Εχω παντρευτεί τη μάνα μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 32 of 32
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    οκ :)


    --------------------------------------
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    20
    Μπήκα εδώ μέσα να βρώ μια συζήτηση για τις μανάδες... και να την μπροστά μου... έχω και εγώ τεράστιο πρόβλημα με τη μάνα μου... δεν μένω μαζί της, αλλά μια στιγμή μαζί της, μια συζήτηση στο τηλέφωνο είναι αρκετές για να με ρίξουν.. αναρωτιέμαι γιατί κάνουν παιδιά; για να έχουν κάποιον στα γεράματα; για να έχουν κάποιον να του ρίχνουν όλα τα λάθη απο το παρελθόν τους; για να βρούν ένα αποδιοπομπαίο τράγο; γιατί; γιατί έτσι πρέπει; γιατί η εσωτερική ανασφάλεια της μάνας μου να με οδηγεί στα όρια μου; με έκανε για να μου ρίχνει τις ευθύνες για τα πάντα; οτι για χάρη μου θυσίασε τα πάντα στη ζωή της;; για να με γεμίζει εμένα ευθύνες για τις επιλογές της; και να απαιτεί να περνάω χρόνο μαζί της; πως; πως να θέλω να είμαι μαζί της αφού μου κάνει ανυπόφορο το κάθε δευτερόλεπτο; μόνο που με κοιτάει , αναγνωρίζω το βλέμμα της το οποίο λέει '' δεν με αγαπάς, εσύ με μισείς''.... πράγμα που το έχει πεί άπειρες φορές και με λόγια... γιατί να θέλω να είμαι μαζί της;;;; Γενικά θεωρώ οτι δεν είναι φυσιολογικό τα παιδιά να μένουν με τους γονείς. Αλλοτριώνονται οι σχέσεις, χαλάνε οι ισορροπίες... Ούτως ή άλλως δεν μένω μαζί της εδώ και πολλά χρόνια... αλλά αν έμενα, ίσως να ήμουν στο ψυχιατρείο... αν η μάνα σου δεν έχει αυτογνωσία, δεν μπορεί να καταλάβει οτι το παιδί της ( και μιλάω για ενήλικα παιδιά, ακόμα και πάνω απο τα -άντα....) θέλει ιδιοτηκότητα. Θέλει αυτονομία. Έχω ζητήσει βοήθεια απο ψυχολόγο, για τα προβλήματα που έχει η μάνα μου. Και αυτή εξακολουθεί να γυρεύει απο εμένα την στήριξη που δεν μπορεί να πάρει απο τον ίδιο της τον εαυτό. Εγώ όμως είμαι ενήλικη με πολλά και σοβαρά προβλήματα για να επομιστώ και τα προβλήματα της μάνας μου, τα οποία είναι ψυχολογικής φύσης και τα οποία τα σέρνει χρόνια και δεν θα μπορουσα να τα λύσω ακόμα και αν είχα τη διάθεση.. Η σχέση μου με τη μάνα μου είναι σε αδιέξοδο. Είμαι καλά μόνο όταν δεν τη βλέπω και δεν την ακούω. Αγχώνομαι για αυτή και θέλω να είναι καλά. Αλλά δεν την αντέχω. Μου κάνει κακό., Πάντα μου έκανε. Η κακή σχέση της με τον εαυτό της με επηρέαζει απο παιδί. Μεγάλωσε μέσα στους πανικούς στις υστερίες στις ανασφάλειες. Και όταν κατάφερα να τα υπερνικήσω όλα αυτά, έρχομαι αντιμέτωπη με την ίδια τη μάνα μου. Ως μοναχοπαίδι, και χωρίς πατέρα νοιώθω πανικό στο τι μέλλει γενέσθαι. Προσεύχομαι να βρεί κάποιον σύντροφο, Να παντρευτεί , να κάνει ότι θέλει, μόνο να μην ασχολείται μαζί μου.... Όταν είναι καλά προσωπικά με λατρεύει, όταν δεν είναι εγώ φταίω για όλα. Δεν έχω τι άλλο να πω, αδιέξοδο.... δεν την αντέχω...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ΜΑΝΑ
    By narnia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2010, 01:00
  2. Μανα
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 358
    Last Post: 09-03-2010, 20:59
  3. Η μάνα μου άρχισε την πρέζα
    By Anine in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 42
    Last Post: 21-06-2009, 13:19
  4. Μάνα- κόρη
    By edin in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 18-03-2009, 12:19
  5. ο πατερας μου απαταει τη μανα μου;
    By dean in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 01-12-2008, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •