πως επανερχεται η σεξουαλικη διαθεση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183

    πως επανερχεται η σεξουαλικη διαθεση?

    ημουν σε χρονια αγωγη με αντιψυχωσικα, διαφορα και προτεινως με το ισχυροτερο εξ αυτων. το θεμα ειναι , πως εκτος των αλλων , η σεξουαλικη επιθυμια δεν υπαρχει ολα αυτα τα χρονια. οταν λεμε δεν υπαρχει , δεν υπαρχει. ενταξει λιγο αστειο ακουγεται αλλα για μενα ειναι σοβαρο. τωρα τα εχω κοψει τα αντιψυχωσικα αλλα ο οργανισμος μου ή μαλλον ο εγκεφαλος μου δεν εχει επανελθει, δυστυχως. ξερει κανεις κανα φαρμακο που να χρειαζεται ή οχι συνταγη γιατρου ή καποιον αλλο τροπο ωστε να ξαναγινω φυσιολογικος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ειμαι 10 μηνες χωρις αντιψυχωτικα (μετα απο 2 χρονια χρηση αντιψυχωσικης αγωγης) και δεν εχω καμμια σεξουαλικη διαθεση! τι φταιει δεν ξερω, και με τα φαρμακα κ χωρις, τα ιδια -απαθεια- λες και δεν υπηρξα ποτε σεξουαλικα ενεργη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Στα αρνητικα συμπτωματα παντως περιλαμβανεται και η ελλειψη σεξουαλικης διαθεσης...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Ειμαι 10 μηνες χωρις αντιψυχωτικα (μετα απο 2 χρονια χρηση αντιψυχωσικης αγωγης) και δεν εχω καμμια σεξουαλικη διαθεση! τι φταιει δεν ξερω, και με τα φαρμακα κ χωρις, τα ιδια -απαθεια- λες και δεν υπηρξα ποτε σεξουαλικα ενεργη!
    katerinaki, εγω σε λιγο καιρο θα το συζητησω αυτο το θεμα με τον γιατρο μου, εσυ το συζητησες με τον δικο σου ? αν ναι, τι σου ειπε? διαθεση για να κανεις αλλα πραγματα π.χ. για καφε, εχεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Ομως εγω πιστευω οτι δεν ειναι κατι σαν σεξουαλικη δυσλειτουργια, αλλα εχει να κανει με το συναισθημα που κ αυτο με τη σειρα του εχει να κανει με την εμπνευση! θελω να πω δηλ. οτι τελικα εχει να κανει κ με το ερεθισμα , αν πχ. δεν ελκω πια οπως παλια πολλους ,διοτι πιθανο να εχω αλλαξει ενεργειακα,η να εχω ασχημηνει απο την χρονια χρηση ψυχοφαρμακων, αφου δηλ δεν υπαρχει το καταλληλο ερεθισμα πως να εχω κ σεξουαλικη διαθεση.
    Αν μιλαμε για σεξουαλικη αναγκη ,τοτε ισως ειναι διαφορετικα στους ανδρες απο οτι στις γυναικες!
    Παντως μνομιζω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις κ να μη παρεις αλλα φαρμακα για τη σεξουαλικοτητα σου ,αλλα φροντισε να παρεις με φυσικο τροπο τροφες που αυξανουν την διαθεση για σεξ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Χα χα χα!!! Ναι Αλεξανδρε ,μονο για καφε κ για βραδυνο αλκοολ ,εχω διαθεση! για τιποτα αλλο, μα μιλαμε για τιποτα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Στα αρνητικα συμπτωματα παντως περιλαμβανεται και η ελλειψη σεξουαλικης διαθεσης...
    φιλε oboro , το γνωριζω αυτο που λες, αλλα σιγουρα αυτο που εχω τωρα ειναι απο τα φαρμακα, το εχω ακουσει και απο αλλα ατομα που παιρνουν τετοια φαρμακα και εχουν την ιδια παρενεργεια. εξαλλου εχω ζησει την ψυχωση για χρονια χωρις φαρμακα και ποτε δεν ημουν τοσο ανενεργος σεξουαλικα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    εξαλλου εχω ζησει την ψυχωση για χρονια χωρις φαρμακα και ποτε δεν ημουν τοσο ανενεργος σεξουαλικα.[/QUOTE]


    Αλεξανδρε για πες λιγο για εκεινο το διαστημα χωρις φαρμακα.
    Θελεις να πεις οτι πριν να παρεις φαρμακα ,παρολο που ειχες ψυχωση ,ειχες σεξουαλικη διαθεση?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Κι εγω το εχω ακουσει αλεξανδρε αλλα μονο κατα τη διαρκεια της αγωγης, οχι και μετα τη διακοπη τους.

    Τωρα τα SSRI αντικαταθλιπτικα φημολογειται πως μπορουν να κανουν μονιμη ζημια αλλα για τα αντιψυχωσικα δεν το εχω ακουσει πουθενα... Αφου πολλοι ψυχωσικοι τα διακοπτουν ακριβως για να επανελθουν σεξουαλικα (με συχνα ολεθρια αποτελεσματα) η αλλαζουν σε καποιο καινουργιο αντιψυχωσικο που δεν ειναι αντικουκου - αλλα ισως ουτε και τοσο αποτελεσματικο τελικα... Αναρωτιεμαι αν αυτη θα ειναι η μελλοντικη κατευθυνση του τομεα, οσο παλιοτερο ειναι το αντιψυχωσικο τοσο μεγαλυτερες παρενεργειες να εχει και τοσο λιγοτερο αποτελεσματικο να ειναι...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    εξαλλου εχω ζησει την ψυχωση για χρονια χωρις φαρμακα και ποτε δεν ημουν τοσο ανενεργος σεξουαλικα.

    Αλεξανδρε για πες λιγο για εκεινο το διαστημα χωρις φαρμακα.
    Θελεις να πεις οτι πριν να παρεις φαρμακα ,παρολο που ειχες ψυχωση ,ειχες σεξουαλικη διαθεση?[/QUOTE]

    κοιτα ηταν λιγο περιπλοκο. σε καποιες φασεις ηταν σε πολυ μικρη ενταση, εξαιτιας ξερεις δεν μπορεις να νοιωσεις χαλαρα και κατι για καποιο αλλο προσωπο οταν π.χ. νομιζεις συνομοτει εναντιον σου αυτη και ολοι οι αλλοι. αλλα στην τελευταια φαση ,πριν ξεκινησω τα φαρμακα, ημουν φουλ ενεργος σεξουαλικα αν και λιγο τρελαρας.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    . Αφου πολλοι ψυχωσικοι τα διακοπτουν ακριβως για να επανελθουν σεξουαλικα (με συχνα ολεθρια αποτελεσματα) η αλλαζουν σε καποιο καινουργιο αντιψυχωσικο που δεν ειναι αντικουκου - αλλα ισως ουτε και τοσο αποτελεσματικο τελικα...
    oboro, γνωριζεις καποιο αντιψυχωσικο που δεν ειναι αντικουκου?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Υπαρχουν αρκετα πλεον απο οσο ξερω... Αλλα δεν ειναι καραμελες. Κι αυτα ο γιατρος σου θα στα γραψει. Εσυ ομως λες οτι δεν εχεις επιθυμια ετσι κι αλλιως... Η κανω λαθος? Παιρνεις καποιο φαρμακο αυτον τον καιρο?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    εξαλλου εχω ζησει την ψυχωση για χρονια χωρις φαρμακα και ποτε δεν ημουν τοσο ανενεργος σεξουαλικα.

    Αλεξανδρε για πες λιγο για εκεινο το διαστημα χωρις φαρμακα.
    Θελεις να πεις οτι πριν να παρεις φαρμακα ,παρολο που ειχες ψυχωση ,ειχες σεξουαλικη διαθεση?[/QUOTE]

    να προσθεσω πως οταν ειχα ψυχωση (χωρις φαρμακα), οταν ημουν σχετικα ανενεργος σεξουαλικα το επιβαρυνε η συγκεκριμενη εμμονη.οταν αλλαξε η εμμονη αλλαξε και η σεξουαλικη διαθεση , μαλιστα ειχα βρει και την αγαπη , αλλα μολις χωρισαμε ...ξερεις η τρελα ανεβαινει στα υψη...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Υπαρχουν αρκετα πλεον απο οσο ξερω... Αλλα δεν ειναι καραμελες. Κι αυτα ο γιατρος σου θα στα γραψει. Εσυ ομως λες οτι δεν εχεις επιθυμια ετσι κι αλλιως... Η κανω λαθος? Παιρνεις καποιο φαρμακο αυτον τον καιρο?
    ειμαι στην τελευταια εβδομαδα (σταδιακης) διακοπης με το abilify(απο μονος μου).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by alexandros2985 View Post
    ειμαι στην τελευταια εβδομαδα (σταδιακης) διακοπης με το abilify(απο μονος μου).
    Αλεξανδρε προσεχε! και κρατα επαφη και με τον εαυτο σου (σωμα σου) και εδω στο φορουμ!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ:Ο ΤΡΟΜΟΣ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 07-01-2020, 20:15
  2. invega και σεξουαλικη διαθεση
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 06-07-2011, 20:17
  3. Επανέρχεται...χειροτερα!
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-06-2010, 23:02
  4. Tελικα το αγχος "φευγει" η επανερχεται????
    By IASWN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 27-12-2009, 12:09
  5. διαθεση για sex
    By baby5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 79
    Last Post: 20-03-2009, 16:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •