σε ειλικρινή βάση. Ωστόσο επειδη το σπιτι της ειναι 700 χιλιομετρα μακρύα δεν εχω δώσε παραπάνω λεπτομεριες για να μην την σοκάρω την γυναίκα. Το περιβάλλον εκει , επειδή έχω βρεθεί είναι όντως ακατάλληλο όπως μου λέει άλλωστε και η ιδια η κοπέλα μου. Είναι εκγλωβισμένη....νιώθει οτι δεν μπορει να παει πουθενά.

    Δίνω καποιες λεπτομεριες όσο πιο περιεκτικά μπορώ , σας ευχαριστώ.

    Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάτι άλλο συγκεκριμένο να ρωτήσετε αμέσως να το απαντήσω, που κατα την κρίση σας μπορεί να βοηθήσει σε μια εκτίμηση. Και για συμπαράσταση αλλα΄και για να την προτρέψω για βοηθεια...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Γιατί θέλει να ξαναγυρίσει σε ένα βαρύ περιβάλλον? Η σχέση σας πριν γίνει αυτή η αλλαγή πώς ήταν? Ήσασταν ευτυχισμένοι, υπήρχε επικοινωνία, αρμονία, ήταν ισορροπημένη, είχε ενδιαφέροντα, πάθος, ζωντάνια?
    ..ναι είχε πάθος και ζωντάνια. Κάναμε μαζί αθλητισμό , υπήρχαν συγκρούσεις βέβαια έντονες αλλά τις ξεπερνούσαμε. Αισθανομε πολλές ενοχές και ευθυνη - αθελά μου κάποιες φορές τις προκαλούσα κάποια σημάδια θλίψης και αποστροφής, αλλά ταυτόχρονα υπηρχαν στιγμές έντονης τρυφερότητας και στοργής μεταξύ μας. Εναλλαγές δηλαδη - θεωρώ απο την μεριά μου οτι "ασύμαντες" λεπτομέριες της καθημερινότητας (πλυσιμο ρουχων , δουλειές στο σπιτι κτλ ) στάθηκαν αφορμή να δημιουργείται άσχημο κλίμα και άσχημη ψυχολογία που δεν μας αφηναν να χαρουμε ουσιώδη πραγματα που μας ενωνουν, κάπου θεωρώ οτι ειναι Τελειομανής και του άσρπου- μαυρο. Οταν της το λέω αυτό γίνεται εξάλλη και μετά αρχήζει επιθετικότητα και επικρηση αυστηρή μέχρι και προσβλητική με χαρακτηρισμους (μαλακα, αι γαμ..σου κτλ ).

    Εχει ψυχη μεσα της παιδιά , δεν μπορώ να στο περιγράψω απο εδώ όμως καλά. Εχεις απιστευτες ευαισθησίες είναι λατρεμένος άνθρωπος και την αγαπω και το ίδιο μου έχει πει και εκείνη.Γιατί ομως αυτη η κυκλοθυμία ; ΓΙΑΙΤΙ ; πρεπει να μας βοηθησει κάποιος ειδικός. Πιστεύω οτι μπορούμε να το σώσουμε , πιστεύω πολύ... εκείνη ομως έχει βυθιστεί στην απελπισία , δεν πιστεύει και νομίζω οτι είνια αποτελέσμα της θλίψη της , έχει περάσει πολλά από όσο μου έχει πει όπως και η μητέρα της...

    Σας ευχαριστώ ..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Reef καλημερα, ολα αυτα που περιγραφεις προεκυψαν απο συγκεκριμενο γεγονος ή ετσι ξαφνικα?
    Περα απ'αυτο, λες καπου οτι η συντροφος σου σου ειπε να χωρισετε και να την πας στους δικους της κι εσυ της απαντησες οκ. Πιστευεις πραγματικα οτι σ'αυτη τη φαση της ζωης της θα'θελε να μεινει μονη της? Απο σενα εκεινη τη στιγμη που το ειπε αυτο πιθανοτατα περιμενε ανταποκριση, να της δειξεις οτι δε θελεις να την χασεις κι οχι οτι θα δεχοσουν να την αφησεις. Εσυ μπορει να το σκεφτηκες για το καλο της αλλα δε σημαινει οτι και η ιδια το εχει εκλαβει ετσι.

    Και κατι αλλο σημαντικο, λες οτι πηγατε σε ψυχολογο κι οτι εσυ συνεχισες να πηγαινεις. Ειναι πολυ πιθανο να θελει χωρο η κοπελα σου κι οχι να θελει να πηγαινετε στον ιδιο ειδικο ουτε να θελει να πηγαινετε μαζι. Καθε ανθρωπος εχει διαφορετικα θεματα μεσα του που τον απασχολουν και σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι επειδη εχετε σχεση πρεπει να ξερεις ολα οσα εχει μεσα της και θελει να πει καπου.

    Ειναι πολλες οι πιθανες απαντησεις στο γιατι που ρωτας, αλλα δε νομιζω πως χωρις να ξερει κανεις καποια πραγματα μπορει ετσι απλα να τις δωσει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Φαινεται πως την αγαπας και νοιαζεσαι πραγματικα για εκεινη. Θα ελεγα ομως οτι κατ' αρχην σε πρωτη φαση δεν χρειαζεστε ψυχιατρο σαν ζευγος, αλλα χρειαζεται βοηθεια η κοπελα σε ατομικο επιπεδο. Αν οπως λες εχει περασει πολλα στη ζωη της και τα εσωτερικευε κρατωντας το κεφαλι ψηλα, αυτο εχει το τιμημα του αργα η γρηγορα, και τα 32-33 ειναι ηλικια διαβοητη για τετοιες κρισεις απο οσο γνωριζω. Αν εχει οντως καταθλιψη η φιλη σου, οι ειδικοι απο οσο ξερω λενε οτι μετα τους εξι μηνες θεωρειται πλεον πιο νοσηρη η κατασταση αν εχει κρατησει τοσο. Μεχρι τοτε μπορεις να ελπιζεις σε μια υφεση εστω μικρη των συμπτωματων της η σε μια στροφη της προς σε εσενα, που μπορει να ειναι σχεδον ανεπαισθητη η συγκεκαλυμμενη αλλα να δημιουργησει ενα ανοιγμα για να της δειξεις την εικονα που εχεις για την κατασταση. Ειναι σημαντικο οπως ειπωθηκε να μην ασκησεις υπερβολικη πιεση, εφοσον προκειται για ενα ατομο πιθανοτατα ηδη πιεσμενο απο το παρελθον της που επιπλεον βγαζει μια αντιδραστικοτητα τοσο εντονη. Πολυ πιθανο να βιωνει τις προσεγγισεις σου σαν κριτικη για αυτο που θελει να αποφυγει να παραδεχτει, πραγμα που δημιουργει οπως καταλαβαινεις εναν φαυλο κυκλο εφοσον η κριση αυτη εχει διαβρωσει μια ηδη ευθραυστη αυτοεκτιμηση οπως η δικη της...

    Το σημαντικο νομιζω ειναι να δει τον εαυτο της η φιλη σου, να αντικρυσει δηλαδη την κατασταση καταματα. Ισως χρειαζεται βοηθεια ακομα και σε αυτο. Ισως δεν εχει μαθει πραγματικα να βλεπει τον εαυτο της παρα να συντηρει περισσοτερο μια εικονα της δυνατης και ανεξαρτητης γυναικας. Χωρις να σημαινει οτι δεν ειναι ολα αυτα, τα πραγματα τωρα εχουν αλλαξει και μονο συνειδητοποιωντας αυτο κατ' αρχην θα μπορεσει κατα τη γνωμη μου να αντιμετωπισει το θεμα της αναγκης για βοηθεια απο ειδικο. Κανεις αλλωστε δεν μπαινει στη διαδικασια να αναρωτηθει αν χρειαζεται βοηθεια για ενα προβλημα που δεν εχει ακομα αναρωτηθει μηπως το εχει.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    32
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις τοποθετήσεις σας , βοηθούν.

    Βασικά θα ήθελα να συνεχήσω αυτο το feedback γιατι προβλέπεται αγώνας για να καταφέρω να βρω λύσεις. Με βοηθά αρκετά και ίσως βγει κάποια ιδεά μέσα από όλο αυτο.

    Νομίζω οτι μια ας πουμε ενημέρωση του thread σε μορφή ημερολογίου θα βοηθουσε περισσότερο εσάς καθώς και συμπλήρωση με κάθε έιδους άλλη χρήσιμη πληροφορία. Ισως κάποιος απο εσάς που παρακολουθεί το νήμα να μπορεί να κάνει πιο καίρεες ερωτήσεις, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ.

    ..λοιπον , σήμερα βασικά διακρίνω τα ίδια συμπτώματα. Με το που σηκώθηκε απο το κρεβατι είχε μεν βαρύ αίσθημα , αλλά ήταν κάπως ανανεωμένη. Σύντομα όμως και μετά απο κάποιες ώρες έδειξε κάποια σημάδια πτώσης. Χαρακτηριστικά μου είπε " Ισως τελικά σήμερα πεθάνω να γλυτώσεις απο μένα".

    Επισης κάτι που κάνει συχνά (καθε μέρα , και σήμερα) είναι να τρώει πολύ φαγητό (φουλ υδατανθρακες, και σοκολάτες) έχει πάρει μέσα σε 3ς μήνες 10 κιλά. Αλλά φαίνεται να την εκτονώνει. Προσπαθήσαμε για διαιτα και επαναφορά , αλλά δεν τα καταφέραμε να κρατήσουμε ένα προγραμμα παραπάνω απο μια βδομάδα.

    Τώρα που γράφω μόλις έπεσε ξανα στο κρεβάτι για να κοιμηθεί , και χαρακτηριστικά μου ειπε " είναι το μόνο ενδιαφέρον πράγμα που μπορώ να κάνω εδω" , " θέλω να φύγω από αυτο το μέρος".

    Επισης της είπα πως ειμαι εδώ για να βοηθήσω να το ξεπεράσει αυτο το πράγμα όπως νομίζει εκεινη καλύτερα. Εκανα ομως μια μικρή αναφορά στην εξωτερική βοηθεια (απο ειδικό) δεν φάνηκε να αντιδρά ουτε θετικά , ουτε αρνητικά. Δεν είπε τίποτα. Χαρακτηριστικά μου ειπε πιο πριν , πως αυτο που νιώθει δεν θα της περάσει.
    rock

    Reef καλημερα, ολα αυτα που περιγραφεις προεκυψαν απο συγκεκριμενο γεγονος ή ετσι ξαφνικα?
    Καλημέρα και σε σένα Rock. Βασικά νομίζω οτι όλο αυτό καλιεργήθηκε σιγά σιγά, δεν έγινε αποτομα. Το έβλεπα αλλά δεν ήμουν σιγουρος (ακόμα πιστεύω οτι μπορεί να είμαι και λάθος) , αλλά δεν αντεδρασα σωστά να το προλάβω. Το θέμα είναι τωρα τι θα κάνω για να μην γίνει χειρότερο.

    Περα απ'αυτο, λες καπου οτι η συντροφος σου σου ειπε να χωρισετε και να την πας στους δικους της κι εσυ της απαντησες οκ. Πιστευεις πραγματικα οτι σ'αυτη τη φαση της ζωης της θα'θελε να μεινει μονη της? Απο σενα εκεινη τη στιγμη που το ειπε αυτο πιθανοτατα περιμενε ανταποκριση, να της δειξεις οτι δε θελεις να την χασεις κι οχι οτι θα δεχοσουν να την αφησεις. Εσυ μπορει να το σκεφτηκες για το καλο της αλλα δε σημαινει οτι και η ιδια το εχει εκλαβει ετσι.
    Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε αυτό . ίσως το εννοεί ίσως με τεστάρει - γεγονός ειναι οτι αυτο το "τεστ" με κουράζει ωστόσο μπορει και εγώ απο την μεριά μου να της έχω δημιουργήσει ανασφάλεια. Σίγουρα κάπου θα φταίω και εγώ σε αυτό. Παρόλα αυτά της έχω πει πως εγώ ΔΕΝ θέλω να χωρήσουμε , θέλω να προσπαθήσω. Ακόμα της είπα πως ΑΝ ωστόσο επιμένει να την πάω σπιτι της , να το κάνω , αρκετά την πιεσα να προσπαθούμε συνέχεια. Αμεσως μετά ομως με μπλοκάρει ,γιατι μου αναφέρει οτι για μένα πλεον δεν υπάρχει ελπιδα και πως στο σπίτι της (το οποιο να φανταστείτε ΔΕΝ έχει καν θερμανση και ειναι 700 χιλιομετρα αποσταση , σε άλλη πολη) θα μπορεσει να πεθάνει με την ησυχία της.

    Εκεί μπλοκάρω και δεν ξέρω ΑΝ το εννοεί..και ΑΝ το πιστεύει οτι θα το κάνει..

    Και κατι αλλο σημαντικο, λες οτι πηγατε σε ψυχολογο κι οτι εσυ συνεχισες να πηγαινεις. Ειναι πολυ πιθανο να θελει χωρο η κοπελα σου κι οχι να θελει να πηγαινετε στον ιδιο ειδικο ουτε να θελει να πηγαινετε μαζι. Καθε ανθρωπος εχει διαφορετικα θεματα μεσα του που τον απασχολουν και σε καμια περιπτωση δε σημαινει οτι επειδη εχετε σχεση πρεπει να ξερεις ολα οσα εχει μεσα της και θελει να πει καπου.
    Ενδεχωμένος , ειναι πολύ συμαντικό αυτο που λες και το λαμβάνω υπόψην μου.

    --------

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πως να τον πεισω?
    By Veroniki in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 153
    Last Post: 14-04-2011, 02:54
  2. Πως ενα ατομο γ@#$ει την Ψυχολογια σου σε χρονο DT
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 25-10-2010, 17:54
  3. Πως να πεισω καποιον να παει σε γιατρο???
    By Dionisis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-11-2009, 17:03
  4. Ο καρκίνος σε άτομο της οικογένειας...
    By mary_loo in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 3
    Last Post: 01-11-2007, 02:05
  5. Βοήθεια με υποχόνδριο άτομο
    By Neronas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2006, 03:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •