Εχω παντρευτεί τη μάνα μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Remedy, LOL!
    Αγαπάει κανείς πραγματικά όποιον δεν τον αφήνει λεύτερο να υπάρξει δίχως φόβους και έλεγχο?
    Δεν ξέρω, όμως έχω απομυθοποιήσει τέτοιες "αγάπες" και δεν τις θεωρώ αγάπες πια.
    Για να έχετε μία σχέση ισότιμη και αληθινή, που να πάει και τις δυο σας μπροστά, θα πρέπει να είστε γυναίκες και οι δύο, αυτή μητέρα στο ρόλο της και σκέτα αυτό κι εσύ κόρη και σκέτα.

    Betty, πριν λίγο καιρό πέθανε μία γυναίκα, η Isabelle Caro. Αυτή ήταν ένα κοριτσάκι που ανέπτυξε νευρική ανορεξία γιατί η μητέρα της φοβόταν μήπως μεγαλώσει. Όταν πέθανε από τις συνέπειες της anorexia nervosa που πάλευε χρόνια (μάλιστα με ακτιβιστικό τρόπο, ως σύμβολο σε καμπάνια για την ενημέρωση πάνω στην ασθένεια) η μητέρα της αυτοκτόνησε ένα μήνα μετά. Δεν άντεξε κι εκείνη τις ενοχές της για την αρνητική και θανατηφόρα όπως αποδείχτηκε επίδραση στην πορεία της κόρης της. Έτσι περιέγραφε κι η ίδια τη σχέση με τη μάνα της. Αγάπη αλλά όχι υγιή.
    Αγάπη αλλά μπλεγμένη και με φορτία φόβου, ελεγκτικά φορτία.
    Δε θέλω να σε τρομοκρατήσω,ε? Αλλά πολλές φορές ό,τι βαφτίζεται ως αγάπη μπορεί και να έχει θάνατο μέσα...έστω και συμβολικό, όχι φυσικό, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να θανατώνεις μία αγάπη. Και να μην ξεμπλέξει ποτέ το κουβάρι. Εκτός αν κάποια σας κόψει τον λώρο, σου εύχομαι να το κάνεις!
    Να ανεξαρτητοποιηθείς, να μη σε κρατάει δέσμια το χρέος.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Betty- View Post
    Αν το βαζα στοχο αυριο να νοικιασω σπιτι, θα μπορουσα, ομως το μετα το σκεφτομαι εντονα. Συναισθηματικα θεωρω πως πρεπει πρωτα να γινει η δουλεια.Πως;;; Το αν θα μεινω μονη πια ειναι το τελευταιο σταδιο, δε θελω αυριο να μεινω ανεργη και να πεσω στην αναγκη να επιστρεψω. Απο που να αρχισω δεν ξερω.Τελευταιος χρονος ειναι αυτος που μου ζητα να κανω εξηγησεις, να βρω απαντησεις και να ανοιξω τα φτερα.
    Εγώ πάλι νομίζω ότι το να μείνεις μόνη είναι το πρώτο και όχι το τελευταίο στάδιο για να "ενηλικιωθείς".
    Αν περιμένεις πρώτα να νιώσεις έτοιμη και σίγουρη για να αφήσεις την οικογενειακή ασφάλεια, φοβάμαι ότι θα περιμένεις για πάντα.
    Αν δεν πέσεις στο νερό δε μαθαίνεις να κολυμπάς, όσες ασκήσεις και προετοιμασία κι αν έκανες στην ξηρά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    οχι δεν ειναι το τελευταιο σταδιο το να μεινεις μονη αντιθετα ειναι μια ωραια εκλογικευση.Ολοι σου εχουν γραψει σωστα πραγματα αυτο που για μενα ειναι αναγκη να κανεις αν δεν μπορεις να το διαχειριστεις μονη σου και επειδη οι σχεση που περιγραφεις με την μανα σου απο κατω εχει αλλα πραγματα καλο θα ειναι να επισκεφτεις καποιον ειδικο που θα σε βοηθησει να το δεις αλλιως....χωρις να θελω να σε τρομαξω θελω να σου γνωρισω οτι οισχεσεις με τους γονεις οταν δεν ειναι ισορροπημενες προκαλουν σοβαρα προβληματα στις διαπροσωπικες μας σχεσεις με τους αλλους στο γραφω αυτο επειδη ειμαι παθων........με πολυ σεβασμο και χωρις διαθεση κριτικης.....

  4. #19
    Betty-
    Guest
    Δε βρισκομαι σε ευαλωτη θεση ωστε να επηρρεαστω απο απαντησεις που θα με τρομοκρατησουν, οποτε μην ανησυχειτε, δεν τρομαζω.:)
    Ανεμε, μεσα απο τη σχεση με την οικογενεια μου πηρα πολυ ομορφα και καλα στοιχεια για σωστες διαπροσωπικες σχεσεις.:)
    Ειτε καλα ειτε κακα, βιωματα παντα κι ολοι μας θα εχουμε. Το ζητημα ειναι πως τα αντιμετωπιζουμε μεγαλωνοντας. Γραφω διαφορετικα σημερα, γιατι οταν εγραψα το θεμα βρισκομουν σε συναισθηματικη φορτιση, σημερα σκεφτομαι λογικα και πολυ ψυχραιμα.
    Σας ευχαριστω!
    Last edited by Betty-; 05-02-2011 at 19:20.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Για μενα προσωπικα εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους την σχεση σου με την μητερα σου και τι χρειαζεται η οχι να κανεις.Οτι και αν κανεις καλη επιτυχια απο μενα.

  6. #21
    Betty-
    Guest
    Quote Originally Posted by ανεμος View Post
    Για μενα προσωπικα εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους την σχεση σου με την μητερα σου και τι χρειαζεται η οχι να κανεις.Οτι και αν κανεις καλη επιτυχια απο μενα.
    Σε ευχαριστω παρα πολυ!!! Και σε σενα:)

  7. #22
    Betty-
    Guest
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Remedy, LOL!

    Να ανεξαρτητοποιηθείς, να μη σε κρατάει δέσμια το χρέος.
    Θα κρατησω αυτο, διοτι τα υπολοιπα απεχουν πολυ απο τη δικη μου σχεση.
    Σε ευχαριστω πολυ παντως, καλο ειναι να βλεπουμε και τα χειροτερα, μας ξυπνανε. :)

  8. #23
    Betty-
    Guest
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Εγώ πάλι νομίζω ότι το να μείνεις μόνη είναι το πρώτο και όχι το τελευταίο στάδιο για να "ενηλικιωθείς".
    Αν περιμένεις πρώτα να νιώσεις έτοιμη και σίγουρη για να αφήσεις την οικογενειακή ασφάλεια, φοβάμαι ότι θα περιμένεις για πάντα.
    Αν δεν πέσεις στο νερό δε μαθαίνεις να κολυμπάς, όσες ασκήσεις και προετοιμασία κι αν έκανες στην ξηρά.
    Εχω μπει στη διαδικασια σκεψης ολων αυτων που μου γραφεις.
    Κατι που βοηθησε καπως, ηταν μια πολυωρη κουβεντα με την αδερφη μου.
    Να σαι καλα:)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    επισης Μπετυ

    τον να μην αντεχεις καποια πραγματα στην μεταξυ σας σχεση


    δεν εχει να κανει με το αν ειναι κακος ο αλλος η καλος η με το αν εχει χαρισματα η οχι

    απλα καθε ιδιοσυγκρασια δεν ειναι η ιδια

    κατι που εμενα με βασανιζει π,χ,για μια εβδομαδα την αδελφη μου την απασχολει για μια ωρα και πολυ βαζω

    ετσι οταν μιλω π,χ, με την μητερα μου λαμβανω υπ οψιν μου την ιδιοσυγκρασια μου για να μην καταρευσω (οχι γιατι εκεινη ειναι κακια)

    ετσι π.χ. αν η μητερα μου θεωρει οτι πρεπει να μου αναφερει και τα 15 προβληματα που συμβαινει να τρεχουν

    ξερω πως η δικη μου ιδιοσυγκρασια αντεχει μισο προβλημα και αυτο μετα βιας

    ισως η αδελφη μου αντεχει και τα δεκαπεντε γιατι μετα απο ενα λεπτο απλα δεν ετην αφορουν

    εγω με μισο μπορει να κατσω να σκασω κυριολεκτικα

    εδω ειναι λεπτη η ισοροπια

    εαν δεν με λαβω υποψιν μου και δεν βαλω ενα στοπ και μετα θυμωνω με το συμπαν πλεον εγω ειμαι που φταιω

    και εγω που διαλεγω

    μισο μπορω σημερα ! τελος! κλεισαμε

    (δεν λεω οτι με την μητερα μου μοιραζομαστε μονο προβληματα απλα σαν παραδειγμα )


    δεν ξερω αν με καταλαβαινεις ουτε καν αν σε αφορα


    αυτα προς το παρον

    δεν μιλαμε παντως για θεμα κακιας αλλα για θεμα ιδιοσυγκρασιας αυτο ηθελα να πω

    εαν εσυ αισθανεσαι πως εχεις παντρευτει την μητερα σου

    δεν ειναι επειδη καποια απο τις δυο σας ειναι κακια η αναξια

    ειναι επειδη

    εσυ στην προκειμενη περιπτωση

    δεν εχεις μαθει ακομη να εισαι μαζι της χωρις να ειστε ενα

    ειναι κατι που δυσκολα μαθαινεται γενικως

    αλλα πιστευω πως πραγματικα αξιζει
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  10. #25
    Betty-
    Guest
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    δεν εχεις μαθει ακομη να εισαι μαζι της χωρις να ειστε ενα

    ειναι κατι που δυσκολα μαθαινεται γενικως

    αλλα πιστευω πως πραγματικα αξιζει
    Πολυ καλο αυτο που εγραψες. Να σημειωσω πως εγω ειμαι εν μερει σαν εσενα και η αδερφη σου εν μερει σαν την δικη μου.... Η μικρη ειναι πιο γρηγορη σε αποφασεις, εγω θελω τον χρονο μου....
    Θελει δουλεια αυτο που προτεινεις, ειμαι πανετοιμη να κανω την προσπαθεια μου κοπης λωρου.
    Ηδη την αρχη την εχω κανει και ειμαι καπου στη μεση, στα δυσκολα. Η θα προχωρησω η θα τα παρατησω. Θα προχωρησω.
    Ελπιζω να εχεις μεσα απο τη δουλεια κι εσυ να εχεις φτασει σε ικανοποιητικο επιπεδο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by Betty- View Post
    Πολυ καλο αυτο που εγραψες. Να σημειωσω πως εγω ειμαι εν μερει σαν εσενα και η αδερφη σου εν μερει σαν την δικη μου.... Η μικρη ειναι πιο γρηγορη σε αποφασεις, εγω θελω τον χρονο μου....
    Θελει δουλεια αυτο που προτεινεις, ειμαι πανετοιμη να κανω την προσπαθεια μου κοπης λωρου και υπερδεσιματος και θα τα καταφερω.
    Ηδη την αρχη την εχω κανει και ειμαι καπου στη μεση, στα δυσκολα. Η θα προχωρησω η θα τα παρατησω. Θα προχωρησω.
    Ελπιζω να εχεις μεσα απο τη δουλεια κι εσυ να εχεις φτασει σε ικανοποιητικο επιπεδο.

    χα χα! ωραια τοτε καταλαβαινεις για τι μιλαμε !!! χε χε!!!!

    παντως θελει πολα βηματα

    και γενικως αυτο που εχω καταλαβει πως ειναι το μυστικο

    δεν ειναι το να ξεριζωνεις την σχεση που υπαρχει με μανια (την οποια με την μητερα)

    αλλα να φυτευεις και να καλιεργεις και αλλες σχεσεις

    με τον εαυτο (φροντιδα οπως εσυ το οριζεις)

    με αλλα πραγματα

    και με αλλους ανθρωπους

    και παλι επαναλαμβανω

    οχι γιατι ο αλλος ειναι κακος ! δεν εχει να κανει! και ο καλυτερος να ειναι μπετυ θελεις τον χωρο σου και την δικη σου ζωη να αναπτυξεις !!!!

    και εγω την δικη μου!

    δες το σαν συγκατοικηση απλη

    θα μπορουσα π.χ. να ελθω εγω στο σπιτι σου και να ειμαι μπαστακας απο πανω και να σου φορτωνω την ζωη μου συνεχεια???

    θα μπορουσες να αναπνευσεις?

    θα περεπε με καποιο τροπο να μου το δειξεις?

    ε αυτο γιατι να μπορεις να το κανεις με την μητερα?

    ειναι μια θυσια επειδη ειναι μητερα???

    απλα ειναι πολυ πιο επωδεινο οταν γινεται με μητερα γιατι περιεχει πολλες ενοχες

    απλα για μενα ο πιο ανωδυνος δρομος ειναι να με φροντιζω οσο μπορω χωρις δραματα και ενοχες!!!!

    να με συγχωρω και να αντιλαμβανομαι τα συναισθηματα μου!

    και να υοενθυμιζω στον εαυτο μου τι θελω! δεν θελω κανενος το κακο! απλα θελω το δικο μου καλο και ομορφες σχεσεις με σεβασμο για μενα και τους αλλους?

    is that soooo bad?

    οχι βεβαια!

    κι αν η αδελφη σου εχει αλλη ιδιοσυγκρασια με γεια της με χαρα της! ας την εχει και να την χαιρεται!

    εγω εχω αυτη και με αυτη θα ζησω μια ζωη! και ας την φροντισω οσο μπορω καλυτερα!

    χωρις αυτο να σημαινει πως δεν αγαπω!

    αλλα αγαπω δεν σημαινει τρεχω για του καθενος το θελεημα και χανω τον εαυτο μου! δεν σημαινει καθολου αυτο! ειναι λαθος να το πιστευουμε ετσι!! πολυ λαθος!

    αγαπω σημαινει σχεσεις με χαρα αγαπη και ελευθερια! αγαπω σημαινει νοιαζομαι αλλα και εσυ νοιαζεσαι !

    οχι για την εξυπηρετιση σου αλλα για το πως αισθανομαι
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  12. #27
    Betty-
    Guest
    Εισαι φοβερη, θα κανω αυτο το μηνυμα αφισσα!!!!
    Καταλαβαινω απολυτα τι μου λες και θα το κανω!
    Σε ευχαριστω παρα πολυ researcher, σου βγηκαν λογια που με αγγιξαν σε καθε λεξη, καθε γραμμη!
    !!!!
    :):)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Quote Originally Posted by Betty- View Post
    Εισαι φοβερη, θα κανω αυτο το μηνυμα αφισσα!!!!
    Καταλαβαινω απολυτα τι μου λες και θα το κανω!
    Σε ευχαριστω παρα πολυ researcher, σου βγηκαν λογια που με αγγιξαν σε καθε λεξη, καθε γραμμη!
    !!!!
    :):)
    αφισα!!! χα χα!!!! γεια σου βρε Μπετυ!!! φαινεται να σε αγγιξαν πολυ! μακαρι! καθε προσπαθεια παντως μονο καλο μπορει να φερει!!! το πιστευω αυτο!


    http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:A...gSaPDVzVVAq8kP
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Betty

    αν εχεις χρονο δες λιγο αναλογο δικο μου θεμα που επανεφερα πιο πανω

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BC%CE%BF%CF%85

    μπορει να εχει στοιχεια που θα σου δωσουν σημα πορειας :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  15. #30
    Betty-
    Guest
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    Betty

    αν εχεις χρονο δες λιγο αναλογο δικο μου θεμα που επανεφερα πιο πανω

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BC%CE%BF%CF%85



    μπορει να εχει στοιχεια που θα σου δωσουν σημα πορειας :)
    Το διαβασα... γραφω εκει τωρα... πως δεν το χα δει....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΑΝΑ
    By narnia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2010, 01:00
  2. Μανα
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 358
    Last Post: 09-03-2010, 20:59
  3. Η μάνα μου άρχισε την πρέζα
    By Anine in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 42
    Last Post: 21-06-2009, 13:19
  4. Μάνα- κόρη
    By edin in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 18-03-2009, 12:19
  5. ο πατερας μου απαταει τη μανα μου;
    By dean in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 01-12-2008, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •