Βοήθεια σε εναν φίλο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66

    Βοήθεια σε εναν φίλο!

    Εδώ και αρκετό καιρό με απασχολεί πολύ μια δύσκολη κατάσταση που βιώνει ο καλύτερος μου φίλος. Έχασε τη μητέρα του όταν ήταν μικρός και πρόσφατα έχασε και τον πατέρα του. Είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση καθώς οι μόνοι άνθρωποι που του απομένουν είναι ένας άλλος αδερφός με βίαιες εξάρσεις που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να φάει την περιουσία που τους άφησαν και μια γιαγιά του που τον περιορίζει και τον καταπιέζει, υπενθημίζοντας του συνεχώς οτι τωρα πια έχει μείνει ορφανός. Επίσης να προσθέσω οτι όλοι οι φίλοι του του γύρισαν την πλάτη θεωρόντας πια την παρέα του φορτική και η κοπέλα του που τον βασανίζει και του φέρεται απαίσια αντί να του συμπαρασταθεί. Λέει συνεχώς οτι αν είχε την αγάπη της κοπέλας του θα μπορούσε να το ξεπεράσει. Δεν μπορεί να πιαστεί από κανέναν.

    Τον αγαπάω πάρα πολύ, με έχει βοηθήσει σε δύσκολες στιγμές μου και θέλω να κάνω τα πάντα για να συνέλθει. Είναι πολύ ευφυής άνθρωπος και έτσι τα κλασικά λόγια παρηγοριάς δεν τον αγγίζουν. Τον θυμάμαι πάντα γελαστό άνθρωπο, ήταν η ψυχή της παρέας. Ποτέ δεν πείραξε κανέναν, στεναχωριέμαι που βρήκε τόσες δυσκολίες στη ζωή του. Τελευταία είδα οτι χαρακώνει τα χέρια του, μου λέει οτι κλείνεται στο δωμάτιο του όταν παθαίνει κρίσεις ο αδερφός του ή όταν τσακώνεται με τη γιαγιά του. Δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω, ο ίδιος ισχυρίζεται οτι έχι πάθει κατάθληψη. Είμαστε από παιδιά μαζι, είναι ο καλύτερος μου φίλος, τα πάντα μοιραζόμαστε. Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι.. Φοβάμαι για τα χειρότερα. Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    20
    Γιατί δεν πάτε παρέα - επαναλαμβάνω για πρώτη φορά να πάτε παρέα - σε ένα σύμβουλο/ψυχολόγο?

    Είμαι σίγουρη πως αν καταφέρει να περάσει για μια φορά τη πόρτα ενός γιατρου, ψυχολόγου... θα δει μεγάλη διαφόρά και εκείνος στα συναισθήματά του και γενικότερα στη ζωή του. Η περίπτωση του φίλου σου είναι πολύ δύσκολη.

    Πάνω απ\'όλα όμως να είσαι δίπλα του. Εσύ τώρα έχεις πολύ δύναμη μέσα σου για να αντέξεις.

    Κουράγιο
    Νίκη

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Επίσης ξέχασα να προσθέσω οτι το να πάει σε ψυχολογό ούτε να το ακούσει δεν θέλει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Βασικά καλό κουράγιο afriend γιατί χρειάζεται σε τέτοιες καταστάσεις. Σε τιμά που στη δύσκολη στιγμή δείχνεις στο φίλο σου ότι είσαι μία πραγματική του φίλη όχι μόνο στα λόγια. Εικασίες θα κάνω χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός και για αυτό να το δεις σαν κάποιες σκέψεις από εμπειρίες που έχω αποκομίσει από παρόμοια κατάσταση. Το ότι χαρακώνει τα χέρια του είναι κάτι άσχημο καθώς δείχνει να έχει τάσεις αυτοκαταστροφής δηλ να θέλει να κάνει κακό στον εαυτό του. Σε παρόμοια εμπειρία που είχα από φίλο μου εκείνος το έκανε γιατί δεν ήθελε να κάνει κακό στους άλλους (το ίδιο διάβασα ότι ισχύει και για το δικό σου φίλο) και όλη την οργή την έβγαζε στον εαυτό του. Ο φίλος μου έφτανε σε σημείο με φαλτσέτα μετά από καιρό και μετά από καυγά με συγγενικό του πρόσωπο να χαρακώνει ξανά το αριστερό του χέρι στο ύψος του πήχη στο ίδιο σημείο με την προηγούμενη φορά (είναι πολύ τυχερός που κάποια φλέβα δεν έκοψε να έχουμε χειρότερα μετά). Χρήση ναρκωτικών δεν έκανε για να πω ότι ίσως είχε κάποιο στερητικό. Ήταν μια πράξη αυτοκαταστροφής γιατί δεν είχε άλλο τρόπο να βγάλει από μέσα του την ένταση που βίωνε. Το παιδί ηρέμησε όταν μετά από επίσκεψη σε ψυχίατρο ακολούθησε φαρμακευτική αγωγή με ψυχοθεραπεία και αλλαγή περιβάλλοντος. Σήμερα μένει μόνος του, εργάζεται και δεν ακολουθεί πλέον αγωγή φαρμακευτική. Επισκέπτεται σε αραιά διαστήματα το γιατρό του. Το ότι κλείνετε στο δωμάτιό του ίσως είναι σημάδι ότι έχει κλειστεί και στον εαυτό του όπου βυθίζετε σε σκέψεις στενάχωρες. Με αυτά που βιώνει από τον βίαιο αδερφό του μπορεί ο θάνατος της μητέρας του να του γίνεται περισσότερο βαρύς και η απουσία της πιο έντονη. Προσπάθησε και αυτό θα έκανα, όσο μπορείς να τον βγάλει βασικά από το σπίτι. Να βγει έξω να αλλάξει εικόνες και καταστάσεις. Από εκεί και πέρα πρέπει να του εξηγήσεις πόσο σημαντικό είναι να ισορροπήσει ψυχικά και ότι σε αυτό βοήθεια μπορεί να βρει από κάποιον ειδικό. Αλλά πάνω από όλα επειδή πιθανόν να έχει και μειωμένη αυτοεκτίμηση καλό είναι να του τονίζεις τα θετικά στοιχεία του χαρακτήρα του. Έχει ανάγκη αυτή τη στιγμή από κάποιες ενθαρρυντικές προτάσεις - χωρίς αυτό να αποτελεί παρηγοριά αφού θα του επισημάνεις τα καλά και δυναμικά στοιχεία του χαρακτήρα του - από αισιόδοξες σκέψεις και από την παρέα σου. Όμως πρέπει να θέλει να γίνει καλά. Από την πλευρά του ασθενή και του φίλου σε παρόμοια με τη δική σου κατάσταση αυτές τις σκέψεις κάνω χωρίς να σημαίνει ότι αποτελούν προτροπή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    Originally posted by a_friend
    Επίσης ξέχασα να προσθέσω οτι το να πάει σε ψυχολογό ούτε να το ακούσει δεν θέλει.
    δεν θα πάει τότε,
    όταν θελήσει και αν θελήσει ας πάει.
    εσύ απλά να είσαι δύπλα του όσο αντέχεις.
    όχι παραπάνω.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    66
    Είναι φορές που είναι καλά, βγαίνουμε και φαίνεται χαρούμενος και ξαφνικά λέει κατι για την μάνα του και αρχίζει και κλαίει. Προσπαθεί να ασχολείται με τα προβλήματα των άλλων, πρόσφατα η φίλη του έκανε μια εγχείρηση και εκείνες τις μέρες ξεχνιόταν και τον ένοιαζε μόνο το πως θα γίνει καλά εκείνη. Όταν όμως πάνε όλα καλά και δεν υπάρχει κατι άλλο να ασχοληθεί, νιώθω οτι πέφτει σε κατάθλιψη, μιλάει συνεχώς κλαμμένος και πάνε 2 μήνες από το θάνατο της μάνας του..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Originally posted by a_friend
    Εδώ και αρκετό καιρό με απασχολεί πολύ μια δύσκολη κατάσταση που βιώνει ο καλύτερος μου φίλος. Έχασε τη μητέρα του όταν ήταν μικρός και πρόσφατα έχασε και τον πατέρα του. Είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση καθώς οι μόνοι άνθρωποι που του απομένουν είναι ένας άλλος αδερφός με βίαιες εξάρσεις που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να φάει την περιουσία που τους άφησαν και μια γιαγιά του που τον περιορίζει και τον καταπιέζει, υπενθημίζοντας του συνεχώς οτι τωρα πια έχει μείνει ορφανός. Επίσης να προσθέσω οτι όλοι οι φίλοι του του γύρισαν την πλάτη θεωρόντας πια την παρέα του φορτική και η κοπέλα του που τον βασανίζει και του φέρεται απαίσια αντί να του συμπαρασταθεί. Λέει συνεχώς οτι αν είχε την αγάπη της κοπέλας του θα μπορούσε να το ξεπεράσει. Δεν μπορεί να πιαστεί από κανέναν.

    Τον αγαπάω πάρα πολύ, με έχει βοηθήσει σε δύσκολες στιγμές μου και θέλω να κάνω τα πάντα για να συνέλθει. Είναι πολύ ευφυής άνθρωπος και έτσι τα κλασικά λόγια παρηγοριάς δεν τον αγγίζουν. Τον θυμάμαι πάντα γελαστό άνθρωπο, ήταν η ψυχή της παρέας. Ποτέ δεν πείραξε κανέναν, στεναχωριέμαι που βρήκε τόσες δυσκολίες στη ζωή του. Τελευταία είδα οτι χαρακώνει τα χέρια του, μου λέει οτι κλείνεται στο δωμάτιο του όταν παθαίνει κρίσεις ο αδερφός του ή όταν τσακώνεται με τη γιαγιά του. Δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω, ο ίδιος ισχυρίζεται οτι έχι πάθει κατάθληψη. Είμαστε από παιδιά μαζι, είναι ο καλύτερος μου φίλος, τα πάντα μοιραζόμαστε. Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι.. Φοβάμαι για τα χειρότερα. Σας παρακαλώ βοηθήστε με.
    afriend με το φίλο σου που είχες κάνει το ποστ πως είναι; Με είχε κάνει εντύπωση που χαρακώνει τα χέρια του; Σου έχει πει καθόλου το λόγο που κάνει κάτι τέτοιο στον εαυτό του; Σκεφτόμουν ότι μιας και βγαίνεται παρέα μπορείς να τον παροτρύνεις να ασχοληθεί με τη γυμνάστικη. Βοηθάει η φυσική άσκηση στην κατάθλιψη αν έχει, αλλά και γενικά μπορεί να τον βοηθήσει. Φυσικά δε μιλάω για ακραίες καταστάσεις να πάει σε γυμναστήρια και να κάνει βάρη. Ακόμα και το περπάτημα μπορεί να τον βοηθήσει. Ακόμα και αν έχει μοτοσυκλέτα μια βόλτα και αυτή μπορεί να του κάνει καλό (προσωπικά βολτούλες με το μοτο με βοηθούσαν και βοηθάνε αρκεί ο καιρός να είναι καλός). Περιμένω νέα σου γιατί με provlimatise poly που χαρακώνει το παλικάρι τα χέρια του.
    Αλέξης

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •